Playmobil (νέες κυκλοφορίες)

thebest20 είπε:
Όχι,η βικτωριανή σειρά ήταν άλλο όπως και τα μεσαιωνικά.
Συμφωνω μαζι σου, η Βικτωριανη σειρα οπως και τα Μεσαιωνικα ηταν το κατι αλλο!!! :wub:

Αλλα και στις καινουργιες σειρες υπαρχουν ομορφα και πρωτοτυπα σετακια.

Οπως τα νεα Μεσαιωνικα -που μπορει στην αρχη να ημουν αντιθετος - αλλα αν τα παρατηρησεις

εχουν απιστευτες λεπτομερειες και καινοτομιες. ;)

thebest20 είπε:
Γενικά τα παλιά από όλες τις σειρές τα κοίταζα με δέος!!!!!
Και ποιος δεν τις κοιταζε...:dribble:

thebest20 είπε:
Οτιδήποτε είναι με μπαταρία γενικά δεν μου κάνει καλή εντύπωση...
Και ομως....υπαρχουν διαφορα εξαρτηματα και σετ που ειναι με μπαταρια που ειναι ωραια!!!!

Μερικα παραδειγματα.....

Η φωτια απο το 5104

Το Μπλε φως απο το 4836

Ο Γερανος απο το 5466

Κια βεβαια μην ξεχναμε τα Περιπολικα και τις μηχανες της Αστυνομιας και τα Πυροσβεστικα οχηματα

στα οποια τα φωτα τους ειναι με μπαταρια και τα κανουν πιο αληθοφανες. ;)

thebest20 είπε:
...μόνο το καρουζέλ μ'αρέσει από τα παιχνίδια του λούνα παρκ,επειδή είναι κάτι πιο κλασικό,άσε που δεν έχουν ωραίες φιγούρες τα υπόλοιπα sets αυτής της σειράς.
Ολη η σειρα της - παιδικης χαρας να το πω - ειναι πρωτοτυπη και αρκετα εντυπωσιακη!!! :heartcloud:

Οσο για τις φιγουρες....ας ειναι καλα το custom! ;)

Spybil είπε:
Μην ξύνεις πληγές, Σταύρε...μην ξύνεις πληγές!!!!
Δεν ξυνω πληγες Σπυρακο...την αληθεια λεω!

Οι περισσοτεροι δεν ασχοληθηκαμε καν...πλην ελαχιστων εξαιρεσεων. ;)

thebest20 είπε:
Ωραιο σετακι αυτο!!!
smiley-eatdrink009.gif
"]
smiley-eatdrink009.gif
[/url]
 
stayros είπε:
Κατι παρομοιο ελεγα κι εγω οταν ειχε κυκλοφορησει η Βικτωριανη σειρα "1900"....
-"Ελα,μωρε τωρα...με σειρα για κοριτσια θα ασχοληθω"... :eviltongue:
Μάζευες τότε Playmobil? :eek: Δεν ήσουν αρκετά μεγάλος γι' αυτά?

:p :p:p:p:points: :points: :points:
 
Μου πέρασε από το μυαλό χθες αυθόρμητα ότι τα νέα sets των τελευταίων ετών προβάλλουν πολύ το sex,τον υπερκαταναλωτισμό και την κλεψιά.Δεδομένου ότι βλέπουμε γαμήλια σουίτα με σαμπάνια,ή το πρόσφατο δωμάτιο γονιών με στρογγυλό κρεβάτι και σαμπάνια,ή εμπορικό κέντρο με χρήματα,atm και καραβαμμένες φιγούρες που αλλάζουν ρούχα,ληστεία σε τράπεζα/μουσείο.Δεν ξέρω μπορεί να είναι και η ιδέα μου,αλλά τα δικά μας ήταν πιο αθώα παιχνίδια.Νομίζω πως έπρεπε να είναι πιο soft οι σκηνές,και απλά να αφήνουν στη φαντασία του παιδιού να δημιουργήσει τα σενάρια που θέλει.
 
and1 είπε:
Μάζευες τότε Playmobil? :eek: Δεν ήσουν αρκετά μεγάλος γι' αυτά?

:p :p:p:p:points: :points: :points:
Ε σαν παιδακι κι εγω!!! :baby2: Γιατι και ποιος ειπε οτι εχω παψει να νιωθω παιδι εσωτερικα (ασχετα με το εξωτερικο)? :D

thebest20 είπε:
Μου πέρασε από το μυαλό χθες αυθόρμητα ότι τα νέα sets των τελευταίων ετών προβάλλουν πολύ το sex,τον υπερκαταναλωτισμό και την κλεψιά.Δεδομένου ότι βλέπουμε γαμήλια σουίτα με σαμπάνια,ή το πρόσφατο δωμάτιο γονιών με στρογγυλό κρεβάτι και σαμπάνια,ή εμπορικό κέντρο με χρήματα,atm και καραβαμμένες φιγούρες που αλλάζουν ρούχα,ληστεία σε τράπεζα/μουσείο.Δεν ξέρω μπορεί να είναι και η ιδέα μου,αλλά τα δικά μας ήταν πιο αθώα παιχνίδια.Νομίζω πως έπρεπε να είναι πιο soft οι σκηνές,και απλά να αφήνουν στη φαντασία του παιδιού να δημιουργήσει τα σενάρια που θέλει.
Φυσικο επομενο δεν ειναι?

