Playmobil

Ξεκινάω σύντομα δουλειά στην Playmobil (καλώς εχόντων των πραγμάτων)... :D Θα σας ενημερώνω εδώ για ότι μπορώ!
 
Η κλειστή χωματερή στη θεσσαλονίκη πριν λίγες μέρες είχε και ένα καλό. Έξω από κάδο βρήκα και ασφαλώς περισυνέλεξα το αεροπλάνο



Λείπουν βέβαια το καπάκι, οι πόρτες, τα πίσω μικρά φτερά και οι ρόδες, αλλά σώθηκαν τα καθίσματα, το πιλοτήριο και η τουαλέττα. Νομίζετε ότι μπορώ να τα παραγγείλω μεμονωμένα από την εξυπηρέτηση πελατών;

Υ.Γ. Ποια βάρβαρη μάνα ξεφορτώνεται τέτοια παιχνίδια;;;;
 
Πάρα πολύ τυχερός είσαι!Αυτά δεν τα πετάνε!Και από γνωστούς μου έχω ακούσει ότι έχουν πετάξει τα playmobil των παιδιών τους στα σκουπίδια (φάρμες,δωμάτια σπιτιού κλπ)
 
Πριν μερικές ημέρες είχα δει το παλιό πειρατικό καράβι των 80's στο πεζοδρόμιο δίπλα από έναν κάδο σκουπιδιών. Το κοίταγα και το ξανακοίταγα (γιατί άχτι το είχα μικρός και ποτέ δεν το απέκτησα) αλλά έχω κόψει πλέον αυτό το άθλημα. :)
 
buzzer είπε:
Ξεκινάω σύντομα δουλειά στην Playmobil (καλώς εχόντων των πραγμάτων)... :D Θα σας ενημερώνω εδώ για ότι μπορώ!
Εύχομαι buzzer να ξεκινήσεις δουλειά στην playmobil και να εχουμε ενημέρωση από πρώτο χέρι!!!
 
ΚΑΤΑΣΚΟΠΟΣ buzzer-3666 (το 3666 απτο κωδικό του μεγάλου κάστρου :D ) περιμένουμε νεα με ανυπομονησία!!!!!!!!
 
3666.jpg


Αυτό είναι το 3666,το ψάχνετε?Το έχουν τα ξαδέρφια μου,και δεν νομίζω να κυκλοφορεί,ξεκίνησε το 1993,και καταργήθηκε το 2005.
 
Όντως δεν κυκλοφορεί τώρα.
 
Να ρωτήσω?Στα άλλα κάστρα και γενικά στα μεσαιωνικά σπιτάκια υπάρχει χώρος για να μπουν μέσα έπιπλα?Πχ τραπέζι,καρέκλες,κουζίνα,1 καναπές κάτω και στον πάνω όροφο 4 κρεβάτια,με κάποια έπιπλα?
 
Να ρωτήσω κάτι φίλε buzzer?Ξέρεις αν έχουν έρθει αυτά τα sets?

5762.jpg


5005.jpg


5007.jpg


3959.jpg


3988.jpg


4055.jpg


Πολλά είναι τα sets που σε βάζω να ψάξεις,ελπίζω να μπορείς να βοηθήσεις!Τέλος,τι τιμές έχουν αυτά τα supersets?Πάνω από 100? το καθένα (εκτός του πρώτου φυσικά)?

Γενικά το τελευταίο το θεωρώ πολύ καλό set επειδή συνδυάζει φάρμα,και σπίτι.Επίσης έχει αρκετά έπιπλα,και δεν χρειάζεται να αγοράσει κανείς το set κουζίνας.Επιπλέον ο επάνω όροφος έχει πολύ χώρο για να μπουν έπιπλα.Αλλά το κακό είναι ότι από το set κουζίνας λείπει το ψυγείο.Γίνεται να βρεθεί ξεχωριστά?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να θυμηθώ κι εγώ τι είχα:

-Το πειρατικό φυσικά 1ης γενιάς εις διπλούν.

-Μεσαιωνικό κάστρο (γύρω στο '84)

-Το στρογγυλό διαστημόπλοιο-βάση

-Το βενζινάδικο ESSO

-Κάποιο καουμπόικο που δεν θυμάμαι καλά.

Όλα αυτά δεν ήταν Lyra, μου τα έφερνε ο πατέρας μου από Γερμανία.

Ωραία παιχνίδια, αλλά εγω ψηφίζω Lego και πάλι.
 
Ποιο βενζινάδικο είχες?

3434.jpg


3439.jpg


Εγώ έχω διαλυμένο μέσα σε κούτα αυτό

3437.jpg


Από πειρατικό καράβι έχω αυτό,επίσης αποσυναρμολογημένο μέσα σε κούτα (τα πανιά τα έχω χάσει)

3750.jpg


Από καουμπόικο τι είχες?Saloon,Γραφείο Σερίφη,Τράπεζα,Drug-Store?Αυτά τα έχω,αλλά από Lyra δεύτερης γενιάς.

**Απορία,τι είναι το Esso ακριβώς?Κάποια μάρκα παλιάς βενζίνης,όπως η Diesel και η Shell?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 είπε:
**Απορία,τι είναι το Esso ακριβώς?Κάποια μάρκα παλιάς βενζίνης,όπως η Diesel και η Shell?
Για την Ελλάδα είναι παλιά βενζίνη, σε κάποια φάση τα πρατήρια έγιναν της ΕΚΟ. Νομίζω ότι κρατικοποιήθηκε ή εξαγοράστηκε, δεν θυμάμαι όμως λεπτομέρειες γιατί είναι πολλά χρόνια. Διεθνώς υπάρχει ακόμα και μάλιστα ανήκει στον όμιλο μεγαθήριο της Exxon-Mobil.

http://en.wikipedia.org/wiki/Esso
 
@thebest20

Είσαι φοβερός!

Είχα το 1ο βενζινάδικο και αυτό το πειρατικό (αν και τα πανιά ήταν λευκά).Νομίζω ότι είχα το γραφείο του σερίφη.
 
Maddog είπε:
Για την Ελλάδα είναι παλιά βενζίνη, σε κάποια φάση τα πρατήρια έγιναν της ΕΚΟ. Νομίζω ότι κρατικοποιήθηκε ή εξαγοράστηκε, δεν θυμάμαι όμως λεπτομέρειες γιατί είναι πολλά χρόνια. Διεθνώς υπάρχει ακόμα και μάλιστα ανήκει στον όμιλο μεγαθήριο της Exxon-Mobil.http://en.wikipedia.org/wiki/Esso
Μάλιστα,ενδιαφέρον...σε ευχαριστώ πολύ

amigabill είπε:
@thebest20Είσαι φοβερός!

Είχα το 1ο βενζινάδικο και αυτό το πειρατικό (αν και τα πανιά ήταν λευκά).Νομίζω ότι είχα το γραφείο του σερίφη.
3423.jpg


Λογικά αυτό εδώ πρέπει να είχες,γιατί δεν είναι της Lyra,αλλά γερμανικής εταιρείας,που ήρθε στην Ελλάδα από τη Geobra γύρω στο 1992,ενώ στη Γερμανία κυκλοφορούσε από το 83-84 περίπου.

Εγώ έχω αυτό,της Lyra

9023Lyratest4.jpg


Επίσης από τη σειρά Lyra δεύτερης γενιάς έχω σχεδόν όλα τα sets γιατί ήταν φθηνά,και παρόμοια με τα κανονικά.Μόνο τα χρώματα διέφεραν λίγο και οι φιγούρες.
 
@thebest20

Καλά με έστειλες!Αυτό πρέπει να ήταν.Σε ζηλεύω!

Στο εργοστάσιο της Lyra είχαμε πάει κάποτε επίσκεψη με το σχολείο.Μας είχαν κάνει δώρο από μία φιγούρα στον καθένα.

Εσύ που ασχολείσαι με Playmobil θα πρέπει να γνώριζες μια αποθήκη παιχνιδιών στην εθνική (στο ύψος της Μεταμόρφωσης περίπου) που ήταν τίγκα στα Playmobil.Θυμάμαι με είχε πάει η μητέρα μου κανα δυο φορές.
 
Όχι δεν τη γνωρίζω.Ήμουν μικρός,και δεν είχα ιδέα από τις περιοχές.Από το ΜΙΝΙΟΝ μου ψώνιζαν όσο υπήρχε,και από ψιλικατζίδικα που έφερναν Lyra δεύτερης γενιάς.Τυχερός που σας είχαν πάει στη Lyra.Όταν ξεκίνησα σχολείο,η Lyra είχε κλείσει.

Αυτή η αποθήκη παιχνιδιών που λες,υπάρχει ακόμα?

Πάντως από μεγάλα sets που έχω ακόμα συναρμολογημένα είναι τα 2 μεγάλα σπίτια από τη ροζ σειρά+τα έπιπλα+μερικά οχήματα.Οτιδήποτε άλλο υπάρχει σε κούτες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπααα, δεν υπάρχει τίποτε τώρα.Πρέπει,χωρίς να είμαι σίγουρος, να ήταν κάτι σαν πρατήριο της Lyra.

Το διαστημόπλοιο-βάση το ξέρεις;Ήταν κυκλικό (πολυγωνικό για την ακρίβεια) λευκό με γκρι πάτο και μπλε διάφανο θόλο από πάνω που έβγαινε για να μπορείς να παίξεις στο εσωτερικό.
 
Το διαστημόπλοιο,αυτό λες?Αυτό είχε ένας γνωστός μου.

3536.jpg


Όταν άρχισα να παίρνω playmobil,υπήρχε μόνο ο αστροναύτης.Τα άλλα τα διαστημόπλοια λογικά θα πρέπει να είχαν καταργηθεί.

Βρήκα και photo με το παλιό καράβι,λογικά αυτό θα έχεις

3550.jpg


Το οποίο επίσης είδα τελευταία σε photo πρώτη φορά.Είχε καταργηθεί το 1990.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα