Playmobil

Κάποια σπάνια εξώφυλλα!Αυτά της ροζ σειράς επανακυκλοφόρησαν από το 1995 ως το 1998 με ίδιο περιεχόμενο αλλά με άλλη φωτογράφηση,για να καταργηθούν στη συνέχεια!Ακόμη,το πρώτο αν και φαίνεται Lyra δεύτερης γενιάς,δεν υπάρχει στον κατάλογο!

[edit] dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΩΩΩ... αυτό με τους ιππότες (το εσωτερικό του κάστρου) το έχω ακόμα, αλλά δεν μπορούσα να βρω ποιό σετ είναι (κουτί κλπ)

Από τα αγαπημένα μου... :D
 
[edit] dead picture [edit]


Κουτάκι με παιχνίδι της PLAYMOBIL κατασκευασμένο από την ελληνική εταιρία LYRA στην δεκαετία του 80.


 


Είναι πολύ σπάνιο συλλεκτικό κομμάτι μιας και είναι ελληνικής κατασκευής και λόγω του ότι τα παιδιά κατέστρεφαν αμέσως το χάρτινο κουτί ,κάνοντας αυτό συλλεκτικό για το μέλλον.



Ενδεικτικά η τιμή του ήταν 690 δραχμές.


http://syllektiko-pazari.blogspot.com/search/label/PLAYMOBIL

Μάλιστα...Αυτό το είχα κερδίσει από τα goodys στα μέσα δεκαετίας 90,και δεν είχε μέσα κατάλογο,αλλά ούτε υπήρχε στον κατάλογο της Lyra!Ξέρετε άλλους κωδικούς με κομμάτια τα οποία δεν αναγράφονται σε κατάλογο Lyra???Μου κάνει σε Lyra δεύτερης γενιάς,αν και νόμιζα ότι η Lyra δεύτερης γενιάς ξεκινάει από το 91,με το γνωστό κατάλογο!Μήπως και αυτά που ψάχνω με τις κούνιες και το ξύλινο αλογάκι ανήκαν σε αυτή τη σειρά της δεκαετίας του 80 και γι'αυτό είναι σπάνιο να βρούμε photos στο internet?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και μερικά σπάνια!

[edit] dead pictures [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 είναι κάποια απο αυτά δικά σου?

Ίσως το Σαββατο να πάω να πάρω κανένα κουβαδάκι ακόμα που έχω εντοπίσει ;)
 
Λοιπόν ψάχνω τις εξής photos από sets που έχω της Lyra:

1)To set με τη μαμά και τα μωρά που ψάχνω είναι αυτό που είχα ποστάρει και παραπάνω:

ezoaoj.jpg


Με τη διαφορά ότι περιέχει και έναν άντρα,αλλά και ένα αγοράκι με παιχνίδι αλογάκι!

2)Εσκιμώα με μωράκι και μάρσιπο που πηγαίνει πίσω στην πλάτη και μέσα στο μάρσιπο έμπαινε το μωράκι...Ακριβώς όπως στην παρακάτω photo,η κυρία στην άκρη με το μωρό!

2prwfua.jpg


3)Ινδιάνους με σκηνές (περιέχει 2 σκηνές το set)

4)Φρούρια και ιππότες

5)Δεν ξέρω αν είναι LYRA αλλά υπήρχαν γυναικείες φιγούρες με μαλλιά κοριτσιών στο σχήμα!Από που προέρχονταν?
 
Πω πω!! Το μαράζι μου απο μικρός ήταν το διαστημόπλοιο, αυτό το στρογγυλό το μεγάλο. Ποτέ μου δεν το απέκτησα, αλλά ποτέ δεν είν' αργά!!! :cool:

Το μεγαλύτερο, που είχα:

playmobil.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εμένα θα μου το έπαιρναν αυτό με τους Ινδιάνους,αλλά τελικά πήρα το μικρό set με τη μαμά,το μπαμπά και το αγοράκι!Το μεγάλο set πρέπει να είχε γύρω στα 5000 δρχ σε αποθήκη παιχνιδιών,γιατί είχα σταμπάρει τιμή και το θεωρούσα φθηνό,επειδή περιείχε πολλά,αλλά δυστυχώς μετά από 2 μέρες που πήγα να το πάρω,δεν υπήρχε ούτε εκεί,ούτε αλλού!Από σκηνές έχω της Lyra,που ψάχνω ακόμα τη photo

To set που έχω είναι παρόμοιo με αυτό:

[edit] dead picture [edit]

Με τη διαφορά ότι περιέχει 2 σκηνές,οι οποίες είναι πορτοκαλί,και περιέχει μόνο Ινδιάνους και όχι καουμπόηδες...Περιέχει γύρω στις 10 φιγούρες (όχι παιδιά,μόνο μεγάλους),γύρω στα 5 άλογα,2 σκηνές,2 βάρκες,κατσαρόλες,κουτάλες και οι άντρες φοράνε το κλασικό ινδιάνικο καπέλο,σαν αυτό που φοράει ο τύπος στη photo του φίλου,ενώ οι γυναίκες φοράνε το καπέλο με το ένα φτερό παρόμοια καπέλα με του φίλου επίσης!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 είπε:
Αυτά τα 2 τα είχα (και τα έχω ακόμα αλλά δυστυχώς χωρίς τα κουβαδάκια).

Ότι είχε σχέση με ιππότες στα Playmobil το έβρισκα πολύ cool!
 
Κι εγώ,τα περισσότερα κουβαδάκια τα πέταγα...κρατούσα μερικά για την παραλία,και τώρα δεν έχω κανένα!Τις φιγούρες τις έχω,αλλά σίγουρα έχω χάσει πολλά μικροεξαρτήματα!Εμένα μ'αρεσε πολύ ότι είχε σχέση με σπίτια,αυτοκίνητα,τροχόσπιτα,φάρμες κλπ αλλά είχα και ιππότες,καουμπόηδες,πειρατές,ινδιάνους!
 
thebest20 είπε:
playmobillyra.jpg


Κουτάκι με παιχνίδι της PLAYMOBIL κατασκευασμένο από την ελληνική εταιρία LYRA στην δεκαετία του 80.


 


Είναι πολύ σπάνιο συλλεκτικό κομμάτι μιας και είναι ελληνικής κατασκευής και λόγω του ότι τα παιδιά κατέστρεφαν αμέσως το χάρτινο κουτί ,κάνοντας αυτό συλλεκτικό για το μέλλον.



Ενδεικτικά η τιμή του ήταν 690 δραχμές.


http://syllektiko-pazari.blogspot.com/search/label/PLAYMOBIL

Μάλιστα...Αυτό το είχα κερδίσει από τα goodys στα μέσα δεκαετίας 90,και δεν είχε μέσα κατάλογο,αλλά ούτε υπήρχε στον κατάλογο της Lyra!Ξέρετε άλλους κωδικούς με κομμάτια τα οποία δεν αναγράφονται σε κατάλογο Lyra???Μου κάνει σε Lyra δεύτερης γενιάς,αν και νόμιζα ότι η Lyra δεύτερης γενιάς ξεκινάει από το 91,με το γνωστό κατάλογο!Μήπως και αυτά που ψάχνω με τις κούνιες και το ξύλινο αλογάκι ανήκαν σε αυτή τη σειρά της δεκαετίας του 80 και γι'αυτό είναι σπάνιο να βρούμε photos στο internet?

στανταρ ειναι απο τα κομματια δευτερης γενιας. Τα χρωματισμενα σωματα, τα οπλα τα οποια ειναι γκρι αντι ''χρωμιο'', η κομμωση, τα χαλιναρια στα αλογα και το ιδιο το θεμα (νομιζω ανηκει στην ευρυτερη θεματικη που ηταν και το νεοκλασσικο σπιτι) συνηγορουν προς αυτο.
 
Μοιάζουν με κάποιο set του νεοκλασσικού σπιτιού,αλλά το νεοκλασσικό σπίτι είναι της Geobra και είναι σε ροζ κουτιά!

Ένα set Lyra με τέτοιους ιππότες και φρούρια,αλλά και γυναίκες και παιδάκια είχα πάρει για δώρο γενεθλίων ή πρωτοχρονιάς,δεν αναγράφεται σε κανέναν κατάλογο,τα μουστάκια τους να πω ότι ξέβαφαν και τα πόδια τους έβγαιναν!Αντί για μικρά κοριτσάκια όπως έδειχνε απ'έξω,μέσα είχε αγοράκια,και τα χρώματα των ρούχων των γυναικών και των παιδιών ήταν διαφορετικά από αυτό που έδειχνε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 είπε:
Μοιάζουν με κάποιο set του νεοκλασσικού σπιτιού,αλλά το νεοκλασσικό σπίτι είναι της Geobra και είναι σε ροζ κουτιά!
Ένα set Lyra με τέτοιους ιππότες και φρούρια,αλλά και γυναίκες και παιδάκια είχα πάρει για δώρο γενεθλίων ή πρωτοχρονιάς,δεν αναγράφεται σε κανέναν κατάλογο,τα μουστάκια τους να πω ότι ξέβαφαν και τα πόδια τους έβγαιναν!Αντί για μικρά κοριτσάκια όπως έδειχνε απ'έξω,μέσα είχε αγοράκια,και τα χρώματα των ρούχων των γυναικών και των παιδιών ήταν διαφορετικά από αυτό που έδειχνε!

Ηταν σε κουβα ή κουτι? Καποιες φορες οι κουβαδες ειχαν ''δευτερης διαλογης''. Επισης θυμαμαι πως ενα Πασχα καποια σοκολατενια αυγα ειχαν playmobil σαν δωρο. Ινδιανους και καουμπουδες. Μονο που τα οπλα ειχαν ατελειες στο καλουπωμα και οι φιγουρες παρουσιαζαν προβλημα στην μεση (εβγαινε). Το μονο σιγουρο για αυτα που ποσταρες ειναι πως ανηκουν στην δευτερη σειρα, ή μαλλον στην τριτη γιατι δευτερη θεωρω αυτη που αρχισαν και γυριζαν τα χερια. Εχω πολλα που δεν γυριζουν.
 
Σε μεγάλο κουτί ήταν αυτό το set με τους ιππότες που αναφέρω!Και κόστιζε 4000 δρχ περίπου!Αλλά η μέση έβγαινε και δεν είναι τυχαίο ότι έβγαινε στους ιππότες μόνο που ξέβαφαν και τα μουστάκια τους!Επίσης από κάποιο διαγωνισμό που δεν θυμάμαι,είχα κερδίσει 5 sets Lyra δύο μεγάλα και 3 μικρά (τα μεγάλα ήταν ασθενοφόρο και αυτοκίνητο αστυνομίας),από αυτά που υπάρχουν στον κατάλογο της Lyra δεύτερης γενιάς!Πάντως νομίζω πως μεταξύ 1980-1989 πρέπει να έβγαιναν playmobil Lyra τα οποία δεν αναγράφονται σε κανένα κατάλογο και η τύχη τους αγνοείται!Συνήθως αυτά που δεν τα έχω βρει σε κανένα κατάλογο,τα είχα πάρει από αποθήκες παιχνιδιών που είχαν παλιότερα κομμάτια!
 
Έχω φάει τον τόπο να βρώ την άμαξά μου :(

3245.jpg


Μονο που τα playmobil που είχε ήταν πρώτης γενιάς και δεν είχαν μουστάκια (αν θυμάμαι καλα)
 
Στη συγκεκριμένη άμαξα επειδή την έχω κι εγώ,τα playmobil έχουν μουστάκια!Το συγκεκριμένο είχε κυκλοφορήσει το 1978 όπως πρόσφατα είδα,αλλά συνεχίστηκε ως το 1995,τουλάχιστον τότε το βρήκα σε αποθήκη παιχνιδιών 4000 δρχ!Ήταν μάλλον το πρώτο set με γυναίκα που είχε στήθος και φορούσε φούστα!Δεν είχε βέβαια ρουζ και βλεφαρίδες όπως είχαν οι περισσότερες γυναίκες του νεοκλασσικού σπιτιού!

Υπάρχει βέβαια και μια παρόμοια άμαξα που βγήκε πιο πριν από το 1978 και δεν πρέπει να έχει γυναίκα,αλλά επίσης τα playmobil δεν έχουν ούτε μουστάκια,αλλά ούτε και περιστρεφόμενα χέρια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ναι ναι... Μάλλον αυτή που περιγράφεις είχα γιατί δεν είχαν μουστάκια και τα χερια τους ηταν σταθερά και η γυναίκα δεν είχε στήθος (ΣΤΑΝΤΑΡ).

Έχουμε καμιά φωτο από αυτό το σετ?
 
Πρέπει να την έχω ποστάρει σε προηγούμενες σελίδες!Θα την ψάξω!Την έχω δει σίγουρα στο internet,αφού πριν τη δω στο internet αγνοούσα την ύπαρξή της!

Παρόμοια άμαξα υπάρχει και στο επετειακό set που κυκλοφόρησε το 2004 για τα 30 χρόνια playmobil

bgaceb.jpg


Μήπως λες αυτό?

214423328o.jpg


η αυτό?

220024445o.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Best κατά πάσα πιθανότητα είναι αυτο

214423328o.jpg


Αλλά ποτέ μου δεν είχα playmobil με μουστάκι. :xm: Πρέπει να την βρώ!!!!
 
Μήπως λες αυτό το set?Δεν περιέχει γυναίκα,αλλά πιο πιθανό να λες αυτό γιατί οι άντρες δεν έχουν μουστάκια και φαίνονται πρώτης γενιάς

belyocgmkkgrhqehd8erz3d.jpg


Και εδώ το back του κουτιού,από το επετειακό που κυκλοφόρησε το 2004.Η τιμή του ήταν στα 30e και περιείχε πολλά μέσα!Εγώ τα έχω ξεχωριστά,το ίδιο γραφείο του σερίφη,παρόμοια άμαξα και παρόμοια σκηνή!Για όποιον θέλει να έχει κάτι συνοπτικό από τα 30 χρόνια,είναι ένα καλό δώρο!

00610y.jpg


Όπως καλό δώρο ήταν και τα κτίρια της Lyra,που πήρα το 1996 με 12000 δρχ στα 2 κτίρια ένα τρίτο δώρο,από το praktiker!Περιέχει γραφείο Σερίφη,Saloon και τράπεζα!Λογικά πρέπει να βγήκε το 1994 για τα 20 χρόνια playmobil!Και μια άλλη deluxe συσκευασία είναι ολόκληρη η παιδική χαρά που κυκλοφόρησε το 1996 σε ξεχωριστά κομμάτια,και τώρα περιέχεται σε ένα set με 40e,και περιλαμβάνει σε 1 κουτί όλα τα sets ακριβώς μαζί με τις φιγούρες και τα εξαρτήματα,χωρίς να λείπει κάτι!Έχει κούνιες,τσουλήθρα,μύλο,τραμπάλα,καρουζέλ και περίπου 10 φιγούρες με όλα τα εξαρτήματα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα