Playstation Vita [Codename NGP]

Εγώ πιστεύω και πάλι ότι είναι νωρίς να προδικάσουμε το PS VITA. Σε βάθος χρόνου πιστεύω ότι θα πάει καλά. Τα ίδια δεν λέγαμε και για το 3DS πριν μέχρι και πριν απο μερικούς μήνες.
 
divined είπε:
Εγώ πιστεύω και πάλι ότι είναι νωρίς να προδικάσουμε το PS VITA. Σε βάθος χρόνου πιστεύω ότι θα πάει καλά. Τα ίδια δεν λέγαμε και για το 3DS πριν μέχρι και πριν απο μερικούς μήνες.
Δεν το προδικαζουμε αλλα μην ξεχνας οτι το ενα ειναι NINTENDO:bow: και το αλλο sony:eviltongue: και η NINTENDO ξερει πολυ καλα την συνταγη στο να βγαζει παιχνιδια χωρις να στοχευει μονο και μονο στα φοβερα γραφικα αλλα στην ουσια του παιχνιδιου στο Gameplay και στην πρωτοτυπια οπως δηλωσε προσφατα και σε συνεντευξη ο μεγαλο Shigeru Miyamoto.Apo την αλλη δεν εχω ακουσει κανεναν να μιλαει για καποια παιχνιδαρα του psp και ο μονος λογος που εκανε της πωλησεις που εκανε ηταν για της αλλες ιδιοτητες του οπως οι Emulators κτλ.Φοβερα ισχυρο το Psvita αλλα οταν ακουω ξανα για Remake του final gantasy X φωναζω σαν λυκανθρωπος σε πανσεληνο ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟΟΟΟΟΟΟΟΟ :D Φυσικα το ιδιο ειπα και οταν η NINTENDO κυκλοφορησε το Ζelda ocarina of time για το 3DS.Δεν απαξιωνω το psvita αλλα δεν νομιζω να κανει της πωλησεις που θελουνε στο στρατοπεδο της sony.
 
Το μόνο αρνητικό που βλέπω είναι αυτές οι ειδικές μνήμες που θα χρειάζεσαι. Και καλά το έκανε για να προστατέψει την κονσόλα της απο την πειρατεία. Συνταγή, η οποία είναι γνωστό ότι αποτυγχάνει.

Βέβαια και η Nintendo αφαίρεσε την υποστήριξη του GBA slot στο dsi, για το οποίο είχαν βγει ήδη διάφορα σπαστήρια που επέτρεπαν το ανέβασμα πειρατικών τίτλων στο ds lite.

Μέχρι στιγμής δεν είμαι ξετρελαμένος απο το title line up του vita, αλλά πιστεύω ότι θα παίξει δυνατά και μέσω του PSN.
 
Wally είπε:
Κατι τετοιο θα επρεπε να φοραγε το Vita (PowerVR 6 - 20x more powerful)
krem13 είπε:
...και θα ήταν 20x ακριβότερο :D
Όταν είδα το post του Wally χθες βράδυ, είπα να κάνω ακριβώς την ίδια παρατήρηση, αλλά σκέφτηκα ότι μάλλον θα γινόμουν γραφική! :)

Thank you, krem!

Imgema είπε:
Είναι αυτό που είπα και πριν: Στην αρχή εντυπωσιάζουν αλλά μετά τα βαριέσαι. Δεν λέω να μείνουμε στα γραφικά του Atari. Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Μιά χαρά είναι και τα γραφικά του 3DS. Απλά η Sony ρίχνει πολύ περισσότερο βάρος στα γραφικά από ότι πρέπει σε ένα Handheld και το κάνει το main selling point της συσκευής. Προσωπικά βρίσκω το 3D εφέ χωρίς γυαλιά πολύ πιο εντυπωσιακό απο καλύτερης ανάλυσης textures και περισσότερα polygons σε μικρή οθόνη. Αντιθέτως θα προτιμούσα καλύτερα γραφικά και γεωμετρία σε μια μεγάλη τηλεόραση για να τα ευχαριστηθώ, παρά να βλέπω χειρότερα γραφικά με μικρότερο framerate σε 3D (σε τόσο μεγάλη οθόνη θα είναι φαντάζομαι και πιο κουραστικό, ακόμα και χωρίς γυαλιά).

Imgema είπε:
Αυτή βέβαια είναι απλά η άποψή μου, κάποιος άλλος μπορεί να θέλει τα καλύτερα γραφικά στο handheld του, δεν ξέρω... Υπάρχει και η περίπτωση του να συνδέεις το PSvita με τηλεόραση, ή κάτι τέτοιο είχα ακούσει. Αν όντως ίσχυε κάτι τέτοιο, τότε θα έπαιρνε μεγαλύτερη αξία η δύναμη του PSvita αλλά και πάλι, παίρνεις φορητό για να παίζεις όταν δεν μπορείς να παίξεις σπίτι σου και όταν είσαι μακριά από την κονσόλα σου. Για την τηλεόραση έχουμε τις "μεγάλες" κονσόλες. Εκτός και αν δεν έχεις καμία κονσόλα οπότε το PSvita θα ήταν κάτι σαν 2 σε 1.
Imgema, βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα την άποψή σου & η αλήθεια είναι ότι -τουλάχιστον εγώ- δεν το σκέφτηκα ποτέ έτσι! Απεναντίας, ερωτεύτηκα με την πρώτη ματιά τη δυνατή απόδοση του PSP στο θέμα των γραφικών & μπορώ να πω ότι ο έρωτας αυτός παραμένει εξίσου δυνατός μέχρι και σήμερα!

Δεν ξέρω τι πρόκειται να κάνει το psvita (κι αν δεν πέσει η τιμή του και δεν βγει c/f, δεν πρόκειται να μάθω! :p ), αλλά το psp έχει component καλώδιο που σου επιτρέπει να συνδέσεις το handheld στην τηλεόραση & με πάρα πολύ καλή απόδοση! Οπότε υπό το πρίσμα 2 σε 1, νομίζω ότι παίρνει ένα έξτρα credit! :)
 
Το vita δείχνει όμορφο gadgetaκι. Πάντος ορκίστηκα να μην αγοράσω ξανά παιχνιδομηχανή (φορητή ή μη). Κάθεσαι για μια γύρα μόνο, πεισμώνεις και πριν καλά το καταλλάβεις έχεις φάει όλο τον ελεύθερό σου χρόνο πάνω του.
 
To PowerVR6 δεν θα ειναι 20x ακριβοτερο. Πλασαρεται σαν λυση στις εφισταμενες υλοποιησεις...

Αλλωστε σαν μακρινος απογονος του "GPU" του Dreamcast, απαιτει το σεβασμο ;)
 
Η Imagination technologies δεν είναι Nvidia, δεν κατασκευάζει ολοκληρωμένες λύσεις, έτοιμο το chipάκι με την CPU/GPU/RAM και παράδοση προς τον τελικό αποδέκτη αλλά κάτι σαν την ARM.

To 6 παρουσιάστηκε τώρα, που σημαίνει ότι τώρα αγοράζονται τα licences, θα φτιαχτούν κάποια δοκιμάστικά κομμάτια να δουν οι ενδιαφερόμονοι πως τα πάει θερμικά, γενικά μιλάμε για πολύ καιρό μέχρι να φτάσει να βρίσκεται στα χέρια μας.

Λογικά θα το δούμε σε high end smartphones του 2013
 
Wally είπε:
To PowerVR6 δεν θα ειναι 20x ακριβοτερο. Πλασαρεται σαν λυση στις εφισταμενες υλοποιησεις...
Αλλωστε σαν μακρινος απογονος του "GPU" του Dreamcast, απαιτει το σεβασμο ;)
καλά εννοείται πως δεν θα είναι 20x ακριβότερο :D ,σίγουρα όμως θα αύξανε το κόστος έστω και λίγο κίνηση που νομίζω ότι η sony δεν θα ήθελε γιατί αυτό θα σήμαινε ακόμα πιο έντονη μείωση των κερδών της (αν ισχύει ότι με τα τωρινά τεχνικά χαρακτηριστικά το πουλάει με ζημιά).

βέβαια αφού είναι backwards compatible με τις τωρινές εκδόσεις δεν θα ήταν κακή ιδέα να το χρησιμοποιούσε σε μια μελλοντική έκδοση (αν και αν γινόταν αυτό πιστεύω ότι ο χαμός που δημιουργήθηκε με το add-on του 3ds δεν θα ήταν τίποτα μπροστά σε αυτόν που θα δημιουργούσε η ανακοίνωση μιας έκδοσης του psv με αναβαθμισμένο κύκλωμα γραφικών :D )
 
metalcandyman είπε:
Apo την αλλη δεν εχω ακουσει κανεναν να μιλαει για καποια παιχνιδαρα του psp και ο μονος λογος που εκανε της πωλησεις που εκανε ηταν για της αλλες ιδιοτητες του οπως οι Emulators κτλ.
Εχμ...μερικοί παίζουμε Gran Turismo, Tekken, God Of War, 3rd Birthday, Metal Gear Solid, Patapon, Grand Theft Auto Vice/Liberty, Resistance, Killzone Liberation... Είναι όλα θέμα γούστου, και φυσικά προτιμώ να βλέπω φρέσκια τεχνολογία και γραφικά όσο περνάνε τα χρόνια, και να μην αγοράζουμε updates του GBA (το οποίο το λατρεύω, όπως και τα άλλα nintendo μηχανήματα που έχω). Άν τα παιχνίδια του DS ικανοποιούν κάποιον περισσότερο απο τα προαναφερθέντα, τότε φυσικά θα στραφεί εκεί. Τώρα ας πούμε με το Vita, πολλοί περιμένουν να παίξουν το Uncharted , που θα τους κάνει μεγαλύτερη εντύπωση σε όλα τα επίπεδα απ'ότι το 3D Kirby's Adventure. Κάθε κονσόλα έχει το κοινό της, και κάθε κοινό έχει διαφορετικές προτιμήσεις.
 
Other_Reality είπε:
Τώρα ας πούμε με το Vita, πολλοί περιμένουν να παίξουν το Uncharted , που θα τους κάνει μεγαλύτερη εντύπωση σε όλα τα επίπεδα απ'ότι το 3D Kirby's Adventure. Κάθε κονσόλα έχει το κοινό της, και κάθε κοινό έχει διαφορετικές προτιμήσεις.
Συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που λες, όμως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι θέλουν να παίξουν το Uncharted σε φορητό. Έχοντας παίξει το δεύτερο παιχνίδι της σειράς και λίγο από το τρίτο, μπορώ να πω ότι είναι από τα πλέον κινηματογραφικά παιχνίδια που έχω δει (προσωπικά δεν μου αρέσει αυτό το στιλ αλλά καταλαβαίνω γιατί αρέσει σε πολλούς). Είναι από τα παιχνίδια που για να το ευχαριστηθείς θες ότι θέλεις και για μία ταινία. Μεγάλη οθόνη, δυνατό ήχο, ένα δύο φιλαράκια να χαζεύουν και pop corn. Δεν ξέρω κατά πόσο ταιριάζει ένα τέτοιο παιχνίδι σε φορητό εφόσον είναι παρόμοιο. Είναι σαν να μου λες να κάτσω να δω μία υπερπαραγωγή του στιλ Lord of the Rings σε φορητή τηλεορασούλα. Βέβαια από την άλλη υπάρχουν και άτομα που κάθονται και βλέπουν ταινίες σε φορητές συσκευές (αναρωτιέμαι αν τους αρέσει αυτό πραγματικά ή το κάνουν επειδή απλά μπορούν).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε καλά, δέν είναι το ίδιο πράγμα η ταινία με το παιχνίδι. Πρακτικά ένα platform/shooter με εντυπωσιακά γραφικά και action sequences είναι το uncharted, και η οθόνη του Vita δείχνει αρκετή για να χωρέσει τον κόσμο του εν λόγω παιχνιδιού. Δέν είναι Heavy Rain, άσε που εγώ ούτε με αυτό θα είχα πρόβλημα - κρεββατάκι, ακουστικά και ατμοσφαιρικό gaming σε φορητό είναι μιά χαρά απόλαυση, τα shmups/beat'em'ups κλπ ανήκουν σε άλλους χώρους, τουαλέτα, κουζίνα (όσο βράζει το μακαρόνι), καναπέ (όταν η γυναίκα βλέπει πάμε πακέτο κλπ).
 
