Playmobil

Τέλειο...Αυτό το set δεν το έχω δει πουθενά...αν και έχω έλκυθρο με εσκιμώους,δεν είναι σαν αυτό!Η Lyra έβγαζε κωδικούς σαν τον 3L71 γι'αυτό και υπάρχουν πολλά σπάνια sets!Αν θυμάσαι,είχε μέσα κατάλογο?Γιατί υποθέτω ότι δεν θα είχε κατάλογο!

Είναι σαν τα sets που φαίνονται σε αυτή τη σελίδα κάτω κάτω

http://www.claudia-schott.de/Playmobil-Lizenz/LYRA/lyra.htm

Lyra δεύτερης γενιάς,κλασικά ότι είχε απομείνει από τα ελαττωματικά!Το δικό σου φίλε and1 δεν ξέρω αν ήταν ελαττωματικό,πάντως αυτά τα sets που είχα αγοράσει

8L01Lyratest4.jpg


7L02test2.jpg


3L55test4.jpg


Μου είχαν βγει εντελώς διαφορετικά τα χρώματα!Δεν υπήρχε κανένα κοριτσάκι,όπως απεικονίζονται.Το κόκκινο αυτοκίνητο δεν κυλούσε αλλά οι ρόδες του ήταν κολλημένες.Επίσης το φανάρι στο 3ο ήταν κίτρινο και όχι πράσινο.Από το σχολικό λεωφορείο έλειπε το τζάμι.Είχα αγοράσει επίσης κι άλλα 3-4 sets που δεν υπήρχαν σε κανένα κατάλογο και ψάχνω ακόμα photos.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δεν θυμαμαι καθολου!!!!!!!
 
Βρήκα στο ebay 2 photos από sets που δεν τα είχα δει πουθενά τελευταία

10mlel4.jpg


33ygtaa.jpg


Το πρώτο πιθανότατα να το έχω (και να μη θυμόμουν τη photo),γιατί έχω τέτοια σχοινάκια,και ανεμόμυλους και μπαλόνια...έδειχνε και το εσωτερικό του κουτιού και φυσικά τα χρώματα ήταν διαφορετικά.Αντί για κοριτσάκια στο πρώτο set είχε αγοράκια.

Λογικά όσα sets αγνοώ την ύπαρξή τους,είναι αυτά που έχουν στον κωδικό το L ως δεύτερο γράμμα,αντί για αριθμό.Και πιστεύω ότι είναι από τα Lyra 3ης και 4ης διαλογής,από τα πιο ελαττωματικά (χειρότερα από αυτά 2ης γενιάς),γιατί όσα τέτοια είχα πάρει,μου είχαν βγει πιο ελαττωματικά από τα προηγούμενα (ξέβαφαν τα μάτια,έβγαινε το σώμα,διέφεραν τα χρώματα κλπ)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όντως μερικά σετ δεν τα βρίσκεις σε καταλόγους.Θυμάμαι η Lyra έβγαζε στη δεκαετία του 80 ένα σετ fort union με στρογγυλό σχήμα και μία πύλη ,πολύ πιθανόν χωρίς πύργο όπως το σετ 3420 ,έδινε μαζί μία φιγούρα .Δεν το έχω δει κάπου.Μου έχει μείνει η εικόνα του κουτιού αφού την έβλεπα σχεδον καθημερινά στο παιχνιδάδικο στη διαδρομή σπίτι -σχολειο.
 
Προφανώς είναι ότι περίσσεψε από το εργοστάσιο της Lyra και τα έβγαλε περιορισμένα.Και είναι πιο ελαττωματικά και από τα ελαττωματικά.Και πάντα γράφουν κινέζικα επάνω στο κουτί.
 
Το ασθενοφόρο με κωδικό 9002 της LYRA μόλις χθες προστέθηκε στην συλλογή μου. Με το κουτί του κομπλέ.
 
Το έχω το 9002 αλλά έχω χάσει μερικούς γιατρούς...επιπλέον μόνο οι 2 γιατροί μου είχαν άσπρα ρούχα (χωρίς σταυρούς,και καπέλα χωρίς σταυρούς,αλλά jokey καπελάκια),οι 2 άλλες φιγούρες ήταν μία κόκκινη και μια κίτρινη.Παρόλο που στο εξωτερικό του κουτιού έδειχνε 3 γιατρούς και έναν αστυνομικό.Σαλάτα τα είχε κάνει η Lyra.
 
χαχαχαχαχαχα... Εμένα έχει τρεις γιατρούς και έναν αστυνομικό αλλά το ασθενοφόρο δεν είναι λευκό αλλά κίτρινο. ΕΚΑΒίτικο....!
 
Φιλε thebest20 οχι δεν ηταν ελλατωματικο, υπηρχαν ολα τα κομματια

δειτε και αυτο :

picture.php


μου το ειχε παρει ο αδερφος μου δωρο το 90 ή 91 (πανε και πολλα χρονια απο τοτε)

Οπως και στο προηγουμενο ετσι και σε αυτο ολα τα κομματια υπηρχαν κανονικα
 
ερωτηση:στα καινουρια playmobil, τα χερια τους μπαινουν κ βγαινουν με ευκολια χωρις να χαλασει η φιγουρα?ξερει κανεις?
 
Όχι,χαλάει η φιγούρα,ότι και να κάνεις στα καινούρια.Το έχω δοκιμάσει σε μερικά που έχουν τα ξαδέρφια μου (επειδή δεν τους νοιάζει και τα χαλάνε και αυτά)

Και στα παλιά χάλαγε η φιγούρα,εκτός από τα Lyra δεύτερης γενιάς,που έβγαιναν εύκολα όλα.

and1 είπε:
δειτε και αυτο :

picture.php


μου το ειχε παρει ο αδερφος μου δωρο το 90 ή 91 (πανε και πολλα χρονια απο τοτε)

Οπως και στο προηγουμενο ετσι και σε αυτο ολα τα κομματια υπηρχαν κανονικα
Tέλειο!Πες μου που τις βρίσκεις τις photos!Έχεις κι άλλες?

Εγώ αυτά τα εξαρτήματα τα έχω όλα,αλλά από διαφορετικά sets,και η καρέκλα που έχω είναι κόκκινη.Το τραπεζάκι το έχω από ένα set με εκδρομικό τροχόσπιτο,τα ποτήρια,τα πιάτα και το βάζο τα έχω από το set με το νοσοκομείο...το barbecue από ένα set με εκδρομή,και τις φιγούρες από διάφορα sets (μόνο τον παππού δεν έχω).Οπότε σίγουρα είναι ότι τους ξέμεινε από διάφορα άλλα sets και παίρνουν κομμάτια και φτιάχνουν ένα καινούριο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδή το θρεντ έχει μεγαλώσει αρκετά θα σας πρότεινα να ανοίξετε ένα νέο θρεντ με τίτλο Playmobil LYRA όπου θα ποστάρετε ΜΟΝΟ φωτογραφιες απο κουτιά LYRA και εννοείται και τα ανάλογα σχόλιά σας :)
 
Δεν νομίζω.Το σετ που αναφέρω ήταν από τις καλές εποχές της Lyra γύρω στο 82-83.Θα μπορούσες να πεις ότι ήταν ένα είδος προέκτασης του μεγάλου.
 
Tέλειο!Πες μου που τις βρίσκεις τις photos!Έχεις κι άλλες?

βασικα απο διαφορα sites. Θα κοιταξω και αν εχω θα τις ανεβασω
 
Tέλειο!Πες μου που τις βρίσκεις τις photos!Έχεις κι άλλες?

Βασικα απο διαφορα sites. Θα κοιταξω και αν εχω θα τις ανεβασω
 
Tέλειο!Πες μου που τις βρίσκεις τις photos!Έχεις κι άλλες?

βασικα απο διαφορα sites. Θα κοιταξω και αν εχω θα τις ανεβασω
 
thebest20 είπε:
Όχι,χαλάει η φιγούρα,ότι και να κάνεις στα καινούρια.Το έχω δοκιμάσει σε μερικά που έχουν τα ξαδέρφια μου (επειδή δεν τους νοιάζει και τα χαλάνε και αυτά)Και στα παλιά χάλαγε η φιγούρα,εκτός από τα Lyra δεύτερης γενιάς,που έβγαιναν εύκολα όλα.

Tέλειο!Πες μου που τις βρίσκεις τις photos!Έχεις κι άλλες?

Εγώ αυτά τα εξαρτήματα τα έχω όλα,αλλά από διαφορετικά sets,και η καρέκλα που έχω είναι κόκκινη.Το τραπεζάκι το έχω από ένα set με εκδρομικό τροχόσπιτο,τα ποτήρια,τα πιάτα και το βάζο τα έχω από το set με το νοσοκομείο...το barbecue από ένα set με εκδρομή,και τις φιγούρες από διάφορα sets (μόνο τον παππού δεν έχω).Οπότε σίγουρα είναι ότι τους ξέμεινε από διάφορα άλλα sets και παίρνουν κομμάτια και φτιάχνουν ένα καινούριο!

βασικα απο διαφορα sites. Θα κοιταξω και αν εχω θα τις ανεβασω
 
Ανέβασέ τις στο άλλο thread καλύτερα,εφόσον είναι Lyra!
 
Λοιπόν,αυτό είναι το set της αστυνομίας,που είχε στο βιβλιοπωλείο με τα 118?

playswat2.jpg


Πέρασα και σήμερα,και το είχε απούλητο,μου λέει ότι δεν υπάρχει σε χαμηλή τιμή πουθενά αλλού επειδή είναι set που κυκλοφορεί περιορισμένα!
 
thebest20 είπε:
Λοιπόν,αυτό είναι το set της αστυνομίας,που είχε στο βιβλιοπωλείο με τα 118?
playswat2.jpg


Πέρασα και σήμερα,και το είχε απούλητο,μου λέει ότι δεν υπάρχει σε χαμηλή τιμή πουθενά αλλού επειδή είναι set που κυκλοφορεί περιορισμένα!
Ασ' τον να λεει!! Σήμερα πέρασα επίτηδες από το παιχνιδάδικο που αγροάζω συνήθως και το είχε 60.
 
Πίσω
Μπλουζα