Playmobil

Βλέπω δεν είμαι ο μόνος που τα προσέχει και τον ενοχλούν...Καλό αυτό!Δίκιο έχεις!Εγώ μαζεύω κυρίως ιππότες και αυτά που τους κολλάνε στο λαιμό μου σπάνε τα νεύρα γιατί δεν μπορώ να τους αλλάζω πανοπλίες κλπ.Καταντάει αηδία να μη μπορείς συνδυάσεις εξαρτήματα και φιγούρες όπως θες.Σε περιορίζουν πολύ... :( Μακάρι να υπήρχε άμεσως τρόπος να τους δείξουμε τι χαζομάρες κάνουν...
 
Στις περισσότερες φιγούρες παλιά έσπαγαν εύκολα αυτά που είχαν στο λαιμό τους,αν ήταν κολλημένα,επομένως τα έβγαζα και τα πέταγα στα σκουπίδια,και μετά έβαζα στις φιγούρες άλλους γιακάδες η κολιέ,ανάλογα

Επίσης,σήμερα είδα ότι θα βγουν και καινούρια χριστουγεννιάτικα!Θα κυκλοφορήσουν στη Γερμανία το Σεπτέμβριο 2010

http://www.playmobil.de/on/demandware.store/Sites-DE-Site/de_DE/Search-Show?cgid=Weihnachten

Αλλά στην Ελλάδα βγαίνουν 2 χρόνια μετά συνήθως!Πχ το σχολείο το είχα δει εδώ και 1,5 χρόνο στο Γερμανικό site και θα βγει Ιούνιο 2010.Το έχει ο νέος κατάλογος 2010 αλλά γράφει ημερομηνία κυκλοφορίας!

Και πουθενά εδώ δεν υπάρχει ποικιλία playmobil όπως παλιά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πλάκα κάνεις...Ακριβώς αυτά κοιτούσα σήμερα!Επίσης έκανα το ίδιο που έκανες και εσύ πιο παλιά με τα μόνιμα περιλαίμια! :D Τώρα τα λυπάμαι δε μου πάει η καρδιά και είναι και δύσκολο...Άσε που φοβάμαι μη προκαλέσω καμιά σοβαρή μόνιμη χαρακιά στη φιγούρα...Φαντάζομαι ότι εκτός του ότι έχεις προσέξει ότι στην Ελλάδα έρχονται κατόπιν εορτής, στην Ελλάδα επίσης κυκλοφορούν και για λίγο καιρό ενώ στη Γερμανία μπορείς ακόμα να βρεις playmobil από το'98!Μάλλον θα μαζεύω λεφτά και κάθε χρόνο θα καθιερώσω μια εκδρομή 3μερη στη Γερμανία...

Υ.Γ.Το playmobil funpark στη Κηφισσιά το ξέρεις?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nαι το ξέρω το playmobil fanpark,αλλά δεν έχω πάει!Έχω ακούσει ότι έχει καινούρια sets σε κουτί,ενώ έχει και παλιά sets σε σακουλάκι (χωρίς φιγούρες τα περισσότερα).Τον κατάλογο μπορείς να τον βρεις μαζί με τις τιμές εδώ:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=12520&page=4

Δηλαδή δεν θα βρεις τα παλιά sets εκτός από μερικά.Και όντως στην Ελλάδα κυκλοφορούν για λίγο καιρό!Αλλά τα sets του παλιού μοντέρνου σπιτιού και του νεοκλασικού τα έχουν σε μερικά Jumbo και ΚΟΥΚΟΥ!Στα περισσότερα καταστήματα όμως που πάω βλέπω μόνο δεινόσαυρους,κάστρα,και μικρά playmobil special!Τώρα με την οικονομική κρίση τα περιορίζουν!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σήμερα πέρασα και από τα Jumbo για να δω τι παίζει. Το απόλυτο τίποτα. Δεν υπήρχε ίχνος από καινούργιους κωδικούς.

