Playmobil [ροζ σειρά]

thebest20

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
24 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.961
Αντιδράσεις
452
ξεκινάω με photos!αν και από sites!αν πάω Αθήνα και τα κατεβάσω απ'τη βιβλιοθήκη μου και από τα ράφια,και από το πατάρι θα τα τραβήξω

Προβολή συνημμένου 105761

[edit] dead pic [edit]

5350.jpg


5360.jpg


5551.jpg


5600.jpg


5601.jpg


5620.jpg


5640.jpg


Προβολή συνημμένου 105762 Προβολή συνημμένου 105763 Προβολή συνημμένου 105764 Προβολή συνημμένου 105765 Προβολή συνημμένου 105766 Προβολή συνημμένου 105768 Προβολή συνημμένου 105769
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
5300.jpg

[edit] dead pic [edit]




16965752.jpg

5320upd1.jpg


5322.jpg


5323.jpg


5324.jpg


5339.jpg


5343.jpg


39624495_16783025.jpg

Αυτά από τη ροζ σειρά...ήταν της αδερφής μου αλλά επειδή σεν τα έπαιζε τα έπαιζα μαζί με τα δικά μου!!!!!!!!!!

5343.jpg

5320upd1.jpg

5322.jpg

5323.jpg

5324.jpg

5339.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
απλά τις ανεβάζω για να τις βλέπουν.κι εγώ το έχω αυτό το αρχείο,άλλωστε εγώ το είχα φτιάξει πρώτος για άλλο site και απλά κυκλοφόρησε σε πολλά sites!όταν λέω αναζήτηση photos εννοώ όχι εξώφυλλα από κουτιά αλλά διάφορες σκηνές με playmobil!

Εγώ με το αρχοντικό έπαιζα ότι ήταν χριστούγεννα,ή και παραμύθια με κακές μάγισσες και μάγους,είχα και το μαγικό κουτί κ όποιος έμπαινε εξαφανιζόταν!τέλεια χρόνια!αυτά που βγήκαν την περίοδο 78-88 τα είχα αγοράσει αρχές 90 και σταμάτησε η κυκλοφορία τους γύρω στο 2000,όταν άρχισαν να βγάζουν βλακείες playmobil.Αν και τα καινούρια playmobil σαν φιγούρες είναι πιο σύγχρονα,προτιμώ τα παλιά με τα χεράκια που δεν γύριζαν,με τα μαλλιά που έπαιρναν καπέλα,με τις γυναίκες με κοιλίτσα και όχι με το στήθος.

εχω βρει και πολλές άλλες πολύ σπάνιες που δεν υπάρχουν στο αρχείο!!!!!!!!!

μήπως έχει κάποιος τα οπισθόφυλλα των κουτιών από παλιά playmobil μέχρι και το 93-94 όπου είχαν σκηνές από αυτό που είχε το περιεχόμενο μαζί με όλη τη σειρα?από το 95 και μετά το οπισθόφυλλο έδειχνε απλά το περιεχόμενο του κουτιού!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο τρελός συλλέκτης προτείνει. ΠΡΟΣΟΧΗ στα ροζ κουτιά. Βγήκαν μόνο μια φορά και δεν ξαναβγαίνουν. Σύντομα θα είναι άκρως συλλεκτικά...
 
Δηλαδή εγώ που τα έχω είμαι καλυμμένος.Αν και έχω χάσει κάποια μικρά κομμάτια όπως φιγούρες!Ότι δεν έχω που μπορώ να το βρω (όπως τα φρούρια ή κάποιες φιγούρες που έχω χάσει)?

και φυσικά δεν είναι μόνο για κοριτσάκια όπως προσπαθούσαν οι δικοί μου να με κάνουν να πιστέψω !!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μήπως μπορεί κάποιος να ανεβάσει σκαναρισμένα οπισθόφυλλα από κουτιά playmobil εποχής 90-94?από τη ροζ σειρά κυρίως αλλά και από νοσοκομείο,χειρουργείο,παιδική χαρά,τσίρκο?αν γίνεται και αν έχει τα κουτιά.Οκ ευχαριστώ!
 
Playmobil ροζ σειρά

[Edit] Dead pic [edit]

20h4knk.jpg


2j2b31s.jpg


Το συγκεκριμένο το είχε η αδερφή μου από το 89 ενώ το ξαναπήρα το 92,ήταν από τα πρώτα playmobil που μου είχαν κάνει εντύπωση

zx66mg.jpg


zx66mg.jpg

20h4knk.jpg

2j2b31s.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα απλά System "κουμπώνουν" τα κομμάτια μεταξύ τους και συναρμολογείς π.χ. το σπιτάκι ή το κάστρο σου.

Τα System X κυκλοφορούν εδώ και μερικά χρόνια. Τα κομμάτια μεταξύ τους είναι ανεξάρτητα και βάζεις κάτι μικρούς πλαστικούς συνδέσμους (κόκκινους και κίτρινους) ανάμεσά τους για να κουμπώσουν.
 
System είναι τότε,γιατί τα κομμάτια ενώνονται μεταξύ τους χωρίς αυτούς τους ανεξάρτητους πλαστικούς συνδέσμους...εξάλλου είναι του 89 αυτό το παιχνίδι,όπως και όλα όσα έχω system είναι.Το system όμως είναι ας πούμε το ΄"αντίθετο" της Lyra??????Γιατί θυμάμαι διαχωρίζαμε τα Lyra από αυτά,λέγοντάς τα System

Vintage Playmobil are sometime very hard to find and to recognize on Ebay auctions. This Guide will try to help you to discover and buy the right Playmobil missing in your collection.

 


Playmobil was invented by Hans Beck in 1971 and manufactured for the first time in 1974 by the German company Geobra Brandstatter, Playmobil. BASF ( German chemical company) from the very beginning supplied the material for this marvels with high quality plastic like Ultraform and Terluran.


 


You can read more history on Playmobil.de ( germany site ) and collectobil.com, this is the best websites you can look at for informations, tips and pictures of almost all the Playmobil produced and diffused in the world.


 


For more than 30 years over 1.7 billion Playmobil sold, that's why first vintage figures are hard to find and hard to recognize.


 

 

 


Here is my list of simple tips I'm using all the time to figure out whose is what?


 


- Playmobil with the hands not revolved, mean manufactured before 1982 ( only kids figures were produce in 1981 for the first time and always with revolving hands).


 


- Eyes and mouth painted, shape of the neck and hair back insertion are sign of the very first productions ( Changes were made after 1978 ).


2c_2.JPG


[Edit] dead pic [edit]

3a_2.JPG


This are the first things you can check to find vintage Playmobil, you can also buy the New Edition of the Playmobil 1974-2006 collector book at Playmobil.com for $20, it will be a great help to find the time line of production and the composition of each sets.

http://reviews.ebay.com/How-to-collect-and-recognize-Vintage-Playmobil-on-Ebay_W0QQugidZ10000000001872301

Βρήκα και αυτή τη photo στο e-bay...το συγκεκριμένο κομμάτι είναι LYRA δεύτερης γενιάς,αλλά δεν συμπεριλαμβάνεται στον κατάλογο γιατί ήταν εορταστική έκδοση...το είχα αγοράσει 3500δρχ...ίσως όχι και τόσο φτηνό για εκείνη την εποχή...Εντύπωση μου είχε κάνει που τα χρώματα ήταν διαφορετικά από αυτά στο κουτί,σε μερικές φιγούρες τα χέρια δεν κινούνταν,ενώ η Lyra δεν έβαζε ποτέ κοριτσάκια μικρά,παρόλο που στο κουτί τα έδειχνε μέσα είχε αγοράκια

2us8j81.jpg


2us8j81.jpg

2c_2.JPG

3a_2.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όχι ρε συ καμία σχέση. Αν έχεις κάνα μεσαιωνικό ή καουμπόϊκο σπιτάκι της LYRA κάπου θα λέει "Playmobil System 1977" σε καμιά γωνία. Το ίδιο λένε και της "Geobra". Σε κάποια site πλεημομπιλάδων θα βρεις τα παλιά κομμάτια να αναφέρονται και "steck's". Είναι το ίδιο πράγμα...

Απλά τα System X τα έχει βγάλει τα τελευταία χρόνια για καθαρά λόγους εκμοντερνισμού του παιχνιδιού. Το καινούργιο π.χ. μεγάλο κάστρο των ιπποτών είναι System X και είναι μια αηδία και μισή... Άσε που δεν κουμπώνουν τα παλιά με τα καινούργια. Χάλια....
 
Όχι δεν έχω κομμάτια τόσο παλιά,από το 89 και μετά έχω.Ανεβάζω photos από τα παλιά που βρήκα στο ebay και αγνοούσα την ύπαρξη πολλών από αυτά

1zm0zeb.jpg


o041z4.jpg


1t064l.jpg


2lk4t8g.jpg


opwg9k.jpg


35btsav.jpg


el9lc4.jpg


2s0mxea.jpg


2s0mxea.jpg

1zm0zeb.jpg

o041z4.jpg

1t064l.jpg

2lk4t8g.jpg

opwg9k.jpg

35btsav.jpg

el9lc4.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι όντως πανέμορφα,και τη ροζ σειρά την έχω όλη από την αδερφή μου.Και ότι καινούριο από ροζ σειρά έβγαινε,το αγόραζα μέχρι το 98,εξάλλου είχε και τα λιγότερα sets αυτή η σειρά,τα πιο ακριβά ήταν τα 2 σπίτια και μετά τα 8 δωμάτια (+άλλα 3 που βγήκαν ως το 98) ,τα 4 μαγαζιά,οι 2 άμαξες και τα άλλα 2 οχήματα.Τα άλλα sets της ροζ σειράς κόστιζαν από 500 δρχ ως 1500 δρχ

33m5px3.jpg


30m7gup.jpg


maf381.jpg


[edit] dead pic [edit]

bxvdf.jpg


350nqdt.jpg


qxm3xi.jpg


dhcwuq.jpg


2h6zvol.jpg


vdmfc6.jpg


12334op.jpg


2hgzbld.jpg


[edit] dead pic [edit]

10wqzgh.jpg


[edit] dead pic [edit]

10wqzgh.jpg

33m5px3.jpg

30m7gup.jpg

maf381.jpg

bxvdf.jpg

350nqdt.jpg

qxm3xi.jpg

dhcwuq.jpg

2h6zvol.jpg

vdmfc6.jpg

12334op.jpg

2hgzbld.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αχ παιδιά συγκινήθηκα!!! Τα πιο πολλά από τις εικόνες τα είχα!

Είχα ένα κόλλημα ειδικά με τη ροζ σειρά με το αρχοντικό- όλο και κάτι έχω διασώσει από τότε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
snakeyes08 είπε:
Αχ παιδιά συγκινήθηκα!!! Τα πιο πολλά από τις εικόνες τα είχα!Είχα ένα κόλλημα ειδικά με τη ροζ σειρά με το αρχοντικό- όλο και κάτι έχω διασώσει από τότε...
Το έχεις ακόμα?Εγώ τα έχω και τα 2 από την αδερφή μου (και το μεγάλο και το μικρό),και όλα τα κομμάτια που βγήκαν από αυτή τη σειρά ως το 97-98!Το 99% αυτών που αγόραζα ήταν από αυτή τη σειρά.Το θέμα είναι ότι είναι λίγο σκονισμένα,αλλά και σε πολλά ανθρωπάκια έχουν χαθεί τα μαλλιά,η μερικά εξαρτήματα!Στην έπαυλη που είχε 1 όροφο και 1 σοφίτα έβαλα τα τελευταία έπιπλα που αγόρασα το 1998,το σετ με τα μωβ κρεβάτια των γονιών,αυτό με τα άσπρα κρεβάτια των παιδιών και το δωμάτιο του μωρού,αυτά τα 3 τα χώρεσα στο ισόγειο,ενώ στη σοφίτα έβαλα το σχολείο.Η συγκεκριμένη σειρά μ'άρεσε μόνο και μόνο γιατί είχε περισσότερη λεπτομέρεια στα ανθρωπάκια και στα αντικείμενα,σε σχέση με τις άλλες σειρές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 είπε:
Το έχεις ακόμα?Εγώ τα έχω και τα 2 από την αδερφή μου (και το μεγάλο και το μικρό),και όλα τα κομμάτια που βγήκαν από αυτή τη σειρά ως το 97-98!Το 99% αυτών που αγόραζα ήταν από αυτή τη σειρά.Το θέμα είναι ότι είναι λίγο σκονισμένα,αλλά και σε πολλά ανθρωπάκια έχουν χαθεί τα μαλλιά,η μερικά εξαρτήματα!Στην έπαυλη που είχε 1 όροφο και 1 σοφίτα έβαλα τα τελευταία έπιπλα που αγόρασα το 1998,το σετ με τα μωβ κρεβάτια των γονιών,αυτό με τα άσπρα κρεβάτια των παιδιών και το δωμάτιο του μωρού,αυτά τα 3 τα χώρεσα στο ισόγειο,ενώ στη σοφίτα έβαλα το σχολείο.Η συγκεκριμένη σειρά μ'άρεσε μόνο και μόνο γιατί είχε περισσότερη λεπτομέρεια στα ανθρωπάκια και στα αντικείμενα,σε σχέση με τις άλλες σειρές.
Το αρχοντικό το είχα συναντήσει σχεδόν αποσυναρμολογημένο πριν από 7-8 χρόνια ξεχασμένο στο πατάρι. Σύντομα θα κάνω ανασκαφές για να δω τι έχει απομείνει εκεί μέσα...

Μερικά Playmobil του αρχοντικού τα βρήκα πρόσφατα σε ένα retro βαρελάκι-σκαμπό που είχα μικρή!
 
snakeyes08 είπε:
Το αρχοντικό το είχα συναντήσει σχεδόν αποσυναρμολογημένο πριν από 7-8 χρόνια ξεχασμένο στο πατάρι. Σύντομα θα κάνω ανασκαφές για να δω τι έχει απομείνει εκεί μέσα...Μερικά Playmobil του αρχοντικού τα βρήκα πρόσφατα σε ένα retro βαρελάκι-σκαμπό που είχα μικρή!
Κάνε ανασκαφές και να το ξαναστήσεις,είναι κρίμα να μην υπάρχουν αυτά,εγώ τα έχω και τα 2 στο πατρικό μου στην Αθήνα,πάνω σε μία βιβλιοθήκη,αν και θα έχουν σκόνη!και γενικά στα ράφια γίνεται χαμός από μεγάλα κομμάτια playmobil...τα ανθρωπάκια,εξαρτήματα και όλα αυτά σε κούτες στο πατάρι
 
5504_back.jpg

playmobil-5504.jpg

[edit] dead pic [edit]

pm55802.jpg


pm55802.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα