Playmobil

Πάρα πολύ ωραία.Αυτά τα αγόρασες από μαγαζιά εδώ στην Ελλάδα ή από ebay?Είναι χάρτινα?Από την πίσω πλευρά είναι κενά ή έχουν κι άλλο φόντο διαφορετικό.Και έχω περιέργεια πως στέκεται το αγγελάκι.Έχει κάτι στα φτερά του που το κάνει να στέκεται?
 
thebest20 είπε:
Και έχω περιέργεια πως στέκεται το αγγελάκι.Έχει κάτι στα φτερά του που το κάνει να στέκεται?
Αν μπορώ να διακρίνω καλά από την φωτογραφία έχει βάλει το χαρτόνι ανάμεσα στο σώμα και τα φτερά του αγγέλου και έτσι στέκεται.
 
Κερδίζει η Kambia. πράγματι απλώς τα σκάλωσα πάνω στο χαρτόνι. :)

Όλα είναι εδώ αγορασμένα. Πρόκειται για τους κωδικούς

3950: το εσωτερικό του σπιτιού, 4152: το αριστερό εξωτερικό τοπίο, 3850: το δεξί εξωτερικό τοπίο και τα 3996 και 3997: η φάτνη και οι 3 μάγοι. Ασφαλώς έχουν γίνει οι αναγκαίοι εμπλουτισμοί, όπως τα έλατα από τον κατάλογο εξαρτημάτων καικάποια άλλα δευτερεύοντα.
 
Βλέπω πως στο set με το εσωτερικό του σπιτιού χρησιμοποιούνται τζάκι,μαύρο εξάρτημα δίπλα από το τζάκι,καφέ τραπεζάκι,και μαύρη γάτα από το 5310 (δωμάτιο παππού,με τη διαφορά ότι εδώ το τζάκι είναι πιο σκούρο).Όπως επίσης η πορτοκαλί γάτα,είναι από το set με την κουζίνα,και το σκαμπό με το βυσσινί μαξιλαράκι,είναι από τη σκηνή του βασιλιά (ενώ περιέχεται σε σε πολλά ακόμα sets)
 
Να ρωτήσω κάτι με την σειρά μου και όποιος ξέρει θα τον παρακαλούσα να απαντήσει.

Αγόρασα όλη την σειρά της Άγριας φύσης και πολλά εξαρτήματα.

Αυτό που δεν βρίσκω είναι κάτι σε βουνό. Σε τοπίο.

Για να μην είναι σε μία ευθεία. Θέλω να δώσω λίγο ύψος.

Ξέρετε αν υπάρχει κάτι?

Για να καταλάβετε τι εννοώ στην είσοδο της playmobil fun park έχει αυτή τη σειρά στημένη σε περιστρεφόμενη βάση.

Εκεί έχουν βάλει βουνά και διάφορα άλλα πράγματα.

Ξέρετε αν υπάρχουν λοιπόν τίποτα τέτοια εξαρτήματα τοπίων?
 
Δεν γνωρίζω ακριβώς τι εννοείς,πάντως οι κατάλογοι εξαρτημάτων,στα θέματα με άγρια δύση έχουν μόνο άγρια ζώα!
 
Πιστεύω πως μιλάς για τα Rockies, αλλά δυστυχώς αυτά έχουν καταργηθεί. Έχω την εντύπωση πως έβγαιναν σε τρία χρώματα γκρί, καφέ, και μπλε για θαλάσσια τοπία!
 
zormbie είπε:
Να ρωτήσω κάτι με την σειρά μου και όποιος ξέρει θα τον παρακαλούσα να απαντήσει.Αγόρασα όλη την σειρά της Άγριας φύσης και πολλά εξαρτήματα.

Αυτό που δεν βρίσκω είναι κάτι σε βουνό. Σε τοπίο.

Για να μην είναι σε μία ευθεία. Θέλω να δώσω λίγο ύψος.

Ξέρετε αν υπάρχει κάτι?

Για να καταλάβετε τι εννοώ στην είσοδο της playmobil fun park έχει αυτή τη σειρά στημένη σε περιστρεφόμενη βάση.

Εκεί έχουν βάλει βουνά και διάφορα άλλα πράγματα.

Ξέρετε αν υπάρχουν λοιπόν τίποτα τέτοια εξαρτήματα τοπίων?
Πιστεύω πως μιλάς για τα rockies, που δυστυχώς καταργήθηκαν. Πρόκειται για βράχους που ο ένας έμπαινε πάνω στο άλλο και σχημάτιζε τοπίο. Υπήρχαν γκρί, καφέ και μπλέ που χρησιμοποιήθηκαν για θαλάσσια τοπία! Ίσως να βρείς κάτι μεμονωμένο σε κάποιο σετ!
 
george_1986 είπε:
Πιστεύω πως μιλάς για τα rockies, που δυστυχώς καταργήθηκαν. Πρόκειται για βράχους που ο ένας έμπαινε πάνω στο άλλο και σχημάτιζε τοπίο. Υπήρχαν γκρί, καφέ και μπλέ που χρησιμοποιήθηκαν για θαλάσσια τοπία! Ίσως να βρείς κάτι μεμονωμένο σε κάποιο σετ!

Ξέρεις πως μπορώ να τα αναζητήσω?

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες.

Σήμερα ή αύριο θα σηκώσω φωτογραφίες από αυτό που έχω φτιάξει.
 
zormbie είπε:
Ξέρεις πως μπορώ να τα αναζητήσω?Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες.

Σήμερα ή αύριο θα σηκώσω φωτογραφίες από αυτό που έχω φτιάξει.
Φίλε zormbie, περιμένω φωτο!
 
Ανακάλυψα στο ebay αυτοκόλλητα απο το σετ 3447, που δεν έχω ξαναδεί. Γνωρίζει κάποιος απο εσάς αν είναι γνήσια?

3447.jpg
 
george_1986 είπε:
Ανακάλυψα στο ebay αυτοκόλλητα απο το σετ 3447, που δεν έχω ξαναδεί. Γνωρίζει κάποιος απο εσάς αν είναι γνήσια?Προβολή συνημμένου 30729
Γεια σου...τα αυτοκόλλητα αυτά όντως δεν υπάρχουν στην ελληνική "κυκλοφορία" που είχε βγάλει η Lyra,αλλά ανάλογα με τις χώρες έχω παρατηρήσει πως σε κάποια sets αλλάζουν τα αυτοκόλλητα ανάλογα με τη γλώσσα της κάθε χώρας.Αυτά είναι σίγουρα γνήσια,και προφανώς είναι από τη γαλλική "κυκλοφορία".Όπως για παράδειγμα σε sets της αστυνομίας συνήθως τα αυτοκόλλητα γράφουν police,αλλά σε κάποιες χώρες γράφει policia ή polizei,ενώ τα sets παραμένουν ίδια.
 
ξερεις κανενας ποιας χρονια ειναι η σειρα 3000 δηλαδη σετ τυπου 3050 3090 τυχαια νουμερα,ποιας χρονιας ειναι αυτη η σειρα?
 
Δεν είναι κάποιας συγκεκριμένης χρονιάς.Τα περισσότερα κυκλοφόρησαν 1998 και 1999,αλλά κάποια sets είχαν κυκλοφορήσει πιο παλιά (πχ 3054 βγήκε το 1990).Πάντως από τα sets που κυκλοφόρησαν στη Γερμανία από 1998-2005 έχω δει πολύ ελάχιστα στην Ελλάδα.
 
Όποιος ενδιαφέρεται για κουτάκια special υπάρχουν σε γνωστά καταστήματα,και μάλιστα επειδή τα έχω ψάξει όλα στην Αθήνα,δεν έχω δει πουθενά νέα special αλλά special κυκλοφορίας 5 χρόνων.Η τιμή τους είναι στα 2,5? - 3? παντού,και είναι συγκεκριμένα sets,αλλά σε μεγάλο απόθεμα!
 
Στο Μοναστηράκι υπάρχει καμία περίπτωση να βρεί κανείς παλιά σετ playmobil (μεταχειρισμένα και μη) ;
 
Πίσω
Μπλουζα