Playmobil ή Lego

πιο όμορφα τα playmobil, πιο δημιουργικά τα lego. επιλέγω lego. :)
 
απ ότι βλέπω τους πείραμε αμπάριζε τους παλιοlegoλιαριδες.χαχαχ.αντε μωρε playmobilαδες.χαχαχαχαχαχαχα
 
legoλιάρηδες;;; Χαχαχαχα καλό!

Τους αγαπάμε όμως! :flower:
 
Τώρα τα playmobil έχουν αρχίσει να μετατρέπονται σε lego!Πχ system x που μπορείς να δημιουργήσεις απίστευτα,να φτιάξεις ότι θες,χωρίς περιορισμό!Οι περισσότεροι τοίχοι είναι στο ίδιο μέγεθος και όλες οι βάσεις και τα κομμάτια ενώνονται μεταξύ τους!Το πρόβλημα είναι ότι οι φιγούρες έχουν χάσει την παλιά τους μορφή!Βλέπουμε θέματα-αντιγραφές από Lego (playmobil f?gures vs lego minifigs με κάποιες παρόμοιες φιγούρες),επίσης το κλασικό χαμόγελο αρχίζει να γίνεται σαν των lego,και οι διπλοπρόσωπες φιγούρες,που έχουν και το κανονικό χαμόγελο,είναι κάτι σαν μετάβαση!Αργότερα λογικά θα βγαίνουν διπλοπρόσωπες φιγούρες με 2 διαφορετικές εκφράσεις!Φαίνεται πως τα playmobil και τα lego ακολουθούν τις ανάγκες των νέων παιδιών,τα οποία δεν ικανοποιούνται με μία απλή κλασική φιγούρα,χωρίς λεπτομέρειες!
 
playmobil απο μενα με διαφορα τα lego δε με κερδισαν ποτε.
 
εννοειτε οτι αγαπαμε lego και τους παιχτες αυτόν.... :D :D:D
 
Playmobil 4 Ever !!! Δεν τα έχω αφήσει ποτέ από τα χεριά μου!!!

Καλό το Lego αλλά ποιο κοντά στο κατασκευαστικό. Πολλή δυνατό σε κατασκευές.

Το Playmobil σε πάει σε άλλα μονοπάτια, βαλέ φαντασία και έχεις ξεφύγει ταξιδέυεις αλλού.

Αυτή η φιγούρα πάντα θα είναι μοναδική... οποία και αν είναι αυτή !!!
 
thebest20 είπε:
Φαίνεται πως τα playmobil και τα lego ακολουθούν τις ανάγκες των νέων παιδιών,τα οποία δεν ικανοποιούνται με μία απλή κλασική φιγούρα,χωρίς λεπτομέρειες!

Kι εδώ φαίνεται η διαφορά μας, ότι εμείς είμαστε "λίγο μεγαλύτερα" παιδιά, από τα παλιά!

Δεν πειράζει όμως, ελπίζω να βγαίνει πάντα κάτι που θα μας θυμίζει τα δικά μας!
 
Περίεργο που μόλις ανακάλυψα το thread ??? Mάλλον...

Τεσπα...

Αν και ψηφίζω playmobil λόγω παντοτινής αγάπης, συμφωνώ περισσότερο με τη λογική "και τα δύο", καθώς πιστεύω ότι δεν ανήκουν (ή τουλάχιστον δεν βρίσκονταν στην εποχή μας) στην ίδια κατηγορία παιχνιδιών.

Ακόμη και σήμερα, υπάρχουν σετάκια lego με τα οποία φτιάχνεις αντίγραφα κτιρίων playmobil !!! Το αντίστροφο είναι λογικό πως δεν γίνεται να υπάρξει. Κι αυτό επειδή το lego ήταν παιχνίδι δημιουργίας (υλικά δηλαδή, με τα οποία έφτιαχνες ό,τι μπορούσες να φανταστείς) ενώ το playmobil ήταν πάντα πιο "ανθρωπο(φιγουρο)κεντρικό" κι αγόραζες συγκεκριμένα πράγματα (κτίρια, πλοία κλπ), άσχετα αν μετά μπορούσες να κάνεις διάφορους συνδυασμούς (ακόμη κι έτσι όμως δε γίνεται να φτιάξεις π.χ. πλοίο με κομμάτια από κάστρο, έτσι δεν είναι ?).
 
konos playmo 75.jpg

Playmobil δαγκωτό! Ορίστε και μια φωτό απο ένα απομεινάρι οδικού δικτύου - πορτοκαλί κώνος του 1975..
 
Playmobil χαλαρα.Ποτε μου δεν ειχα Lego...Aσε που ειμουν πορωμενος με τα Τente.
 
Deathshadow είπε:
Playmobil χαλαρα.Ποτε μου δεν ειχα Lego...Aσε που ειμουν πορωμενος με τα Τente.
Mια από τα ίδια με το παλικάρι και εγώ... :) :) :)
 
Δεν νομίζω οτι υπάρχει σύγκριση, καθώς ειναι δύο διαφορετικές νοοτροπίες.

Το Playmobil ειναι ενα μοντέλο, μια μακέτα έστω, αποτελούμενη απο συγκεκριμένα κομμάτια. Το κάθε κομμάτι πάει σε συγκεκριμένη θέση, με κάποιες μικρές εξαιρέσεις μόνο εκεί.

Το Lego αποτελείται απο άμορφα κομμάτια, τουβλάκια κλπ. που όμως συνδυάζονται με πολλούς τρόπους. Ειναι σετ κατασκευής για οτι κατεβάσει η φαντασία. Δέν μπορεί βέβαια να φτάσει την αληθοφάνεια του Playmobil το οποίο ειναι και φθηνότερο και πιό ευρέως δεδομένο.

Τόλης
 
Εννοείται Lego! Είχες την δυνατότητα να φτιάξεις ότι φανταζόσουν (αρκεί να είχες την κατάλληλη ποσότητα από τουβλάκια φυσικά!)
 
playmofreak εεε playmobil ήθελα να πώ.όλα ειναι κάλα μα σαν τα playmobilάκια κατα την ταπεινή μου άποψη.κανένα.
 
playmobil χωρίς δεύτερη σκέψη !!!!!!!!!!!!!!!!
 
Τελικά τα playmobil σάρωσαν στην ψηφοφορία!
 
Πίσω
Μπλουζα