Πάρα πολύ όμορφα! :)

 


Δεκτές όλες οι απόψεις, αλλά προσωπικά τρελαίνομαι να βλέπω τόσο όμορφα και προσεγμένα γραφικά.


 


Ο μόνος λόγος που δε το αγόραζα, όπως είπε ο nkarytia είναι αυτός:





nkarytia είπε:
Το vita δείχνει όμορφο gadgetaκι. Πάντος ορκίστηκα να μην αγοράσω ξανά παιχνιδομηχανή (φορητή ή μη). Κάθεσαι για μια γύρα μόνο, πεισμώνεις και πριν καλά το καταλλάβεις έχεις φάει όλο τον ελεύθερό σου χρόνο πάνω του.
 
Συνεχιζει να απογοητευει το ps vita στην ιαπωνια και να φερνει ακομα πιο κοντα στο εγκεφαλικο τους ανθρωπους της sony.Kαθε βδομαδα σπαει και ενα αρνητικο ρεκορ με τα νουμερα της τελευταιας βδομαδας να πεφτουν κατω απο 20000 με αποτελεσμα να εχει 57% πτωση.Για μια ακομα φορα NINTENDO RULES.
 
Εγώ πάλι δε χαίρομαι, θέλω να υπάρχουν επιλογές στην αγορά, να υπάρχουν πολλοί "παίκτες".

Ελπίζω να πιάσει το vita, αλλά αυτή η εποχή είναι δύσκολη.
 
Άμα η Sony συνεχίσει με τις παπάτζες της, όσο και να γουστάρω το PSP, καλά θα κάνει να πατώσει. Είχαν υποσχεθεί remote play, παίζανε killzone 3 στην Ε3, reality check κανένα παιχνίδι δέν παίζει, laggy ακόμα και με εσωτερικό wifi δίκτυο (για να ...περιηγηθείς στο xmb και να δείς βίντεο που έχεις στο ps3...ok). Yποχρεωτικά firmware updates με το καλημέρα, γενικά υπάρχει μιά αρνητίλα... Μακάρι οι καταναλωτές να δείξουν στη Sony ότι δέν μασάνε, μπάς και βάλει λίγο μυαλουδάκι. Το μηχάνημα έχει φοβερές προοπτικές, αλλα δυστυχώς έπεσε σε μιά περίοδο που η Sony κάνει πολλά κουλά.
 
Βαρατε

 


96551627fe8b39b604938e6872f64d25.jpg
 
Aντε ρε [edited] phil harrison που θα μιλησεις εσυ για την NINTENDO.Κοιτα να πουλησεις κανενα psvita που σπαει το ενα αρνητικο ρεκορ πωλησεων μετα το αλλο.500 χιλιαδες κομματια εχει πουλησει μεχρι τωρα παγκοσμιος και ουτε 20 χιλιαδες παγκοσμιος την τελευταια βδομαδα.Το 3DS οπως και τα παιχνιδια του ειδικα οι τελευταιες κυκλοφοριες πουλανε σαν τρελα.Ας μην ειχε κυκλοφορησει το τσιπακι για ps1 και ps2 και θα ειχες εξαφανιστει απο την videogames σκηνη.Αντε και τα πηρα παλι πρωι πρωι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαλαρα lol,στο retromaniax σε αντιθεση με αλλα site εχουμε σαν δεδομενο οτι μιλαμε για παιχνιδακια και τιποτα παραπανω.
 
Ασχέτως από τους τίτλους, τεχνικά μόνο, το θέμα με το 3DS είναι ότι δεν μπορείς να βρεις εύκολα (και φτηνά) αλλού αυτό που προσφέρει. Και παρά τις αρχικές αμφιβολίες μου, το 3D effect πραγματικά ανεβάζει το οπτικό ενδιαφέρον στα παιχνίδια του. Όταν είδα το RE demo (το οποίο δεν με τρελαίνει σαν game) πραγματικά κόλλησα. Δεν μπορώ να πω ότι είχα πάθει το ίδιο όταν είχα δει το PSP όταν ήταν ακόμα ολοκαίνουριο. Και θα περάσει πολύς καιρός μέχρι το 3D χωρίς γυαλιά να γίνει standard σε όλες τις συσκευές και τηλεοράσεις, σε χαμηλές τιμές (αν γίνει πoτέ standard). Το PSVita προσφέρει μόνο ανώτερα γραφικά. Το πρόβλημα όμως είναι ότι ο περισσότερος κόσμος έχει πια χορτάσει από γραφικά. Ακόμα περισσότερο οι νεότερες γενιές που δεν μεγάλωσαν με 8/16 bit συσκευές και δεν τους έχουν μείνει απωθημένα όπως εμάς :D

Και δεν βλέπω και κάποιο τρομερό χαρτί ακόμα από το PSVita για να πεισθώ ότι θα φτάσει την επιτυχία του 3DS. Οι τρανταχτοί τίτλοι που έχει μέχρι στιγμής είναι τίτλοι που τους έχουμε δει ήδη εδώ και χρόνια στο PS3. Wipeout στα 30 fps? Από εκεί καταλαβαίνεις πόσο απελπισμένοι είναι στο να δείξουν όσο περισσότερο εντυπωσιακά γραφικά μπορούν, θυσιάζοντας την αίσθηση ταχύτητας και του έλεγχου για περισσότερη λεπτομέρεια και eye candy. Γι αυτό παραδέχομαι την Nintendo που όταν έφτιαξε το F-Zero X (μπεστ γκέιμ έβερ), δεν φοβήθηκε να θυσιάσει όλη την οπτική λεπτομέρεια προκειμένου να ανεβάσει το gameplay και την τελειότητα του έλεγχου στα ύψη στην κυριολεξία (Αυτό ήταν μεγάλη μαγκιά αν σκεφτείτε ότι τότε το N64 χρειαζόταν εντυπωσιακά παιχνίδια λόγω του ότι ήταν η ισχυρότερη κονσόλα αλλά λίγοι κατάφερναν να φτιάξουν games με καλύτερα γραφικά από του PS1).

Τέλος πάτων, Είναι νωρίς ακόμα αλλά πιστεύω (σαν προφήτης που είμαι) ότι τελικά θα γίνει ότι και με το PSP vs DS. Θα προωθήσουν το sofmodding και θα γίνει ένα καλό emulator/homebrew μηχανάκι όπως και το PSP, αλλά με extra δύναμη. Πιστεύω ότι η δύναμη του PSvita μόνο για κάτι τέτοιο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να πεις ότι είναι χρήσιμη. Γιατί μόνο με 3D graphics benchmark demos δεν κάνεις δουλειά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα