Playmobil: Τεχνικές, κόλπα και κατασκευές

PAPPOYS είπε:
Σε ό,τι αφορά κτίσματα, το καλύτερο υλικό για μένα είναι το φελιζόλ (όχι αφρολέξ, "μαδάει" πολύ) !!! Ορεξη να 'χεις και φτιάχνεις "παπάδες" !!!Ακόμη απλούστερη λύση για συγκεκριμένα πράγματα όμως (πρέπει να ξέρεις από την αρχή τι φτιάχνεις και αν σου κάνει αυτό που έχεις) είναι κουτιά από χοντρό χαρτόνι στα οποία κολλάς οποιοδήποτε μοτίβο έχεις προηγουμένως εκτυπώσει στον υπολογιστή σου !

Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.Αυτό με τα χοντρά κουτιά είναι πολύ ενδιαφέρον!Επειδή τα θέλω από τη μία πλευρά ανοιχτά,για να βάζω έπιπλα μέσα,τα προτιμώ καλύτερα,γιατί δεν νομίζω το φελιζόλ να αντέξει,με έπιπλα μέσα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το φελιζόλ αντέχει πολύ περισσότερο απ' όσο νομίζεις !!! με 2 εκ. πάχος βάσης, βάλε πάνω ό,τι τράβάει η ψυχή σου !!!

Μπορείς αν θέλεις να κάνεις και συνδυασμό, "ενισχύοντας" τις οριζόντιες επιφάνειες μιας κούτας με φελιζόλ... Ο,τι θες κάνεις !!!

Δυστυχώς φωτο θα αργήσουν ακόμα...

Πρώτον δεν είμαι της τεχνολογίας (ανέβαζε κατέβαζε video, photo κλπ) και δεύτερον μόνο αποσπασματικά έχω "στήσει" κομμάτια μόνο και μόνο για να κάνω δοκιμές όταν βάζω και φιγούρες πάνω. Αλλωστε γι' αυτό ψάχνω έναν χώρο, μήπως και τελικά βγάλω κάποιο συμπέρασμα πόσο μου πιάνουν. Με μια πρώτη ματιά, κάτι σαν 2,5 Χ 3 θα μου έκανε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σκεφτόμουν και ξύλο,γιατί έχω κάποιες παλιές βιβλιοθήκες του ΙΚΕΑ που σκόπευα να τις πετάξω!Το πρόβλημα είναι με την εκτύπωση και ότι θέλω να βρω εσωτερικές ταπετσαρίες και photos που να απεικονίζουν πόρτες/παράθυρα!Υπάρχει περίπτωση να πωλούνται αυτοκόλλητα που να απεικονίζουν πόρτες/παράθυρα?
 
The best, αν θέλεις τη γνώμη μου, κράτα τις βιβιλιοθήκες να μείνουν βιβλιοθήκες !! λολολ

Το ξύλο θέλει αρκετή γνώση για να το δουλέψεις σωστά, είναι πιο δύσκολο και χρονοβόρο και άμα κάνεις λάθος δεν διορθώνεται εύκολα. Τώρα άμα μιλάμε για απλά σχήματα, οκ, καρφιά και βίδες βάζεις...

Σε ότι αφορά τις ταπετσαρίες, ό,τι θες υπάρχει online με λίγο ψάξιμο. Βάλε στην αναζήτηση οποιοδήποτε pattern ή texture σ' ενδιαφέρει και ξεκίνα το... τύπωμα (ασπρόμαυρα = οικονομικότερα χεχεχεχεχεχε)

:D :D Μόλις έκοψα 2 μέτρα... τείχος (τυπωμένο φυσικά...) :D :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως,αν είδες σε πιο πάνω post,το σπιτάκι που έχω το επέκτεινα,και επειδή δεν είχα άλλη βάση για το δεύτερο πάτωμα,έχω βάλει ένα χαρτί από χαρτόκουτο στη βεράντα,και τα έπιπλα στέκονται τέλεια!

Ξαναβάζω τη photo

attachment.php


Το μόνο κακό είναι που δεν εφαρμόζουν καλά οι τοίχοι/σκεπή στο δεύτερο όροφο!
 
Μου έβγαλε την πίστη αλλά πέτυχε, έπειτα από πολύ καιρό, έστω και στην τύχη !!! Οπότε ας ρωτήσω μήπως έχει συμβεί σε κανέναν γιατί αν υπάρχει άλλη λύση θα ήθελα να την ξέρω...

Μη φρικάρετε οι πιο ευαίσθητοι, πρόκειται για "χειρουργικη επέμβαση αυχένα".

Είχα μια φιγούρα της οποίας είχε σπάσει ο λαιμός (το κάτω μέρος της σφήνας που χώνεται στο στήθος) και :banghead: να βρώ έναν τρόπο να το φτιάξω. Τελικά έπειτα από πολλές (όταν λέμε πολλές εννοούμε ΠΟΛΛΕΣ) προσπάθειες, φαίνεται ότι έκανα στα κομμάτια κάποιες αμυχές στις οποίες "έπιασε" η βιδούλα κι έτσι τώρα ο τύπος κυκλοφορεί με "σίδερο" από τον εγκέφαλο μέχρι το στέρνο !!! χαχαχαχαχααχα Ηταν όμως εξαιρετικά δύσκολο τόσο χαμηλά που ήταν σπασμένο και χάρηκα πολύ που ζωντάνεψε, έστω και Frankenstein, έστω και κατά τύχη... :D :D:D

Κανονίζω στο μεταξύ φωτογράφιση !!! Εστω και λίγα στην αρχή... Υπόσχομαι σπορ και θέαμα !!! :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΩΩΩΠΠΠ !!! Εγινε και η πρώτη φωτογράφιση !!!

Ελπίζω ότι το βράδυ θα έχουμε τις πρώτες...

Θα ήθελα να σας κάνω μια σύντομη εισαγωγή για όσα θα δείτε και αφορούν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ τις δικές μου μεθόδους κατασκευής-επεξεργασίας playmobil. Απλώς, έτσι θα έχετε μια γενική ιδέα στο μυαλό σας όταν θα βλέπετε φωτό και θα παραξενεύεστε λιγότερο... :D

Πέρα από τους γενικούς κανόνες που ανέφερα σε προηγούμενο post, σχετικά με τα κτήρια ακολουθώ 2 τεχνικές (ή συνδυασμό των 2). Η πρώτη έχει να κάνει με "έτοιμα" blocks, που βρίσκω τυχαία. Περισσότερο "γλυπτική" χρειάζεται και δεν ξέρεις ακριβώς από πριν τι θα βγει. Θυμίζει βέβαια κάτι από μόνο του, αλλά συνήθως θέλει αρκετό κόψε-ράψε.

Η δεύτερη έχει να κάνει με συγκεκριμένα πράγματα. Πράγματα που τα έχω από πριν στο μυαλό μου και δε γίνεται να περιμένω πόοοοοοτε θα πέσει στα χέρια μου το κατάλληλο κομμάτι... Εδώ μιλάμε πλέον για περισσότερο μετρημένα κομμάτια και συναρμολόγηση.

Επίσης 2 πράγματα που δεν ξεχνώ ποτέ :

1) Το σουβλάκι είναι ο καλύτερος φίλος μου ! Θα δείτε με άλλη ματιά το σουβλάκι αν αρχίσετε να κρατάτε τα ξύλινα σουβλιά όταν έχετε φάει το καλαμάκι...

2) Σπάσε στα κομμάτια της την πλαστική συσκευασία προτού την πετάξεις ! Υπάρχουν κομμάτια έτοιμα μέσα σε ό,τι πετάμε καθημερινά που δεν μπορεί να σας τα φτιάξει ούτε το εργοστάσιο της playmobil !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω μεγαλη περιέργεια να δω τι θα μας παρουσιάσεις..!! :D
 
PAPPOYS είπε:
2) Σπάσε στα κομμάτια της την πλαστική συσκευασία προτού την πετάξεις ! Υπάρχουν κομμάτια έτοιμα μέσα σε ό,τι πετάμε καθημερινά που δεν μπορεί να σας τα φτιάξει ούτε το εργοστάσιο της playmobil !!!
Αυτό μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο; Ή να περιμένω τις φωτογραφίες; :) .

Καλώς όρισες και από μένα, έστω και με λίγη καθυστέρηση
 
Καλώς σας βρίσκω...

Με τις φωτό θα καταλάβεις σίγουρα καλύτερα... Φρόντισα ήδη για 1-2 tips...

Εννοώ ότι υπάρχουν συσκευασίες που μόλις αδειάσουν τις πετάμε, αλλά έχουν μέσα πλαστικά κομματάκια που μπορούν ΚΑΛΛΙΣΤΑ να χρησιμοποιηθούν αρκεί να έχεις φαντασία, και που είναι αδύνατον να τα φτιάξεις μόνος σου.

Αστε παιδιά, έχω γίνει σχεδόν νευρωτικός με τη φάση... Αμα δεν το "ξεκοκκαλίσω" το αντικείμενο δεν το πετάω πλέον με τίποτα !!!

Μέχρι στιγμής δεν έχουν έρθει...

Αμα έρθουν απόψε, όσο αργά και να 'ναι θα βάλω όσες μπορέσω να ξυπνήσετε όμορφα αύριο !!! :D
 
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Θα μου ανοιχθεί ένας καινούργιος κόσμος πάλι .... σούπερ. Μόλις ανέβουν οι φωτογραφίες θα φωνάξω και τα πιτσιρίκια (μου) για μελέτη :)
 
caprice είπε:
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Θα μου ανοιχθεί ένας καινούργιος κόσμος πάλι .... σούπερ. Μόλις ανέβουν οι φωτογραφίες θα φωνάξω και τα πιτσιρίκια (μου) για μελέτη :)
Στα πιτσιρίκια θα αρέσουν κάποιες εικόνες αλλά σίγουρα οι κατασκευές δεν είναι για πιτσιρίκια... Το καλό είναι πάντως ότι και να σου τα χαλάσουν δεν είναι πολύς κόπος να ξαναφτιάξεις. Συνήθως μάλιστα κάθε επόμενη φορά τα καταφέρνεις καλύτερα λόγω συσσωρευμένης πείρας... χαχαχαχαχα. Υπάρχουν βέβαια και κομμάτια "μην αγγίζετε", αλλά αυτά είναι λίγα.

Κλάψ κλαψ και... :rant: ....... μέχρι τις 02:30 δεν είχε έρθει τίποτα ακόμα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makisimos είπε:
Εχω μεγαλη περιέργεια να δω τι θα μας παρουσιάσεις..!! :D
Εγώ να δεις! :)

Άσε που μ' έχει πιάσει η ανυπομονησία μου, σαν πεντάχρονο τώρα!... :D

Τίποτα - δε θα χωράω στο σπίτι μου στο τέλος: θα βγω εγώ να μπουν τα playmobil & τα lego! :biglaugh:

(P.S. Φίλε Pappoys, μάλλον νοτιοελλαδίτης, ε? (αν όχι Αθηναίος!)..... Χαρακτηριστικό το "καλαμάκι"! ;) )
 
Ναι ναι, Αθηνάνθρωπος είμαι ! :cool:


Η πλάκα είναι ότι πλέον ανυπομονώ κι εγώ... Τίποτα ακόμα...
:(

 

 

 


:D :D:D Αρχισε η ροή !!! :D :D:D


Ο,τι θεματάκι συμπληρώνεται θα προσπαθώ να σας το ανεβάζω...


 


Λοιπόν, ξεκινάμε με κάτι απλό:



Κάποια στιγμή μέσα από αυγουλάκι kinder βγήκε αυτό


 


sfragidaki kinder.jpg

 


το οποίο είναι ένα δαχτυλίδι-μούντζα που μέσα έχει σφραγιδάκι και μπλα μπλα μπλα... Αυτό που μας ενδιαφέρει εμάς είναι ότι το δαχτυλιδάκι ΑΠΟΣΠΑΤΑΙ...


 


daxtylidi.jpg

 


... και κάθεται ακριβώς στο κεφάλι της φιγούρας μας σαν... περίεργη λιτή κορωνίτσα !!!


 


foremeno daxtylidi kontino.jpg

 


Το τι ακριβώς είναι, το αφήνω στη φαντασία του καθενός. Εγώ φαντάζομαι ότι θα ταίριαζε σε Αιγύπτιο μεσοαστό ή κάποιον σκλάβο που έχει λίγα προνόμια παραπάνω από τους άλλους χαχαχαχα



Το κοψιματάκι πίσω είναι όλα τα λεφτά !!!


 

 


Πάμε στα... ωραία σιγά σιγά
;)

 


Ο πρώτος μου ανεξάρτητος πύργος (στην τεχνική "συγκεκριμένα" πράγματα)


 


attachment.php


 

 


Αγαπημένο κομμάτι



attachment.php



Κόστος κατασκευής... 0,00 ευρώ


 


(άντε τα εκτυπωτικά μόνο και καμιά 50αριά καρφίτσες)


 


Και σε κλίμακα με φιγούρες


 


attachment.php


 


attachment.php



Ο τύπος στο μπαλκόνι είναι που έφαγε την "εγχείριση" τις προάλλες !!!


 


attachment.php



Υπάρχουν και πιο κοντινές φωτό, αλλά δεν έχουν έρθει ακόμα.


 


Να τος ο ήρωας ! Εμείς κοιτάμε τοίχο, πάτωμα, μανδύα.



attachment.php



Τρεις φιγούρες φοράνε υφασμάτινους μανδύες (που λέγαμε προχτές). Μάλλον είναι πιο εμφανές στον έφιππο.


 


attachment.php



Το κυρίως μέρος του πύργου δεν είναι παρά κουτί από ποτό, επενδυμένο με το αγαπημένο μου μοτίβο για τείχος.



Στις οριζόντιες επιφάνειες αντίστοιχο μοτίβο μωσαϊκού.



Τα υπόλοιπα είναι κομμάτια από βαμμένο φελιζόλ.



Τα κάγκελα είναι τα... αγαπημένα μας σουβλιά !!! Καιρός να τα βάψω κι αυτά....
:wait2:

 


Για ερωτήσεις στη διάθεσή σας...





foremeno daxtylidi.jpg

P7210759.jpg

P7210761.jpg

P7210758.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι συνημμένες photos δεν φαίνονται!Μάλλον έχουν σβηστεί!
 
@The best: Το τακτοποιώ σε λίγο! ;)
 
Μα τα 1.000 χρυσά δολλάρια! :D

Η κατασκευή είναι Ά-ΨΟ-ΓΗ!!!!! Πεθαίνω να μάθω τα υλικά που χρησιμοποιήσες (εκτός από τα ξύλα από τα σουβλάκια/καλαμάκια/δε-θα-μάθω-ποτέ-πώς-παραγγέλνουν-σάντουιτς-στην-Αθήνα!!!) :biglaugh:

Τι να πω! :bow:

[edit] Και παρακαλώ ΆΜΕΣΑ έναν οδηγό βήμα-βήμα! Ευχαριστώ! :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τελεια η κατασκευη σου PAPPOΥS!!!!!!! ευγε!!!!!!!!!!
 
Οδηγό ? Τι οδηγό ??? Μέσα στο κεφάλι του καθενός είναι οι οδηγοί !!! χαχαχαχααχα

Το προηγούμενο θεματάκι εξαφανίστηκε ? Μετατράπηκε ??? Πώς βγήκαν οι εικόνες στο κάτω μέρος του θέματος με τον πύργο ???
 
PAPPOYS είπε:
Οδηγό ? Τι οδηγό ??? Μέσα στο κεφάλι του καθενός είναι οι οδηγοί !!! χαχαχαχααχα
Οδηγό δι' αρχαρίους, σαν κι εμάς -καλή ώρα! :D

PAPPOYS είπε:
Το προηγούμενο θεματάκι εξαφανίστηκε ? Μετατράπηκε ??? Πώς βγήκαν οι εικόνες στο κάτω μέρος του θέματος με τον πύργο ???
Στην προηγούμενη απάντησή σου επενέβην και διόρθωσα τις φωτογραφίες, γιατί δεν ήταν ορατές από τα μέλη! Είδα ότι επενέβεις κι εσύ εκ νέου, οπότε θα ξανα-επέμβω να αποκαταστήσω τη δομή του ποστ! :)

Αν έχεις κάποια προσθήκη, πες με για να βοηθήσω! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα