Playmobil

Ναι αυτή είναι. Μάλλον την γυναίκα την θυμάμαι από τα σενάρια παιχνιδιών που έκανα :D
 
Η πρώτη γενιάς άμαξα που είχα (έχουν μείνει κάποια κομμάτια της ακόμα) ήταν αυτή που φαίνεται σε κάποια φωτό και έχει εξοπλισμό για να δεθούν 4 άλογα επάνω της...

Επίσης στα ανθρωπάκια τότε τα χέρι ήταν ενιαία και δεν γύριζαν οι καρποί τους.
 
Τελικά το βρήκα το set με την άμαξα της πρώτης γενιάς!Οι άμαξες ήταν ίδιες,αλλά επρόκειτο για sets που κυκλοφόρησαν αργότερα!

Το πρώτο είναι αυτό!

32451.jpg


Τα χέρια δεν περιστρέφονται!

H δική μου είναι ίδια με αυτή,μόνο που είναι λίγο πιο σκούρα κόκκινη,και περιέχει άλλες φιγούρες!Μου κάνει εντύπωση που το collectobil γράφει ότι κυκλοφόρησε το 1978 και συνεχίστηκε ως το 1993!Βέβαια λέει "Εxport Markets" 1988,οπότε μήπως στην Ελλάδα ήρθε το 1988?Εγώ από αποθήκη παιχνιδιών τη βρήκα πάντως,το 1995,όταν είχε σταματήσει η κυκλοφορία της!

http://www.collectobil.com/catalogue/items/3245.htm
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα γράψω κάποιες διαφορές στις φιγούρες,με βάση την εξέλιξή τους!Κάποιες είναι εμφανείς,κάποιες άλλες όχι

Εκτός από τα χεράκια που ήταν ακίνητα σε άντρες και γυναίκες,υπήρχαν κι άλλες διαφορές

Άντρες:Στην αρχή φορούσαν ίδια ρούχα,ίδιο χρώμα χέρια,πόδια,σώμα και επίσης δεν είχαν μουστάκι-γένια,αλλά ούτε και αυτάκια όταν έβγαζε κάποιος τα μαλλιά...στη συνέχεια απέκτησαν αυτάκια,όπου πήγαινε το μούσι,ή ακουστικά γιατρού ή γυαλιά ηλίου,ενώ υπήρχαν και άντρες με μαλλιά πιο κατσαρά!

Γυναίκες:Στην αρχή ήταν με φούστα που έμοιαζε με κοιλιά,χωρίς στήθος,ενώ φορούσαν και παντελόνι,και σε αυτές δεν υπήρχαν αυτάκια,ενώ τα μαλλιά ήταν πιο σκληρά!Έπειτα βγήκαν αυτές με τα φορέματα και τα μαλλιά έγιναν πιο μαλακά σε διάφορα χρώματα,ενώ προστέθηκαν και άλλα χτενίσματα!Στις αλλες σειρές,εκτός της ροζ άρχισαν μετά να βγαίνουν και εκεί γυναίκες με φορέματα ή παντελόνι,αλλά με στήθος!

Αγοράκια:Στην αρχή αν και τα εξώφυλλα έδειχναν και κοριτσάκια,έβγαιναν μόνο αγοράκια (τουλάχιστον όσα παλιά είχα πετύχει σε αποθήκες παιχνιδιών είχαν μόνο αγοράκια μέσα).Εδώ δεν υπάρχει σημαντική διαφορά,αλλά τα μαλλιά στην αρχή ήταν μαύρα ή καφέ και δεν έβγαιναν,ενώ στη συνέχεια προστέθηκαν και ξανθά τα οποία έβγαιναν,και επίσης άρχισαν να βγαίνουν και τα μαύρα-καστανά μαλλιά,ώστε να αλλάζουν!Μέχρι και το 1996 πάντως είχα πετύχει φιγούρες που αν έβγαζα τα μαλλιά χαλούσαν

Κοριτσάκια:Στην αρχή δεν έβγαιναν τα μαλλιά τους,και ήταν καστανά ή μελαχρινά,μετά έγιναν και ξανθά και έβγαιναν όπως τα αγόρια...Στην αρχή είχαν φούστα σαν κοιλιά όπως και οι γυναίκες,αλλά από το 93 και μετά έβγαιναν και μερικά που έμοιαζαν με αγόρια με επίπεδο σώμα,και με αλλαγή μαλλιών γίνονταν αγόρια!Τελευταία έχουν βγει και κοριτσάκια που αντί για παντελόνι έχουν φούστα,κυρίως μερικά κοριτσάκια-νεράιδες ή πριγκήπισσες

Μωρά:Το σώμα ήταν μονοκόμματο και δεν λύγιζε,εδώ και 2 χρόνια έχουν βγει μωράκια σε μεγαλύτερο μέγεθος,(που μοιάζουν όχι με βρέφη αλλά με 1-2 χρόνων) και λυγίζουν!Τα μαλλιά τους αν έβγαιναν,χαλούσαν τα μωρά!

Και κάτι άκόμα,προστέθηκαν εξαρτήματα στο λαιμό σε όλες τις φιγούρες,τα οποία δεν έβγαιναν,μόνο αν έσπαγαν,ακόμα και ζακέτες-γιλέκα!Τα μαλλιά άρχισαν να αλλάζουν στους άντρες και στις γυναίκες,ώστε σήμερα να μην παίρνουν καπέλα τα περισσότερα!

Εγώ προτιμώ τις φιγούρες στις αρχές των 90's...Για μένα δεν είναι playmobil αυτά που βγαίνουν τώρα,αλλά απομιμήσεις τους!
 
[edit] Dead imageshack pictures [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Dead imageshack pictures [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Dead imageshack pictures [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Dead imageshack pictures [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Best ωραίες οι φωτογραφίες αλλά είναι όλες ανεβασμένες στο imageshack και σε λιγο καιρό τα πόστ σου θα είναι κενά! Ανέβασε τες στο άλμπουμ σου για να μη χαθούν please :)
 
Αλήθεια,για ποιο λόγο δεν είχαν σε όλες της χώρες το όνομα playmobil??????Τα famobil από ότι ξέρω είναι στην Ισπανία!Για τα playpeople νομίζω,ότι κυκλοφορούν στην Αγγλία!

[edit] Dead imageshack pictures [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θεωρώ ότι τα playmobil που βγαίνουν τώρα έχουν χαλάσει!Παρόλο που εξελίχθηκαν τόσο,θεωρώ ότι έχασαν την αυθεντικότητά τους.Μα που είναι τα μαλλιά που έβαζες καπέλο από πάνω,που είναι αυτά που τους έβαζες στο λαιμό!Όλα είναι κολλημένα σήμερα,και δεν σε αφήνει να τα αλλάξεις.Τους βάζουν και πλαστικά jackets ώστε να γίνονται χειρότερα τα πράγματα!Τα μαλλιά δύσκολα βγαίνουν!Ακόμα,τα καινούρια sets δεν συνδέονται με άλλα,όπως παλιά που υπήρχαν ειδικές υποδοχές για να συνδέονται τα κάστρα μεταξύ τους ή το νεοκλασικό σπίτι με επιπλέον όροφο!Μα είναι δυνατόν σήμερα να βγαίνουν κοριτσάκια με φούστα σαν εκείνη που είχαν οι γυναίκες της νεοκλασικής εποχής?Και είναι δυνατόν όλα τα sets να έχουν γυναίκες με στήθος,άντρες με μουστάκι και μούσια?Τότε η νεοκλασική σειρά ξεχώριζε και θεωρούνταν σαν την πιο "ακριβή",και οι άλλες σειρές όμως δεν έχαναν τη λάμψη τους!Σπάνια υπήρχαν παλιά sets που οι φιγούρες έμοιαζαν με αυτές της νεοκλασικής σειράς,και αυτά ήταν συνήθως της άγριας δύσης,far west κλπ.Και που είναι η νεοκλασική σειρά τώρα?Συνεχίζει μόνο με τα sets με τα δωμάτια,ακόμα και το καινούριο νεοκλασικό σπίτι δεν έχει τη δόξα του παλιού σπιτιού!Σήμερα έγιναν όλα τόσο κοινότυπα,μέχρι Αδάμ και Εύα γυμνούς είχαν σκοπό να κυκλοφορήσουν!Μακάρι τουλάχιστον να επανακυκλοφορούσαν παλιά sets,θα ήταν τέλεια!Θα μου άρεσε να αποκτούσα το πρώτο κάστρο και κάποια άλλα sets που δεν είχα,όπως τα τρένα της άγριας δύσης!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπερα παιδια!!!!ειμαι απο Θεσσαλονικη και ψαχνω να βρω παλιά playmobil

οταν λεω παλιά εννοω μοντέλα εως το 2003 αντε με 2004 το πολύ.

Έχω γυρίσει όλη την πόλη αλλα δυστιχώς αυτά που πουλάν στα καταστήματα είναι όλα καινούρια και από παλιά τίποτα...

Μπορεί κανείς να βοηθήσει?γνωρίζει κάποιο κατάστημα η κάποια αποθήκη?
 
[edit] Dead imageshack pictures [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σήμερα βρήκα τμήματα αυτού του σετ

[edit] Dead imageshack pictures [edit]

:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Dead imageshack pictures [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το ποσο μου άρεσε να χαζεύω το πίσω μέρος από τα κουτιά των playmobil δε λέγεται

αν θυμάμαι καλά στα μέσα των 90s το σταμάτησαν
 
Και εμένα μ'άρεσε πολύ,γι'αυτό και ότι πίσω κουτιού βρίσκω στο ebay το ποστάρω,ειδικά της ροζ σειράς!!!Από το 1993 σταμάτησαν τα οπισθόφυλλα των κουτιών και έβαζαν στο πίσω του κουτιού τι περιείχε μέσα!

Από τη ροζ σειρά (επειδή την έχω ολόκληρη μέχρι όσα κυκλοφόρησαν ως το 1998) σταμάτησαν να βάζουν εικόνες στο πίσω μέρος του κουτιού από τότε που βγήκαν τα sets με τη νύφη και το γαμπρό,τη γαμήλια άμαξα και το πάρτυ του γάμου!Επομένως ακόμα και οι photos πίσω μέρος κουτιού είναι συλλεκτικότατες!
 
Υπεροχα thebest20!!!! Ευχαριστουμε για τις τοσες πολλες και ενδιαφερουσες φωτογραφιες!!! Εχω μια αδυναμια σε αυτα με τους αστροναυτες! Τυφλα να χει το σταρ τρεκ!!!
 
Δύο κουτιά από τη βικτωριανή σειρά σε διαφορετική version

bhbwcgkkgrhqioki4er63bv.jpg


331407726o.jpg


και διάφορες photos από το εξωτερικό των κουτιών

tiuhkj.jpg


jph.jpg


imig.jpg


imgepc.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα