Playmobil: Τεχνικές, κόλπα και κατασκευές

Το θέμα με την κορωνίτσα είναι τελειωμένο

Για τον πύργο μπορεί να βάλω καμιά συμπληρωματική φωτό άμα έρθουν κι άλλες. Υπάρχει μέγιστη χωρητικότητα ανα post ?
 
PAPPOYS είπε:
Το θέμα με την κορωνίτσα είναι τελειωμένο
Για τον πύργο μπορεί να βάλω καμιά συμπληρωματική φωτό άμα έρθουν κι άλλες. Υπάρχει μέγιστη χωρητικότητα ανα post ?
Για τα συνημμένα (αν θυμάμαι καλά!), το μέγιστο είναι 5 ή 6!

Αν τις βάλεις σαν φωτογραφίες (δηλαδή όπως αυτές που αποκατέστησα και δείχνουν τον πύργο), τότε μπορείς να βάλεις 10!

Βρε, κάνε εσύ τη δουλειά σου, κι αν έχεις πρόβλημα, στέλνεις ένα μήνυμα κι εδώ είμαστε να τα φτιάξουμε! ;)

(Sorry για τα off topics! Ως συνήθως, θα διαγραφούν! :) )
 
Συμπληρωματικές φωτό από την κατασκευή του πύργου

Dare κάνε κουμάντο όπως θες ;)

PrwtosPyrgosFig4.jpg

ΦΤΙΑΞΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΟΜΟΡΦΑ, ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΞΟΔΑ ΝΑ ΤΑ ΧΑΡΕΙΤΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ !!!

BalkoniTaratsa.jpg

PrwtosPyrgosFig2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι κατασκευές είναι άψογες!!!Και από ότι βλέπω στέκονται μια χαρά!Αν μπορείς,να φτιάξεις και σπίτι!!!!
 
PAPPOYS είπε:
Dare κάνε κουμάντο όπως θες ;)
Νο need! ;) Είναι όλα οκ!

Πραγματικά όμως, είναι εκπληκτική δουλειά! Φαντάζομαι ότι μπορείς να φτιάξεις 4 προπύργια και μετά να βάλεις κι ένα κάστρο μέσα! :)

Πωπω μου δίνεις τρομερές ιδέες! :)
 
Σπίτια, τείχη κλπ είναι εύκολα πλέον... :cool: άλλα είναι τα δύσκολα... :zip:

Dare κι αυτά υπάρχουν σε μεγάλο βαθμό, μόλις έρθουν κι άλλες φωτο, θα δείτε ωραία πράματα...

Οδηγός λοιπόν (όσο θυμάμαι):

1) Πίνουμε το ποτό

2) Πετάμε το μπουκάλι (ΚΡΑΤΑΜΕ το καπάκι, ό,τι και να ΄ναι)

3) Αφαιρούμε από το κουτί τα αυτιά πάνω-κάτω (ΚΡΑΤΑΜΕ τα κομμάτια χρωματιστού χαρτονιού)

4) Κόβουμε πόρτες-παράθυρα (στη βάση αφήνουμε κάτω από την πόρτα μια στενη λωρίδα χαρτονιού) κατά το δοκούν

5) Επενδύουμε με "πέτρινο μοτίβο"

6) Φτιάχνουμε το μπαλκόνι (τετράγωνο με τετράγωνη τρύπα όσο και το άνοιγμα του κουτιού) βάψιμο-πάτωμα-κάγκελα και του το "φοράμε

7) Φτιάχνουμε βάση και υποδοχή ταράτσας (ακουμπάμε δηλαδή το κουτί πάνω τους και χαράζουμε ελαφρά γύρω-γύρω. Στο τέλος "χωνευτά" θα μπούνε)

8) Φτιάχνουμε τα κομμάτια της ταράτσας και τις επάλξεις

9) Χώνεμα πάνω, χώνεμα κάτω

10) Πρόσθεση ταράτσας με καρφίτσες από πάνω προς τα κάτω (ωχ ξέχασα να επενδύσω την ταράτσα, βγάλτα πάλι) ή κι από κάτω προς τα πάνω (ανάλογα το συνολικό πάχος).

11) Βάζουμε σκαλοπατάκι στην είσοδο και υποστηρίγματα στο μπαλκόνι.

12) Επαναλαμβάνουμε το βήμα 1 !!!!!!!!!!!

Τελικά μάλλον loop είναι ! :D :D:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να ζητήσω 2 μεγάλες χάρες! :D

1) Επειδή τελικά τα συνημμένα από ΄δω: #51 , δεν στεριώσαν, αν είναι εύκολο να αναρτηθούν σ' ένα άλμπουμ, ώστε να τα αποκαταστήσουμε! (....μια και καλή! :D )

2) Γενικότερα, αν είναι εύκολο, να ανεβαίνουν οι φωτός σ' ένα άλμπουμ και μετά να τις περνάμε στα posts! Έτσι, διασφαλίζουμε ότι δεν πρόκειται να χαθούν οι εικόνες! :)

Οδηγίες για τη δημιουργία άλμπουμ, θα βρεις εδώ: http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?17383

Εννοείται πως για οποιαδήποτε βοήθεια / διευκρίνηση, παραμένω στη διάθεσή σου! :)
 
Που μπορώ να βρω για να εκτυπώσω κάτι να μοιάζει με εξωτερικό σπιτιού + πόρτες,παράθυρα,εσωτερικές ταπετσαρίες.Θα ήταν επίσης πολύ καλό να υπήρχε χαρτί που να ξεκολλούσε,σαν αυτοκόλλητο,αν και νομίζω γίνεται σε βιβλιοπωλεία!
 
Εξαρτάται από τι θες να είναι φτιαγμένο το σπίτι...

Αμα θες τούβλα, ψάχνεις για μοτίβο τούβλων, άμα θες πέτρα ψάχνεις πέτρα κλπ κλπ

Χαρτί τέτοιο υπάρχει και πουλιέται όπως πουλιέται και το κανονικό (πχ κόλλες Α4), αλλά όχι σε βιβλιοπωλεία, σε χαρτικά καλύτερα...

-----

Dare, ελπίζω να τα έκανα σωστά... Των σπηλαίων άνθρωπος είμαι...

Ο, τι άλλο είναι το βάζω πρώτα εκεί κι έπειτα το ποστάρω από εκεί αν κατάλαβα καλά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν έχω πρόβλημα,καλύτερα να μην φαίνονται τούβλα ή πέτρα,αλλά ένα χρώμα κίτρινο ή άσπρο,να μοιάζει με εξωτερικό μοντέρνου σπιτιού.Δυστυχώς δεν έχω δει τίποτα τέτοιο στο internet,ούτε παράθυρα,ούτε ταπετσαρίες!
 
Τύπωσε τότε σκέτο κίτρινο ή βάλε σκέτο ασπρο χαρτι, που είναι το πρόβλημα ?

Αναζήτηση - ταπετσαρία - εικόνες -----> δε μπορεί να μην έχει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 5.000 αποτελέσματα... χαχαχαχα
 
PAPPOYS είπε:
Dare, ελπίζω να τα έκανα σωστά... Των σπηλαίων άνθρωπος είμαι...

Ο, τι άλλο είναι το βάζω πρώτα εκεί κι έπειτα το ποστάρω από εκεί αν κατάλαβα καλά...
Φοβερός! :thumbup:

Ναι, μια χαρά το κατάλαβες! ;)

Πάω να συμμαζέψω τις φωτογραφίες του προηγούμενου ποστ και να διαγράψω τα offtopics!

Ευχαριστώ πολύ! #)
 
Από ταπετσαρίες κάτι έχω βρει,αλλά έχω πρόβλημα με τις διαστάσεις,πως να τα εκτυπώσω κλπ!Και παράθυρα δεν μπορώ να βρω!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρώτα τα τυπώνεις και μετά τα κόβεις στις διαστάσεις που θέλεις...

-----

Λοιπόν, θα σας το έδειχνα αύριο το βράδυ, αλλά τόσο καλά που μου φέρθηκε η Dare και για να δω πώς λειτουργεί το άλμπουμ (και για να σας ανάψω κι άλλες φωτιές, χεχεχε), σας το δείχνω από απόψε...

Εχουμε λοιπόν ένα κομμάτι που το φτιάχνω τώρα (για να καταλάβετε εύκολα παρακάτω). Είναι δυο κούτες κολλημένες κι έχω προσθέσει ένα απλό επίπεδο κομμάτι φελιζόλ για ταράτσα (επενδυμένο με το μωσαϊκό του). Η έπαλξη είναι ένα κομμάτι που το βρήκα όπως ακριβώς το βλέπετε (απλώς άβαφτο) στο δρόμο. Δεν έχω κόψει το παραμικρό. Επειδή όμως βρήκα μπόλικα τέτοια κομμάτια τα βούτηξα κι αν προσέξετε είναι έτοιμα και τα σκαλοπάτια για να πάμε στις πολεμίστρες ! Χάσιμο !!!

attachment.php


Ο Χέρμπερτ ήταν ο μόνος διαθέσιμος για φωτογράφιση (και τελικά δεν τα πήγε και τόσο καλά...). Η κλίμακα σε σχέση με τον κανονικό άνθρωπό βγάζει διαστάσεις περίπου 10 μέτρων ύψους και 2,5-3 μέτρων πάχους, διαστάσεις που ιστορικά είναι απολύτως ικανοποιητικές για οποιοδήποτε φρούριο σεβόταν τον εαυτό του (γι' αυτό και βλέπετε σε διοράματα που σέβονται την ιστορία ότι στα εξωτερικά τείχη βάζουν 2 κομμάτια το ένα πάνω στο άλλο, αλλά με το πάχος έχουν πάντα πρόβλημα).

attachment.php


Πάμε λοιπόν σ' ένα πιο έτοιμο κομμάτι, που έχει πλέον όλη του την επένδυση και μια έξτρα θέση (πάντα με φελιζόλ και το μωσαϊκό μας) εκεί που αλλάζει το σχήμα της πολεμίστρας. Για να μπει μια βαλλίστρα ή ό,τι άλλο κατεβάσει η κούτρα μου.

attachment.php


attachment.php


Νά τος πάλι, έτοιμος να πάει να δει τι γίνεται εκεί πάνω...

attachment.php


Τέλος ! Μπορεί να μείνει κι έτσι όπως είναι, άλλωστε κομμάτι μιας συνέχειας αποτελεί... Τα κάνετε πιο μικρά, πιο μεγάλα, όπως αγαπάτε...

attachment.php


Το ερώτημα όμως είναι... πώς ανέβηκε ο Χέρμπερτ εκεί πάνω ??? Κι άντε... ο Χέρμπερτ είχε φτερά (είναι κάτι φιγούρες πλέον που έχουν !!!), η βαλλίστρα πώς θ' ανέβει ???

Επειδή η ώρα είναι περασμένη κι οι φωτογραφίες μπόλικες, θα το μάθετε αύριο... :sleep: χεχεχεχε
 
φίλε μου εκπληκτική δουλεια.!!!!και low cost.πριν πολλα πολλα χρόνια(να ήμουν 12 ετων τοτε.) είχα κατασκευάσει απο φελιζολ τηλεόρασεις το κάστρο των ιπποτων και το γραφειο σεριφη.τι να κάνουμε βρε παιδια.δεν υπήρχαν λεφτα τοτε.χωρις χρωματα και λεπτομερειες αλλα με πολυ φαντασια αι μερακι.οι συνδετήρες αναμεσα στα κομματια φελιζολ που ήταν οι τοιχοι ήταν οδοντογλιφίδες.α ρε παπου τη μου θυμισες...όμορφα χρόνια ξένοιαστα...
 
Η Dare ήταν μεταξύ ύπνου και ξύπνου όταν είδε τις φωτός, οπότε προτίμησε ν' απαντήσει σήμερα! :D

Ο Γιάννης νομίζω με κάλυψε! Η μια φωτό καλύτερη από την άλλη! Αν δεν έβλεπα στην πρώτη φωτό τα αυτιά από τα κουτιά, θα δυσκολευόμουν να πιστέψω ότι πρόκειται για κούτες - τόσο ρεαλιστικό μοιάζει! :D

Τι να πω - η δουλειά είναι σούπερ! :D

Περιμένουμε τη συνέχεια! :thumbup:
 
Καλημέρα σας, ελπίζω να περάσατε όμορφα με τις βραδινές φωτό.

Σκεφτήκατε έναν ωραίο και απλό τρόπο για ν' ανεβάσουμε τον Χέρμπερτ πάνω ?

ΟΚ, το παραδέχομαι, έχω φτιάξει σκάλες από τα αγαπημένα μου σουβλιά, αλλά σίγουρα περιμένετε κάτι παραπάνω από έναν τρελαμένο σαν κι εμένα... Κι έχετε δίκιο !

Να λοιπόν η συνέχεια (ίσως να μου πήρε και λιγότερο χρόνο από την κατασκευή μιας σκάλας από σουβλιά)

Πρώτα φτιάχνουμε ένα βοηθητικό κομμάτι. Το τι θα γίνει στο τέλος προς το παρόν δεν με απασχολεί. Φυλακή, στάβλος, τίποτα... Απλώς του ανοίγουμε μια πορτούλα (επενδυμένη με μοτίβο ξύλου) να υπάρχει κι έπειτα βλέπουμε...

attachment.php


Το τοποθετούμε εκεί που μας βολεύει (μην ξεχνάτε ότι αυτά είναι μετρημένα από πριν).

attachment.php


Προσαρμόζουμε τα υποστηλώματά μας (πάντα φελιζόλ) στον τοίχο (κι αυτά μετρημένα από πριν)...

attachment.php


...και τοποθετούμε τη ράμπα για να πηγαινοέρχεται ο Χέρμπερτ κι η παρέα του ! Είναι αρκετά σταθερό για να παίξετε με άνεση. Το μόνο που πρέπει να προσέξετε στο αρχικό μέτρημα είναι η κλίση της ράμπας, έτσι ώστε να μπορούν να σταθούν οι φιγούρες χωρίς να γλιστράνε πίσω.

Συνολικό κόστος κατασκευής: Μετά βίας 2 ευρώ (μιλάμε πάντα για εκτυπωτικά, καρφίτσες, οδοντογλυφίδες, βαψίματα, μερεμέτια, όλα μέσα !!!)

attachment.php


Απομένει τώρα ενδεχομένως ένα καγκελάκι στην καινούργια ταράτσα, αλλά... ωωωωπππ !!! Τι γίνεται εκεί ?

Τι είναι αυτό που σέρνει μέχρι εκεί πάνω το αλογάκι αγκομαχώντας ???

attachment.php


Θα μάθουμε στο επόμενο tip...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταρχήν να ζητήσω συγνώμη που έχω τόσο καιρό να δώσω σημείο ζωής, αλλά λόγω δουλειάς και μέχρι την 1η Αυγούστου έτσι θα πάει :( .... Έκανα ένα διάλειμμα μόνο και μόνο για να καλοσωρίσω και να δώσω συγχαρητήρια στον PAPPOYS. Τέλεια δουλειά !!!

Είναι αλήθεια ότι μέ λίγα χρήματα μπορεί να κάνει κάποιος απίστευτα διοράματα...... Και πάλι μπράβο....

(σε λίγες μέρες που θα πάρω την άδεια , θα έχω χρόνο να πω περισσότερα ;) !)
 
Πού είσαι βρε Δημήτρη! :)

Σε χάσαμε, βρε παιδί! Άντε πάρε την άδεια, να σε βλέπουμε συχνότερα! ;)

Ο αγαπητός PAPPOYS "ζωγράφισε" με τις πατέντες του! Είμαι πολύ περίεργη (και θα είμαι μάλλον γι' αρκετές σελίδες ακόμα!) πώς έφτιαξε τον καταπέλτη! ;)
 
Οι φωτογραφίες δεν φαίνονται. Μήπως είναι "πριβέ" το άλμπουμ που τις έχει;

Πήρα και το link τους από το post του PAPPOYS και εμφανίζεται ένα .gif 1x1 pixel.

D@redevil, μήπως χρησιμοποιείς τα moderator προνόμια σου για να τις δεις; Εγώ δεν μπορώ...
 
Πίσω
Μπλουζα