Playmobil: Τεχνικές, κόλπα και κατασκευές

Μπράβο φίλε για το μεράκι σου και που το μοιράστηκες..

Ωραία η ασπίδα σου!! :)
 
Ωραία η ασπιδούλα.

Μόνο Ιωάννη κάνε έναν κόπο, πάτε edit και ανέβασε πάλι τα attachments Προβολή συνημμένου 137662 γιατί κάτι πήγε στραβά στο ανέβασμα! thanks
 
Kambia είπε:
Χμ... δεσμευομαι να σας φτιάξω εγώ έναν οδηγό για τέτοια κράνη (αν θέλετε). Να δω μόνο τα υλικά σε τί κόστος βγαίνουν αλλιώς δεν αξίζει.
Με λιγότερη από 2μιση χρόνια καθυστέρηση :p έρχεται....

20150204_220301.jpg
 
Ρωμαίοι τον νου σας έρχονται οι Γαλάτες!!!

Kambia είπε:
Με λιγότερη από 2μιση χρόνια καθυστέρηση :p έρχεται....
Αναμένουμε με αγωνία...!

Ετοιμάζω και εγώ

IMG_20150830_235416.jpg
κράνος για τον Αστερίξ!

;) Όπως βλέπετε το κράνος το έπλασα με την ειδική πλαστελίνη μοντελισμού (καμία σχέση...) που στεγνώνει στον αέρα και το σκάλισα με μικρό "μαχαίρι" (νυστέρι) έπειτα.

Η συγκεκριμένη μέθοδος έχει τρία αρνητικά:

α. μετά το σκάλισμα δημιουργούνται ατίθασες ίνες χαρτιού που απαιτούν "βερνίκωμα" στερέωση με ρητίνη δυαλυτή στο Ασετόν.Το θετικό είναι ότι με την στερέωση ενισχύεται το κρανάκι ώστε να αντέξει στις επερχόμενες δύσκολές μάχες με τους Ρωμαίους που θα δώσει ο Αστερίξ (ο γιος μου δηλαδή). (δεν είμαι ο Τζεπέτο... ο Γιωργάκης μου έχει μεγάλο κόλλημα με τον Αστερίξ!)

β. στην περίπτωση που θες ακόμα ένα κράνος (...μπαμπά έσπασε...!) πρέπει να το πλάσεις, να το σκαλίσεις και να το βάψεις από την αρχή.

γ. η τελική επιφάνεια δεν έχει το τέλειο φινίρισμα και χρωματική απόχρωση που επιθυμώ...

:cool:

Η μόνη λεπτομέρεια σουπερ σημαντική είναι τα φτεράκια του κράνους! Έρχονται και αυτά! :)

:cool:

που να δείτε τον Οβελίξ... σε λίγες μέρες...
IMG_20150830_103346.jpg

IMG_20150830_103500.jpg
 
Ναι, όντως, τα φτερά μπορεί να είναι και το 95% του γαλατικου κράνους κατ'εμε..

Μπράβο για την προσπάθεια πάντως, συνέχισε!!
 
Πολυ Ρωμη επεσε τελευταια... :D

Μιας και αναφερθηκε ο Αστεριξ πιο πανω....ας θυμηθουμε μια περιπετεια του... :sta2
 
Ρωμαίοι τον νου σας έρχονται οι Γαλάτες!!! σε λίγο...

viking4a είπε:
Μπράβο φίλε για το μεράκι σου και που το μοιράστηκες.. Ωραία η ασπίδα σου!! :)

viking4a είπε:
Ναι, όντως, τα φτερά μπορεί να είναι και το 95% του γαλατικου κράνους κατ'εμε..Μπράβο για την προσπάθεια πάντως, συνέχισε!!
Συμφωνώ φίλε μου!

stayros είπε:
Πολυ Ρωμη επεσε τελευταια... :D
Μιας και αναφερθηκε ο Αστεριξ πιο πανω....ας θυμηθουμε μια περιπετεια του... :sta2
Φίλοι μου σας ευχαριστώ για τα ενθαρυντικά σας λόγια και για τις επισημάνσεις σας!

