Playstation Vita [Codename NGP]

Λϊγες μέρες πρίν την επίσημη κυκλοφορία πάντως, και το κλίμα είναι ολοένα και περισσότερο αρνητικό. Μεγάλα loading times, ταλαίπωρο transfer αρχείων, μάπα κάμερα, μάπα browser, κολλήματα στα installations απο το store, παράπονα για την ύπουλα αυξημένη τιμή λόγω των proprietary memory cards, και όλα αυτά εν μέσω κρίσης.

Βλέπω να πέφτει πολύ σύντομα η τιμή, συντομότερα και απο του 3ds, αφού το ευρωπαικό ντεμπούτο αναμένεται χειρότερο και απο το ιαπωνικό. Τα επόμενα χριστούγεννα θα κάνει κανα κατοστάρικο με δώρο την memory, άν και ποιός θα έχει και το κατοστάρικο μέχρι τότε είναι άλλη κουβέντα !!!
 
μαπα καμερες εχει και το 3ds!!

για μενα 3 πραγματα κανουν την συνταγη της επιτυχιας

1)χαμηλη τιμη

2)εξυπνες ιδεες (πχ wii,3ds)

3)homebrew + backup κοινος σπασιμο
 
Στα 300ε μαζί με το Uncharted, ακουστικά και 16GB κάρτα πάντως χαλαρά το προτιμώ από το 3DS.
 
Καταπληκτική προσφορά. Δεν διευκρινίζει ποιά έκδοση του PS VITA εννοεί. Το απλό wi-fi ή το 3G. Απο όσο καταλαβαίνω απο την τιμή, πρόκειται για την απλή wi-fi.
 
To 300αρι ειναι τρομακτικο,θελω να το δω στην απλη εκδοση στα 250 η οποια σχετικα συντομα θα γινει 200! :headbangdude:
 
Ετσι οπως σπαει το ενα αρνητικο ρεκορ πωλησεων μετα το αλλο δεν θα παραξενευτω αν το δω και 100 με 150 ευρω καποια στιγμη. :D
 
Είμαι στην παρουσίαση του vita αυτή τη στιγμή. Δεν ξέρω για πωλήσεις, το μηχάνημα είναι πολυ κακό. Δυνατή κατασκευή, μεγάλη οθόνη, ωραίο stardust που είναι και το αγαπημένο παιχνίδι

Ωραίο το wipeout. Παιδιά είναι σε άλλη κατηγορία δεν υπάρχει καμία σύγκριση.
 
Δεν ξέρω για πωλήσεις, το μηχάνημα είναι πολυ κακό.
Εγω θα συμφωνησω με αυτο - αλλα εχω την εντυπωση οτι κατι αλλο ηθελες να γραψεις.
 
Αντωνη που γινεται παρουσιαση να ερθω να σε βρω ντυμενος Master Chief?

Τεσπα, περιμενουμε εντυπωσεις!!
 
Περίμενα να δω ποιος θα απαντήσει στο "κακό" :)

Εννοείται ότι δεν είναι κακό! Απεναντίας πολύ θετικές εντυπώσεις παρά τα λίγα σχετικά παιχνίδια που είχαμε στη διάθεση μας.

Ήταν και άλλα μέλη του retromaniax απ' ότι είδα εκεί, Maddog, Ambu Dare, theoritikos, Getta Robo, αν ξεχνάω κανέναν συγχωρέστε με.

να ερθω να σε βρω ντυμενος Master Chief?
Ήρθαν οι απόκριες ε;
 
Συμφωνω οτι δεν τιθεται θεμα οσον αφορα το Hardware και την ισχυ αλλα ο κοσμος θελει πρωτοτυπα παιχνιδια και δεν τον ενδιαφερουν μονο τα γραφικα γιαυτο και το 3DS σαρωνει.Γιαυτο και εχουμε αυτα τα νουμερα:3DS 16.1 εκκατομυρια παγκοσμιος και 211.326 χιλιαδες την βδομαδα που μας περασε και το psvita 600 χιλιαδες παγκοσμιος και 16.704 χιλιαδες την βδομαδα που μας περασε.
 
είχα έρθει και εγώ και νομίζω και ο divined .

εγώ δυστυχώς δεν μπόρεσα να το δω καθόλου γιατί ήμουν εκεί κατά τις 12,όταν ξεκίνησε η συμπλήρωση των κουπονιών οπότε γινόταν χαμός....

η κλήρωση έγινε ή όχι ακόμα;
 
Συμφωνώ Βασίλη ΑΛΛΑ

Το μοναδικό πρωτότυπο χαρακτηριστικό που έχει το 3DS είναι το 3D και αυτό όχι κάτι τόσο εντυπωσιακό όσο περίμενα. Δε βλέπω μετό από τόσο καιρό που κυκλοφορεί, παιχνίδι που δεν θα μπορούσε να τρέχει στο DS μιας και είναι σχεδόν το ίδιο hardware.

Δεν είναι δηλαδή ότι τα software houses βρηκαν κάτι ξεχωριστό στο 3DS που δεν βρίσκουν αλλού και το εκμεταλεύονται. Δεν μιλάω για την ίδια την Nintendo που θα μας δώσει τις κλασσικές αγαπημένες συνταγές αλλά για όλους τους υπόλοιπους.

Εμένα προσωπικά παρότι λάτρης των Nintendo με έχει κουράσει λίγο η επανάληψη, περιμένω κάτι φρέσκο.

Τώρα για τις πωλήσεις, όλα αρχίζουν δύσκολα. Εδώ γράφαμε για το δύσκολο ξεκίνημα του 3DS και την μείωση τιμής που έκανε η Nintendo (ambassador program), μη το ξεχνάμε.

Οπως δεν ξεχνάω αυτά που έγραωα για το timing του vita
 
Φιλε αντωνη εχεις δικειο και συμφωνω σε ολα σε λες αν και πιστευω ομως οτι super mario 3d land δεν θα μπορουσαμε να βλεπαμε στο DS.Το psvita ομως παει μονιμα πολυ χαλια μεχρι τωρα και δεν ξερω τι μπορει να ανεβασει της πωλησεις του.Παντως απο θεμα Hardware κτλ δεν υπαρχει κατι που να διαφωνουμε γιατι ειναι τεραστια βηματα μπροστα απο το 3ds.
 
Shock είπε:
Δε βλέπω μετά από τόσο καιρό που κυκλοφορεί, παιχνίδι που δεν θα μπορούσε να τρέχει στο DS μιας και είναι σχεδόν το ίδιο hardware.
Αυτό το συμπέρασμα δεν ξέρω πως το έβγαλες φίλε μου αλλά είναι λάθος. Για να καταλάβεις την διαφορά στο hardware φαντάσου πως το DS είναι σχεδόν ένα φορητό N64 και το 3DS ένα φορητό Wii. Υπάρχει τεράστιο χάσμα δεν είναι απλά "λίγο πιο δυνατό" όπως το Wii σε σχέση με το Gamecube. Και δεν ξέρω ποια παιχνίδια έχεις δει αλλά φαντάζομαι για να λες ότι δεν είδες καλύτερα γραφικά θα είδες κάποιο DLC φτηνιάρικο τίτλο.

Shock είπε:
Εμένα προσωπικά παρότι λάτρης των Nintendo με έχει κουράσει λίγο η επανάληψη, περιμένω κάτι φρέσκο.
Συμφωνώ αλλά δεν είναι μόνο το 3DS ένοχο για έλλειψη πρωτοτυπίας στα παιχνίδια του. Δεν πιστεύω να θεωρούνται πρωτότυποι οι δυνατοί τίτλοι του Vita οπως Uncharted, Wipeout κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με συγχωρήτε για το διπλό ποστ παρακαλώ διαγράψτε το :p
 
Imgema είπε:
Αυτό το συμπέρασμα δεν ξέρω πως το έβγαλες φίλε μου αλλά είναι λάθος. Για να καταλάβεις την διαφορά στο hardware φαντάσου πως το DS είναι σχεδόν ένα φορητό N64 και το 3DS ένα φορητό Wii. Υπάρχει τεράστιο χάσμα δεν είναι απλά "λίγο πιο δυνατό" όπως το Wii σε σχέση με το Gamecube. Και δεν ξέρω ποια παιχνίδια έχεις δει αλλά φαντάζομαι για να λες ότι δεν είδες καλύτερα γραφικά θα είδες κάποιο DLC φτηνιάρικο τίτλο.
Το συμπέρασμα το έβγαλα βλέπωντας τα παιχνίδια του 3DS. Να σημειώσω ότι έχει περάσει από τα χέρια μου όλη η σειρά DS από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο. Αυτό που παρατήρησα παίζοντας στο 3DS είναι ότι μου θύμηζε πολύ το παρελθόν. Χαμηλής ανάλυσης οθόνες και ανεμικά γραφικά. Και πως να μην είναι αφού το hardware του 3DS είναι πάρα πολύ παλιό, οπότε δε μπορεί να δώσει κάτι εντυπωσιακό.

Να φέρω ένα παράδειγμα. Δείτε το Uncharted στο Vita και πηγαίνετε μετά στο PSP και παίξτε οποιοδήποτε παιχνίδι. Αμέσως βλέπεις τη διαφορά που είναι χαοτική. Στο 3DS δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, αν εξαιρέσεις το 3D η φράση που σου έρχεται στο μυαλό είναι "μια από τα ίδια¨. Και αυτό γιατί η ήδη αργή με τα σημερινά δεδομένα GPU του πρέπει να κάνει διπλοβάρδιες για τα 2 frames που χρειάζεται το 3D effect. Πρέπει να φτάνει στα 60 frames για να δούμε εμείς 30.

Imgema είπε:
Συμφωνώ αλλά δεν είναι μόνο το 3DS ένοχο για έλλειψη πρωτοτυπίας στα παιχνίδια του. Δεν πιστεύω να θεωρούνται πρωτότυποι οι δυνατοί τίτλοι του Vita οπως Uncharted, Wipeout κλπ.
Συμφωνώ.
 
Shock είπε:
Δείτε το Uncharted στο Vita και πηγαίνετε μετά στο PSP και παίξτε οποιοδήποτε παιχνίδι. Αμέσως βλέπεις τη διαφορά που είναι χαοτική. Στο 3DS δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, αν εξαιρέσεις το 3D η φράση που σου έρχεται στο μυαλό είναι "μια από τα ίδια.
Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω... όταν λες μια από τα ίδια τι εννοείς? Επειδή έχω κι εγώ DS και ένας φίλος μου 3DS είδα τεράστια διαφορά στα γραφικά. Δεν έχω δει ακόμα το Vita αλλά αν είναι όπως το PS3 τότε η διαφορά μεταξύ PSP-PSVita από κοντά είναι ανάλογη με την διαφορά DS-3DS. Τώρα το αν το 3DS είναι παλιά τεχνολογία και δεν έχει καλά γραφικά σε σχέση με το Vita είναι άλλο θέμα και συμφωνώ. Δεν έχει όμως καμία σχέση με το DS, το Resident Evil Revelations είναι σχεδόν όσο εντυπωσιακό ήταν το RE4 στο Gamecube (και ακόμα καλύτερο), δεν υπάρχει περίπτωση να έβγαινε στο DS και να το θύμιζε ούτε στο ελάχιστο, είναι σαν να μου λες ότι το Resident Evil 4 ή το Mario Galaxy δεν έχουν μεγάλη διαφορά στα γραφικά με τα παιχνίδια του N64...

Μήπως εννοείς ότι το 3DS δεν έχει μεγάλη διαφορά από το PSP? Γιατί όντως η διαφορά δεν είναι πολύ μεγάλη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδια εχω στην κατοχη μου και της δυο κονσολες και ειναι δεδομενο οτι το 3DS εχει τεραστια διαφορα απο το DS.To DS αποτελειται απο εναν ARM946E-S - 32-bit RISC (67 MHz) και απο εναν ARM7TDMI - 32-bit RISC (33 MHz) και εχει επισης 4 MB RAM και 656 KB VRAM.η αναλυση της καθε οθονης του ειναι 256x192 και μπορει να απηκονησει 240 χιλιαδες χρωματα.Εχει δυνατοτητα επισης για 30 εκκατομυρια pixels το δευτερολεπτο.

Το 3DS απο την αλλη εχει 2 ARM11 χρονισμενους στα 266 MHzr και την PICA200 GPU.Απο μνημη εχει 63ΜΒ RAM και 4ΜΒ VRAM.Εχει δυνατοτητα για 1,6 δισεκκατομυρια pixels το δευτερολεπτο που ξεπερνανε κατα πολυ τα 600 του psp

Στην πραξη τωρα δειτε το Dragon Quest monsters Joker 2 το κορυφαιο σε γραφικα παιχνιδι του DS και μετα δειτε και το Resident Evil Revelations η διαφορα ειναι τεραστια αν οχι χαοτικη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν συγκρίνω το PSP με το 3DS. Συγκρίνω το DS με το 3DS και το PSP με το Vita.

Οι 2 Arm11 δεν είναι ικανοί να δώσουν το κάτι παραπάνω που περίμενα από την επόμενη γενιά.

Η Pica200 επίσης είναι αργή για τα σημερινά δεδομένα και σαν να μην της έφτανε αυτό την γονατίζει το 3D. Σε αυτό το mode νομίζω ότι δεν έχει καν AA και η ανάλυση πέφτει στα 400χ240.

Στα δικά μου μάτια το αποτέλεσμα δεν ξεφεύγει και πολύ από το παλιό DS.

Δείτε τώρα το άλμα από το PSP στο Vita

Τα software houses έχουν στη διάθεση τους μια σύγχρονη 4-core cpu, αντίστοιχης ταχύτητας GPU, 2 analog joysticks, touch και στο πίσω μέρος της συσκευής, multitouch capasitive οθόνη 5" και τόσα άλλα. Είναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με το PSP.

Παίζοντας ένα καλό παιχνίδι στο Vita και γυρνώντας πίσω στο PSP βλέπεις το χάος. Αυτό δεν συμβαίνει στο 3DS τουλάχιστον στα δικά μου μάτια. Λόγω χαμηλών specs δεν είναι τόσο τρανταχτή η διαφορά. Δε λέω ότι δεν υπάρχει, απλά εγώ που έχω DS δεν βρίσκω λόγο να πάω στο 3DS. Ακόμα και το Mario Kart που είναι το αγαπημένο μου παιχνίδι όταν το είδα σε video δε μου έκανε "κλικ".

Απεναντίας δείτε το Wipeout σε Vita και πείτε μου. Βέβαια γνώμες είναι αυτές, οπότε.... :)
 
Πίσω
Μπλουζα