Playmobil

PLAYMONOSTALGOS είπε:
Αυτό που μου έκανε πάντως εντύπωση στο 4431 ήταν η χώρα κατασκευής(ΙΣΠΑΝΙΑ).Κρίμα να μην μπορούμε να τα κατασκευάζουμε στην Ελλάδα.
Oλα τα Playmobil φτιάχνονται Ευρώπη. Ποιό συγκεκριμένα σε Γερμανία, Ισπανία, Τσεχία και Μάλτα.
 
Παρακολουθώ τις τελευταίες ημέρες την συζήτηση και με έχετε κάνει να θέλω ν' αγοράσω το πολυαγαπημένο μου κάστρο που είχα μικρός...

picture.php


Είχα και άλλα Playmobil αλλά το κάστρο το λάτρευα!

Δεν ξέρω αν θα αντέξω στον πειρασμό... Αν υποκύψω θα φταίτε εσείς! :p :D

Και ειδικά ο Dartacan... Δεν με λυπάσαι? :cry: :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω εχω ενα σκασμο. Ομως τα εχω παρει για να παιξω με τον γιο μου και ετσι δεν εχουν ανοιχτει ακομα. σε 1 χρονο που πιανει ηλικια θα εχετε φωτος. Φυσικα, ολα ειναι συγχρονα εκτος απο ελαχιστα που εχω παρει απο ebay.

Στους πειρατες πχ εχω το παλιο κλασικο καραβι, ενα σχεδον ομοιο συγχρονο που ομως εχει μαζεμενα τα πανια (ειναι πλαστικο) by default, ενα πολυ μεγαλο συγχρονο που τα κανονια γυρνανε και κρυβονται μεσα στο σκαρι, 3 σκουνες (σαν καραβια αλλα μικροτερα) ολες διαφορετικες, και 2 ακομα που ειναι μεταξυ βαρκας και καραβιου, πρεπει να χωραει 8-10 ατομα μαξιμουμ. Επισης εχω το φρουριο των αγγλων, εχω παρει απο τον καταλογο εξαρτηματων την φυλακη και το αγκυροβολι των αγγλων (που προχτες τα ειδα σαν σετ στα Τζαμπο) και φυσικα πρεπει να εχω περι τους 100 πειρατες και αλλους τοσους αγγλους (να ναι καλα ο καταλογος εξαρτηματων).
 
@gallos_11:

Επειδή έχω την αίσθηση οτι βάζεις φωτογραφίες, αλλά για κάποιο λόγο δεν είναι ορατές (εγώ τουλάχιστον δεν τις βλέπω, δεν ξέρω οι άλλοι), τσέκαρε μήπως το άλμπουμ που έχεις φτιάξει στο προφίλ σου, είναι private... ;)
 
Απο γουεστερν που ειναι πιο δυσκολη εχω το σεριφαδικο απο παλια, εχω και ενα 2ο απο εναν πωλητη του ebay Ελληνα (κυριακος) καταπληκτικο παιδι που μου το εκανε δωρακι μαζι με αντικειμενα που αγορασα, ενα 3ο απο το σετ που λετε. αυτα απο σπιτια. Εχω το φρουριο απο παλια, ενα απο το καταλογο εξαρτηματων. 10αδες βορειους, νοτιους , καουμποις και σεριφιδες, μεξικανους και ινδιανους, σχεδον ολους απο τον καταλογο. Εχω και 3-4 αμαξες , οι 2 πρεπει να ειναι κοκκινες.

Αλλο θεμα ειναι οι ιπποτες οπου εχω ενα σπιτι απο παλια πληρες (πρεπει να ηταν 2 αλλα τωρα βγαινει ενα μονο επειδη ετσι οπως γινεται δεν το εχω δει σε καταλογο χεχεχε). Εχω το τεραστιο συγχρονο καστρο, ενα μικροτερο, ενα που ειναι σαν ενας τοιχος, ενα βαλιτσακι που ειναι βαρβαρικο, πολιορκιτικες μηχανες Χ2, και δεν πρεπει να λεω ψεματα αν εχω 200 ιπποτες και βαρβαρους διαφορων χρωματων.

Εχω το επιβατικο αεροπλανο , το αρχηγειο της αστυνομιας, 2 οχηματα πυροσβεστικης, ελαχιστα απο εργατες, λιγα απο νοσοκομειο (παλια).

Η μεγαλη μου ομως αρρωστια που την αγορασα ολη απο το ebay ειναι η playmospace. Εχω αγορασει 3 στρογγυλους ασπρους σταθμους , 4 διαστημοπλοιακια με θεση πισω (οχι αυτο που ανοιγουν 2 πορτες ομως γιατι ενα που ειχα βρει εκανε ενα σκασμο λεφτα) 5 μονοθεσια, 1 τεραστιο σταθμο που πρεπει να βγηκε τελη 90ς , ενα σταθμο εξωγηινων και πολλα μηχανηματα γεωτρησης (φεγγαροτρησης μαλλον). Και φυσικα καμια 20αρια εξωγηινους να υπαρχει και αντιπαλο δεος με 3 μονοθεσια δικα τους. Περιμενω να γινει κολαση με τον μικρο αλλιως του χρονου θα σας τα πουλησω εγω μου φαινεται.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
boukitsas είπε:
Η μεγαλη μου ομως αρρωστια που την αγορασα ολη απο το ebay ειναι η playmospace. Εχω αγορασει 3 στρογγυλους ασπρους σταθμους , 4 διαστημοπλοιακια με θεση πισω (οχι αυτο που ανοιγουν 2 πορτες ομως γιατι ενα που ειχα βρει εκανε ενα σκασμο λεφτα) 5 μονοθεσια, 1 τεραστιο σταθμο που πρεπει να βγηκε τελη 90ς , ενα σταθμο εξωγηινων και πολλα μηχανηματα γεωτρησης (φεγγαροτρησης μαλλον). Και φυσικα καμια 20αρια εξωγηινους να υπαρχει και αντιπαλο δεος με 3 μονοθεσια δικα τους. Περιμενω να γινει κολαση με τον μικρο αλλιως του χρονου θα σας τα πουλησω εγω μου φαινεται.
Είχα κάνει μια απόπειρα να κάνω συλλογή με τα playmospace αλλα οι τιμές τους είναι τσουχτερές :(

Εύχομαι ο μικρός μπόμπιρας να τα εκτιμήσει
 
μου χαλασες ομως το επικο του πραγματος με το εντιτ σου. ηθελα ξεχωριστο ποστ για το πλειμοσπεις. Λογοτεχνικα τα εκανες ροιδο (που ελεγε και η γιαγια μου)
 
Τα συνεχόμενα ποστ και με διαφορά λίγων λεπτών γίνονται συγχώνευση. Ισχύει για όλους. Δεν αλλάζει τίποτα στα γραφόμενά σου. Ατυχής ο χαρακτηρισμός....

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=7370

Πριν κάνεις παρατήρηση ενημερώσου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μα δεν διαμαρτυρηθηκα. αφου αυτοι ειναι οι κανονες, οκ.

ξεχασα να πω για το παλιο αστυνομικο καραβι (λειπει το ντινγκι και εχει σπασει το αγκιστρο που το κραταγε) και φυσικα την ανανεωση του στολου με την αγορα του καινουργιου, αν και μου φαινονται σχεδον ιδια πλεον.
 
Εγώ φίλε gallos_11 δεν αντιστάθηκα.Απέκτησα το FORT UNION(μεσω ebay.de) που είχα μικρός και μάλιστα το επεκτείνω και βελτιώνω με επιπλέον τμήματα του τείχους!Όταν θα είναι έτοιμο θα προσπαθήσω να στείλω φωτογραφίες.Επιπλέον αγόρασα και το Ιπποτικό κάστρο 3446 και 3450(θα τα ενώσω σε ένα) που πάντα ήθελα αλλά δεν μου αγόρασαν επειδή ήταν ακριβό τότε (αρχές δεκαετίας 80).
 
gallos_11 είπε:
Παρακολουθώ τις τελευταίες ημέρες την συζήτηση και με έχετε κάνει να θέλω ν' αγοράσω το πολυαγαπημένο μου κάστρο που είχα μικρός...
picture.php


Αγόρασέ το χωρίς δισταγμό! Ειδικά εάν είναι και κάτι σαν "άχτι" τότε θα το καταευχαριστηθείς. ;)

gallos_11 είπε:
Δεν ξέρω αν θα αντέξω στον πειρασμό... Αν υποκείψω θα φταίτε εσείς! :p :D

Και ειδικά ο Dartacan... Δεν με λυπάσαι? :cry: :D
:biglaugh:

Σηκωθείτε από καρέκλες, ντιβάνια, κρεβάτια, πολυθρόνες και αγοράστε αυτά που σας έκαναν χαρούμενους!

Και είναι και καλός πειρασμός!

Καλή αγορά gallos! Κάτι μου λέει ότι θα ενδώσεις. :)
 
Οι αγορές από το e-bay.de πως γίνονται?Πρέπει να έχεις paypal?Και τα έξοδα αποστολής είναι πολλά????Επειδή έβλεπα ότι σε κάποια playmobil έχει και 80? έξοδα αποστολής.Όσοι έχουν αγοράσει από το e-bay.de τα έχετε παραλάβει ολόκληρα,με τα κουτιά τους,και σε μικρό χρονικό διάστημα?
 
Dartacan είπε:
Καλή αγορά gallos! Κάτι μου λέει ότι θα ενδώσεις. :)
Με κατάλαβες... Δεν νομίζω να αντέξω άλλο στον πειρασμό! Θα υποκύψω! #)

Το έχω άχτι που το χάρισα πριν αρκετά χρόνια, το θέλω ξανά!

Αλλά μάλλον μετά από κανένα μήνα γιατί τώρα έχω κάποιες δουλειές...

thebest20 είπε:
Οι αγορές από το e-bay.de πως γίνονται?Πρέπει να έχεις paypal?Και τα έξοδα αποστολής είναι πολλά?
Έχω κάνει αρκετές αγορές από ebay.de αλλά όχι Playmobil.

Tο μόνο πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι δεν δέχονται Paypal (λόγω μεγάλων κρατήσεων) και για μένα τουλάχιστον είναι ένα αρνητικό αυτό! Οι περισσότεροι ζητάνε κατάθεση σε λογαριασμό τράπεζας! Αν ψάξεις όμως θα βρεις κάποιον που να δέχεται Paypal.

Τα έξοδα αποστολής δεν είναι υπερβολικά, είναι λίγο παραπάνω από ebay.uk. Αυτός με τα 80? έξοδα αποστολής μάλλον ψάχνει για κορόιδο, εκτός αν πρόκειται για κάτι τεράστιο ή πολύ βαρύ... Ψάξε το ίδιο αντικέιμενο σε άλλον πωλητή!

thebest20 αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες στείλε μου PM... ;)
 
2 νέα sets...το πρώτο πολύ ωραίο

4008l.jpg


4128.jpg
 
Εγω απ την αλλη δεν εχω δει και πολλους που δεν δεχονται πειπαλ. Αλλωστε η πειπαλ ανηκει στην ΕΒΑΥ. οποτε σχεδον την επιβαλλει.

Τα ταχυδρομικα πανε αναλογα με βαρος, αποσταση και αν ειναι συστημενο (που λεμε στο Ελλαντα) η οχι. Φυσικα υπαρχουν και ελαχιστοι απατεωνισκοι που βαζουν υπερβολικα ταχυδρομικα και βγαζουν και απο κει. Να ζητας αποδειξη ταχυδρομιου απο πριν ωστε να αποτρεπεις να μπαινουν τα λεφτα στην τσεπη του αποστολεα!

Παντως εχει φανταστικα πολλα πλειμομπιλ στο ΕΒΑΥ. Λεφτα να εχεις να αγοραζεις.

Αυριο θα βαλω φωτος απο τα κουτια που εχω στοιβαγμενα (αν και τα μισα ειναι ηδη στην υπογα στο πατρικο μου).
 
Τελικά μόνο 1 βρήκα να πουλάει φθηνά,και να στέλνει Ελλάδα με paypal.Συγκεκριμένα είχε το μαγικό κάστρο χωρίς έπιπλα,και κόστιζε 17? με έξοδα αποστολής 22? για Ελλάδα αλλά η δημοπρασία έληγε σε λίγες ώρες.Όσους είδα να στέλνουν Ελλάδα,τα είχαν σε τιμές υψηλότερες από όσο τα πουλάνε στα καταστήματα (και απλά δεν χρέωναν έξοδα αποστολής)
 
boukitsas είπε:
Εγω απ την αλλη δεν εχω δει και πολλους που δεν δεχονται πειπαλ. Αλλωστε η πειπαλ ανηκει στην ΕΒΑΥ. οποτε σχεδον την επιβαλλει.
Ειδικά στο γερμανικό ebay υπάρχουν πολλοί πωλητές που δεν δέχονται Paypal, μόνο στο γερμανικό το έχω παρατηρήσει...

Πάντως δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να το επιβάλει, απλά το προτείνει ως τον ασφαλέστερο τρόπο!

boukitsas είπε:
Αυριο θα βαλω φωτος απο τα κουτια που εχω στοιβαγμενα (αν και τα μισα ειναι ηδη στην υπογα στο πατρικο μου).
Θα περιμένουμε με αγωνία... ;)

thebest20 είπε:
Τελικά μόνο 1 βρήκα να πουλάει φθηνά,και να στέλνει Ελλάδα με paypal. Όσους είδα να στέλνουν Ελλάδα,τα είχαν σε τιμές υψηλότερες από όσο τα πουλάνε στα καταστήματα (και απλά δεν χρέωναν έξοδα αποστολής)
Μην απογοητεύεσαι, θέλει πολύ ψάξιμο και υπομονή μέχρι να βρεις το κατάλληλο!

Δεν θέλει βιαστικές κινήσεις...
 
Τα καινούργια που κυκλοφορούν παντού,τα έχουν φθηνά στο Γερμανικό ebay μόνο όσοι δεν στέλνουν στην Ελλάδα.Αυτά που στέλνονται στην Ελλάδα είναι πιο ακριβά ακόμα και να τα αγοράσεις από εδώ,οπότε δεν συμφέρει.Εκτός αν είναι κάποιο συλλεκτικό set,που τότε αξίζει.Επίσης το set άγριας δύσης το αγόρασε κάποιος γνωστός μου 39? από ένα ελληνικό κατάστημα μέσω internet (δεν θυμάμαι ακριβώς),και του το έστειλαν στο σπίτι του.Τα έξοδα αποστολής ήταν δωρεάν!
 
thebest20 είπε:
Τα καινούργια που κυκλοφορούν παντού,τα έχουν φθηνά στο Γερμανικό ebay μόνο όσοι δεν στέλνουν στην Ελλάδα.Αυτά που στέλνονται στην Ελλάδα είναι πιο ακριβά ακόμα και να τα αγοράσεις από εδώ,οπότε δεν συμφέρει.Εκτός αν είναι κάποιο συλλεκτικό set,που τότε αξίζει.Επίσης το set άγριας δύσης το αγόρασε κάποιος γνωστός μου 39? από ένα ελληνικό κατάστημα μέσω internet (δεν θυμάμαι ακριβώς),και του το έστειλαν στο σπίτι του.Τα έξοδα αποστολής ήταν δωρεάν!
Δεν ισχυει αυτό που λες...αν θες να πάρεις φιγούρες μονές τότε δεν αξίζει γιατί σίγουρα μπορείς να τα βρεις φθηνότερα..αλλα αν πάρεις κάποια μεγάλα κομάτια και συνδυάσεις τα μεταφορικά τότε θα σου πάει 20-30% κάτω απο ότι να το έπερνες απο εδω. Και σίγουρα κάποια παλιότερα κομάτια δεν υπάρχουν καν στην ελλάδα. Εγώ μεσα σε 2 χρόνια έχω τιγκάρει την αποθήκη του γραφείου μου με Playmobil απο το ebay. Αλλά θέλει ψάξιμο. Δοκιμάστε στο ebay καταστήματα από την Μάλτα. Αλλά οι Γερμανοί και οι Αυστριακοί δεν παίζονται ειδικά σε παλιά κομάτια 80's, αυτά που παίζαμε εμεις. Πάντως εμένα μου αρέσει πολύ η νέα γενια playmobil.
 
thebest20 είπε:
Οι αγορές από το e-bay.de πως γίνονται?Πρέπει να έχεις paypal?Και τα έξοδα αποστολής είναι πολλά????Επειδή έβλεπα ότι σε κάποια playmobil έχει και 80? έξοδα αποστολής.Όσοι έχουν αγοράσει από το e-bay.de τα έχετε παραλάβει ολόκληρα,με τα κουτιά τους,και σε μικρό χρονικό διάστημα?
Καλό είναι να γνωρίζεις λίγα γερμανικά για να καταλαβαίνεις τις περιγραφές.Ορισμένοι αναφέρουν εκεί ότι δέχονται PAYPAL μόνον από αγοραστές του εξωτερικού.Το ebay.de έχει πολύ μεγάλη ποικιλία σε παλαιότερα θέματα τα οποία ψάχνω εγώ.Αν και τα Klicky δεκαετίας 70 και 80 στα κουτιά τους είναι ''τσιμπημένα''.Όπως σε όλα τα συλλεκτικαά είδη η τιμή καθορίζεται από το ποσό που είναι διατεθειμένος κάποιος να ξοδέψει.Τα ταχυδρομικά ξεκινούν συνήθως από 17 Ευρώ(συστημένο μέχρι 5 κιλά).Εγώ τις περισσότερες φορές παίρνω δυο-τρία αντικείμενα από τον ίδιο πωλητή για να διαμοιραστεί το κόστος των ταχυδρομικών.
 
Πίσω
Μπλουζα