Playmobil

Και όμως εμφανίζεται και σ'αυτήν τη φωτο

jungle.jpg
 
Αυτό το set που έχεις βάλει δεν κυκλοφορεί.Έχουν χρησιμοποιήσει κομμάτια από διάφορα sets (αυτό είναι το καλό με τα System X)...θα ψάξω να βρω σε ποιο set ανήκει η σκάλα.Πάντως υπάρχουν 3-4 διαφορετικά sets με σπιτάκια ζούγκλας,οπότε ίσως εκεί να ανήκει η σκάλα.
 
Το συγκεκριμένο σετ μάλλον πρόκειται να ειναι συνδυασμός περισσότερων απο ένα!!!

Μιλάω για το σετ που απεικονίζεται στη φωτογραφία!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ξέρω, στο playmodb, έψαχνα και γω αλλά δεν βρήκα τίποτα. Αρχικά πίστευα ότι πρόκειται για καμιά παλιά version του 3770 αλλά και εκεί βλέπω άκυρο!!!
 
Όχι,το 3770 κυκλοφόρησε μόνο σε 1 version,τέλος δεκαετίας 80.Για το συγκεκριμένο,θα ήθελα να γνωρίζω αν ήταν από πίσω ανοιχτό,και αν είχε έπιπλα μέσα και πολύ χώρο.Συνήθως τη δεκαετία του 80,τα έβγαζαν κλειστά ώστε να μην μπαίνουν έπιπλα.
 
Φωτογραφία απο φόρουμ είναι, δεν ξέρω κάτι περισσότερο!!!

Επίσης, εντόπισα στην θεσσαλονίκη κατάστημα που έχει κάτι λίγα LYRA με 3ευρώ. Βρίσκεται 25Μαρτίου στο ύψος της παπαναστασίου σχεδόν,

για όσους ενδιαφέρονται (βλέπω οτι είστε αρκετοί, εδώ), τα βρήκα πριν απο ένα μήνα!

Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα. ¨οποις μπορεί ας επιβεβαιώσει!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το set 3771 που είχε βγει και από τη Lyra,τελικά ήταν γεμάτο μέσα και είχε πρωτότυπα έπιπλα για την εποχή που βγήκε:

3771B01s.jpg


3771B02s.jpg


3771B03s.jpg


Όπως επίσης και το 3769

cqnv8wcgkkgrhqzioe0gugb.jpg


Για το 3771 δεν έχω βρει ακόμα αν ήταν άδειο μέσα και ανοιχτό από πίσω!

3770.jpg
 
Την συγκεκριμμένη σκάλα την ανακάλυψα στο σετ 3634

3634_back.jpg

3634.jpg
 
Απίστευτο...Δεν περίμενα να είναι η σκάλα σε set με ζωολογικό κήπο.Στην playmodb όταν βάζω στην αναζήτηση "stairs" δεν τη βγάζει!Τη συγκεκριμένη σκάλα την έχει ονομάσει "stairway".Πάντως το συγκεκριμένο set το είχα δει πριν 4 χρόνια περίπου,σε κατάστημα της επαρχίας,και κόστιζε πολύ ακριβά,120?.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την βρήκα και είπα να την μοιραστώ μαζί σας!!!ljh.jpgδεν είναι τέλεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Και βέβαια είναι τέλεια,αλλά δυστυχώς δεν κυκλοφορούν τέτοιες επεκτάσεις στην Ελλάδα,και είναι πολύ πιθανό να καταργηθούν αυτά που πωλούνται στο fanpark.Το μόνο αρνητικό αυτών των κτιρίων είναι ότι δεν έχουν βάση,και είναι κλειστά από πίσω (τα παλιά τουλάχιστον).Αυτά είναι ωραία να συνδυάζονται με έπιπλα μέσα!
 
george_1986 είπε:
Φωτογραφία απο φόρουμ είναι, δεν ξέρω κάτι περισσότερο!!!Επίσης, εντόπισα στην θεσσαλονίκη κατάστημα που έχει κάτι λίγα LYRA με 3ευρώ. Βρίσκεται 25Μαρτίου στο ύψος της παπαναστασίου σχεδόν,

για όσους ενδιαφέρονται (βλέπω οτι είστε αρκετοί, εδώ), τα βρήκα πριν απο ένα μήνα!

Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα. ¨οποις μπορεί ας επιβεβαιώσει!!!
Αυτή την εβδομάδα που πέρασα υπάρχουν ακόμα, αλλά είναι 1 και μόνο σχέδιο. Περισσότερα σχετικά:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?15464-%D4%E1-%E4%E9%EA%DC-%EC%E1%F2-Playmobil-%28%CF%D7%C9-%F3%F4%E1-%EA%EF%F5%F4%E9%E1-%F4%EF%F5%F2%29/page8

Ως προς το τελευταίο ερώτημα... κάποια βοήθεια;;
 
Οχι, spybil!

ευχαριστώ

Περιπλανώμενος χθές βράδυ στο youtube ανακάλυψα κάποια βιντεάκια, που δείχνουν εκθέσεις σχετικά με playmobil,

που λαμβάνουν χώρα στο εξωτερικό, ιδιαίτερα στην Ισπανία με την συμμετοχή πολλών συλλεκτών. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια

στήριξη απο την ίδια την playmobil, αλλά είναι κρίμα να μην διοργανώνται και εδώ στην Ελλάδα παρόμοιες εκθέσεις!!

Η συμμετοχή που φαίνεται στα βιντεάκια είναι πολύ μεγάλη!

Περιμένω την γνώμη σας!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
απο αυτα ειχε πολλα ο αδερφος μου καθε εβδομαδα αγοραζε και ενα

θυμαμαι πως απαγορευοταν να τα αγγιζω κατι που με θυμωνε πολυ

μεχρι μια μερα που τα ξεμοναχιασα και εμειναν χωρις κεφαλακια τα οποια και εθαψα στον κηπο

βγηκαν 20 χρονια μετα χιχιχιχιχιχιιχιχιχιιχιχιιχιχιχιχιιχι
 
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
 
metal kristi είπε:
απο αυτα ειχε πολλα ο αδερφος μου καθε εβδομαδα αγοραζε και εναθυμαμαι πως απαγορευοταν να τα αγγιζω κατι που με θυμωνε πολυ

μεχρι μια μερα που τα ξεμοναχιασα και εμειναν χωρις κεφαλακια τα οποια και εθαψα στον κηπο

βγηκαν 20 χρονια μετα χιχιχιχιχιχιιχιχιχιιχιχιιχιχιχιχιιχι
Αν το είχες κάνει αυτό στα δικά μου Playmobil, μάλλον εσένα θα ξεθάβανε 20 χρόνια μετά... :diablotin:
 
Εδώ έβαλα τον κατάλογο εξαρτημάτων που κυκλοφόρησε στη Γερμανία το 2010

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?12520-K%E1%F4%DC%EB%EF%E3%EF%E9-Playmobil/page8

Λογικά θα είναι αυτός που θα βγει τώρα στην Ελλάδα!Αξίζει πάντως να τον δείτε,και να σχολιάσετε (στο θέμα με τους καταλόγους) ,γιατί έχει κάποια sets σε πολύ καλές τιμές!
 
Για τις εκθέσεις που γίνονται στο εξωτερικό,όπως ανάφερα παραπάνω μπορείτε να πάρετε μια γεύση εδώ

αλλά και πολλά άλλα....
 
Πίσω
Μπλουζα