Playmobil

Τα θέματα με διάστημα και άγρια δύση έχουν καταργηθεί.Στο χώρο που παίζουν έχει μόνο νέα sets ενώ όταν καταργείται κάποιο παλιό,το βγάζουν από το χώρο αυτό.Όσο για τις φιγούρες,στα σακουλάκια κυρίως είναι παλιότερες,γι'αυτό και γράφουν έτος κατασκευής 1974.Συμβαίνει πολλές φιγούρες να βγουν στην αγορά,10-15 χρόνια μετά το έτος κατασκευής τους.Για παράδειγμα κάποιες φιγούρες μου από sets που βγήκαν το 1998,έχουν ως ημερομηνία το 1987 κάτω από τα πόδια τους.

Να υποθέσω το set με την τσουλήθρα ήταν αυτό

3656.jpg


και με τις φιγούρες αυτό

7128.jpg


Πάντως το πρώτο έχει πάψει να κυκλοφορεί στα μαγαζιά,γιατί είναι set που βγήκε πριν το 2000.Το δεύτερο με τις φιγούρες είναι χύμα,από διαφορετικά έτη,και μερικές είναι και από τις πρώτες.

Και επειδή αρέσουν στην κόρη σου οι τσουλήθρες θα σου πρότεινα να της αγοράσεις αυτό το set

4858.jpg


Θα κυκλοφορήσει στην Ελλάδα το 2011 στα 35?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χεχεχε, τα πέτυχες και τα 2!!! είσαι απίθανος! Αυτό είναι το σετάκι!Το σετάκι που έβαλες πιο κάτω με την τσουλίθρα, είναι καταπληκτικό!Αμα το δεί θα ξετρελαθεί! Βλέπω να... κάνω παραγγελία στους νονούς της :D
 
Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα?Πόσο κόστισαν περίπου τα sets που αγόρασες?Το πρώτο έκανε πάνω από 10??Πάντως τα μικρά sets δεν συμφέρουν καθόλου,ενώ ένα μεγάλο set με 25-35?,έχει πολλές φιγούρες,και πάρα πολλά εξαρτήματα,ώστε να μην γίνεται βαρετό,για πολλούς μήνες.Αυτή η πισίνα έχει και άλλες δυνατότητες.Εκτός του ότι γεμίζει με νερό,παίρνει νερό στον πάτο της,και πιέζοντας εκείνο το μπλε στρογγυλό,πέφτει νερό από πάνω σαν ντους.
 
και για τα 2 μαζί, έδωσα περίπου 17ευρώ... το πήρα, γιατί βασικά είδε την τσουλίθρα και της άρεσε, ενώ πήρα και τα "ανθρωπάκια" για να έχει να παίζει :)
 
Πάντως για την κόρη σου,πολύ ωραίο είναι και το σπίτι που έχει κυκλοφορήσει.Για να αποφύγεις την υψηλή τιμή των 150?,μπορείς να πάρεις 2 επεκτάσεις,με 39? την καθεμια.Έχει ακριβώς τον ίδιο χώρο,μόνο που δεν θα έχει σκεπή.Έτσι μπορείς σιγά σιγά να το επεκτείνεις,αγοράζοντας ορόφους όποτε θες,ενώ υπάρχουν και οι μικρότερες επεκτάσεις με 20?.Και τα έπιπλα είναι αρκετά οικονομικά.Από τα 7 δωμάτια,τα 3 έχουν 13? το καθένα,τα 2 17? και τα υπόλοιπα 2 25?.Μπορείς να προσθέσεις και έπιπλα παλατιού,που είναι 3 δωμάτια,με 12? το καθένα.Όλα τα sets με τα έπιπλα έχουν απίστευτα εξαρτήματα,και δυνατότητες.

Και γενικά με τα System X (τη νέα τεχνολογία που έχει πλαστικό κατσαβιδάκι και βίδες) μπορείς να συνδέσεις πολλά κτίρια μεταξύ τους,και είναι και πιο ελαφρά,σε σχέση με τα παλιότερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χεχε...για το "σπιτάκι" (ο θεός να το κάνει... τεράστιο είναι).... θα απευθυνθώ στους νονούς :D ...(όχι της μαφίας!)
 
Stanfromgreece είπε:
χεχε...για το "σπιτάκι" (ο θεός να το κάνει... τεράστιο είναι).... θα απευθυνθώ στους νονούς :D ...(όχι της μαφίας!)
Γενικά η κόρη σου έχει πολλά sets playmobil?Έχει και έπιπλα?
 
H κόρη του όπως είπε είναι μόνο 2 ετών.

Κατά την άποψη μου είναι πάρα πολύ μικρή για να παίζει με Playmobil και προσέχτε ιδιαίτερα με τα μικρά κομμάτια μήν τυχόν και βάλει κάποιο στο στόμα της και το καταπιεί καταλάθος.

Επίσης αν δαγκώσει κάποιο από τα ανθρωπάκια (τυπική αντίδραση για την ηλικία της) μπορεί να ξεκουμπώσει το κεφάλι ή κάποιο άλλο μέρος.

Υπάρχει σειρά που απευθύνεται σε αυτές τις ηλικίες και είναι πολύ ποιό safe πάντως από τα κανονικά.

Στο FunPark έχει ξεχωριστό χώρο με αυτά τα παιχνίδια για τα πολύ μικρά παιδάκια μπαίνωντας δεξιά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλημέρα και πάλι!

Πράγματι η κόρη μου είναι 2 ετών, και αυτά που πήρα είναι τα πρώτα της και μοναδικά προς το παρόν κομμάτια. Ευτυχώς δεν έχει το κακό συνήθειο να βάζει πράγματα στο στόμα της, και είναι αρκετά πιο ανεπτυγμένη από τα παιδάκια της ηλικίας της (όλοι την περνάνε για 3-4 ετών!!! ειδικά όταν αρχίζει και μιλάει!)... Τα "παιδικά" σετάκια, τα είδε στο FanPark,αλλά έπαιξε ελλάχιστα, καθώς δεν της τράβηξαν και πολύ την προσωχή,αντίθετα από τα "κανονικά" πακετάκια με τα οποία έπαιξε για πάνω από 2 ώρες!
 
Οκ!Εφόσον προσέχει,να της παίρνεις!Είναι πολύ καλό να ξεκινάει με playmobil!!!!!!!!
 
thebest20 είπε:
Οκ!Εφόσον προσέχει,να της παίρνεις!Είναι πολύ καλό να ξεκινάει με playmobil!!!!!!!!
εχώ πάρει αρκετά Playmobil (ιππότες και άγρια δύση themes μια και αυτά μου άρεσαν οταν ήμουν μικρός) και παλιά και καινούργια για να παίξει ο γιος μου ο οποίος είναι στην ιδια ηλικία που είναι το κοριτσάκι του stanfromgreece. Δεν του έχω δώσει ακόμα τίποτα γιατί πρώτον θα τα διαλύσει και δεύτερον αν δεν χάσει τα μικρά κομματακια, θα καταπιεί κανενα σπαθί :) Τα playmobil είναι κορυφαία για μένα παιχνίδια αλλά δεν είναι για να ξεκινάει ένα παιδι...και η σειρά 123 που απευθύνεται για μωρά είναι αξιολόγη προσπάθεια (και έχω αγοράσει αρκετά) αλλά σίγουρα υπάρχουν καλύτερα παιχνιδια από άλλες εταίρίες που ειδικεύονται σε αυτόν τον χώρο. Τα playmobil έιναι για 3 και άνω ότι καλύτερο υπάρχει (μπορεί να λένε 4+ τα κουτιά αλλά μάλλον για το φόβο των ιουδαίων είναι) αλλά όχι για πριν από αυτήν την ηλικία..
 
H σειρά 1,2,3 έχει ωραία κομμάτια και σχετικά φθηνά,κυρίως το σπίτι-φάρμα που έχει περίπου 25?.
 
Καλησπέρα σας, είμαι καινούριος στην παρέα και έχω κόλλημα με τ playmobil. Μεγάλη μου αποροία είναι με ποιο σκεπτικό η εταιρεία κατηργησε τα παλιά κάστρα

και στη θέση τους έβαλε κάτι σαν μεταλλαγμένους ιππότες;
 
Με το σκεπτικό του κέρδους προφανώς! Και τα παλιά αυτοκίνητα είναι πανέμορφα, αλλά σήμερα αγοράζουμε κάτι κακάσχημα παλιόκουτα!
 
πιστεύω πως τα κέρδη θα ήταν υψηλότερα, αν αναλογιστείς την δίψα πολλών για τα παλιά μεσσαιωνικά, όσο για τα αυτοκίνητα ακόμα και τα πραγματικά εξελίσσονται,

και γι'αυτό η εταιρεία τα προσαρμόζει στα καινούρια δεδομένα, ώστε να ναι πιο ρεαλιστικά, όσο για τα κάστρα, ανέκαθεν ήταν ίδια.
 
Τα παλιά κάστρα ήταν System...τώρα όλα τα κτίρια έχουν γίνει System X,δηλαδή ενώνονται με τις πλαστικές βίδες και το κατσαβίδι.Όλα τα παλιά έχουν καταργηθεί και έχουν γίνει "update" με νέα.Ως πλεονεκτήματα τα System X έχουν το μικρό βάρος τους,αλλά και την ανθεκτικότητά τους καθώς οι βίδες συγκρατούν πάρα πολύ καλά τα κτίρια,και μπορεί να τα μετακινήσει εύκολα και ένα δεκάχρονο παιδί.Επιπλέον,στα σπίτια,δεν χρειάζεται να αγοράσεις το σπίτι αλλά μπορείς να παίρνεις επεκτάσεις σιγά σιγά και να χτίσεις όσο θες.Επίσης το σπίτι μπορεί να συνδεθεί και με άλλα κομμάτια,όπως το γυμναστήριο του σχολείου,ή τις επεκτάσεις από το βασιλικό κάστρο.Στα αρνητικά τους είναι ότι δεν μπορούν να συνδεθούν με τα παλιά (για παράδειγμα δεν μπορείς να συνδέσεις τα νέα κάστρα με τα παλιά).Η εταιρεία σίγουρα έχει κέρδος με τα System X γιατί το υλικό φαίνεται πιο ελαφρύ,και λογικά πιο φθηνό.Ενώ τα παλιά ήταν κάπως πιο "βαριά" και δύσκολα στη μεταφορά.
 
3666.jpgΔηλαδή ανάμεσα σ'αυτά τα δύο πιο θα διαλέγατε;3268.jpg
 
Το δεύτερο σίγουρα.

@ thebest20 Μπορεί τα παλιά να ήταν πιο βαριά (και σιγά το βάρος) αλλά δεν είχα ποτε πρόβλημα στην μετακίνηση ενός σπιτιού πχ. Δεν διαλύονταν και τοσο εύκολα εύκολα.
 
Θα ήθελα την βοήθειά σας, σε πιο σετ ανήκει η συγκεκριμένη σκάλα;

Την φωτογραφία την πήρα απο ένα γερμανικό σαιτ!

PIC00036.sized.jpg
 
Εμένα δεν μου λέει κάτι.Έχω την εντύπωση ότι αυτή η σκάλα δεν είναι από set playmobil,πάντως τα συγκεκριμένα κάστρα δεν έχουν τέτοιες σκάλες!

Kambia είπε:
Το δεύτερο σίγουρα. @ thebest20 Μπορεί τα παλιά να ήταν πιο βαριά (και σιγά το βάρος) αλλά δεν είχα ποτε πρόβλημα στην μετακίνηση ενός σπιτιού πχ. Δεν διαλύονταν και τοσο εύκολα εύκολα.

Κι εγώ το δεύτερο θα διάλεγα.Από κάστρα και νεοκλασικά,μ'αρέσουν καλύτερα τα System ενώ από τα άλλα κτίρια μ'αρέσουν τα System X.Όσο για την ανθεκτικότητα,εμένα μου είχε διαλυθεί το μικρό νεοκλασικό όταν είχα προσπαθήσει να το μεταφέρω.Το μεγάλο,δεν είχα επιχειρήσει να το μεταφέρω.Ενώ από τα νέα,τη φάρμα τη σηκώνω με το ένα μου χέρι και δεν διαλύεται.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα