Playmobil [ροζ σειρά]

ποσο όμορφη η βικτωριανή σειρά!!! με τοσες λεπτομέρειες..πραγματικά ειναι απο τις πιό τέλειες δουλειές της εταιρίας
 
Θα πρέπει οπωσδήποτε να επανακυκλοφορήσει,θα μπορούσαν να μειώσουν τα νέα sets που βγάζουν,και να βγάλουν μια ολόκληρη νέα βικτωριανή σειρά,με μαλλιά στις φιγούρες όπως τα παλιά sets.
 
Kαι από τη δική μου συλλογή...

fgdsg (7).jpg

fgdsg.jpg

fgdsg (2).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο τέλεια δουλειά,πολύ ωραίο σε συνδυασμό με το ασπρόμαυρο χρώμα! :D Οι σκάλες πάντα με εμπόδιζαν στο σπίτι,γι'αυτό ποτέ δεν τις έβαζα :D
 
Τρια χρονια σχεδον πριν,ενας rookie τοτε Playmobilακιας,που ηταν στα (ξανα)ξεκινηματα του,

πηγαινε στο The MALL Athens στο Μαρουσι,για να κανει φωτορεπορταζ... :)

Εκει,μαγευτηκε απο την Βικτωριανη Πολη "Playmo Hill" που υπηρχε στημενη!!! :eek:

Ενα διοραμα Κ-Α-Τ-Α-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Ο απο καθε αποψη!!!!!

Μελετημενο και στην παραμικρη του λεπτομερεια!!!!

Δημιουργος της, μεγαλυτερος Ελληνας συλλεκτης Playmobil.....Ντενης Βαγγοπουλος!!!!

"OK,ενταξει....ο τυπος ειναι φοβερος,δεν υπαρχει.....του βγαζω το καπελο!!!!"

μονολογουσε τοτε ο rookie καθως εβλεπε το εκθεμα με την Βικτωριανη πολη του τυπου και που τον ειχε μονο ακουστα

ως ονομα και απλα το μονο που ηξερε,ηταν οτι ειναι ο μεγαλυτερος συλλεκτης Playmobil στην Ελλαδα.

Απο τοτε εχει μπει πολυ νερο στο αυλακι....

Τρια χρονια σχεδον μετα,γινεται κατι....που ο rookie Playmobilας τοτε....ουτε που το φανταζοταν!!!! :eek:

Ειχε την τιμη και την χαρα, μαζι με μια παρεα τρελων Playmobilαδων,να συμμετεχει στην κατασκευη

της Βικτωριανης Πολης "Playmo Hill" του Ντενη Βαγγοπουλου!!!!!! :D

attachment.php


Οπως καταλαβατε....η Βικτωριανη Πολη "Playmo Hill" του κ. Ντενη Βαγγοπουλου....ξαναστηθηκε!!!!!! :D

Και αυτη την φορα οχι σε καποιο μεγαλο εμπορικο,αλλα σε Μουσειο....και συγκεκριμενα, στο "Ελληνικος Κοσμος"!!!

Ειναι η πρωτη φορα,που ενα Ελληνικο διοραμα Playmobil εκτιθεται σε Μουσειο!!!

Ειμαι ιδιαιτερα χαρουμενος,που ειχα την τιμη και την χαρα να συμμετεχω στο στησιμο της!!!

Ειμαι ομως πιο πολυ ιδιαιτερα ευχαριστημενος,γιατι ειχα την τιμη να ειμαι με μια καλη παρεα φιλων Playmobilαδων!!!! :flower:

Η οποια κουραση....εφυγε,μολις ολοκληρωθηκε το στησιμο!!!

Το αποτελεσμα....απλα ΤΕΛΕΙΟ!!!!!!! :flower:

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Ενα μεγαλο ευχαριστω στον δημιουργο της (και φιλο πλεον) Ντενη Βαγγοπουλο!!!! :thanx2: :flower: :thanx2: :flower: :thanx2:

Και ενα βιντεακι για να την ξαναθυμηθειτε.... :sta2

Η Βικτωριανή Πόλη του Ντένη Βαγγόπουλου !



Η Βικτωριανη Πολη "Playmo Hill" θα εκτιθεται στο Μουσειο "Ελληνικος Κοσμος" (Πειραιως 254,Ταυρος)

απο την Παρασκευη 6-2-2015 και για σχεδον ενα μηνα. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H ομάδα - παρέα σας "ΖΩΓΡΑΦΙΣΕ" πάλι!

Πολλά συγχαρητήρια Σταύρο και δε σου κρύβω πως ζήλεψα :) :flower:

Ερώτηση: Είναι πιο μεγάλη από τις άλλες φορές που στήθηκε το διόραμα? Έχει δλδ επιπλέον σπίτια?
 
Kambia είπε:
H ομάδα - παρέα σας "ΖΩΓΡΑΦΙΣΕ" πάλι!
Μια διορθωση Ναταλι....δεν ειμαστε "ομαδα", δεν εχουμε "αρχηγο"!!!!! ;)

Ειμαστε απλα μια παρεα που εχει κοινο ενδιαφερον.....την αγαπη και το παθος για τα Playmobil!!! ;)

Kambia είπε:
Πολλά συγχαρητήρια Σταύρο και δε σου κρύβω πως ζήλεψα :) :flower:
Να 'σαι καλα Ναταλι μου, σε ευχαριστω πολυ!!!!! :flower:

Kambia είπε:
Ερώτηση: Είναι πιο μεγάλη από τις άλλες φορές που στήθηκε το διόραμα? Έχει δλδ επιπλέον σπίτια?
Ακριβως την ιδια απορια ειχα κι εγω,οταν ειδα στημενο το τραπεζι....μου φανηκε υπερβολικα μεγαλο!!!!!! :eek:

Αλλα,οχι...η πολη ειναι ακριβως η ιδια οπως ηταν πριν απο 3 χρονια.

Το μονο "φρεσκαρισμα" που εχει γινει,ειναι σε καποιες φιγουρες,οι οποιες ειναι ελαχιστες. :sta2
 
Οοοοοωωωωοοοο!!! Ζήλεψα!!! :( Κι εγώ θα ήθελα να ήμουν εκεί!! Τι πανέμορφο διόραμα - κάνατε απίστευτη δουλειά!

Καμιά σκέψη για Σαλονίκη μεριά υπάρχει να το δούμε κι εμείς?! :)
 
D@redevil είπε:
Οοοοοωωωωοοοο!!! Ζήλεψα!!! :( Κι εγώ θα ήθελα να ήμουν εκεί!! Τι πανέμορφο διόραμα - κάνατε απίστευτη δουλειά!
Να 'σαι καλα Μαριαννα μου!!! :flower:

D@redevil είπε:
Καμιά σκέψη για Σαλονίκη μεριά υπάρχει να το δούμε κι εμείς?! :)
Εσυ καλο μου που ησουν οταν ειχε ερθει? :eek: :what:
 
Απλά: ή θα διάβαζα, ή θα είχα εργασία, ή θα έπηζα στη δουλειά!... :(
 
Μπράβο σας ρε παιδιά. Πάντα τέτοια.

Έτσι να βλέπει (ελπίζουμε) και η μαμά-εταιρεία την απήχηση της συγκεκριμένης σειράς μήπως και αξιωθεί σε καμιά επανακυκλοφορία κωδικών...

(λέμε-ευχομαστε εμείς με τα απωθημένα μας :) )
 
stayros είπε:
Οπως καταλαβατε....η Βικτωριανη Πολη "Playmo Hill" του κ. Ντενη Βαγγοπουλου....ξαναστηθηκε!!!!!! :D

Και αυτη την φορα οχι σε καποιο μεγαλο εμπορικο,αλλα σε Μουσειο....και συγκεκριμενα, στο "Ελληνικος Κοσμος"!!!
Πλεον και επισημα.... :D

attachment.php


Η φωτο μου ηρθε με e-mail απο την Playmobil Hellas... :)

Μην σας μπερδευει το "Απο την Πεμπτη 29 Ιανουαριου...." ....

Εννοειται οτι αν πατε και πιο μπροστα,θα δειτε την Βικτωριανη Πολη στημενη! :sta2
 
Πολλά συγχαρητήρια παιδιά... :clap: :clap: :clap:
 
Είναι όντως αξιοζήλευτο, μπράβο :thumbup:
 
Είμαι σίγουρος Σταυρή ότι το χάρηκες πολύ αυτό έτσι δεν είναι? Σου εύχομαι κάποια στιγμή στο μέλλον να κάνεις κ κάτι δικό σου κ να έχεις/έχουμε την χαρά να το δεις/δούμε σ' ένα τέτοιο χώρο.
 
Σήμερα εκτός των άλλων παρέλαβα και αυτά κάποια εκ των οποίων είναι από ροζ σειρά,ενώ 2 από αυτές ταιριάζουν πολύ με τη συγκεκριμένη σειρά αν και είναι από άλλες σειρές.Μαζί παρέλαβα σερβίτσια,2 γάτες (γκρι και πορτοκαλί) και άλλα εξαρτήματα που έλειπαν από το αρχοντικό μου.
 
Με συγκινήσατε ρε παλιόπαιδα!

Το αρχοντικό το είχα κ γω δώρο από νονά. Δεν θυμάμαι ακριβώς ποια εποχή. Πρέπει να ήταν στις αρχές δεκαετίας του 1990. Τότε κόστιζε 25.000 δρχ. Πανάκριβο. Πριν και μετά μάζεψα όλα τα δωμάτια συν μερικά ακόμα (φορτηγό, λατέρνα) και το είχα ιερό. Μόνο με άδειά μου το άγγιζε άνθρωπος. Μετά μεγάλωσα και σταμάτησε να με συγκινεί. Μαζεύτηκε σε μια ντουλάπα και σε μια ανακαίνιση το χάρισα ΟΛΟ μαζί, σπίτι και δωμάτια, στον εργάτη που έκανε τις εργασίες. Νομίζω ήταν ξένος και του το έδωσα για τα παιδιά του.

Παράλληλα αλλά για περισσότερο καιρό έφαγα κόλλημα με τα λέγκο. Μεγάλη καψούρα.
 
Ένα βίντεο με όλα τα sets που βγήκαν από τη βικτωριανή σειρά.Περιέχονται και διοράματα,από το πίσω των κουτιών,σε όσα είχαν μέχρι το 1994
 
Πίσω
Μπλουζα