Playmobil

Ας βοηθήσει κάποιος να μου πει πως να ποστάρω ευκολότερα φωτογραφίες

Παιδιά σήμερα μου έρχεται το επετειακό set για τα 30 χρόνια της playmobil είναι φανταστικό αξίζει να το έχει κάθε fan, πάντως κυκλοφορεί ακόμα στην Ελλάδα και μου έκανε εντ'υπωση πως δεν εξαντλήθηκε ακόμη ας όψεται η [edit] δεν βρίζουμε [edit] η κρίση
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα σε όλη την παρέα ήθελα να ρωτήσω αν τα κομμάτια της δεύτερης γενιάς του κάστου δηλαδή 3666 και 3667 συνδιάζονται με τα πρώτα κομμάτια του 3450 και 3445
 
Και βέβαια συνδυάζονται,το ξέρω σίγουρα,γιατί το είχα δει παλιά σε διαφημιστικό.Εξάλλου τα 3666 και 3667 όπως και τα πρώτα κάστρα είναι System και όχι System X όπως είναι το τελευταίο κάστρο!Όπως επίσης μπορείς να συνδυάσεις τα Saloon,γραφεία του Σερίφη κλπ της Lyra με αυτά της Geobra που κυκλοφόρησαν το 1995,και να βάλεις το ένα πάνω στο άλλο!
 
Ποια ειναι το set τωμ 30 χρόνων Playmobil ρε παιδιά?
 
Είναι το set με κωδικό 4431

4431.jpg


Βάζω τη photo απευθείας από το site του collectobil.com επειδή πολλοί ενδιαφέρονται για το συγκεκριμένο set.H τιμή του κυμαίνεται από 39? - 45 ? αλλά υπάρχει περίπτωση να το βρείτε και στα 110? - 120? επειδή είναι συλλεκτικό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
picture.php


picture.php


Καλησπέρα σε όλη την παρέα το σπιτάκι του ράφτη το έχω απο τα παιδικά μου χρόνια σε πολύ καλή κατάσταση και αγόρασα απο το ιντερνετ το καμπαναριο ΄΄οπως το βλέπετε και έχω σκοπό να τα συνδιάσω και τα δύο και να τα ενώσω αγοράζοντας μεμονομένα κομμάτια. ακούω τη γνώμη σας
 
Εντάξει εγώ το βρήκα 110 ευρώ αλλά αυτό ήταν πριν ένα χρόνο για κουτί που είχε κυκλοφορήσει όντως για τα30 χρόνια. Τώρα που επανακυκλοφόρησε μαζικά και χωρίς καμιά αλλαγή, όπου το είδα ήταν στα 40. Παρεμπιπτόντως έχω καιρό να περάσω από εκεί να δω πόσο κοστίζει τώρα, αν έχει μείνει βέβαια.

Σήμερα χάρη στην καθοδήγηση της Kambia απέκτησα αυτό

3436.jpg


για 50 ευρώ. Πιστεύω καλή η τιμή και ομολογώ ότι δεν το είχα δώσει ποτέ σημασία μέσα στους ρετροκαταλόγους. Το κουτί γράφει έτος κατασκευής το 1985.

Όταν καταφέρω να το στήσω συνδυασμένα με τα άλλα θα ανεβάσω φωτος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Spybil είπε:
Σήμερα χάρη στην καθοδήγηση της Kambia απέκτησα αυτό
3436.jpg


για 50 ευρώ. Πιστεύω καλή η τιμή και ομολογώ ότι δεν το είχα δώσει ποτέ σημασία μέσα στους ρετροκαταλόγους. Το κουτί γράφει έτος κατασκευής το 1985.

Όταν καταφέρω να το στήσω συνδυασμένα με τα άλλα θα ανεβάσω φωτος.
Αυτό είναι τέλειο...θυμάμαι το 1991-92 κόστιζε 8000 δρχ,αλλά δεν το είχα!Το απέκτησες από το ebay,μαζί με το κουτί?Έχει και κατάλογο μέσα?
 
thebest20 είπε:
....Το απέκτησες από το ebay,μαζί με το κουτί?Έχει και κατάλογο μέσα?
Οχι από το ebay αλλά από ένα ρετρομάγαζο (το γνωστό ρετρομάγαζο στο οποίο σε κάθε συνάντηση κάνουμε εξόρμηση).

Πάντως spybil να κάνεις συχνά βόλτες από κει. Κατά καιρούς φέρνει κομμάτια. Πάντως πολύ καλή αγορά :)
 
Όσον αφορά το 4431 υπάρχει το κουτί με τον κόκκινο φιόγκο και αυτό χωρίς. Είμουν τυχερός και βρήκα στα 40 ευρώ αυτό με το κόκκινο φίογκο. Στο playmobil fan park υπάρχει το κουτί χωρίς τον φιόγκο προφανώς το κομμάτι είχε πολύ πέραση και επανεκδόθηκε
 
makis77 είπε:
Καλησπέρα σε όλη την παρέα το σπιτάκι του ράφτη το έχω απο τα παιδικά μου χρόνια σε πολύ καλή κατάσταση και αγόρασα απο το ιντερνετ το καμπαναριο ΄΄οπως το βλέπετε και έχω σκοπό να τα συνδιάσω και τα δύο και να τα ενώσω αγοράζοντας μεμονομένα κομμάτια. ακούω τη γνώμη σας
Πολύ ωραία αγορά!Και καλύτερα να αγοράζεις μεμονωμένα κομμάτια και να τα ενώνεις.Το πιο πιθανό είναι να κυκλοφορήσουν και στον κατάλογο του 2011 στο fanpark.

Όσο για τα ρετρομάγαζα όποιος μπορεί ας τα αδειάζει,γιατί αυτά τα κομμάτια δεν ξαναβγαίνουν!
 
Στις διαφημίσεις των έιτις-νάιτις θυμάμαι να παίζει και το Playmo Space.
 
thebest20 είπε:
Πολύ ωραία αγορά!Και καλύτερα να αγοράζεις μεμονωμένα κομμάτια και να τα ενώνεις.Το πιο πιθανό είναι να κυκλοφορήσουν και στον κατάλογο του 2011 στο fanpark.Όσο για τα ρετρομάγαζα όποιος μπορεί ας τα αδειάζει,γιατί αυτά τα κομμάτια δεν ξαναβγαίνουν!
Συγγνώμη για την άγνοια,αλλά τι είναι τα ρετρομάγαζα και πού βρίσκονται?

makis77 είπε:
picture.php

picture.php


Καλησπέρα σε όλη την παρέα το σπιτάκι του ράφτη το έχω απο τα παιδικά μου χρόνια σε πολύ καλή κατάσταση και αγόρασα απο το ιντερνετ το καμπαναριο ΄΄οπως το βλέπετε και έχω σκοπό να τα συνδιάσω και τα δύο και να τα ενώσω αγοράζοντας μεμονομένα κομμάτια. ακούω τη γνώμη σας
Πολύ καλή ιδέα.Εγώ προσπαθώ τώρα να ενώσω το 3450 και 3446(προβληματίζομαι βέβαια που θα τα βάλω) και σκοπεύω να αγοράσω κι άλλα μεμονωμένα κομμάτια για να τα επεκτείνω περισσότερο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άλλο ένα παιδικό μου απωθημένο!!!!
3841.jpg
 
Το συγκεκριμένο θα το αγόραζα,το είχα δει σε διαφημιστικό,αλλά σε κανένα μαγαζί.Αντί για αυτό είχα πάρει τη σκηνή του βασιλιά (3837).Έχω όμως νεράιδες,μάγισσες και ιππότες,από sets με 1-2 φιγούρες.H σειρά αυτή ήταν από τις τελευταίες που αγόρασα και έχω αυτά τα sets (3834,3835,3836,3837,3838,3839).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είμαι πολύ χαρούμενος. Χθες αγόρασα σχεδόν όλη τη συλλογή από την άγρια φύση. Βρέθηκε γνωστός μέσω τρίτου και τα αγόρασα με έκπτωση 20%. Τώρα αρχίζει το δύσκολο κομμάτι καθώς πήγα και αγόρασα μακέτες διάφορες (χόρτα μονοπάτια κ.α.) για το στήσιμο.

εννοείται μόλις το τελειώσω θα σηκώσω φωτογραφίες.

(η γυναίκα μου είναι διακοσμήτρια και θα με βοηθήσει σε μακέτες, βράχους και όλα αυτά που χρειάζεται).

Είμαι πραγματικά πολύ χαρούμενος.

Η συλλογή ναι μεν σχεδόν ολοκληρώθηκε αλλά από όσο είδα του χρόνου θα κυκλοφορήσουν αρκετά ακόμα οπότε και θα την επεκτείνω,
 
thebest20 είπε:
Το συγκεκριμένο θα το αγόραζα,το είχα δει σε διαφημιστικό,αλλά σε κανένα μαγαζί.Αντί για αυτό είχα πάρει τη σκηνή του βασιλιά (3837).Έχω όμως νεράιδες,μάγισσες και ιππότες,από sets με 1-2 φιγούρες.H σειρά αυτή ήταν από τις τελευταίες που αγόρασα και έχω αυτά τα sets (3834,3835,3836,3837,3838,3839).
Τη σκηνή του βασιλιά την έχω κι εγώ!είναι από τα ωραιότερα κομμάτια της συλλογής μου!!!
 
thamonas είπε:
Κυκλοφορεί τον Φεβρουάριο του 11 στην Ελληνική αγορά. Παράλληλα θα καταργηθεί το 3268.

Γενικά τα λανσαρίσματα αφορούν πρώτα τις γερμανόφωνες χώρες, (και το Βέλγιο για κάποιο λόγο) και την επόμενη χρόνια λανσάρονται ταυτόχρονα στον υπόλοιπο κόσμο. Εξαίρεση αποτελούν οι κωδικοί που είναι εκτός καταλόγου και αποφασίζει κάθε χώρα ξεχωριστά.
 
Πίσω
Μπλουζα