Ακολουθουν τις τασεις και την μοδα τις εποχης.

Αλλωστε τα σημερινα πιτσιρικια θελοντας και μη, ολο και σε καποιο εμπορικο

θα πανε για βολτα με τους γονεις (και μην ξεχνας οτι και σε αυτα οργανωνει/στηνει η playmobil τα event της) και

τι πιο φυσικο απο το να θελουν να το αναπαραστησουν.

Οσο για την ληστεια που ανεφερες...

Ενα απλο παραδειγμα θα σου πω μονο:3422 + 3383... ;)

Και στην τελικη, το playmobil σε σχεση με κατι αλλα εκτρωματα που βγαινουν σημερα

και προμοταρουν αβερτα σεξ και θανατο...ειναι πολυ πιο αθωο!!!!
 
stayros είπε:
Ε σαν παιδακι κι εγω!!! :baby2: Γιατι και ποιος ειπε οτι εχω παψει να νιωθω παιδι εσωτερικα (ασχετα με το εξωτερικο)? :D
Φυσικο επομενο δεν ειναι?

Ακολουθουν τις τασεις και την μοδα τις εποχης.

Αλλωστε τα σημερινα πιτσιρικια θελοντας και μη, ολο και σε καποιο εμπορικο

θα πανε για βολτα με τους γονεις (και μην ξεχνας οτι και σε αυτα οργανωνει/στηνει η playmobil τα event της) και

τι πιο φυσικο απο το να θελουν να το αναπαραστησουν.

Οσο για την ληστεια που ανεφερες...

Ενα απλο παραδειγμα θα σου πω μονο:3422 + 3383... ;)

Και στην τελικη, το playmobil σε σχεση με κατι αλλα εκτρωματα που βγαινουν σημερα

και προμοταρουν αβερτα σεξ και θανατο...ειναι πολυ πιο αθωο!!!!
Όταν είχε βγει το σετακι με την τράπεζα 5177 είχε "φάει" κράξιμο απο κάποιους γονείς γιατι κατα την γνώμη τους το συγκεκριμένο σετ μαθαίνει στα παιδάκια πως να κλέβουν κ ότι περνάει υποσυνείδητα μηνύματα. Μου έκανε εντύπωση όλο αυτό γιατί κ στην δική μας την εποχή υπήρχαν ληστές playmobil με όπλα, πειρατές με όπλα, ιππότες με όπλα και και και ...Τώρα για τα υπόλοιπα που λέτε περι προβολής sex κ υπερκαταναλωτισμού δεν ξέρω τι να πω,δεν το έχω σκεφτεί. Το σίγουρο είναι ότι όπως είπε κ ο Σταύρος προσπαθούν να το εξελίξουν κ ακολουθούν τις τάσεις της εποχής. Αν έριχναν κ λίγο τις τιμές καλά θα ήταν ;)
 
5997βαψκ.JPGΝέο παλάτι 5997,μικρότερο από το άλλο,σε μισή τιμή,με extra φιγούρες και extra έπιπλα,χωρίς τον καναπέ του άλλου.H τιμή του είναι γύρω στα 80 ευρώ και κυκλοφορεί σε μερικές ευρωπαϊκές χώρες

Και νέες US κυκλοφορίες που κυκλοφορούν επίσης ως exclusive σε μερικά ευρωπαϊκά καταστήματα

5951.jpg 30 ευρώ (οι καναπέδες και η λάμπα θυμίζουν πολύ το 3771 της LYRA:D)

5976.jpg 30 ευρώ (παρόμοιο επίσης,αλλά με άλλο κωδικό κυκλοφορεί στο νέο γερμανικό κατάλογο)

5985.jpg 20 ευρώ (έχουμε δει και παρόμοιο αλλά με την προσθήκη πρίγκηπα,άμαξας και άλλων αξεσουάρ)

5998.jpg 70 ευρώ

οι photos είναι από το αμερικάνικο site και το playmofriends.

5997.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τις εχω δει. :)

Εχει μερικες ενδιαφερουσες φιγουρες η 6η σειρα.
smiley-eatdrink009.gif
"]
smiley-eatdrink009.gif
[/url]
 
Από αντρικές φιγούρες μ'αρέσουν ο Τop Agent, o surfer, αυτός με τις πιτζάμες και ο Άη Βασίλης (αλλά με άλλο μαλλί,χωρίς μούσια,για να γίνει κι αυτός surfer).O κινέζος υπήρχε και στα special με άλλο μαλλί,τον είχα όταν ήμουν μικρός,γύρω στο 1996.

Οι γυναικείες,μια από τα ίδια,ειδικά οι πριγκήπισσες (τουλάχιστον αυτή με το περίεργο φόρεμα και το αστεράκι στο κεφάλι είναι καλή) όπως επίσης και νεράιδα, κοπέλα με χούλα χουπ και το μοντέρνο κορίτσι.

Διπλοπρόσωπες είναι ο Top Agent και η μάγισσα!
 
Ετσι για να μαθαινετε πως γινεται ενα καλο unboxing.... :p

 
Ωραίο το unboxing αλλά και 30 ευρώ μόνο και μόνο επειδή έχει αυτό το φως,δεν αξίζει καθόλου.Πριν λίγα χρόνια αν έβγαινε ένα τέτοιο set δεν θα ξεπερνούσε τα 12-15 ευρώ.
 
Από το klickywelt de

IMG_5362.JPG

P1100705.jpg

Οι δύο διπλοπρόσωπες φιγούρες από τη σειρά 6.Όπως βλέπετε ο Top Agent είναι ανακύκλωση από το σώμα της φιγούρας του 4876 και το κεφάλι της φιγούρας του 5289.To μαλλί αυτό επίσης χρησιμοποιείται σε πολλές νέες φιγούρες.

Γενικά πολλές φιγούρες στις σειρές figures είναι καθαρή "ανακύκλωση" απο άλλες,έχω διαβάσει από τα περισσότερα μέλη που γράφουν σε forums πως οι σειρές αυτές φτιάχτηκαν με σκοπό να ξεπουλήσουν ότι δεν πουλάει ή ότι μένει στο εργοστάσιο.
 
Δυστυχώς οι νέες κυκλοφορίες δε με ενθουσιάζουν και πολύ εκτός από κανα δυο κομμάτια. Μου φάνηκε φτωχός ο φετινός κατάλογος.

Κατά τη γνώμη σας, οι τέσσερις κωδικοί που είναι κλείνουν σαν κουτάκια (παλάτι, ιππικός όμιλος κλπ) και κλειδώνουν αξίζουν; Έχετε αγοράσει κάποιο τέτοιο;

Νομίζω είναι στα 15 ευρώ.

Επειδή δεν έχω τίποτα σε παλάτι (πάντα μου φαίνονται υπερβολικά) λέω να πάρω κάτι τέτοιο.
 
Eννοείς το παλάτι 5419?Είναι στα 20 ευρώ,και το κάτω μέρος ανοίγει και έχει χώρο για μερικά επιπλάκια,ενώ πάνω είναι σαν βεράντα,με χώρο για 1-2 φιγούρες.

Αν θες κάτι από παλάτι,σου προτείνω το επετειακό 5456.Περιέχει 4 φιγούρες,πολλά αντικείμενα,όμορφο τοπίο,και κοστίζει 15 ευρώ.
 
Ναι, το 5419 εννοώ. Στο fb playmobil λέει ότι κοστίζουν 15 ευρώ.

Και το άλλο ωραίο είναι, αλλά μου κάνει πολύ νεραϊδένιο κ δεν έχει παλάτι.

Ελπίζω να κυκλοφορήσουν κι άλλα επετειακά και περισσότερο κλασσικά λόγω των γενεθλίων φέτος.
 
Φέτος δεν θα βγουν άλλα επετειακά.Οι τιμές είναι σχετικές,μπορεί στο fanpark να κοστίζει 15 ευρώ το 5419, στα καταστήματα έχει 19,90.Γενικά αν θες να ασχοληθείς με μία σειρά,καλύτερα ξεκίνα από τα μικρά σετάκια.Αν θες παλάτι,σου προτείνω να αγοράσεις από το fanpark to 6236 και σιγά σιγά αγοράζεις 2-3 και φτιάχνεις το δικό σου παλάτι.Κοστίζει 20 ευρώ,αλλά αν μαζέψεις 3-4 από 1 φορά το μήνα,δεν θα σου φανούν τα χρήματα.Γενικά τα system x ενώνονται όπως θες,και μπορείς να φτιάξεις απίστευτες κατασκευές.
 
Νέα σετάκια,κυκλοφορούν το Πάσχα (του 2015 στην Ελλάδα :( ) σε αυγό (τιμή 7,5 ευρώ το καθένα)

4940

4941

4942

4943
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όλα τα λεφτά οι 2 λάμπες στη βάρκα του πειρατή!!
 
Πρόσεξα ότι το νέο εμπορικό κέντρο και το νέο μικρό παλάτι έχουν αυτοκόλλητα,επομένως μπορούν να μην γίνουν τόσο ροζ.Μόνο η πόρτα του εμπορικού,και η σκεπή του παλατιού έχουν έντονα κοριτσίστικα χρώματα.Επίσης στο παλάτι η βάση είναι νορμάλ και μπορεί να επεκταθεί.Δυστυχώς όμως στο σπίτι των Άλπεων η κατασκευή είναι νέου τύπου (όχι με βίδες),και δεν μπορεί να πάρει επέκταση.
 
10341741_559073794228586_7837860429127238377_n.jpg


Κυκλοφορούν Φεβρουάριο 2015
 
Πίσω
Μπλουζα