Playmobil [ροζ σειρά]

thebest20 είπε:
Τέλειο είναι!Το έχω στο πατάρι χωρίς το κουτί του!Έχεις ακόμα και τα κουτιά των άλλων?Κάποιες λεπτομέρειες,αν δεν έχεις χάσει κανένα αξεσουάρ!Ήθελα να σε ρωτήσω,αν η μητέρα με το βισσυνί φόρεμα,που είναι στο δωμάτιο των γονιών,φοράει γιακά ή σαν μαντήλι στο λαιμό,και αν η κορδέλα του καπέλου είναι άσπρη ή κίτρινη?Επίσης στο σαλόνι,το χαλί είναι κόκκινο,και στην κουζίνα έχει και κάτι σαν χόρτα μέσα στο καλάθι?Σε ρωτάω αυτές τις λεπτομέρειες,επειδή αυτά ήταν στις πρώτες Γερμανικές κυκλοφορίες!

Έριξα μια γρήγορη ματιά στα κουτιά (είναι δύσκολο γιατί είναι χωμένα μέσα στην ντουλάπα) και είδα ότι η μητέρα έχει άσπρο γιακά και το καπέλο έχει άσπρη κορδέλα. Το χαλί είναι μάλλον κίτρινο και το καλάθι δεν βλέπω να έχει κάτι. Δεν τα είχα πάρει από Γερμανία αλλά από Βέλγιο, δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι..
 
Και εμένα έτσι ακριβώς είναι!Οι πρώτες γερμανικές κυκλοφορίες,είχαν αυτές τις λεπτομέρειες που σου είπα παραπάνω!
 
Πω πω παιδιά,πραγματικά σας ζηλεύω,η ροζ σειρά ήταν ένα άχτι μου απο πιτσιρίκι που ποτέ όμως δεν απόκτησα.Συν τ οτι τα έχετε ακόμα και τα χαίρεστε..... :)
 
πολυ ωραιες φωτογραφιες :) ονομαστηκε "ροζ σειρα" επειδη απευθυνεται περισσοτερο σε κοριτσια;
 
Ονομάστηκε ροζ σειρά,γιατί τα κουτιά είχαν ροζ-φούξια,και όλα τα υπόλοιπα μπλε!Η σειρά ήταν τέλεια και δεν νομίζω να απευθυνόταν μόνο σε κορίτσια,γιατί το να παίζεις ρόλους σαν οικογένεια και να έχεις ένα σπίτι - simulation της πραγματικότητας,δεν είναι κάτι κακό!Επιπλέον,η σειρά αυτή ταίριαζε πολύ,με άλλες σειρές όπως το τρένο και στο σταθμό τρένου της άγριας δύσης,που είχαν μπλε κουτί!
 
thebest20 είπε:
Ονομάστηκε ροζ σειρά,γιατί τα κουτιά είχαν ροζ-φούξια,και όλα τα υπόλοιπα μπλε!Η σειρά ήταν τέλεια και δεν νομίζω να απευθυνόταν μόνο σε κορίτσια,γιατί το να παίζεις ρόλους σαν οικογένεια και να έχεις ένα σπίτι - simulation της πραγματικότητας,δεν είναι κάτι κακό!Επιπλέον,η σειρά αυτή ταίριαζε πολύ,με άλλες σειρές όπως το τρένο και στο σταθμό τρένου της άγριας δύσης,που είχαν μπλε κουτί!
σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες thebest20!απ οτι θυμαμαι δεν ειχα κανενα playmobil της ροζ σειρας,μου αρεσε που εβλεπα στις διαφημισεις το σπιτακι αλλα δε ζητησα ποτε απ τους γονεις μου να μου το αγορασουν γιατι ηταν αρκετα ακριβο..
 
Αυτή τη διαφήμιση την ψάχνω κι εγώ!!Γενικά πάντως με εξαίρεση το σπίτι,ήταν εύκολο να μαζευτούν τα δωμάτια,και τα αντίστοιχα sets όπως άμαξες,αυτοκίνητα,μαγαζιά,ακόμα πιο εύκολο ήταν να μαζευτούν τα μικρά κουτάκια,που το καθένα κόστιζε από 700 δρχ - 1500 δρχ.
 
το νέο μου απόκτημα ειναι το 5325,5325.jpg :D

το αγορασα απο παιχνιδασικο στην αργυρουπολη για 25ευρω.

υ.γ. η φωτο ειναι απο το νετ καθως δεν εχω προλαβει να το φωτογραφισω....
 
Με γειά σου guitarmaniac! Αυτές είναι αγορές!!Είναι πολύ όμορφο, όμως διαφορετικό απ' το δικό μου. Πρέπει να είναι νεότερο, εμένα έχει κίτρινα κρεββάτια. Κάποιος πιο ειδικός επί του θέματος θα μας διαφωτίσει!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
zouzou είπε:
Με γειά σου guitarmaniac! Αυτές είναι αγορές!!Είναι πολύ όμορφο, όμως διαφορετικό απ' το δικό μου. Πρέπει να είναι νεότερο, εμένα έχει κίτρινα κρεββάτια. Κάποιος πιο ειδικός επί του θέματος θα μας διαφωτίσει!

ευχαριστω ,η αληθεια ειναι οτι δε μπορεσα να του αντισταθω :p .το κουτι πανω εχει χρονολογια 1997 και απο τι ειδα στο internet κυκλοφορουσε μεχρι kai to 2003...

εσυ μαλλον λες το 5321Προβολή συνημμένου 40699 αυτο δηλαδη που κυλοφορουσε απ το 1989 μεχρι και το 1996. :)

5321.jpg
 
Ναι, αυτό εννούσα!

Σ' εκείνο το μαγαζί, μήπως είχε κι άλλα παλιά παιχνίδια; Τίποτα κούκλες ας πούμε;;;
 
χμμμμ,δυσκολο να πω με σιγουρια γιατι εστιασα κυριως στα playmobil,ισως να ειχε τιποτα 'κρυμενο' και να μην το ειδα.μαλλον πρεπει να ξανα περασω....
 
guitarmaniac είπε:
το νέο μου απόκτημα ειναι το 5325,Προβολή συνημμένου 40687 :D το αγορασα απο παιχνιδασικο στην αργυρουπολη για 25ευρω.

υ.γ. η φωτο ειναι απο το νετ καθως δεν εχω προλαβει να το φωτογραφισω....
Γεια σου,το έχω και είναι πολύ σπάνιο,οπότε 25? μια χαρά είναι!Εγώ το είχα πάρει το 1998 όταν είχε βγει δηλαδή,περίπου 5000δρχ!Αξίζουν πραγματικά αυτά τα sets!!!!!!
 
ναι η αληθεια ειναι οτι οταν ειδα την τιμη,εκει ηταν που δε μπορεσα να αντισταθω...
 
Έχει και άλλα playmobil sets?Αν ναι,τότε μη διστάσεις να τα πάρεις όλα σιγά σιγά,πριν προλάβουν άλλοι!Είναι τέλεια κομμάτια,που μένουν και για τις επόμενες γενιές!
 
thebest20 είπε:
Έχει και άλλα playmobil sets?Αν ναι,τότε μη διστάσεις να τα πάρεις όλα σιγά σιγά,πριν προλάβουν άλλοι!Είναι τέλεια κομμάτια,που μένουν και για τις επόμενες γενιές!
δυστηχως δεν ειχε αλλα...τα προλαβαν και τα ''σκοτωσαν'' στο ebay.τουλαχιστον ετσι μου ειπε η ιδιοκτητρια...
 
ααααααα ρε αυτο το ebay ζημιά που εχει κανει.....πλάκα πλάκα κ εμένα αυτο μου έλεγαν οι καταστηματάρχες.
 
Ξέρει κανείς, αν το πρώτο βικτωριανό σπίτι μπορεί να βρεθεί κάπου εκτός απο το e-bay και το άμαζον;; Οι τιμές εκεί ειναι εξωφρενικές. Για καινούριο εννοώ...

Θυμάστε πόσο περίπου έκανε όταν είχε βγει;; Και η διαφορά του με το κίτρινο που βγήκε αργότερα ήταν μόνο η προέκταση-βεράντα ή είχε διαφορές και στο μέγεθος;
 
μμμμμμμμμ νομίζω οτι είναι πιο εύκολο να πετύχεις τους 6 αριθμούς του τζόκερ παρά να βρεις το πρώτο βικτωριανό σπίτι και μάλιστα καινουριο κ σε κατάστημα. Σε απογοήτευσα ε? Κοίτα θέλει πολύ καλό ψαξιμο και πολύ τυχη!!!! Για αρχή κοίτα σε παλιές αποθήκες και παλιά παιχνιδοκαταστήματα.Τιμή δεν θυμάμαι καθόλου. Όσο αναφορά το άλλο νομίζω οτι αρμόδιος είναι ο Thebest μιας κ που το κατέχει καλά το θέμα αυτό.
 
Δε με απογοητεύεις, το ήξερα, απλώς πέταξα μια ιδέα που είχα.. :p

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!
 
Πίσω
Μπλουζα