Επειδή είμαι κολλημένος και με τη σειρά 1900, ίσως επειδή όταν κυκλοφόρησαν εγώ ήμουν αλλού και τα ψάχνω απεγνωσμένα μπείτε και δείτε τι διαθέτει ο τύπος!!!

http://www.macgayverplaymobil.be/fotos%202010/stadt.htm
 
Την έχω όλη τη σειρά 1900,από το πρώτο set ως το 1998 ,μου λείπουν μικροεξαρτήματα!Τα έχω από την αδερφή μου τα περισσότερα.Είναι η πιο ολοκληρωμένη σειρά που έχω!Υπάρχει και ξεχωριστό thread!

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=12461

Πάρα πολλά σπιτάκια έχει αυτός!Εγώ μόνο το μεγάλο και το μικρό έχω!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν στο funpark θέλω να πάω γιατί εκτός από playmobil σετ έχει και καταλόγους για να παραγγείλεις μεμονομένα κομμάτια.Πολύ χρήσιμο για την συμπλήρωση κουτσουρεμένων σετ...
 
trial είπε:
Λοιπόν στο funpark θέλω να πάω γιατί εκτός από playmobil σετ έχει και καταλόγους για να παραγγείλεις μεμονομένα κομμάτια.Πολύ χρήσιμο για την συμπλήρωση κουτσουρεμένων σετ...
Διαφορετικούς καταλόγους από αυτόν που κάποτε έστελναν και τα τελευταία δύο χρόνια έχουν ενσωματώσει στον ετήσιο κατάλογο;;

Thebest, τι να πω. Συγχαρητήρια. :) :) :)

Τα μόνα που κατάφερα να βρω φέτος μετά από πολυ ψάξιμο είναι το μεγάλο σπίτι 5300 και το μικρό το 5305. Α και το σετ βεράντας που το έχω παραγγείλει δύο φορές από τον κατάλογο εξαρτημάτων.
 
Ναι διαφορετικούς.Όχι αυτούς με τη λίστα των σετ.Να σου πω την αλήθεια είχα ένα κατάλογο του 2008.Λογικά θα έχει βγει και του 2009 αν όχι του 2010.Θα πάω να ψάξω και θα σας πω γιατί δεν έχω πάει ακόμα...Ελπίζω μόνο να μην τον κατάργησαν γιατί ήταν πολύ χρήσιμος...Είχε κομμάτια που δε βρίσκεις πια....
 
Όχι δε λέω αυτό τον κατάλογο...Δεν έχω και φωτό να σας δείξω ακόμα...Λέγεται Κατάλογος Εξαρτημάτων Plymobil.Έχει να παραγγείλεις μεμονωμένα πράγματα π.χ. Ένα δράκο σκέτο χωρίς τίποτα άλλο από το σετ του,3 άλογα σκέτα,10 τυχαίες φιγούρες χωρίς αξεσουαρ και άλλα τέτοια πράγματα.

Thebest Αν λέω το ίδιο που λες συγνώμη αλλά δεν το κατάλαβα.Απλά δε θέλω να γίνει σύγχηση των καταλόγων... :p
 
Ο κατάλογος εξαρτημάτων έχει ανέβει σε αυτή τη σελίδα

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=12520&page=4

Δράκο δεν έχει,είχε ο προηγούμενος του 2009,και κόστιζε περίπου 18?,μόνο δράκος χωρίς καμία φιγούρα.

Φιγούρες έχει σε καλές τιμές!Έχει όλη την οικογένεια Ρωμαίων,οικογένεια βασιλιάδων κλπ!

Και κάτι άλλο...επειδή το έψαξα το site των playmobil,παρατήρησα ότι αυτά που έβγαιναν στη Γερμανία το 1987,τα έβρισκα στην Ελλάδα το 1992.Άρα από παλιά καθυστερούσαν!Όμως κάποιο set που βγήκε στη Γερμανία το 98,θυμάμαι ότι το 98 το έφεραν στην Ελλάδα,γιατί ήταν και το τελευταίο set που είχα αγοράσει!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aυτες τις ημερες που χαζευα στο επισημο site τα set ανα χρονολογια, εμεινα καταπληκτος με το ποσα χρονια αργοτερα ερχονταν οι αλλαγες. Μετα το 1990 σταματησα να παιρνω playmobil αλλα συνεχιζαν να φερνουν του αδερφου μου. Κατα το 91-92 εσκασαν τα πρωτα playmobil με πολλες αλλαγες. Μουστακια βαμμενα πανω στις φιγουρες, νεα οπλα, χαλιναρια στα αλογα, περισσοτερα χρωματα στις φιγουρες στυλ μαλλιων περα απο το κλασσικο. Τα σπαθια και λοιπα μεταλλικα κομματια επαψαν να ειναι ''χρωμιο'' ή λαμπερο χρυσο και εγιναν τονοι του γκρι και κιτρινου πλαστικου, σαφως πιο μουντα. Τα ελατηρια μεσα στα κανονια ειχαν σαφως λιγοτερη ταση σε αντιθεση με τα παλια που εκτοξευαν τα βληματα με μεγαλη δυναμη.

Καταλαβαινεται οτι εμεινα καγκελο οταν συνειδητοποιησα πως αυτα κυκλοφορουσαν στην Γερμανια το 1986!! Μιλαμε οτι τοτε κυκλοφορουσαν ακομη με το τσουβαλι φιγουρες που δεν γυριζαν τα χερια!

Παντως αντικειμενικα μιλωντας η δευτερη γεννια σετ του (γερμανικου) 1986+ ειχε την καλυτερη αναλογια λεπτομερειας και αρχικου κονσεπτ του παιχνιδιου. Δηλαδη παρεμεναν δημιουργικο παιχνιδι με εξαρτηματα τα οποια δημιουργουσαν συνδυασμους.

Δυστυχως οσο περναγαν τα χρονια τα playmobil απομακρυνονταν απο αυτο και πλεον μπορω να πω πως το αγαπημενο μου παιχνιδι εχει αλλοτριωθει κατα το μεγαλυτερο μερος. Δεν ξερω τι σκεπτονται οι υπευθυνοι. Προφανως προσπαθουν να πλευσουν με το ρευμα της εποχης. Αλλα ετσι απλα χανουν την ταυτοτητα τους ανταγωνιζομενοι μια αγορα που ΔΕΝ μπορουν να κερδισουν. Πιστευω πως θα επρεπε να μεινουν πιστοι στις αρχικες αξιες τους.
 
φιλε Spybil τα ολοκληρωμενα set ερχονται κανονικα στο κουτι τους κ οχι σε σακουλακι ,τουλαχιστον ετσι το εφεραν σ' ενα φιλο μου αυτο που ειχε παραγειλει
 
Σίγουρα πλέον έχουν χάσει την αξία τους!Δεν ξέρω αν φταίει το ότι πλέον κανένας δεν παίζει!Απο μικροί όλοι είναι κολλημένοι με τα playstations.Δεν θεωρώ όμως ότι έχουν χαλάσει σαν παιχνίδια,απλά έχουν εξελιχθεί.Ίσως κι εγώ να προτιμώ περισσότερο τα παλιά,επειδή τα έζησα,αλλά και τα καινούρια μ'αρέσουν.Οι τιμές έχουν αυξηθεί (θεωρητικά) και είναι δυσανάλογες προς το περιεχόμενο (καθώς δεν βάζουν πλέον καπέλα,γιακάδες και περιλαίμια),αλλά έχουν μειώσει και τα έπιπλα σε κάθε set σπιτιού.Η τιμη ενός δωματίου παλιά ήταν στις 4.000 δρχ και τώρα είναι 25?.Παλιά δεν είχα αίσθηση των χρημάτων,αλλά μόνο όταν έπαιρνα ένα set των 30.000 νόμιζα ότι αυτό είναι ακριβό και δεν έπαιρνα για 3 μήνες άλλο.Κι όμως,με 4.000 δρχ το 92 κάναμε τα ψώνια του σπιτιού για 3-4 μέρες,ενώ σήμερα με τα αντίστοιχα 12? δεν παίρνεις ούτε 3 καφέδες.Γι'αυτό έχουν αυξήσει τα αντίστοιχα sets στα 25? (που και πάλι σήμερα έτσι τα δίνεις τα 25? για το τίποτα)
 
thebest20 είπε:
Στις περισσότερες φιγούρες παλιά έσπαγαν εύκολα αυτά που είχαν στο λαιμό τους,αν ήταν κολλημένα,επομένως τα έβγαζα και τα πέταγα στα σκουπίδια,και μετά έβαζα στις φιγούρες άλλους γιακάδες η κολιέ,ανάλογα
Επίσης,σήμερα είδα ότι θα βγουν και καινούρια χριστουγεννιάτικα!Θα κυκλοφορήσουν στη Γερμανία το Σεπτέμβριο 2010

http://www.playmobil.de/on/demandware.store/Sites-DE-Site/de_DE/Search-Show?cgid=Weihnachten

Αλλά στην Ελλάδα βγαίνουν 2 χρόνια μετά συνήθως!Πχ το σχολείο το είχα δει εδώ και 1,5 χρόνο στο Γερμανικό site και θα βγει Ιούνιο 2010.Το έχει ο νέος κατάλογος 2010 αλλά γράφει ημερομηνία κυκλοφορίας!

Και πουθενά εδώ δεν υπάρχει ποικιλία playmobil όπως παλιά!
Τα Χριστουγεννιατικα ειναι αρκετα ωραια μπορω να πω και το καλο ειναι οτι υπαρχει ποικιλια. Θα τα τιμησω δεοντος σε κανα 2 χρονια που θα βγουν στην Ελληνικη αγορα (γεροί να ειμαστε μεχρι τοτε)
 
Δεν ειμαι κατα της εξελιξης. Αλλωστε παραδεχομαι πως η καλυτερη εκδοση ηταν η ''δευτερη γεννια''. Αν το δω καθαρα συναισθηματικα θα πω πως επειδη τα σετ μου ηταν της πρωτης γεννιας, θα ηθελα να παραμεινουν ετσι. Ειμαι κατα της αλλαγης κατευθυνσης. Τα playmobil ηταν ενα παιχνιδι που μεσω των πολλων αξεσουαρ και του μινιμαλισμου στις φιγουρες, προωθουσαν την παιδικη δημιουργικοτητα. Εγω ειχα κυριως γουεστερν θεματα και ιπποτες. Επισης αρκετα ''ξεμπαρκα'' τα οποια και με εξτρα αξεσουαρ ενσωματωνα στους μεν οι τους δε. Εβαζες ενα κρανος,ενα θωρακα και ενα σπαθι και ετοιμος ο ιπποτης! Ειχα φτιαξει ολοκληρο ''ατακτο'' στρατο για να αντιμετωπιζει τους γιανκηδες, με κανονια, ιππικο, ατακτο πεζικο οπλισμενο απο τα spares. Μπορουσα να σχεδιαζω ολοκληρα σεναρια καινα προσαρμοζω τις φιγουρες αναλογα. Τωρα πλεον οι φιγουρες ειναι τοσο φιξ που ειναι αδυνατον να ανακατεψεις φιγουρες απο διαφορετικα θεματα. Επισης υπαρχει μια στροφη του στυλ προς παιχνιδια που απευθυνονται σε προσχολικη ηλικια μονο και παλια ηταν οι φτωχοι συγγενεις των playmobil.
 
thebest20 είπε:
Σίγουρα πλέον έχουν χάσει την αξία τους!Δεν ξέρω αν φταίει το ότι πλέον κανένας δεν παίζει!Απο μικροί όλοι είναι κολλημένοι με τα playstations.Δεν θεωρώ όμως ότι έχουν χαλάσει σαν παιχνίδια,απλά έχουν εξελιχθεί.Ίσως κι εγώ να προτιμώ περισσότερο τα παλιά,επειδή τα έζησα,αλλά και τα καινούρια μ'αρέσουν.Οι τιμές έχουν αυξηθεί (θεωρητικά) και είναι δυσανάλογες προς το περιεχόμενο (καθώς δεν βάζουν πλέον καπέλα,γιακάδες και περιλαίμια),αλλά έχουν μειώσει και τα έπιπλα σε κάθε set σπιτιού.Η τιμη ενός δωματίου παλιά ήταν στις 4.000 δρχ και τώρα είναι 25?.Παλιά δεν είχα αίσθηση των χρημάτων,αλλά μόνο όταν έπαιρνα ένα set των 30.000 νόμιζα ότι αυτό είναι ακριβό και δεν έπαιρνα για 3 μήνες άλλο.Κι όμως,με 4.000 δρχ το 92 κάναμε τα ψώνια του σπιτιού για 3-4 μέρες,ενώ σήμερα με τα αντίστοιχα 12? δεν παίρνεις ούτε 3 καφέδες.Γι'αυτό έχουν αυξήσει τα αντίστοιχα sets στα 25? (που και πάλι σήμερα έτσι τα δίνεις τα 25? για το τίποτα)
Φίλε The Best20 ανοιγεις ενα τεραστιο κεφαλαιο οσο αναφορα για τα χρηματα, τις αγορες κ γενικα και τον τροπο ζωης του τοτε με τον τωρα. anyway οσο αναφορα για τα playmobil κ γιατι εχουν αλλαξει τόσο πολυ δεν έχω απάντηση.Αυτο που ξερω ομως ειναι οτι κ η εξελιξη καμια φορα μπορει να εχει αρνητικα αποτελεσματα και στην προκειμενη περιπτωση πααααρα πολλα (γνωμη μου παντα)Θέλω να ελπίζω οτι ειναι ένα "πείραμα" ας πουμε και οτι θα καταλαβουν γρηγορα οτι αυτο που κανουν δεν εχει καμια σχεση με τα playmobil που ολοι γνωριζουμε
 
joe είπε:
Επισης υπαρχει μια στροφη του στυλ προς παιχνιδια που απευθυνονται σε προσχολικη ηλικια μονο και παλια ηταν οι φτωχοι συγγενεις των playmobil.
Τι εννοείς ακριβώς?

and1 είπε:
Θέλω να ελπίζω οτι ειναι ένα "πείραμα" ας πουμε και οτι θα καταλαβουν γρηγορα οτι αυτο που κανουν δεν εχει καμια σχεση με τα playmobil που ολοι γνωριζουμε
Μακάρι να το καταλάβουν,και σύντομα να επανακυκλοφορήσουν παλιά sets και όχι περιορισμένα!Αλλά παίζει ρόλο και πόση ανταπόκριση έχουν από τον κόσμο,και στο περιβάλλον μου όλοι από 4 χρονών βλέπω να παίζουν με ρομπότ και ηλεκτρονικά.Για 2 λόγους πιστεύω βγαίνουν έτσι όπως βγαίνουν:

1)Για να προσελκύσουν περισσότερο,με τη λεπτομέρειά τους

2)Βγαίνουν περιορισμένα γιατί δεν φαίνεται να έχουν πλέον μεγάλη ζήτηση
 
Βασικά δεν γνωρίζω κατά πόσο έχει επηρεάσει η κρίση την playmobil.Θα μου πεις εδώ όλος ο κόσμος επηρεάστηκε η playmobil θα ξέφευγε ? Το λεω αυτό γιατι μου κάνει εντύπωση οτι ο λογος που μπορει να εχουν αλλάξει τα playmobil (εξωτερικά και σαν υλικό κατασκευής) ειναι ο οικονομικός με ότι αυτό συνεπάγει. Εχει και καποια χρονια που τα συγκεκριμενα playmobil κυκλοφορουν στην αγορα και μαλιστα πολύ πριν ξεσπασει η κριση (εκτος αν το γνώριζαν). Στη δεκαετια του 80 το κοστος κατασκευης νομιζω ηταν πιο φθηνο σε σχεση με τωρα και η Playmobil ηταν μια εταιρια ναι μεν με "Ονομα" αλλα δεν ξερω κατά ποσο ηταν αυτό που λεμε Κολοσσός έτσι ώστε να μην επαναπαυτεί όπως εκανε τωρα. Βεβαια τοτε υπηρχαν και πολλές εταιρίες και σαφώς μεγαλύτερη ανταγωνιστικότητα βλέπε Lego, Mattel και και και....(Ξερω οτι καποια από αυτά που λεω να μην είναι σωστα απλα ετσι το εχω στο δικο μου το μυαλο τουλαχιστον)
 
Πίσω
Μπλουζα