Playstation Vita [Codename NGP]

Γενικα και οι 3 λεμε το ιδιο πραγμα.Ειναι δεδομενο οτι το psvita ειναι πανισχυρο και ξεφευγει παρα πολυ απο τον ανταγωνισμο.Απλα οσον αφορα το 3DS ειναι καλητερο του DS η διαφορα ειναι αρκετα μεγαλη και φαινεται με γυμνο ματι περα απο τα τεχνικα χαρακτηριστηκα του εννος και του αλλου.Η ουσια ειναι οτι το psvita δεν πουλαει και δεν πουλαει ουτε καν στην ιαπωνια και ας εχει απιστευτα γραφικα για φορητη κονσολα.Tωρα τι θα κανει στο μελον θα δηξει.
 
Shock είπε:
δείτε το Wipeout σε Vita και πείτε μου. Βέβαια γνώμες είναι αυτές, οπότε.... :)
Για το Wipeout, μιας και το ανέφερες, το μόνο που μπορώ να πω είναι... δεν ξέρω, αίσχος να το πω? Ένα από τα πολλά πράγματα που δεν μου αρέσουν στην τελευταία γενιά κονσολών είναι το γεγονός ότι όλο και λιγότερα παιχνίδια τρέχουν στα 60fps. Το ότι τα 30fps είναι το standard στα 3D γραφικά ποτέ δεν το δέχτηκα. Έχοντας δει την διαφορά από νωρίς στα arcades, μπορούσα ίσως να δικαιολογήσω την πρώτη γενιά κονσολών που επικεντρώθηκαν στο 3D αλλά σήμερα αντί να αυξάνονται τα παιχνίδια με ομαλό frame rate μειώνονται παρόλο που έχουμε πανίσχυρες κονσόλες. Ενας από τους λόγους που έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι δεν θα ξανά ασχοληθώ με κονσόλες και θα επικεντρωθώ στο PC gaming.

Το να τσιτώνουν τα γραφικά όσο δεν πάει για να είναι πιο εντυπωσιακά και να ζορίζουν το μηχάνημα σε βαθμό που να επηρεάζει αρνητικά το gameplay είναι μια μόδα που πιστεύω έχει κάνει μεγάλη ζημιά στο gaming. Πόσο μάλλον σε fast paced παιχνίδια ή racing που η αίσθηση της ταχύτητας και ο έλεγχος είναι το παν. To Wipeout στο PS3 τρέχει στα 60fps όπως πρέπει και είναι πραγματικά χάρμα οφθαλμών (όσο και αν ακούγεται περίεργο, το ομαλό framerate ανεβάζει τα γραφικά και τα κάνει να φαίνονται πιο όμορφα έτσι κι αλλιώς). Τo Wipeout στο Vita προκειμένου να δείξουν λίγα εφέ και κτίρια παραπάνω το μείωσαν στα 30fps (και μάλιστα καποιοι κανουν λόγο και για slowdowns). Με λίγα λόγια σκέφτηκαν ότι λίγη λεπτομέρεια παραπάνω στα ήδη καλά γραφικά είναι πιο σημαντικό από την αίσθηση της ταχύτητας, την ομαλότητα και τον καλύτερο έλεγχο που αλλάζουν το παιχνίδι προς το πολύ καλύτερο. Άλλο ένα στοιχείο που δείχνει ότι προς το παρόν, οι δυνατοί developers, το μόνο που τους νοιάζει να δείξουν στο Vita είναι γραφικά.

Αν στο 3DS αναγκάζονται να μειώσουν λεπτομέρεια για να τρέχουν τα παιχνίδια στα 60fps (ώστε να μπορούν να τρέχουν στα 30 με το 3D) τόσο το καλύτερο. Τουλάχιστον θα έχω την επιλογή να παίξω το F-Zero ή καποιο action παιχνίδι στα 60fps και με το 3D off. Αν και το Mario Kart τρέχει στα 60fps και με το 3D ενώ ταυτόχρονα είναι το 2ο πιο εντυπωσιακό παιχνίδι μετά το RE, με πολύ όμορφα γραφικά με άπειρο draw distance κλπ κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κοιτα,οσον αφορα τισ πωλησεις,θα πω κατι αλλο,και ειναι κα8αρα προσωπικη μου γνωμη.

το πσπ περαν απο τι εχει σπασει και παιρνει 500 emulators,στην ουσια τα παιχνιδια που εχει να τιτλους πσπ ειναι μετρημενοι στα δακτυλα του(για μενα παντα)1οσ χεριου.

ο κοσμος εχει ψιλοαπογοητευτει απο αυτο,κ αν δεν δει τιτλους απο την sony δεν 8α το παρει,δεν παει να εχει και 1000πυρηνο επεξ.

shock. το 3d εφφε που εχει το 3ds δεν ειναι κατι καινουριο,απο το 80 (τα γυαλια μπλε-κοκκινα) ειναι το ιδιο ακριβως,μονο που πλεον για καλυτερα χρωματα εχουν αλλαξει τροπο.

αυτο,η σου αρεσει ,η δεν σου αρεσει. εμενα προσωπικα μου αρεσει,αλλα το οτι δεν εχει κατι καινουριο,αυτο δεν μπορεις να το πεις,γιατι εχει το 3d οπως και να το κανουμε.

αν το πας ετσι και το πσβιτα δεν εχει κατι καινουριο περαν του τατσ στο πισω μερος...
 
Για μένα το 3D δεν είναι game changer, γιατί δεν είναι μέρος του παιχνιδιού. Οι 2 οθόνες ήταν game changer, είδαμε πως τις εκμεταλλεύτηκε ο καθένας με τον τρόπο του, το ίδιο και το πενάκι για την εποχή του. Όταν παίξεις σήμερα mario kart 3D τι θα έχει αλλάξει στο παιχνίδι, στο gameplay, πως αλλιώς να το πω σε σχέση με το προηγούμενο;

Περιμένω το διαφορετικό και από τη στιγμή που δεν το βρίσκω αλλού προτιμώ να χαζέψω με τα απίστευτα γραφικά του Uncharted και άλλων.

Αλήθεια δε σου άρεσε το wipeout? 30άρι ναι αλλά δεν είδα slowdowns βέβαια δεν έπαιζα και με τις ώρες :)
 
δεν μιλαμε για game changer,μιλαμε για κατι παραπανω ,μιλαμε για την σωστη απεικονιση του 3d!!

για να σου δωσω να καταλαβεις,το uncharted ειναι σε 3d περιβαλον ,αλλα η απεικονιση του στα ματια σου ειναι 2d ο πιο σωστος τροπος ειναι να ειναι 3d και ο τροπος που βλεπεις.(γιαυτο και οι εταιριες σε ο8ονες σκιζονται να βγαλουν 3d ο8ονες)

αρα αν το touch στο πισω μερος του πσβιτα ειναι αναβα8μηση,το 3d ειναι Η αναβαθμηση των αναβαθμησεων.
 
mob είπε:
δεν μιλαμε για game changer,μιλαμε για κατι παραπανω ,μιλαμε για την σωστη απεικονιση του 3d!!για να σου δωσω να καταλαβεις,το uncharted ειναι σε 3d περιβαλον ,αλλα η απεικονιση του στα ματια σου ειναι 2d ο πιο σωστος τροπος ειναι να ειναι 3d και ο τροπος που βλεπεις.(γιαυτο και οι εταιριες σε ο8ονες σκιζονται να βγαλουν 3d ο8ονες)

αρα αν το touch στο πισω μερος του πσβιτα ειναι αναβα8μηση,το 3d ειναι Η αναβαθμηση των αναβαθμησεων.
όχι ακριβώς,"σωστή" απεικόνιση 3d αν δεν με έχουν προλάβει οι εξελίξεις αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει 100% σε συσκευές που προορίζονται για οικιακή χρήση.

οπότε "αναβάθμιση των αναβαθμίσεων" - "αναβάθμιση" = αναβάθμιση σκέτη :D :p
 
krem13 είπε:
όχι ακριβώς,"σωστή" απεικόνιση 3d αν δεν με έχουν προλάβει οι εξελίξεις αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει 100% σε συσκευές που προορίζονται για οικιακή χρήση.οπότε "αναβάθμιση των αναβαθμίσεων" - "αναβάθμιση" = αναβάθμιση σκέτη :D :p
δεν ειναι λιγο νωρις για να μιλαμε για το 100%??

μπορεις να μου πεις ,τι δεν απεικονιζεται σωστα,γιατι αποσο ξερω,η απεικονιση,κα8εαυτου ειναι αυτη απο το 80' απλως εχει αλλαξει ο τροπος (με κοκκινα-μπλε γυαλια,μετα αλλαξαν χρωμα,και τελος με πολωτικους φακους)μπορει να κανω λα8ος!

τελος το αναβαθμιση των αναβα8μισεων κολαει,στο αν το τατσ του πσβιτα 8εωρειται ανβα8μηση,τοτε το 3δ ειναι 2 φορες αναβα8μιση. ;)
 
mob είπε:
δεν ειναι λιγο νωρις για να μιλαμε για το 100%??μπορεις να μου πεις ,τι δεν απεικονιζεται σωστα,γιατι αποσο ξερω,η απεικονιση,κα8εαυτου ειναι αυτη απο το 80' απλως εχει αλλαξει ο τροπος (με κοκκινα-μπλε γυαλια,μετα αλλαξαν χρωμα,και τελος με πολωτικους φακους)μπορει να κανω λα8ος!

τελος το αναβαθμιση των αναβα8μισεων κολαει,στο αν το τατσ του πσβιτα 8εωρειται ανβα8μηση,τοτε το 3δ ειναι 2 φορες αναβα8μιση. ;)
δεν ξέρω πως λέγεται αλλά το 3ds έχει 3d που δίνει βάθος ενώ οι πιο ακριβές τεχνολογίες που όμως χρησιμοποιούν γυαλιά ενεργού κλείστρου (τα παθητικά νομίζω δίνουν αίσθηση παρόμοια με του 3ds) έχουν και έξτρα δυνατότητες που δίνουν πιο "ρεαλιστικό" 3d.

τέσπα,προσωπικά όσο εντυπωσιακό και αν είναι το 3d θα προτιμούσα να έχει απλή οθόνη ώστε να έχει πιο υψηλή ανάλυση.μου φαίνεται λίγο αστείο που ένα φορητό που βγήκε το 2004 (psp) έχει οθόνη υψηλότερης ανάλυσης από ένα του '11...
 
αυτο δεν το ηξερα??

μονο το στερεοσκοπικο ξερω,αυτο που βλεπουμε σε κινηματογραφους!!

το 3δσ εχει απλη οθονη που ειναι σαφως καλυτερη απο του πσπ,εχει 800χ240 με το 3δ παει 400χ240,στις 3.5 ιντσες,ενω το πσπ εχει 480χ272,στισ 4,3 ιντσεσ.

εγω προσωπικα προτιμω 3d... :D
 
Αν ειχατε ακρες να παρετε το Vita απο την Αμερικη,250$=180 ευρω θα το παιρνατε,χωρις μεταφορικα μιλαμε καποιος να το φερνε...


Μειονεκτηματα λογικα θα ειναι το region και τα παιχνιδια θα τα παιρνεις απο το Psn και πρεπει να εχεις us λογαριασμο,ειναι λιγο μπερδεμα.



Το σκεφτομαι.
 
Aardvark είπε:
Αν ειχατε ακρες να παρετε το Vita απο την Αμερικη,250$=180 ευρω θα το παιρνατε,χωρις μεταφορικα μιλαμε καποιος να το φερνε...
Μειονεκτηματα λογικα θα ειναι το region και τα παιχνιδια θα τα παιρνεις απο το Psn και πρεπει να εχεις us λογαριασμο,ειναι λιγο μπερδεμα.



Το σκεφτομαι.
δεν είναι region locked οπότε δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα,τώρα για το psn λογαριασμό αν δεν κάνω λάθος βάζεις όποιας χώρας θέλεις.
 
Γενικά δέν υπήρξε handheld region locked. Ακόμα και το ps3 είναι region free, συνεπώς και το Vita είναι μιά απο τα ίδια. PSN βάζεις ότι θέλεις, απλά για να αλλάξεις μετά θα κάνεις αναγκαστικά φορμάτ (χάνωντας την πρόσβαση σε όλο το περιεχόμενο που αγόρασες εφόσον φτιάξεις νέο account).

Άν μπορείς φέρτο απο Αμερική. Eγώ... με έτρωγε μόλις το έπιασα στα χέρια μου, τα ξέχασα όλα γκρίνιες,μουρμούρες...και το προπαρήγγειλα απο Ελλάντα, λογικά σήμερα θα το έχω στα χέρια μου με το uncharted και 16gb
 
Χμμμ αν δεν ειναι θεμα region το σκεφτομαι παραπανω.Απο την αλλη ο καθεις μπορει να το κανει και γιατι δεν το κανει,και με μτφ να το βαλεις θα βγει 180+20 σου λεω 50 ευρω φθηνοτερα!

 


edit:Ωραιος φοβερος συνδυασμος other reality!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardvark είπε:
Χμμμ αν δεν ειναι θεμα region το σκεφτομαι παραπανω.Απο την αλλη ο καθεις μπορει να το κανει και γιατι δεν το κανει,και με μτφ να το βαλεις θα βγει 180+20 σου λεω 50 ευρω φθηνοτερα! 


edit:Ωραιος φοβερος συνδυασμος other reality!
για τα άλλα συστήματα της sony (ps3,psp) νομίζω ότι υπήρξε,έπειτα από πίεση της εταιρίας, απαγόρευση από την ΕΕ εισαγωγής προϊόντων της από άλλες ηπείρους/χώρες εκτός ΕΕ ,οπότε μπορεί να ισχύει και σε αυτή τη περίπτωση.... αυτή η απαγόρευση ίσχυε αν ήθελες να αγοράσεις κάτι από "μεγάλα" καταστήματα/αλυσίδες του εξωτερικού,για την αγορά και εισαγωγή από υπηρεσίες όπως το ebay δεν υπήρχε πρόβλημα φυσικά.

Other_Reality είπε:
Γενικά δέν υπήρξε handheld region locked. Ακόμα και το ps3 είναι region free, συνεπώς και το Vita είναι μιά απο τα ίδια.................
το 3ds δεν νομίζω να συμφωνεί με τη πρότασή σου :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι σωστα ,ενας απο τους λογους που δεν το παιρνουν ειναι οτι και το Amazon γιοκ Ελλαδα στα ηλεκτρονικα!
 
krem13 είπε:
για τα άλλα συστήματα της sony (ps3,psp) νομίζω ότι υπήρξε,έπειτα από πίεση της εταιρίας, απαγόρευση από την ΕΕ εισαγωγής προϊόντων της από άλλες ηπείρους/χώρες εκτός ΕΕ ,οπότε μπορεί να ισχύει και σε αυτή τη περίπτωση.... αυτή η απαγόρευση ίσχυε αν ήθελες να αγοράσεις κάτι από "μεγάλα" καταστήματα/αλυσίδες του εξωτερικού,για την αγορά και εισαγωγή από υπηρεσίες όπως το ebay δεν υπήρχε πρόβλημα φυσικά.
Για όσους το ξέχασαν, η $ony οδήγησε σε κλείσιμο την Lik-Sang εξαιτίας των off-region εξαγωγών που έκανε στο PSP τότε που πρωτοβγήκε.
 
krem13 είπε:
το 3ds δεν νομίζω να συμφωνεί με τη πρότασή σου :D
Χά ! Είναι region locked το 3DS ? Δέν το ήξερα...Είναι λίγο χαζομάρα πάντως το region lock ειδικά στα handhelds, πρέπει αν τελειώσει αυτή η ιστορία. BTW με πήρανε τηλέφωνο ότι σήμερα μπορώ να πάω να πάρω το πακετάκι μου (έχω το γαλάζιο κουτάκι του preorder και φουντώνω) οπότε αργά το βράδυ θα σας γράψω τις hands-on εντυπώσεις μου και απο το Vita αλλα και απο το uncharted, μπήκα χθές στο PSN και έχουν ανέβει μπόλικα demos για download (Fifa, Wipeout, Dynasty Warriors, Virtua Tennis...) οπότε απόψε έχει κάψιμο !
 
Maddog είπε:
Για όσους το ξέχασαν, η $ony οδήγησε σε κλείσιμο την Lik-Sang εξαιτίας των off-region εξαγωγών που έκανε στο PSP τότε που πρωτοβγήκε.
συγγνώμη αλλά από τη στιγμή που τα παρανοϊκά ομολογουμένως αιτήματα της sony έγιναν δεκτά από την ΕΕ (για την απαγόρευση εισαγωγής προϊόντων της) πήγαινε γυρεύοντας....
 
Other_Reality είπε:
Χά ! Είναι region locked το 3DS ? Δέν το ήξερα...Είναι λίγο χαζομάρα πάντως το region lock ειδικά στα handhelds, πρέπει αν τελειώσει αυτή η ιστορία. BTW με πήρανε τηλέφωνο ότι σήμερα μπορώ να πάω να πάρω το πακετάκι μου (έχω το γαλάζιο κουτάκι του preorder και φουντώνω) οπότε αργά το βράδυ θα σας γράψω τις hands-on εντυπώσεις μου και απο το Vita αλλα και απο το uncharted, μπήκα χθές στο PSN και έχουν ανέβει μπόλικα demos για download (Fifa, Wipeout, Dynasty Warriors, Virtua Tennis...) οπότε απόψε έχει κάψιμο !
πολυ χαζομαρα ειναι,γιατι τα handhelds δεν εχουν καμια διαφορα σε αντι8εση με τις κονσολες,αλλα το κανουν για να ψωνιζεις απο την τοπικη αγορα.

αντε καλοριζικο,περιμενουμε εντυπωσεις!

aardvark κανε λιγο υπομονη να πεσει και παρτο απο δω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Other_Reality είπε:
Χά ! Είναι region locked το 3DS ? Δέν το ήξερα...Είναι λίγο χαζομάρα πάντως το region lock ειδικά στα handhelds, πρέπει αν τελειώσει αυτή η ιστορία. BTW με πήρανε τηλέφωνο ότι σήμερα μπορώ να πάω να πάρω το πακετάκι μου (έχω το γαλάζιο κουτάκι του preorder και φουντώνω) οπότε αργά το βράδυ θα σας γράψω τις hands-on εντυπώσεις μου και απο το Vita αλλα και απο το uncharted, μπήκα χθές στο PSN και έχουν ανέβει μπόλικα demos για download (Fifa, Wipeout, Dynasty Warriors, Virtua Tennis...) οπότε απόψε έχει κάψιμο !
Περιμενουμε εναγωνιως!!!
 
Πίσω
Μπλουζα