Σταύρο μου εκπληκτική η περιπέτεια του Αστερίξ που έφτιαξες! Πολύ έξυπνα τα ονοματοπαίχνια που σκαρφίστηκες! ΜΠΡΑΒΟ!

:bow: :bow: :bow:




asterix.jpg

Σταύρο μου απο ότι παρατήρήσα χρησιμοποίησες τα φτερά της playmobil, ενώ εγώ θα προσπαθήσω να κατασκευάσω και να προσαρμόσω φτεράκια που θα φτιάξω από ανακυκλωμένο λευκό πλαστικό!

Ο Οβελίξ θα είναι έκπληξη!

obelix.jpg
ludi romani.jpg

ludi romani 2.jpg
 
Ιωάννης1ος είπε:
Σταύρο μου εκπληκτική η περιπέτεια του Αστερίξ που έφτιαξες! Πολύ έξυπνα τα ονοματοπαίχνια που σκαρφίστηκες! ΜΠΡΑΒΟ!
Βεβαια ειναι λιγο ετεροχρονισμενη και χανει το νοημα της αν δεν την εχεις διαβασει στην ωρα της. #)

Χαιρομαι -εστω και αργα - που σ'αρεσε! :)







Ιωάννης1ος είπε:
Σταύρο μου απο ότι παρατήρήσα χρησιμοποίησες τα φτερά της playmobil, ενώ εγώ θα προσπαθήσω να κατασκευάσω και να προσαρμόσω φτεράκια που θα φτιάξω από ανακυκλωμένο λευκό πλαστικό!
Προσπαθω παντα,σε οτι custom κανω,να χρησιμοποιω original playmobil parts.

Ελαχιστες θα ειναι οι φορες που θα χρησιμοποιησω "ξενα" υλικα κι αυτο κατ'αναγκη. :)

Παντως ειτε με original,ειτε με "ξενα" υλικα,σημασια εχει να εισαι ικανοποιημενος και να σου αρεσει το τελικο αποτελεσμα,

μα πιο πολυ και πανω απ'ολα...να το διασκεδασεις!!! :sta2
 
Κατασκευή φτερού... v 1.02

Kambia είπε:
Με λιγότερη από 2μιση χρόνια καθυστέρηση :p έρχεται....
Αναμένουμε με αγωνία την τεχνική σας έκθεση! ;) ...

Οι Ρωμαίοι μας χρειάζονται ανανέωση στα κρανάκια τους, οι Γαλάτες τους τα πήραν σχεδόν όλα...

IMG_20150831_193323_picmonkeyed.jpg

Η συνέχεια σε λίγο... :p

IMG_20150902_034619_picmonkeyed.jpg

:cool:

IMG_20150831_191550_picmonkeyed(2).jpg

IMG_20150831_191822_picmonkeyed.jpg

IMG_20150831_192343_picmonkeyed.jpg

IMG_20150831_192917_picmonkeyed.jpg

IMG_20150902_034915_picmonkeyed.jpg

IMG_20150901_232902.jpg

IMG_20150902_001856.jpg

IMG_20150902_004110.jpg

IMG_20150902_034851_picmonkeyed.jpg

index.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορεί να το έχω ξαναρωτήσει,αλλά υπάρχουν αυτοκόλλητα για εκτύπωση?Επίσης πόσο εύκολο είναι να σκανάρω τοίχους κουκλόσπιτου?Σκέφτομαι να φτιάξω ένα από ξύλο και πάνω στο ξύλο να κολλήσω τα αυτοκόλλητα που θα έχω εκτυπώσει!

Το είχα φτιάξει το σπίτι πιο παλιά,από λευκά ξύλα μιας παλιάς μικρής ραφιέρας,αλλά κάπου εγκατέλειψα την προσπάθεια.
 
thebest20 είπε:
Μπορεί να το έχω ξαναρωτήσει,αλλά υπάρχουν αυτοκόλλητα για εκτύπωση?Επίσης πόσο εύκολο είναι να σκανάρω τοίχους κουκλόσπιτου?Σκέφτομαι να φτιάξω ένα από ξύλο και πάνω στο ξύλο να κολλήσω τα αυτοκόλλητα που θα έχω εκτυπώσει!Το είχα φτιάξει το σπίτι πιο παλιά,από λευκά ξύλα μιας παλιάς μικρής ραφιέρας,αλλά κάπου εγκατέλειψα την προσπάθεια.
Καλημέρα φίλε!

Χαρτιά εκτύπωσης αυτοκόλλητα Α4 μπορείς να βρεις σε οποιοδήποτε μεγάλο βιβλιοπωλείο και μπορεί να ανακαλύψεις και διάφορα πάχη χαρτιού!

Το σκανάρισμα το καταλαβαίνω ως φωτογράφηση μεγάλης ανάλυσης με χρήση τρίποδου ή κάποιου σταθερού σημείου ώστε να αποφύγεις τυχόν θολούρα στην φωτογραφία που θα βγάλεις.

Ο φωτισμός παίζει πολύ σημαντικό ρόλο, χρησιμοποίησε φυσικό φως και απέφυγε την δημιουργία σκιών. Φτιάξε και μια μικρή κλίμακα μεγέθους πχ. ένας χάρακας δίπλα στο αντικείμενο που θα φωτογραφήσεις μπορεί να σε βοηθήσει στην συνέχεια.

Ωραία τώρα που έβγαλες την φωτογραφία της επιθυμητής επιφάνειας που θέλεις να αναπαραγάγεις περνάς στην δεύτερη πίστα!!! :cheers:

Επεξεργασία της φωτογραφίας θα χρειαστεί να κάνεις ώστε να αφαιρέσεις κροπάρεις το φόντο ή ότι άλλο κρίνεις ότι δεν χρειάζεσαι στην εκτύπωση.

Θα χρειαστεί να ρυθμίσεις το μέγεθος της εικόνας ώστε να τυπωθεί στις επιθυμητές διαστάσεις και με την σωστή ανάλυση. Η χρήση λοιπόν εξειδικευμένου προγράμματος επεξεργασίας φωτογραφιών είναι απαραίτητη.

Ένα πρόγραμμα ανοικτού λογισμικού όπως το Gimp που προσωπικά χρησιμοποιώ ή άλλα που μπορούν να σου προσφέρουν πολλές δυνατότητες χωρίς κόστος (αντί να αγοράσεις μια εμπορική σουίτα επεξεργασίας) και χωρίς ρίσκο (δηλαδή να μην μπεις στον πειρασμό να εγκαταστήσεις πειρατικά προγράμματα με ότι αυτό συνεπάγεται από νομική άποψη και από την άποψη της ασφάλειας του υπολογιστή σου.).

Θα χρειαστεί να πειραματισθείς και να προσπαθήσεις αρκετές φορές ώστε να πετύχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα!

Ελπίζω να το διασκεδάσεις και να μοιραστείς και με μας την προσπάθεια σου!

Καλή επιτυχία!

:ave2

....Ο Οβελίξ θα είναι έκπληξη!
Προβολή συνημμένου 137778

Αφού κανείς δεν πρόλαβε να με ρωτήσει ακόμα, άρχισα και την κατασκευή του Οβελίξ!

IMG_20150902_034205_picmonkeyed.jpg

Ως γνωστόν ο φίλος μας είναι πιο ψηλός και πιο γεμάτος από τον Αστερίξ (όχι χοντρός - μην φάμε καμιά μπούφλα)!

Έτσι ψηλώνω λίγο την φιγούρα και χρησιμοποιώντας τον αεροστεγνώμενο πηλό με ίνες χαρτοπολτού σμιλεύω το μυώδες κορμί του!

Προβολή συνημμένου 137900

Συνεχίζετε...

:wait2:

Αργά, πολύ αργά χθες το βράδυ:

IMG_20150904_044754.jpg

Περισσότερα αργότερα...

:popcorn:

IMG_20150902_034328_picmonkeyed.jpg

obelix 2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Οβελίξ φανταστική ιδέα ρε φίλε!! Μπράβο μπράβο και πάλι μπράβο!! (ενθουσιάστηκα.. Φαίνεται??) χαχα!!
 
Kambia είπε:
Kambia είπε:
Χμ... δεσμευομαι να σας φτιάξω εγώ έναν οδηγό για τέτοια κράνη (αν θέλετε). Να δω μόνο τα υλικά σε τί κόστος βγαίνουν αλλιώς δεν αξίζει.
Με λιγότερη από 2μιση χρόνια καθυστέρηση :p έρχεται....

20150204_220301.jpg
Αν δεν κάτσω να το γράψω τώρα το ποστ βλέπω να πηγαίνω άλλα 2μιση χρόνια για να το δημοσιεύσω :p

Σε γενικές γραμμές να πω πως το παρακάτω project δεν είναι κάτι πολύ εύκολο. Θέλει υπομονή και φράγκα! Γιατί στις ρητίνες καλουπιών επικρατεί το εξής "Αααα, για καλούπι τη θες. Κάτσε να χτυπήσουμε την τιμή"

Τα υλικά που χρησιμοποίησα είναι. Lego, πάστα μοντελισμού (σαν πλαστελίνη είναι) , αποκολλητικό υγρό, ρητίνη 2 συστατικών Α και Β για το καλούπι, ένα κράνος playmobil και ρητίνη επίσης 2 συστατικών για το τελικό προϊόν.

Επίσης χρειάστηκα μια ζυγαριά ακριβείας, δοχεία υγρών, μια σύριγγα, αναδευτήρες, πινέλο, μικρο-εργαλεία γλυπτικής, τρυπανάκι, λάστιχα, ήλιο και διάθεση :D

Διάλεξα ένα κράνος από Playmobil τέτοιο ώστε το τελικό καλούπι μου να φτιαχτεί σε 3 τμήματα. Οπότε πήρα ότι πιο περίπλοκο βρήκα εκείνη τη στιγμή μπροστά μου (ο μαζοχισμός στο μεγαλείο του κοινώς :p )

Τα 3 τμήματα του καλουπιού θα ήταν: τα 2 πλαϊνά του κράνους -μισό και μισό- και το εσωτερικό του -εκεί που μπαίνει το κεφάλι δλδ.

Κατασκευή των 2 πλαϊνών τμημάτων (Βασικά εδώ ξεκίνησα λάθος. Φαντάστηκα πως θα μπορούσα να κάνω ενιαίο το κομμάτι αυτό και πως το λοφίο θα έβγαινε εύκολα από το καλούπι. Δεν υπολόγισα όμως τη σκληρότητα της συγκεκριμένης ρητίνης οπότε αναγκάστηκα αργότερα να το κόψω στη μέση.)

Πήρα lego τουβλάκια και έφτιαξα το "πλαίσιο" μέσα στο οποίο τοποθέτησα το κράνος και αργότερα έριξα την ρητίνη. Τα lego στην υπηρεσία των playmobil λοιπόν :D

Με την πάστα έκλεισα το κάτω μέρος του κράνους και δημιούργησα "πατούρες" και με lego και με την πάστα για να κουμπώνουν τα μέρη των καλουπιών μεταξύ τους.

20150204_221353.jpg

Αφού τελείωσα τη γλυπτική και στο χτίσιμο, πέρασα 2 χέρια αποκολλητικό υγρό και το άφησα στον ήλιο να τραβήξει καλά και να σχηματίσει ένα λεπτό φιλμ στα τοιχώματα.

Την επόμενη μέρα έπιασα να ρίξω την ρητίνη.

Προσοχή. Δουλέψτε σε πολύ καλά αεριζόμενο χώρο. Κατά προτίμηση έξω από το σπίτι. Το μείγμα θέλει πολύ καλό ανακάτεμα και πρέπει να μείνει 1-2 λεπτά σε ηρεμία (ίσως και λίγο παραπάνω χρόνο αναλόγως της ταχύτητας το σκληρυντή) ώστε να φύγει ο αέρας που μπορεί να έχει εγκλωβιστεί




Η ρητίνη που χρησιμοποίησα για να πειραματιστώ είναι αυτή με την οποία φτιάχνουν τα καλούπια για σταμπωτά δάπεδα. Δυνατό υλικό και ανθεκτικό. Μου έβγαλε όλες τις λεπτομέρειες αλλά είναι αρκετά σκληρό. Οπότε αν υπάρχει έστω και μια μικρή γωνία στο αντικείμενό μας δύσκολα βγαίνει καθώς δεν έχει ελαστικότητα μεγάλη για να καμφθεί και να το απεγκλωβίσουμε. Η αναλογία του μείγματος είναι 1:1 οπότε εδώ επιστράτευσα ζυγαριά ακριβείας.

20150213_101207.jpg

Αφού ετοίμασα το μείγμα το έχυσα μέσα στο κουτί του lego. 20150213_101925.jpg και to άφησα να στεγνώσει ένα 24ωρο minimum.

Αφού στέγνωσε, έβγαλα το "πάτωμα" της lego κατασκευής μου και αφαίρεσα όλη την πάστα μοντελισμού από το κράνος καθώς και τα μικρά κυκλικά lego που έβαλα για οδηγούς.

20150214_092333.jpg έριξα άλλα 2 χέρια αποκολλητικού και άφησα να στεγνώσει καλά.

Την επόμενη μέρα έριξα το δεύτερο τμήμα του καλουπιού 20150213_102104.jpg και το άφησα να στεγνώσει.

Συνεχίζεται.....

20150204_220313.jpg

20150204_220613.jpg

20150204_220622.jpg

20150213_101200.jpg
 
Εύγε! Αφού επαινέσω το εξαιρετικό craftsmanship σου, θέλω να σταθώ στα πιο σημαντικά σημεία του post σου, ώστε να συνοψίσουμε για τους επίδοξους μοντελιστές:

Kambia είπε:
Αν δεν κάτσω να το γράψω τώρα το ποστ βλέπω να πηγαίνω άλλα 2μιση χρόνια για να το δημοσιεύσω :p  


Σε γενικές γραμμές να πω πως το παρακάτω project δεν είναι κάτι πολύ εύκολο. Θέλει υπομονή και φράγκα! Γιατί στις ρητίνες καλουπιών επικρατεί το εξής "Αααα, για καλούπι τη θες. Κάτσε να χτυπήσουμε την τιμή"


 


Τα υλικά που χρησιμοποίησα είναι.
Kambia είπε:
Lego, πάστα μοντελισμού (σαν πλαστελίνη είναι) , αποκολλητικό υγρό, ρητίνη 2 συστατικών Α και Β για το καλούπι, ένα κράνος playmobil και ρητίνη επίσης 2 συστατικών για το τελικό προϊόν.
Επίσης χρειάστηκα μια ζυγαριά ακριβείας, δοχεία υγρών, μια σύριγγα, αναδευτήρες, πινέλο, μικρο-εργαλεία γλυπτικής, τρυπανάκι, λάστιχα, ήλιο και διάθεση
:D

 


Διάλεξα ένα κράνος από Playmobil τέτοιο ώστε το τελικό καλούπι μου να φτιαχτεί σε 3 τμήματα. Οπότε πήρα ότι πιο περίπλοκο βρήκα εκείνη τη στιγμή μπροστά μου (ο μαζοχισμός στο μεγαλείο του κοινώς
:p )


Τα 3 τμήματα του καλουπιού θα ήταν: τα 2 πλαϊνά του κράνους -μισό και μισό- και το εσωτερικό του -εκεί που μπαίνει το κεφάλι δλδ.


 


Κατασκευή των 2 πλαϊνών τμημάτων (Βασικά εδώ ξεκίνησα λάθος. Φαντάστηκα πως θα μπορούσα να κάνω ενιαίο το κομμάτι αυτό και πως το λοφίο θα έβγαινε εύκολα από το καλούπι. Δεν υπολόγισα όμως τη σκληρότητα της συγκεκριμένης ρητίνης οπότε αναγκάστηκα αργότερα να το κόψω στη μέση.)


Πήρα
lego τουβλάκια και έφτιαξα το "πλαίσιο" μέσα στο οποίο τοποθέτησα το κράνος και αργότερα έριξα την ρητίνη. Τα lego στην υπηρεσία των playmobil λοιπόν :D

Με την πάστα έκλεισα το κάτω μέρος του κράνους και δημιούργησα "πατούρες" και με lego και με την πάστα για να κουμπώνουν τα μέρη των καλουπιών μεταξύ τους.

Αφού τελείωσα τη γλυπτική και στο χτίσιμο, πέρασα 2 χέρια αποκολλητικό υγρό και το άφησα στον ήλιο να τραβήξει καλά και να σχηματίσει ένα λεπτό φιλμ στα τοιχώματα.

 


Την επόμενη μέρα έπιασα να ρίξω την ρητίνη.



Προσοχή. Δουλέψτε σε πολύ καλά αεριζόμενο χώρο. Κατά προτίμηση έξω από το σπίτι. Το μείγμα θέλει πολύ καλό ανακάτεμα και πρέπει να μείνει 1-2 λεπτά σε ηρεμία (ίσως και λίγο παραπάνω χρόνο αναλόγως της ταχύτητας το σκληρυντή) ώστε να φύγει ο αέρας που μπορεί να έχει εγκλωβιστεί





Η ρητίνη που χρησιμοποίησα για να πειραματιστώ είναι αυτή με την οποία φτιάχνουν τα καλούπια για σταμπωτά δάπεδα. Δυνατό υλικό και ανθεκτικό. Μου έβγαλε όλες τις λεπτομέρειες αλλά είναι αρκετά σκληρό. Οπότε αν υπάρχει έστω και μια μικρή γωνία στο αντικείμενό μας δύσκολα βγαίνει καθώς δεν έχει ελαστικότητα μεγάλη για να καμφθεί και να το απεγκλωβίσουμε. Η αναλογία του μείγματος είναι 1:1 οπότε εδώ επιστράτευσα ζυγαριά ακριβείας.


Αφού ετοίμασα το μείγμα το έχυσα μέσα στο κουτί του lego. και to άφησα να στεγνώσει ένα 24ωρο minimum.


Αφού στέγνωσε, έβγαλα το "πάτωμα" της
lego κατασκευής μου και αφαίρεσα όλη την πάστα μοντελισμού από το κράνος καθώς και τα μικρά κυκλικά lego που έβαλα για οδηγούς.

έριξα άλλα 2 χέρια αποκολλητικού και άφησα να στεγνώσει καλά.


Την επόμενη μέρα έριξα το δεύτερο τμήμα του καλουπιού και το άφησα να στεγνώσει.


 


Συνεχίζεται.....
 


Για οποιαδήποτε λεπτομέρεια, μπορείτε πάντα να απευθυνθείτε σ' έναν Lego Expert! :diablotin: :biglaugh:


 
Τι έγινε Kambia;;; Θα μας βγει από πάνω η Dare και τα lego της;;;;;; Αλλά όπως και η ίδια αναγνωρίζει παραπάνω Τα lego στην υπηρεσία των playmobil και όχι το αντίθετο!!!

πάντως μπράβο στην υπομονή σου για να μπεις σε όλη αυτή τη διαδικασία (αν και ακόμα δεν ξέρουμε την τελική έκβαση ;) )
 
αμαν εσεις το εχετε κανει επιστημη!!! απιστευτοι!
 
Ναταλή συγχαρητήρια :bow: Περιμένουμε κ την συνέχεια. Daredevil χμμ...why? :rant: :p
 
Kambia είπε:
Αν δεν κάτσω να το γράψω τώρα το ποστ βλέπω να πηγαίνω άλλα 2μιση χρόνια για να το δημοσιεύσω :p
Δεν νομιζω να αντεχες 2,5 χρονια γκρινια..... :p

Οτι και να ειπω ειναι λιγο..... :eek: :sealed: :zip: ..........My :bow: :bow:.......αναμενουμε το τελικο αποτελεσμα! :sta2
 
Μπράβο Ναταλί μας!


Όμορφη παρουσίαση!



Τα lego πάντα βοηθούν να βγεί ο καλιτέχνης από μέσα μας και να κατασκευάσουμε διάφορα σπίτια, οχήματα, διαστημόπλοια κλπ. που χαίρονται να χρησιμοποιούν τα playmobil μας!



Περιμένω όπως όλοι την συνέχεια...


 


ΥΓ. Αισθάνομαι την ανάγκη να απολογηθώ που δεν ολοκλήρωσα ακόμη τον Οβελίξ, αλλά θα το πράξω λίαν συντόμως!


 


 
Εξαιρετικη η παρουσιαση Ναταλι!!! :bow: Θελουμε την συνεχεια!!! :please:
 
Πίσω
Μπλουζα