Playmobil

60? είναι μια χαρά τιμή,και μου αρέσει πολύ αυτό το set,αλλά δεν μπορώ να το βρω σε άλλο κατάστημα!Αυτός,τα έχει πανάκριβα,και μικρά sets με 2 φιγούρες και λίγα εξαρτήματα τα έχει 15?.Κυρίως αυτά τα sets με κωδικό 5 στην αρχή (εκτός από της ροζ σειράς) είναι λίγο περιορισμένα στην Ελλάδα!
 
Και σε αυτόν ένα κομμάτι έχει μείνει και απ'ότι είδα σήμερα το έβγαλε και στη βιτρίνα. Πρέπει να έχει περίπου ένα χρόνο που κυκλοφόρησε και δεν νομίζω να υπάρχει σε κάποιον κατάλογο, σίγουρα όχι ελληνικό. Δεκτή όποια διόρθωση!

Και σε ΚΟΥΚΟΥ που θυμάμαι ότι το είχα δει η τιμή ήταν εκεί γύρω. Ο τύπος σου μάλλον μυρίστηκε τις περιπτώσεις και είπε να βγάλει κανένα σπασμένο.
 
Όχι αυτό το set δεν το έχει ο ελληνικός κατάλογος των 2008,2009,2010.Σε ξένους καταλόγους δεν ξέρω αν υπάρχει αλλά ούτε σε κανένα site των playmobil υπάρχει...απλά θυμήθηκα τον κωδικό,και το έψαξα στο google και βρήκα τη photo!Πιθανότατα να υπάρχουν κι άλλα νέα και παλιά sets που δεν τα έχουν κατάλογοι.

Μου έκανε εντύπωση και το σαλόνι της νεοκλασικής σειράς,που του έχει μείνει 27? το έχει,και η ξαδέρφη μου το πήρε 22? πριν 2 χρόνια.Πάντως σε αυτό το βιβλιοπωλείο,μόνο 4 sets είχε,από τον προηγούμενο μήνα που πήγα.Και τώρα μόνο ένα έλειπε (ένα με αιγύπτιους με 15?)
 
Πέντε sets που κυκλοφόρησαν μόνο στην Ιαπωνία (4 εκ των οποίων είναι special)

jpspecial4.jpg


jpspecial3.jpg


jpspecial2f.jpg


jpspecial1.jpg


jp3980.jpg


Αυτό το set που είναι σαν λούνα παρκ (ή αυτοκινητόδρομος),το είχα δει σε photo και παλιότερα και την έψαχνα τη photo!
 
Νέες διαφημίσεις!

Αερολιμένας & Αεροπλάνο


Το πειρατικό βαλιτσάκι μου φαίνεται πολύ τρομακτικό και δεν θα το αγόραζα ποτέ αν είχα παιδί!Γενικά είναι σε καλές τιμές και δεν υπάρχει και μεγάλη ποικιλία.
 
Σήμερα που πήγα σε ένα μαγαζάκι,που είχα ξαναπάει,δεν υπήρχαν κάποια sets που είχε την άλλη φορά,τα είχε πουλήσει,είχε 3,συγκεκριμένα το δωμάτιο των γονιών από το νεοκλασικό στα 20?,ένα με νεράιδες και ξωτικά στα 15? και ένα αρκετά μεγάλο με ζωολογικό κήπο στα 70?
 
υπαρχει καποιος που να εχει κανει αγορες απο το amazon η το ebay?

Θελω πληροφοριες για αυτα τα 2 site κ ψαχνω καποιον που να εχει κανει αγορες η απο το ενα η απο το αλλο ετσι ωστε να μ πει απο πρωτο χερι τι παιζει.
 
Εγώ είχα δοκιμάσει να αγοράσω cd από το γερμανικό amazon και δεν μου επέτρεπε,γιατί μου έβγαζε μήνυμα που έλεγε ότι δεν είναι η Ελλάδα μέσα στις χώρες που αγοράζουν από το amazon!Από το αγγλικό amazon έχω ακούσει ότι γίνονται αγορές!Πάντως είναι πολύ φθηνότερα στο amazon,sets που εδώ κοστίζουν 25? μπορείς εκεί να τα βρεις με 15? ή και λιγότερο.
 
Έχω φάει αρκετά junior τις τελευταίες 2 εβδομάδες!! Ελπίζω να μην πάθω τίποτα :)

Έχει διαβάσει κανείς τα ψιλά γράμματα της αφίσας; Εγώ δεν τα κατάφερα.
 
Τις πήρες όλες τις φιγούρες?Πόσο έχει το γεύμα 4??Πάντως συμφέρει,επειδή η φιγούρα θα είχε 2,5? σε περίπτωση που την πουλούσαν μόνη της!Μήπως ξέρεις πως γίνεται η κλήρωση?Έχει κουπόνι πάνω στο κουτί που κόβεται,και στέλνεται σε κάποια διεύθυνση?Πόσοι νικητές βγαίνουν?
 
Και γω εχω πήξει στα junior 8)

Best 4 ? έχει και υπάρχει κουπόνι στο κουτί. Για τα υπόλοιπα δε θυμάμαι να σου πω.
 
Στο site των Goodys δε γράφει τίποτα.Ίσως γράφει κάτι στα ψιλά γράμματα της αφίσας,που δεν φαίνονται καθόλου.Λογικά πρέπει να είναι οι όροι του διαγωνισμού,οπότε προφανώς θα απαντάει και στα ερωτήματά μου για τη λήξη της κλήρωσης και τον αριθμό των νικητών!
 
Διάβασα τους όρους του διαγωνισμού στην αφίσα που είχαν κολλήσει στα Goodys...Είναι τα ψιλά γράμματα,που όμως φαίνονται στην τεράστια αφίσα!Λήγει 28/3 δυστυχώς και θα γίνει η κλήρωση εκείνη τη μέρα το βράδυ!Τα κουπόνια υπάρχουν μέσα στο γεύμα,αλλά βρήκα τυχαία δύο κουπόνια που είχαν αφήσει και τα συμπλήρωσα!Μακάρι να κερδίσω γιατί από ότι είδα δεν είχαν ρίξει άλλα κουπόνια στην κάλπη!Το τραγικό,είχαν ξεχάσει σε ένα δίσκο μια φιγούρα αγοράκι από το set γάμου και η σερβιτόρα το πήρε και το πέταξε στα σκουπίδια μαζί με τα αποφάγια!
 
Μπράβο σου! Επιτέλους κάποιο φως σχετικά. Εδώ στη Θεσσαλονίκη, πάντως, αν και δίνουν ακόμα φιγούρες, τα κουτιά με κουπόνια έχουν τελειώσει απ'ότι μου είπαν όταν ζήτησα, ήδη από την περασμένη εβδομάδα.
 
Μπαίνω που και που στη γερμανική σελίδα της playmobil. Εκεί βγαίνουν τα καινούργια κομμάτια ένα χρόνο νωρίτερα. Τυχαία σήμερα ανακάλυψα ότι υπάρχουν 2 καινούργια κάστρα, αλλά και καινούργιο κουκλόσπιτο. Δείτε κι εσείς !

http://www.playmobil.de/on/demandware.store/Sites-DE-Site/de_DE/Search-Show?cgid=S_ARTIKEL
 
Τα έχω δει και τα 2 κάστρα και το καινούριο κουκλόσπιτο!Είναι πολύ ωραία!
 
Η ηχογράφηση από το πιάνο των playmobil

http://www.youtube.com/watch?v=ZuNoXAiFZDI

Επίσης κυκλοφόρησε και νέο πιάνο,το είδα 9,50 ? μόνο σε ένα κατάστημα,έχει πιανίστα και παίρνει 2 μπαταρίες κανονικές!

41mB0DSiJpL._SS500_.jpg
 
Εγω σημερα εμεινα εκπληκτος με μια ανακαλυψη...(εσεις ισως ηδη το γνωριζετε μιας και ασχολειστε ισως περισσοτερο). Οπως εγραψα παραπανω η κορη μου επαιζε με τα playmobil της το απογευμα, καμια εικοσαρια περιπου, τα οποια τα εχουμε αγορασει ολα μεσα στον τελευταιο χρονο. Τυχαια κοιταξα κατω απο τα ποδια τους και εκτος απο 1 το οποιο εγραφε 2004, ολα τα αλλα εγραφαν ημερομηνιες 1990, καποια 1992, καποια 1994. Τι γινεται;; Τοσο μεγαλο στοκ υπαρχει;;
 
Αν ξέρεις τι κωδικούς έχουν τα κουτιά που έχεις αγοράσει της κόρης σου,μπορείς να δεις πότε βγήκαν στη Γερμανία και πότε κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα!Τα αγόρασες πρόσφατα ή πριν μερικά χρόνια?Γενικά ,από ποια σειρά είναι?Από νεοκλασικά σπίτια κλπ?Από βασιλιάδες?

Τα δικά μου,που μερικά είναι του 89 κυκλοφόρησαν το 91 στην Ελλάδα,πάντως στα πόδια τους γράφουν Geobra 1989 και ένα C μέσα σε κύκλο!

Πάντως το καινούργιο πιάνο σκέφτομαι να το αγοράσω και να το βάλω στη βιβλιοθήκη μου!Είναι ωραίο και για διακοσμητικό!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα