Playmobil

αρχικά να βγω εκτός τοπικ δεν ξέρω αν υπαρχή είδη θέμα (πότε μας (ΞΑΝΑ)έπιασε η ΡΕΤΡΟΜΑΝΙΑ!!!! για τα παλιά παιχνιδιαμας κ,λ,π, :cool: εμενα τη δευτερη φορα ηλικιακα στα 28, μουρθε που λέτε στο μιαλο το παλιο καστο των playmobil (το μεγάλο) το οποίο δεν είχα δυστυχώς αποκτηση ποτέ :( και σκευτομουνα να ημουνα τηχερος και νατο εβρησκα π,χ, πεταμένο εξω απο κανα κάδο, εεε λοιπόν 5 μέρες μετα το βρήκα!!!!! και δεν το πίστευα και η φάση είναι οτι το βρήκα εξω απο πολυκατοικία αφημένο σε σακούλα σαν καπιος νατο ξέχασε ήταν σχεδόν ολόκληρο λείπουν μόνο τα μικροαντικείμενα και υπήρχαν και η οδηγίες. έκανα μια βδομάδα νατο πιστέψω. :frypan: ..... μόλις βάλω ιντερνετ σπίτι θατο φτιάξω και θα ανεβάσω φώτο
 
Αυτο θα πει mentalist...!!!!!!! Ξερεις που να απευθυνθεις πλεον..!!!!!!!

Κι αν μπορεις σκεψου σε παρακαλω τα ΚΑΣΤΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΟΡΚΗΤΕΣ και πες μου σε 5 μερες απο ποιον δρομο να περασω να τα βρω..!!!! Βουταω και σε σκουπιδια δεν εχω κολληματα..! :D
 
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε makisimos...και θέλω να συνεχίσω στο site,αλλά μέχρι 5 Φλεβάρη δεν θα τα καταφέρω λόγω εξεταστικής!Αλλά το θέλω τόσο να τα συγκεντρώσω όλα και σίγουρα κάποια στιγμή σε 2 μήνες θα έχει πολύ περισσότερο υλικό,βλέπεις τα αγαπάω πάρα πολύ,όσο τίποτε άλλο!

ps:Όχι όσο για τις φιγούρες με κεφάλι πάπιας μην κάνεις τον κόπο να μου τις στείλεις!Άλλωστε δεν το θέλω,από περιέργεια και μόνο ρώτησα επειδή θέλω να σιγουρευτώ πως δεν το έβγαλα από το μυαλό μου (και να δω και τι συλλογή ήταν,αν είχε κι άλλα sets).Θα ψάξω στα πατάρια και στο χωριό και στην Αθήνα μήπως έχω!Πριν λίγες μέρες μου έφτιαξαν και το μικρό νεοκλασικό οι δικοί μου που το είχα ξεχασμένο στο χωριό,στο πατάρι,σε κομμάτια (μόνο τα έπιπλα μένει να βάλω,θα τραβήξω photos φυσικά...και στο μεγάλο,αν το κατεβάσω από τη βιβλιοθήκη)

Φίλε otto-31860 πολύ μεγάλη τύχη έχεις!Να σκέφτεσαι ότι θες (πχ λεφτά) για να τα βρίσκεις στο δρόμο!Απορώ,ποιος πέταξε playmobil?Καμια μαμά θα ήταν!Η γιαγιά μου είχε πετάξει μια κούτα από τα ξαδέρφια μου,στα σκουπίδια,που είχε δωμάτια του μοντέρνου σπιτιού και ζωολογικό κήπο,αλλά ευτυχώς τα βρήκαν εγκαίρως πριν περάσει το σκουπιδιάρικο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό είναι το μεγαλύτερο playmobil που έχω δει. Στο ύψος μου (Το οποίο δεν είναι ούτε τεράστιο ούτε μίνι μινιόν) :)

Και βέβαια δεν έχασα την ευκαιρία να ποζάρω δίπλα του (μικρό παιδάκι είμαι κι εγώ, τι να έκανα; )

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό σε ποιο κατάστημα είναι?????Σε καταστήματα Jumbo και Κούκου έχω δει τέτοιες φιγούρες!Τέλειο πάντως!!!!!!!!
 
στον καταλογο εξαρτηματων αναφερομαι
 
Το συγκεκριμένο το ανακάλυψα τον περασμένο Οκτώβριο και μάλιστα πήρα και τα δύο τεμάχια που είχε προς 45? το ένα.

Επίσης στο ίδιο μαγαζί βρήκα αυτό με 30?

και αυτό με 60?

Η ιδιοκτήτρια δεν πίστευε ότι επιτέλους της άδειασε το ράφι!! κι εγώ φυσικά ότι τα έβλεπα μπροστά μου.
 
Παιδια εχω ειχα το κατστρο, το βενζιναδικο της shell και καραβι των πειρατων με τα κανονια και τις μπαλιτσες χαχα

ειχε και αφρολεξ μεσα για να επιπλεει
 
Αφρολεξ? Το δικό μου το πειρατικό έχει μια μεταλλική πλάκα στο κέντρο της καρίνας του και επιπλέει μια χαρά.

Σε λίγο καιρό θα ανεβάσω φωτογραφίες και απο το πειρατικό ;)
 
Τα φώτα σας... Πως μπορώ να εμφανίσω φωτος από δικές μου συλλογές και όχι από internet;;;
 
[edit] Ok ανεβηκαν οι φωτογραφίες [edit]

Λοιπόν τον περασμένο Οκτώβρη ανακάλυψα εντελώς τυχαία τα παρακάτω κομμάτια:

fetch


fetch


στα 45€. Μάλιστα είχε δύο κουτιά.

fetch


30€

και

fetch


60€

Εγώ δεν πίστευα σ'αυτά που αντίκρυζα και η μαγαζάτορας δεν πίστευε ότι επιτέλους της άδειαζε το ράφι!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ φθηνά...ειδικά το παλιό κάστρο...Ένας φίλος μου το είχε πάρει 47.000 δρχ αρχές του 90!

Στο μαγαζί είχε κι άλλα παλιά sets (πχ φορείο,τροχόσπιτο κλπ)?
 
Για το κάστρο είναι όντως πολύ χαμηλή τιμή αν σκεφτεί κανείς ότι στο ebay το βρήκα από 400 ευρώ και πάνω. Γι' αυτό και εγώ αποφάσισα να συμπληρώσω και να αναπαλαιώσω το δικό μου.

Αφρολέξ; Σίγουρα δεν είναι το πρώτο - πρώτο καράβι, το περιβόητο 3750.

Πέρυσι τα Χριστούγεννα μου έκανε δώρο η γυναίκα μου ένα πειρατικό καράβι και όντως είχε μέσα αφρολέξ.

Πρόσφατα μάλιστα ανακάλυψα και μια διαφορά ανάμεσα στο πρώτο καράβι της LYRA και στο πρώτο της GEOBRA. Στο δικό μας μέσα στην μέση της καρίνας μπαίνουν δύο μεταλικές λάμες οι οποίες είναι κολυμένες. Στο αντίστοιχο γερμανικό οι δύο λάμες έχουν μια τρύπα στη μέση και βιδώνουν μέσα στην καρίνα.

Αχ.... το έχω ξαναπεί... Είναι ολόκληρη επιστήμη τελικά αυτά τα μικρά ανθρωπάκια....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Spybil είπε:
Ευχαριστώ πολύ. Πιστεύω να τα κατάφερα. Λοιπόν τον περασμένο Οκτώβρη ανακάλυψα εντελώς τυχαία τα παρακάτω κομμάτια:

picture.php


picture.php


picture.php


στα 45?. Μάλιστα είχε δύο κουτιά.

picture.php


30?

και

picture.php


60?

Εγώ δεν πίστευα σ'αυτά που αντίκρυζα και η μαγαζάτορας δεν πίστευε ότι επιτέλους της άδειαζε το ράφι!!
Wow τώρα το πρόσεξα...έχει τις τιμές σε δραχμές...και σίγουρα θα είναι πολύ παλιές!!!!!
 
Αυτο φιλε ΤΗΕΒΝΕΣΤ20 λεγεται κω#$φαρδια..!!! :D
 
Να ξέραμε ποιο μαγαζί είναι και αν έχει μικρότερα sets παλιά...αλλά οι δικοί μου δεν θα με άφηναν να πάρω playmobil σε τέτοια ηλικία!
 
αληθεια σε ποια πολη ειναι αυτο το μαγαζι?
 
Aardvark είπε:
Kαλα μιλαμε απο οταν πρωτοδα αυτην την φωτο ,επαθα ζημια.....Ανοιξε το κουτακι των αναμνησεων και τσουπ θυμηθηκα κατι που ειχα ξεχασει πολλα ,παρα πολλα χρονια...........

3510.jpg


Δεν ειναι καλη η αναλυση αλλα μπορειτε να δειτε το red στο λινκ κατω.

Εγω ειχα το πανω το Blue,κυκλοφορησε το '78 και σταματησε το '83.

Θυμηθηκα τις διαφημιστικες ταμπελες το πως το'στηνα,την σκαλα που ειχε αγκιστρα στις ακρες για να πιανετε ,το πατωμα του σπιτιου που πιανει η σκαλα αποτελειτο απο πρασινες σανιδες και αλλα πολλα.

Σνιιιιιιφ τι ζημια επαθα........ :cry:

http://www.collectobil.com/catalogue/catalogue.html
Μιας και περασε κανας χρονος και το φορουμ εμπλουτιστηκε με νεα προσωπα ,μπας και εχουμε κανα νεο για το παραπανω ,ημερομηνια κυκλοφοριας στην Ελλαδα ,κατι;
 
Πίσω
Μπλουζα