Playmobil

προτιμω το παλιο σπιτι!!!!εριξα μια ματια και στα υπολοιπα και ειδα οτι εχει καποια καλα κομματια. Ειδικα στα Χριστουγεννιατικα εχει ποικιλια. Ελπιζω να βαλουν και τον Αγιο Βασιλη με το ελκυθρο, αυτο που ειχαν και παλια και δεν καταλαβαινω για ποιο λογο δεν το επανακυκλοφορουν τις μερες των γιορτων παρα μονο την φατνη κ τους 3 μαγους
 
Και εδώ που τα λέμε οι τιμές της φάτνης και 3 τριών μάγων είναι τσιμπημένες.Η φάτνη έχει 30? και οι 3 μάγοι με την καμήλα 12?.Στο εξωτερικό παλιότερα υπήρχε set με όλα μαζί μόνο 25?.
 
γι'αυτο λεει να τα παιρνεις απο το εξωτερικο. Βρισκεις και ποικιλια αλλα και καλες τιμες (καλα αυτο παιζει) Θα μ πεις αν μεναμε σε καποια αλλη χωρα της Ευρωπης πολλα πραγματα θα τα περναμε πιο φθηνα Όσο αναφορα για την φατνη στα Jumbo την ειχε 20 euro και τους 3 μαγους 10 euro
 
Τη φάτνη την είχα βρει σε μικρό μαγαζί πριν 2 χρόνια 30? και τους μάγους 12?.Έκτοτε δεν τα ξαναείδα.

Σήμερα πέρασα κι από ένα μικρό μαγαζί και είχε κάτω από 10 sets εκ των οποίων πρόσεξα μερικά

στα 25? αυτό

http://www.amazon.fr/Playmobil-4137-Super-Fontaine-Royale/dp/B000INANNS

κι αυτό 25?

http://www.playmobil.de/on/demandware.store/Sites-ES-Site/es_ES/Product-Show?pid=5328&cgid=Puppenhaus

το τσίρκο 100?

http://www.playmobil.de/on/demandware.store/Sites-ES-Site/es_ES/Product-Show?pid=4230&cgid=Zirkus

τα άλλα είχαν να κάνουν με κάστρα,ένα στάβλο,και ινδιάνους,και έτσι δεν ρώτησα τιμές (δεν τις έγραφε πάνω στα κουτιά)
 
ειχε και ινδιανους?εχω να δω πολλα χρονια να πουλαν σε καποιο καταστημα. Απο πειρατες μπα ε?
 
Ινδιάνους,εννοώ τους καινούριους,τους Αιγύπτιους...γενικά οι Αιγύπτιοι στα sets τους έχουν παρόμοια πράγματα με τους ινδιάνους,όπως τα τοτέμ,αλλά επίσης είναι και μελαμψοί,όπως και οι αυθεντικοί Ινδιάνοι της Geobra.

http://www.playmobil.de/on/demandware.store/Sites-DE-Site/de_DE/Product-Show?pid=3733-A&cgid=1989

http://www.playmobil.de/on/demandware.store/Sites-DE-Site/de_DE/Product-Show?pid=3396-A&cgid=1989

Κάτι μικρά sets με Αιγύπτιους ήταν αυτά που είδα σήμερα,που δεν πιστεύω να έκαναν πάνω από 15? το καθένα

Επίσης το νεοκλασικό του 2004 καταργείται σιγά σιγά (έχει αφαιρεθεί από τις περισσότερες χωρες του site),όπως και το βασιλικό παλάτι αφαιρέθηκε από το UK Site.Και γενικά δεν έχω δει πουθενά να πουλάνε ολοκληρωμένες σειρές,ακόμα και στα ΚΟΥΚΟΥ και Jumbo έχουν πχ ένα set από το ένα σπίτι,ένα set από το άλλο,2 sets από το παλάτι,2 sets από το στάβλο κλπ!Μόνο κάστρα και δεινοσαύρους βλέπω πολλά.Πόσο μάλλον στα μικρά μαγαζιά και αποθήκες παιχνιδιών που πάνω από 10 sets δεν έχει το μαγαζί
 
αποθηκες παιχνιδιων ε?πριν καποια χρονια υπηρχαν στην Θεσσαλονικη !τωρα ?τιποτα....Στην Αθηνα και γενικοτερα στις αλλες πολεις τι παιζει?υπαρχει καμια αποθηκη ?κοιτα, την περιοδο των γιορτων (Χριστουγεννα - Πασχα) φερνουν αρκετο εμπορευμα για τους γνωστους λογους .
 
Για την Αθήνα δεν ξέρω μικρά μαγαζιά,πλέον έχουν κλείσει κάποια που υπήρχαν!Στην Πάτρα πριν 2 χρόνια υπήρχε μία αποθήκη που τώρα έγινε αντικερί,και πουλούσε playmobil lyra δεύτερης γενιάς σε καλές τιμές και pin pon (μάλιστα έχει μείνει το σήμα LYRA απ'έξω από το κατάστημα).Αλλά γενικά σε όσα μικρά μαγαζιά και βιβλιοπωλεία έχω πάει,δεν έχουν τίποτα καινούριο,όλα αυτά τα μικρά μαγαζιά δεν διαθέτουν πάνω από 10 sets!Ακόμα και στα μεγάλα μαγαζιά πιο πολύ κάστρα και δεινοσαύρους έχουν,και τίποτα ολοκληρωμένο,πρέπει να ψάξεις σε πολλά διαφορετικά καταστήματα για να ολοκληρώσεις μια σειρά,εκτός κι αν πας στο fanpark στην Κηφισιά!
 
καλα στο fan park σιγουρα θα βρεις πολυ πραμα....εχεις παει?παλια κομματια θα βρεις η οτι υπαρχει στον καταλογο ?
 
Δεν έχω πάει...έχω ακούσει από τα παιδιά εδώ ότι έχει κάποια παλιότερα sets αλλά είναι σε σακουλάκι και όχι σε κουτί...και φυσικά ότι είναι πολύ φθηνά αυτά που είναι σε σακουλάκι.Όλο και κάποιος θα σου πει,που έχει πάει.
 
και γω απο τα παιδια εδω μεσα μαθαινω αλλα εχω την εντυπωση οτι τα κομματια που ειναι σε σακουλακι ειναι αυτα που εχει στον καταλογο εξαρτηματων
 
Λογικά τώρα που το λες,για να τα έχει σε σακουλάκι,θα είναι από τον κατάλογο εξαρτημάτων (επειδή είναι χύμα).Όμως πιστεύω πως στο fanpark θα υπάρχουν sets το λιγότερο του 2007.Δεν νομίζω να μην έχει τα δωμάτια του μοντέρνου σπιτιού που βγήκε το 2004,ή τα έπιπλα του παλατιού.Και σίγουρα θα τα έχει όλα των καταλόγων 2009-2010,και όχι η μικρή ποικιλία που υπάρχει στα καταστήματα.
 
Επειδή έχω παραγγείλει αρκετά από τον Κατάλογο Εξαρτημάτων, το κάθε τι έρχεται σε σακουλάκι με τον κωδικό του και φύλλο οδηγιών σε αυτά που χρειάζονται συναρμολόγηση. Η περιέργειά μου είναι τώρα πως έρχονται αυτά που πλέον είναι ολοκληρωμένοι κωδικοί, όπως το καράβι ή το τρίγωνο εξοχικό σπίτι που είναι πλήρως εξοπλισμένα. Θα φανεί προσεχώς.

Πέρασα από 2 ΚΟΥ ΚΟΥ τις τελευταίες μέρες και διαπίστωσα τα εξής: έχουν παραλάβει καινούργια θέματα, αλλά ελάχιστα. Συγκεκριμένα

80 ευρώ

50 Ευρώ

50 ευρώ

Επίσης υπήρχε και η σειρά με τα πασχαλινά αυγά στα 7 ευρώ, αλλά όπως διαπίστωσα τώρα τα σχέδια διαφέρουν σε σχέση με το γερμανικό site. Υπήρχαν και άλλοι κωδικοί από τα καινούργια, αλλά η διαπίστωση είναι ότι απουσίαζε η πλήρης σειρά από το καθένα, όπως επίσης και τα καινούργια special.

Κερασάκι στην τούρτα: Ο κατάλογος που δίνεται είναι ο περσινός του 2009!!

Από Δευτέρα λέω να πεταχτώ από Jumbo να δω και εκεί τι παίζει.
 
Και η ξαδέρφη μου που πήγε στα Jumbo πριν 1 βδομάδα,τον περσινό βρήκε.Από τον περσινό λείπουν sets όπως το σχολείο και κάποια special
 
Το blog των playmobil ανανεώνεται συνεχώς από σήμερα...ήδη από το 1979 φτάσαμε στο 1990!Τα sets είναι χωρισμένα σε πενταετίες.Η σειρά με την οποία περιέχονται είναι τυχαία,αλλά βρίσκονται στα όρια της κάθε πενταετίας!Θα προστεθούν επιπλέον και κάποια sets τα οποία δεν κυκλοφόρησαν στη Γερμανία και δεν περιέχονται στο γερμανικό site των playmobil!

http://playmobil-greece.blogspot.com/

Και φτάσαμε στο 2000,στο blog!!!!!Ας ελπίσω μέχρι το βράδυ να έχω βάλει άλλη μια πενταετία,γιατί από το 2006 και μετά είναι λίγο δύσκολο να συγκεντρωθούν τα sets και θα πάρει χρόνο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλη προσπαθεια best20!
 
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι καινούριος και χαίρομαι που βρίσκω ομοίους μου :)

Ρε παιδιά τα καινούρια playmobil δεν σας φαίνονται λίγο άκυρα? Θέλω να πω, ωραία κι καλά οι δράκοι τα νέα κάστρα κλπ αλλά οπλά με μπαταρίες ρε παιδιά??? :( Δεν το παρά-κάνανε λίγο? Αρχίζουν και ξεφεύγουν...

(Μη ρωτήσετε...Θα τα αγοράσω και αυτά δε λέω όχι αλλά θα τους αλλάξω τα όπλα με κλασσικά! :p )
 
Δυστυχώς όλα πλέον λειτουργούν με μπαταρίες...το σχολείο βγάζει ήχους κουδουνιού,η εκκλησία ήχους καμπάνας και γαμήλιο εμβατήριο,το χριστουγεννιάτικο δέντρο φωτίζει,τα καινούρια κομοδίνα έχουν κολλημένες λάμπες και παίρνουν μπαταρία για να φωτίζουν,η καινούρια σόμπα φωτίζει για να φαίνεται ότι έχει φωτιά.Μέχρι και φώτα για το μοντέρνο σπίτι έχουν βγει στον κατάλογο εξαρτημάτων,που κοστίζουν 60?.

Παλιά μόνο το πιάνο και η λατέρνα,δεν είχαν μπαταρία,αλλά κάτι άλλο σαν κασέτα,και αν χαλούσαν,μετά δεν έβγαζε ήχο!Και το jet ski είχε μηχανισμό με μπαταρίες ώστε να επιπλέει!Αλλά όχι κι έτσι όπως τα σημερινά.
 
Καλά τα μοτεράκια για τις βάρκες και τα τρένα ποτέ δεν τα είδα με αρνητικό μάτι μιας και ήταν καθαρά προαιρετικά και μερικές φόρες χρήσιμα. Αλλά όλα αυτά που είπες είναι χάλια... :( Παλιά κάναμε μόνοι μας τους ήχους και ήταν τέλεια!Τώρα...Ούτε τον ήχο δεν μας αφήνουν να δημιουργήσουμε όπως θέλουμε...Καλά άμα θες βέβαια απλά δεν τους βάζεις μπαταρίες για να λειτουργούν και τελειώνει το θέμα.Αλλά εμένα προσωπικά με ενοχλεί ακόμα και η ύπαρξη των μηχανισμός!(Είμαι κακός!Χαχα :p )
 
Και ανεβαίνει η τιμή τους.Πχ το set με το χριστουγεννιάτικο δέντρο,μια πολυθρόνα,και 5 φιγούρες έχει 25?,μόνο και μόνο επειδή ανάβει το δέντρο.Παλιά ένα set όπως αυτό με το φανάρι,3 φιγούρες,ένα παγκάκι,και ένα φράχτη έκανε μόνο 2.500 δρχ.

Όπως επίσης μειώνουν και τα έπιπλα των σπιτιών και αυξάνουν την τιμή.Για να μην πω,που οι περισσότερες φιγούρες δεν παίρνουν καπέλο,έτσι ώστε να μην βάζουν καπέλα,και αυτά που παίρνουν στο λαιμό είναι κολλημένα,ώστε να μην έχουν ξεχωριστά εξαρτήματα.
 
Πίσω
Μπλουζα