Playmobil

Πολύ ωραίο,αλλά πως το εννοείς το καινούριο?Ότι το κυκλοφόρησε τώρα η Lyra ή ότι είχε μείνει κλειστό το κουτί τόσα χρόνια?Γιατί από όσο ξέρω η Lyra έκλεισε πριν το 1990,αλλά πωλούνταν τα Lyra,ότι είχε απομείνει δηλαδή!Το δικό μου πειρατικό καράβι είναι πάνω στη βιβλιοθήκη και το έχω από την αδερφή μου (νομίζω το είχε πάρει γύρω στις 8000 δρχ στις αρχές του 90),είναι αυτό που έχει και μια ξανθιά γυναίκα με στήθος και παντελόνι,και μπλε στολή,και σίγουρα δεν ήταν της Lyra γιατί δεν έβγαζε τέτοιες γυναικείες φιγούρες.
 
[edit] Dead imageshack pictures [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελικά, όσο και να μεγαλώνουμε, παραμένουμε παιδιά.

Ένα από τα δώρα που που μου πήρε η γυναίκα μου και με ξετρέλανε, για τις γιορτές, ξέροντας πως μου αρέσουν τα Playmobil και οι μηχανές.

Playmobil%204262%20Motorcycle%20Patrol.jpg


:) :) :) :)
 
[edit] Dead imageshack pictures [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
have you playmobil castle?I think that I have
 
The Playmobil medieval castel? The old one?

Take some photos please :) and post them
 
I think that I should have it at my paents's home..I will search

EDIT

I have found on google this picture...I have this castle

[edit] Dead pictures [edit]

I have Loved tihis castle and the lego yellow castle!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια ερωτηση: τα παραπάνω playmobil κ συγκεκριμένα το πειρατικό καράβι , ο τύπος με το σεντούκι κ τα νομίσματα καθώς και ο καουμποϊς [που είναι κάτω απο το καράβι]σε ποιά χώρα κυκλοφόρησαν?τα κουτιά εκ πρώτης όψεως θυμίζουν κάπως τα παλιά playmobil αλλα δεν είναι

σε πολλά sites έχω δει αρκετά τέτοια κουτιά αλλα πότε βγήκαν στην αγορά?στην Ελλάδα κυκλοφόρησαν τα συγκεκριμένα η μπα?
 
and1 είπε:
Μια ερωτηση: τα παραπάνω playmobil κ συγκεκριμένα το πειρατικό καράβι , ο τύπος με το σεντούκι κ τα νομίσματα καθώς και ο καουμποϊς [που είναι κάτω απο το καράβι]σε ποιά χώρα κυκλοφόρησαν?τα κουτιά εκ πρώτης όψεως θυμίζουν κάπως τα παλιά playmobil αλλα δεν είναισε πολλά sites έχω δει αρκετά τέτοια κουτιά αλλα πότε βγήκαν στην αγορά?στην Ελλάδα κυκλοφόρησαν τα συγκεκριμένα η μπα?
Κυκλοφόρησαν στην Αργεντινή και γενικότερα σε όλες τις χώρες της Νότιας Αμερικής,από την εταιρεία antex...η κυκλοφορία τους είναι γύρω στο 1990-95.Η Antex σταμάτησε να βγάζει νέα playmobil μετά το 2000,αλλά συνεχίζουν να κυκλοφορούν τα παλιά...μάλιστα έχει βγάλει και sets με δωμάτια σπιτιού,εντελώς διαφορετικά από τα άλλα που κυκλοφορούν σε άλλες χώρες.

Να σημειώσω επίσης πως κοινά playmobil με την Ευρώπη έχει μόνο τα πρώτα sets της ροζ σειράς (1990-92)!
 
μμμμαλιστα......

είχα δει και ένα set με πειρατές της ίδιας σειράς απ' όσο θυμάμαι και αναρωτιόμουν πότε ακριβώς κυκλοφόρισε στην Ελλάδα κ γιατί δεν το είχα πάρει γιατί ψάχνω απελπισμένα να βρώ κομμάτια κ φιγούρες απο το πειρατικό καράβι. μάλιστα το set είχε ένα κανόνι το οποίο μου λείπει κ μια βάρκα η οποία κ αυτή μου λείπει.που θα πάει θα τα βρώ,ελπίζω δηλαδη....ευχαριστώ για την πληροφορία
 
Μπορείς να δεις photos από αρκετά sets της Antex συγκεντρωμένες σε αυτή τη σελίδα

http://www.claudia-schott.de/Playmobil-Lizenz/ANTEX/antex.htm

Μόνο ελάχιστα sets ειναι ίδια με αυτά που βγήκαν στην Ευρώπη (πχ το set με την τσουλήθρα και το μύλο)

Δεν έχει αυτά της ροζ σειράς,αλλά έχω πετύχει αρκετά sets στο ebay που έχουν αυτοκόλλητο της antex!
 
σε αυτό το site είχα δει τα πιο πολλά κ μάλιστα είχα πάθει την πλάκα μου με τις εικόνες.

Πραγματικά είχα ξεχάσει οτι υπήρχαν κάποια κουτιά κ με το που τα είδα επαθα ένα σοκ!!!!!έψαξα κ σε άλλα sites κ πραγματικά βρήκα όλα τα playmobil που είχα!!!!!αχ ....πρώτη αγαπη κ παντοτινή!!!!!
 
Ναι είναι τέλεια...και δυστυχώς δεν κυκλοφορούν τα antex στην Ελλάδα!

Κάτι παρόμοια είχε βγάλει και η Lyra,και συγκεκριμένα μου έχουν φέρει sets που δεν είχαν μέσα κατάλογο,αλλά ούτε υπήρχαν σε κάποιο κατάλογο...

1)Ηταν ένα set παρόμοιο με τα δωμάτια της Antex και περιείχε κούνια,παιδικό πάρκο,αλογάκι-παιχνίδι,μαμά,μπαμπά,αγοράκι & 2 μωράκια

2)Ένα άλλο set LYRA,το οποίο δεν υπήρχε σε κατάλογο είναι ένα με 2 φυλάκια,στρατιώτες,άλογα,γυναίκες,παιδάκια (περίπου 15 φιγούρες)

3)Αυτό το set επίσης δεν υπάρχει σε κατάλογο

8L01Lyratest4.jpg


4)Και τέλος ένα set με μια μαμά εσκιμώα και ένα μωράκι,και μάρσιπο,ο οποίος πήγαινε στην πλάτη της μαμάς,και μέσα σε αυτό έμπαινε το μωράκι

Τα 4 αυτα sets τα έχω αγοράσει από αποθήκες παιχνιδιών τα 3 πρώτα,και το 4ο από ένα πανηγύρι...Έγραφαν όλα Lyra,αλλά ήταν εντελώς ανεξάρτητα και αγνοώ την προέλευσή τους!
 
Για να είμαι ειλικρινής της Lyra δεν μου άρεσαν καθόλου.

Eίχα βέβαια αλλα δεν τα προτιμούσα λόγο οτι έσπαγαν εύκολα , αλλα έδειχναν τα κουτιά κ άλλα υπήρχαν μέσα κ γενικα δεν μ αρεσε η ποιοτητα τους.

Σαν παιδι βεβαια ειχα παρα πολλα system και geobra [δεν ξερω αν ειναι το ιδιο] sorry παιδια αλλα εχω μπερδευτει. εγω τα ξεχωριζα τοτε ως τα αυθεντικα playmobil και τα απομιμηση [Lyra]

δεν ξερω αν η διατυπωση ειναι η σωστη αλλα ετσι μας τα λεγαμε τοτε για να τα ξεχωριζουμε

τωρα που το λες ενα set εσκιμωους είχα κ γω

συγκεκριμενα ηταν 2 ανθρωπακια αντρας κ γυναικα πανω σε ενα κιτρινο ελκυθρο κ το σερναν 5 σκυλια .το κουτι ειχε μια μπλε κουβερτα ενα τηγανι ενα μαστιγιο και κατι αλλα μικροπραγματα τα οποια δεν θυμαμαι.

Μου το ειχε παρει η μαμα μου το ΄89 με ΄90 απο ενα σουπερ μαρκετ ,οπως και τα περισσοτερα τα περναμε απο εκει.τοτε ακομα τα εβρισκες κ σε σουπερ μαρκετ.νομιζω εχει κανα 3 με 4 χρονια που τα playmobil τα πουλαν μονο σε βιβλιοπωλεια και καταστηματα παιχνιδιων
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βασικά η Lyra δεύτερης γενιάς είναι αυτά που έβγαιναν και ήταν ελαττωματικά (με διαφορές απ'έξω και μέσα στο κουτί).Τα περισσότερα playmobil που βγήκαν μέχρι τέλος δεκαετίας 80 ήταν Lyra (και αυτά ήταν τα καλά της πρώτης γενιάς) (μετά έκλεισε η Lyra).Όσο για το system,είναι ο τρόπος σύνδεσης τους (πχ στα κτίρια κλπ).Τα Lyra που έγραφαν και System ήταν τα αυθεντικά!Μετά το 1990 έβγαιναν από τη Geobra.

Βρήκα και κάποιες photos με sets που κυκλοφόρησαν από την εταιρεία schenk

http://www.tricornejock.com/Photos_Schenk.html

Βρήκα πληροφορίες για αυτή την εταιρεία,ηταν στην Ουγγαρία και ξεκίνησε το 1978,ενώ έκλεισε το 1995!

Φαίνονται εντελώς απομιμήσεις!Μάλιστα κάπου έχει μια γυναίκα με στήθος και φόρεμα,και δεν γυρίζουν τα χέρια της (αυτό πρώτη φορά το βλέπω)

and1 είπε:
τωρα που το λες ενα set εσκιμωους είχα κ γωσυγκεκριμενα ηταν 2 ανθρωπακια αντρας κ γυναικα πανω σε ενα κιτρινο ελκυθρο κ το σερναν 5 σκυλια .το κουτι ειχε μια μπλε κουβερτα ενα τηγανι ενα μαστιγιο και κατι αλλα μικροπραγματα τα οποια δεν θυμαμαι.

Μου το ειχε παρει η μαμα μου το ΄89 με ΄90 απο ενα σουπερ μαρκετ ,οπως και τα περισσοτερα τα περναμε απο εκει.τοτε ακομα τα εβρισκες κ σε σουπερ μαρκετ.νομιζω εχει κανα 3 με 4 χρονια που τα playmobil τα πουλαν μονο σε βιβλιοπωλεια και καταστηματα παιχνιδιων
Μάλιστα...αυτό το set που λες πρέπει να είναι από τα σπάνια που είχε βγάλει η Lyra.Ναι,σε supermarket παλιά πωλούσαν playmobil,αλλά πάνε τουλάχιστον 10 χρόνια που έχω να δω playmobil σε supermarket (τελευταία φορά που πήρα ήταν σε ένα Βασιλόπουλο στην Πάτρα το 1997 που είχε μόνο Lyra αλλά και Playmobil Special,και είχα πάρει 3-4 κουτάκια)

Σχετικά με το set σου...παρόμοια πράγματα έχω βρει σε άλλα sets (πχ έλκηθρο με 1 σκυλί και μαστίγιο έχω από ένα της geobra που είχε και 2 παιδάκια/τηγάνι έχω από την κουζίνα των playmobil/εσκιμώους έχω,από ένα άλλο εξίσου σπάνιο set της Lyra με ιγκλού,το οποίο είχα ξεχάσει ότι το έχω....το είχα βρει σε κάποιο μαγαζί praktiker)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ααα τωρα το επιασα το νοημα!!!!

Παντως της Lyra και συγκεκριμενα της πρωτης γενιας ειχα παααααρα πολλα ,οχι οτι οι γονεις μου ηταν πλουσιοι προς Θεου απλα ειχα μεγαλυτερα αδερφια κ οπως ειναι λογικο επαιζα και εγω με αυτα. Ασε που τοτε τα playmobil ηταν αρκετα φθηνα τουλαχιστον τα μικρα κουτακια ετσι...τωρα κακα τα ψεματα εχουν ξεφυγει απιστευτα.....το πιο φθηνο αν εισαι τυχερος θα το βρεις με 2 euro...ασε που η ποιοτητα τους εχει αλλαξει. τι θέλω να πω? οτι αν παιξεις λιγο παραπανω με τα καινουργια θα δεις οτι τα χερια και τα ποδια τους κουνιουνται παρα πολυ ευκολα σε σημειο που λες οτι χαλασε. εχω playmobil απο την παιδικη μου ηλικια [20 χρονια περιπου] που εχω κρατησει και πραγματικα ενω εχω χιλιοπαιξει με αυτα, εχουν περασει βασανιστηρια, πραγματικα ειναι σαν καινουργια.τα χερια και τα ποδια τους ειναι σφιχτα σε αντιθεση με τα καινουρια που ειναι καπως χαλαρα.οσο αναφορα για το site οντως απομιμιση.βεβαια το ματι μου επεσε παλι στο κανονι για να ειμαι ειλικρινης....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ από Lyra πρώτης γενιάς έχω αρκετά,αλλά τα είχα πάρει με την ονομασία της Geobra,όταν σταμάτησε να τα βγάζει η Lyra!Ελάχιστα έχω να λένε Lyra System...τα αγαπημένα μου είναι τα νεοκλασικά σπιτια γιατί τότε μπορούσες να φτιάξεις μια ολόκληρη πόλη με αυτή τη σειρά,με άμαξες,νεοκλασικά αμάξια,φωτογράφο,ζωγράφο,ανθοπώλη,και αργότερα μανάβικο,χασάπικο,ανθοπωλείο,pet-shop,κοσμηματοπωλείο.Σε συνδυασμό με τα set με παιδική χαρά ήταν τα αγαπημένα μου!Και ναι,ήταν πολύ φθηνά τότε!Την τραμπάλα με 3 παιδάκια την είχα πάρει μόνο 300 δρχ!Σήμερα τα πιο φθηνά είναι τα special,που κάνει 2,5 euro το καθένα!Βέβαια,είδα πρόσφατα ένα set με 2,5 euro με μια κοπέλα που έχει πολλά εξαρτήματα,και την κάνεις νεράιδα με φτερά,πριγκήπισσα,μάγισσα,απλή κοπέλα κλπ!Κάτι παρόμοιο με 500 δρχ υπήρχε και παλιά,είχε ένα κοριτσάκι με ποδήλατο,επιγονατίδες,πατίνι,γύψους για το χέρι,το πόδι και το κεφάλι κλπ!
 
ναι ναι το θυμαμαι αυτο το set που λες και υπηρχε ενα παρομοιο με ενα αγορακι το οποιο ειχε ενα πατινι, ενα καλαμι για ψαρεμα και κατι αλλα τα οποια τωρα μου διαφευγουν
 
[edit] Dead imageshack pictures [edit]

Ακριβώς,αυτά τα 2 sets ήταν.Κυκλοφόρησαν το 1995,αλλά στην Ελλάδα ήρθαν το 1996,τα είχα πάρει και τα 2 μαζί,μόνο 600 δρχ κάθε set και περιείχε πολλά εξαρτήματα!Πιστεύω,για όποιον θέλει να κάνει συλλογή,τα special και τα playmobil multi-sets σαν τα παραπάνω (που τώρα βγαίνουν καινούρια) είναι τα πιο οικονομικά που μπορεί να βρει,αλλά και τα playmobil με παραμύθια (που είναι 4) είναι πολύ καλά,γιατί έχουν όλο το σκηνικό του παραμυθιού σε χοντρό χαρτόνι,και αρκετά εξαρτήματα και φιγούρες,με 15 euro περίπου το καθένα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εεε οτι κ να πω ειναι λιγο, μ' εστειλες τωρα. Σκεφτομαι να παραγγειλω τον βιβλιο με την ιστορια των playmobil αλλα δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο. Το εχεις κανεις απο εσας ?αν ναι μπορει να μ πει καποιος τι ακριβως περιεχει ?για να παρω μια ιδεα...
 
Πίσω
Μπλουζα