Playmobil: Τεχνικές, κόλπα και κατασκευές

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.760
Σε αυτο το νεο θρεντακι που ξεκιναει σημερα θα ποσταρονται

οπως μαρτυραει και ο τιτλος του...Τεχνικες και κολπα που θα

βοηθουν στην μετατροπη φιγουρων,κτηριων,οχηματων κλπ...

αλλα και κατασκευες που μπορουμε να φτιαξουμε με απλα υλικα

οι οποιες θα εμπλουτισουν την συλλογη μας αλλα και τον ηδη

μεγαλο μαγικο κοσμο των Playmobil!!!!!!! :)

Ξεκιναω με δυο κατασκευες/μετατροπες που εφτιαξα προσφατα. :)

Πυροσβεστικο Σεντονι Διασωσης

Προβολή συνημμένου 52184

Βαρκα για Πειρατες-Φαντασματα

Προβολή συνημμένου 52185

Και τις δυο κατασκευες/μετατροπες θα τις δειτε εδω βημα-βημα. :D

Υ.Γ. Θα παρακαλουσα να μη "φορτωσουμε" το παρον θρεντ με ανουσιες πληροφοριες

του τυπου: Η ταδε φιγουρα ειναι απο το ταδε σετ,το ταδε σετ τι χρονολογιας ειναι

το ταδε σετ εχει αυτη την τιμη και τα λοιπα...Ευχαριστω! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίες ιδέες και ωραίο θέμα ;)

Μπράβο Σταύρο!
 
Kambia είπε:
Πολύ ωραίες ιδέες και ωραίο θέμα ;) Μπράβο Σταύρο!
Σε ευχαριστω Ναταλι μου! :thanx2:

Αν και εχω την υποψια οτι δεν θα αντισταθεις...θα μπεις στον πειρασμο...να φτιαξεις κατι... :diablotin:
 
Η αλήθεια είναι πως όταν βλέπω κατασκευές με τραβάει να φτιάξω και γω κάτι :)

Να ρωτήσω τώρα. Τα 3 cds μπαίνουν κανονικά στα χέρια των playmobil?
 
A, χα! :)

Τα καταφέραμε κι επιτέλους σε πείσαμε να μοιραστείς τα μυστικά σου μαζί μας! :biglaugh:

Σοβαρά τώρα, πολύ ωραίες οι κατασκευές και προπαντός πολύ εύκολες! Ευχαριστούμε για τις ιδέες! :)
 
Kambia είπε:
Η αλήθεια είναι πως όταν βλέπω κατασκευές με τραβάει να φτιάξω και γω κάτι :) Να ρωτήσω τώρα. Τα 3 cds μπαίνουν κανονικά στα χέρια των playmobil?
Eρχονται ισα-ισα ακριβως! :)

D@redevil είπε:
A, χα! :)
Τα καταφέραμε κι επιτέλους σε πείσαμε να μοιραστείς τα μυστικά σου μαζί μας! :biglaugh:

Σοβαρά τώρα, πολύ ωραίες οι κατασκευές και προπαντός πολύ εύκολες! Ευχαριστούμε για τις ιδέες! :)
Ειδες αμα εχει πειθω βρε παιδι μου...δεν θελει και πολυ!!!!:biglaugh:
 
ακρως αποκαλυπτικο και ενδιαφερον το θρεντ αυτο Σταυρο!!!!!!!

ευχαριστουμε πολυ που μοιραζεσαι τα μυστικα σου :)

προσωπικα,θα απολαμβανω τις δημιουργιες σας :)
 
Είναι τέλειες οι photos!Ήθελα να ρωτήσω πως αποσυναρμολογούνται οι φιγούρες.Έχω δοκιμάσει με πένσα,με τανάλια,με κατσαβίδι,και το μόνο που έχω καταφέρει είναι να τις χαλάσω!
 
thebest20 είπε:
Είναι τέλειες οι photos!Ήθελα να ρωτήσω πως αποσυναρμολογούνται οι φιγούρες.Έχω δοκιμάσει με πένσα,με τανάλια,με κατσαβίδι,και το μόνο που έχω καταφέρει είναι να τις χαλάσω!
Θα μπει κι αυτο συντομα... :D
 
Αυτά είναι !!!!!! Μπράβο σου για την ιδέα και για τις κατασκευές σου. Άμα έχεις μεράκι και φαντασία κάνεις θαύματα!!!!Εύγε Σταύρο :thumbup:
 
the best20 εγω προσπάθησα να τις αποσυναρμολογισω με ματσολα,κομπρεσερ,και μεγγενη.το επόμενο σταδιο είναι C4,νιτρογλυκερίνη και μπαζουκας.χαχαχαχ ανθεκτικές οι ατιμες. :armed: :armed: :armed:
 
Πως θα αποσυναρμολογησετε φιγουρες Playmobil.

Βημα 1: Εχουμε την φιγουρα μας

DSC02864.jpg

Βημα 2: Ξεκιναμε βγαζοντας πρωτα τα μαλλια της φιγουρας.

DSC02865.jpg

Βημα 3: Βαζουμε ενα πανι στο κεφαλι της φιγουρας

(για να μην προκαλεσουμε ζημια/γρατζουνιες) κραταμε

με το ενα χερι την φιγουρα και με μια ταναλια

τραβαμε μεχρι να βγει το κεφαλι.

DSC02866.jpg

Βημα 4: Η φιγουρα μας αποσυναρμολογημενη οπως

ακριβως φαινεται και στην παρακατω φωτογραφια...

DSC02867.jpg

Απλος και ευκολος τροπος! :)
 
Να κάνω μια ερώτηση?

Αν βγάλεις το κεφάλι, αποσπώνται όλα τα χαρακτηριστικά της φιγούρας? (χέρια + πόδια?)...

Πόνεσε η καρδιά μου, που το είδα αυτό με την τανάλια! :(
 
D@redevil είπε:
Να κάνω μια ερώτηση?
Αν βγάλεις το κεφάλι, αποσπώνται όλα τα χαρακτηριστικά της φιγούρας? (χέρια + πόδια?)...

Πόνεσε η καρδιά μου, που το είδα αυτό με την τανάλια! :(
Το κεφαλι της φιγουρας για να καταλαβεις,λειτουργει σαν σφηνα.

Μπαινει και σφηνωνει ολα τα υπολοιπα μερη της φιγουρας (χερια,σκελετο,αξεσουαρ κλπ...)

Οπως βλεπεις βγαζοντας το κεφαλι αποσπωνται ολα τα μελη της φιγουρας. :)

Μην φοβασαι, η φιγουρα δεν παθαινει τιποτα(γι'αυτο ο λογος που μπαινει το πανι) αλλωστε

δεν θα βαλεις πολυ δυναμη,μολις κλεισει η ταναλια και καταλαβεις οτι "δαγκωσε" το κεφαλι

απλα τραβας και...ΩΠ...ετοιμη!

Πιστεψε με ειναι ο μονος ασφαλης τροπος για να αποσυναρμολογησεις μια φιγουρα.

Οτιδηποτε αλλο (π.χ. κατσαβιδι στο λαιμο) θα κανει ζημια στην φιγουρα και μπορει και να τραυματιστεις.

Υπαρχει κι αλλος ενας τροπος που εχω δει αλλα προσωπικα δεν τον συνιστω! :nono:

Ειναι αυτος εδω με το χαρτι αλλα το θεωρω πολυ βαρβαρο!!!! :bash:

[video=youtube;-kiczou4_ts]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stayros είπε:
Υπαρχει κι αλλος ενας τροπος που εχω δει αλλα προσωπικα δεν τον συνιστω! :nono: Ειναι αυτος εδω με το χαρτι αλλα το θεωρω πολυ βαρβαρο!!!! :bash:
A, πα, πα!!!! Τι βάρβαρο - κόντεψα να πνιγώ με τον καφέ λέμε!.... :S /emoticons/wacko@2x.png 2x" width="20" height="20" />

Ευχαριστώ για την απάντηση! Το είχα απορία, γιατί στα Fi?ures για παράδειγμα, το κεφάλι δεν είναι σφήνα, αλλά κανονικό κομμάτι! ;)
 
D@redevil είπε:
Το είχα απορία, γιατί στα Fi?ures για παράδειγμα, το κεφάλι δεν είναι σφήνα, αλλά κανονικό κομμάτι! ;)
Το κεφαλι λειτουργει με τον ιδιο τροπο σε ολες τις φιγουρες ειτε ειναι Fi?ures,ειτε ειναι φιγουρα Special,ειτε φιγουρα απο καποιο σετ.

Δηλαδη σε ολες τις φιγουρες λειτουργει με τετοιο τροπο ωστε να "κουμπωνει" ολη την φιγουρα! ;)
 
και δεν φθείρεται ο σκελετός? εγώ μικρός όταν τα "αποκεφάλιζα" τους έστριβα το κεφάλι να κοιτάει πίσω ακουγόταν έτσι ένα κλικ και ξεκούμπωνε το κεφάλι αν το έκανες συχνά όμως μπορούσε να χαλάσει ο σκελετός και να μην κουμπώνει μετά το κεφάλι. Απ' ότι βλέπω στη φωτογραφία σου μάλλον έχει αλλάξει ο σκελετός έχει γίνει νομίζω πιο συμπαγής.
 
stayros είπε:
Το κεφαλι λειτουργει με τον ιδιο τροπο σε ολες τις φιγουρες ειτε ειναι Fi?ures,ειτε ειναι φιγουρα Special,ειτε φιγουρα απο καποιο σετ.Δηλαδη σε ολες τις φιγουρες λειτουργει με τετοιο τροπο ωστε να "κουμπωνει" ολη την φιγουρα! ;)
Ε, τότε μάλλον θα θυμάμαι λάθος! :xm:

Θα δοκιμάσω πάλι, αλλά έμεινα με την εντύπωση ότι στα figures δε λειτουργεί σαν σφήνα - όπως στα κανονικά!... :xm:
 
Thor είπε:
και δεν φθείρεται ο σκελετός? εγώ μικρός όταν τα "αποκεφάλιζα" τους έστριβα το κεφάλι να κοιτάει πίσω ακουγόταν έτσι ένα κλικ και ξεκούμπωνε το κεφάλι αν το έκανες συχνά όμως μπορούσε να χαλάσει ο σκελετός και να μην κουμπώνει μετά το κεφάλι. Απ' ότι βλέπω στη φωτογραφία σου μάλλον έχει αλλάξει ο σκελετός έχει γίνει νομίζω πιο συμπαγής.
Φιλε Thor (επικαιρο nickname λογω AVENGERS :) ) ναι οντως εχει αλλαξει ο σκελετος σε σχεση με τα παλια.

Λιγο υπομονη και τις επομενες μερες θα ανεβασω αναλυτικες φωτο σχετικα με παλιους/νεους σκελετους και

για το πως το κεφαλι "κουμπωνει" την φιγουρα. :)
 
Τον τρόπο που δείχνει ο Σταύρος,τον έχω δοκιμάσει σε φιγούρες της ροζ σειράς,και το μόνο που κατάφερα είναι να καταστρέψω το πρόσωπο.Παλιά στις φιγούρες της LYRA έβαζα ένα κατσαβίδι στο σημείο που ξεχωρίσει το ελατήριο από τα πόδια,τραβούσα και έβγαινε όλος ο σκελετός και το κεφάλι!Και αρκετές LYRA φιγούρες αποσυναρμολογούνταν αμέσως όταν γύριζα το κεφάλι!
 
Πίσω
Μπλουζα