Playstation Vita [Codename NGP]

299 eyro...καλα σε λαγα χρονια θα δειτε ποσο συλεκτικο θα ειναι αυτο διοτι με αυτητη κριση δεν θα πουληθουν πολλα ασε που οι εποχεσ αλλαξαν κ ουτε η τραπεζα βοηθαει σε αυτο...
 
Ευτυχώς το πήρα, αλλα δυστυχώς χωρίς την κάρτα 16gb που μου είπανε ότι τους τελειώσανε και περιμένουν αύριο παρτίδα !! Ξενέρωσα λίγο αλλα τί να κάνεις...Οπότε χθές φόρτισα, έκανα τις ρυθμίσεις, έπαιξα λίγο με τα tutorials και ...διάβασα το manual του uncharted στην οθόνη του Vita (έτσι θα πάει το θέμα μάλλον, αντί για χαρτάκι πάρε ένα .pdf και είσαι οκ...). Kατα τα άλλα είναι γλυκούλι το στικάκι και το κουτί των παιχνιδιών. Στο κουτί του Vita, περιέχονται τα manuals, οι κάρτες για τα augmented reality games, καλώδιο (ειδικό) usb και ο φορτιστής. Ξεχάστε τις εποχές του PSP με pouch και memory stick !!!

Γενικά το μηχάνημα έχει αέρα. Είναι ελαφρύ, δείχνει πανέμορφο και η οθόνη είναι πραγματικά χορταστική και ευκρινέστατη. Με το που το άνοιξα μου ζήτησε ημερομηνία και τα σχετικά, και έπειτα με ρώτησε άν έχω PSN account. Του λέω ναί, μου λέει να το χρησιμοποιήσω, του λέω ναί...και μου λέει System update !!! Το ήξερα αλλα όπως και να έχει μου τη σπάει με το καλημέρα το update. Τέλοσπάντων, κατάφερα να το συγχρονίσω με το account μου και έτσι είχα πρόσβαση σε όλα τα trophies, friends αγορές που έχω κάνει και που μπορώ να ξανακατεβάσω δωρεάν για το PS VITA, όπως το μπιλιαρδάκι Hustle Kings. Δυστυχώς, παρότι υπήρχε μπόλικο πράγμα στο Store, λόγω της έλλειψης memory δέν μπορούσα να κατεβάσω τίποτα, και ειδικά το stardust που λόγω προπαραγγελίας έχει 5 ευρώ έκπτωση !!! Μάλιστα ήδη κυκλοφορούν apps όπως facebook και twitter, δωρεάν φυσικά. Γενικά είναι πολύ ευχάριστο να βολτάρεις στο PSN με το Vita, σίγουρα περισσότερο απο ότι με το Ps3. Δοκίμασα λίγο και τον browser, και παρότι δείχνει τα περισσότερα sites full στην όμορφη οθόνη του, είναι σχετικά αργός, ενώ δέν υποστηρίζεται το youtube, κάτι που με ξενέρωσε λίγο. Ελπίζω σε update, ειδικά στο τελευταίο.

Δοκίμασα να τρέξω το Uncharted δίχως την memοry, για να εισπράξω άρνηση, οπότε περιηγήθηκα στο υπόλοιπο μενού του συστήματος. Όμορφο, διακριτό και γρήγορο, με κινήσεις τύπου iphone (swipes) βλέπεις στην home screen στρογγυλά icons των εφαρμογών και games. Πατώντας στο κάθε icon, σου βγαίνει μιά οθόνη με την ένδειξη start, κάτι που θα μπορούσαν να παραλείψουν σάν βήμα. Υπάρχει ένα ενσωματωμένο tutorial που σε μαθαίνει να χειρίζεσαι το vita με απλά mini-games. Αφορά στο touch, multi-touch, backpanel touch, μικρόφωνο και κάμερα. Η κάμερα είναι απογοήτευση, αφού το βράδυ στο σαλόνι μου δέν κατάφερα να βγάλω ευδιάκριτη φωτο. Όμως το ήξερα και αυτό, παρόλαυτά χαβαλέδιασα προσπαθώντας να βγάλω το εαυτό μου σε puzzle, και μετά τραγουδούσα ρυθμικά στο sampler με την background μουσική, όπου το μηχάνημα λούπαρε ρυθμικά όσα του σφύριζα ! Αυτό θα έχει μάλλον αρκετή χρήση στα rhythm games, και βλέπω τα sing να πάνε και να έρχονται.

Αυτά πρός το παρόν, οι πρώτες εντυπώσεις είναι καλές, με μερικές ενστάσεις (youtube, camera, ανάγκαστική αλλα όχι included memory) αλλα φυσικά το ζουμί είναι τα games. Γι'αυτά...περιμένω την παράδοση της καρτούλας για να ξεκινήσει το πραγματικό λιώσιμο του Vita.
 
Other_Reality είπε:
Δοκίμασα να τρέξω το Uncharted δίχως την memοry, για να εισπράξω άρνηση
Αυτό με εντυπωσίασε λίγο... δηλαδή αγοράζοντας το μηχάνημα και ένα game δεν μπορείς να παίξεις? Πρέπει να έχεις την memory ντε και καλά? Γιατί όμως? Δεν έχει μνήμη για saves η κονσόλα? Μην μου πεις ότι κάνει υποχρεωτικά installs όπως το PS3 και δεν φτάνει η ενσωματωμένη...
 
Δέν γνωρίζω το λόγο, το μόνο που σου λέει είναι πώς δέν θα τρέξει χωρίς αυτήν, και...αυτά ! Φαντάζομαι πως δεσμεύει χώρο για τα saves, ίσως κάνει και install. Για τα saves θα μπορούσε να χρησιμοποιει το ίδιο το game flash πάντως, άν όχι την ενσωματωμένη. Η οποία δέν είναι και λίγη, μέσα όπως προείπα υπάρχουν video, tutorials, mini games...Λίγα mb για saves ενός παιχνιδιού δέν νομίζω να πείραζε κανένα...Oh well...
 
Imgema είπε:
Αυτό με εντυπωσίασε λίγο... δηλαδή αγοράζοντας το μηχάνημα και ένα game δεν μπορείς να παίξεις? Πρέπει να έχεις την memory ντε και καλά? Γιατί όμως? Δεν έχει μνήμη για saves η κονσόλα? Μην μου πεις ότι κάνει υποχρεωτικά installs όπως το PS3 και δεν φτάνει η ενσωματωμένη...
Αυτο ακριβως. Πολυ φτηνο τεχνασμα για να πουλα η $ony την πανακριβη μνημη της σε ποσοτητες. Απο τους κυριους (αν οχι κυριο) λογους που δεν αξιζει η αγορα του μηχανηματος.
 
Ούτε κι εγώ μπορώ να σκεφτώ κάτι εκτός του ότι σε κάνουν να πιστεύεις ότι αγοράζεις την κονσόλα με 250 ευρώ (τόσο δεν λέει ότι κάνει?) ενώ η πραγματική τιμή του είναι τουλάχιστον 20 ευρώ παραπάνω (τόσο δεν κοστίζει η μικρότερη κάρτα μνήμης?). Δεν λέω ωραίο κόλπο για να φαίνεται η κονσόλα φθηνότερη από ότι είναι. Τι θα σκεφτούν στο μέλλον άραγε? Να πουλάνε την κονσόλα με 20-30 ευρώ αλλά μόνο το σασί και να πρέπει να αγοράσεις εξτρά την μητρική αν θες να παίξεις?

Edit: Getta Robo με πρόλαβες :p
 
Και γω κυριοι(imgema,Getta robo)εχω την ιδια αποψη με σας.Δεν ειχα σκοπο να δωσω ουτε ενα λεπτο στην $ony αλλα και να ειχα μαυτα που διαβαζω για την καρτα θα αλαζα γνωμη.
 
μα αφου το παιδι το πηρε με 16gb ,μπορει να μην περιεχεται στην συσκευασια,αλλα τα καταστηματα που σεβονται τον εαυτο τους την βαζουν.(οπως και με το ps1-ps2 που εδιναν καρτα μνημης)

εγω το psp η το wii που πηρα δεν ειχε καρτα μνημης,μονο το 3ds ειχε 2gb,τουλαχιστον στην συσκευασια.
 
mob είπε:
μα αφου το παιδι το πηρε με 16gb ,μπορει να μην περιεχεται στην συσκευασια,αλλα τα καταστηματα που σεβονται τον εαυτο τους την βαζουν.
Ναι αλλά πληρώνεις παραπάνω από το κανονικό πακέτο φαντάζομαι, δεν στο δίνουν τσάμπα. Η ένστασή μου είναι στο ότι αγοράζοντας την κονσόλα στην τιμή που ανακοινώνει η Sony για να είναι ανταγωνιστική, μαζί με ένα παιχνίδι, απλά δεν μπορείς να παίξεις. Πρέπει να αγοράσεις εξτρά περιφερειακό (και μάλιστα ακριβό) για να το κάνεις. Άρα όταν ανακοινώνει η Sony ότι το Vita κοστίζει 250 euro στην ουσία σε κοροϊδεύει γιατί δεν σου λέει ότι στην τιμή αυτή δεν περιλαμβάνεται ένα σημαντικό εξάρτημα που χρειάζεται να κάνει η κονσόλα το πιο βασικό πράγμα, δηλαδή να τρέξει απλά το παιχνίδι.

Με την ίδια λογική θα μπορούσε ο καθένας να βάζει εντυπωσιακά χαμηλές τιμές για να φαίνεται ανταγωνιστικός και να αφαιρεί ζωτικά πράγματα από το πακέτο πχ την κονσόλα χωρίς την μπαταρία ή χωρίς φορτιστή κλπ και να τα πουλάει ξεχωριστά σε υψηλές τιμές. Εντάξει και στο παρελθόν έπρεπε να αγοράζεις κάρτες μνήμης, στο PS1 πχ, για να σώζεις το παιχνίδι αλλά τουλάχιστον μπορούσες να παίξεις και χωρίς αυτήν. Στην περίπτωση του Vita δεν νομίζω να είναι τα saves του παιχνιδιού το πρόβλημα, θα μπορούσαν κάλλιστα να έχουν λίγη eeprom μέσα τα cartridges όπως στο DS, αν δεν τους αρέσει η εσωτερική μνήμη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
οχι δεν πληρωνα κατι παραπανω,ηταν πακετακι,που απλα δεν το ειχε μεσα!

αλλα εχεις δικιο,γιατι σε καποια περιπτωση που καποιος ΔΕΝ 8α σου δωσει καρτα μνημης για το πσβιτα δεν μπορεις ουτε καν να δεις το παιχνιδι,ποσο μαλλον να το παιξεις..
 
Συμφωνώ με όσα λέτε, εξάλλου αυτή η μέρα που έχω περάσει με το vita χωρίς memory αυτό αποδεικνύει. Όμως μάλλον κάποια παιχνίδια δουλεύουν και χωρίς αυτήν, και απο την άλλη το πακέτο που πήρα εγώ μου ήρθε στα 299 με 16gb, το uncharted και ακουστικά+κουπόνι 5ευρώ για PSN, οπότε έτσι δίνω 3 ευρώ για το stardust delta. Ταυτόχρονα σε περιμένουν μερικά δωρεάν games στο PSN με το καλημέρα, ίσως όχι blockbusters αλλα τσάμπα είναι. Οπότε λέω στον εαυτό μου ότι μου έκαναν δώρο την κάρτα και νοιώθω λίγο καλύτερα ! Δέν το γουστάρω φυσικά αυτό που έκαναν, όμως είναι φοβερό μηχάνημα και άν τελικά καταφέρεις να το βάλεις στην άκρη αυτό (μαζί με κάποια άλλα που λογικά λύνονται με updates) είσαι περισσότερο ΟΚ. Πάντως, χωρίς να θέλω να ρίξω λάδι στη φωτιά, άμα το βάλεις δίπλα σε ένα 3ds νοιώθεις ότι βλέπεις μηχανήματα διαφορετικής δεκαετίας.
 
299 to εχει ο κοτσοβολοσ κομπλε ενω ο γρμανοσ 269 χωρισ τι καρτα το γραφει απο κατω με ψυλα γραματα... το θεωρο πανακριβο τη συγγεκριμενη χρονικη στιγμη για τη χωρα μας... εκομα κ αν ειναι τουμπανο οπωσ φαινετε δεν δινω τοσα λεφτα με τιποτα ασε που απο τισ πωλησεις που δεν θα πανε καλα σε κανα δυο μηνες θα πεσει καπου στα 200... προτιμω με τα μισα να παρω το 3ds κ να δωσω λεφτα στην αγαπημενη μου νιντεντο παρα στη σονυ που δεν τη γουσταρω καθολου ασχετα αν εχω κονσολεσ τησ για συλεκτικουσ λογους... ασχετα που απο τα γραφικα ακομα κ αν ειναι καλυτερα απο το νιντεντο που σιγουρα ειναι κ σε αυτο θα ψαρωσουν οι νεοι gamer κ καλα εγω πλεον μετα απο 20+ χρονια που εχω τα τερατακια τησ νιντεντο κ παιρνιντας τα χρονια καταλαβα οτι τα γραφικα δεν παιζουν το πρωτο ρολο..ουτε το δευτερο..η ιστορια το εχει αποδειξει εξαλου.. θα τη φανε τη φολα στη σονυ να το θυμηθητε
 
Πάντως και παλιότερα που δεν ήταν απαραίτητη η κάρτα μνήμης για να τρέξει το παιχνίδι το μόνο που μπορούσες να κάνεις είναι να δεις την εισαγωγή και να παίξεις μέχρι όσο άντεχες. Μετά πάλι απο την αρχή.

Οπότε σε κάθε περίπτωση η αγορά της μνήμης ήταν πρακτικά υποχρεωτική.
 
Γιατί κολλήσατε τόοοοοσο πολύ στο θέμα της κάρτας μνήμης; Το γεγονός ότι (με μαθηματική ακρίβεια) το κάθε 14χρονο που θα το πάρει στα χέρια του και θα το πετάει από εδώ και από εκεί, θα κάνει το πίσω pad να παραδώσει το πνεύμα πολύ σύντομα, εμένα με χαλαέι περισσότερο. Εκεί να δείτε πόσα θα βγάλει η ΠΣΟΝΥ από τα ανταλλακτικά.

Said that, το μηχάνημα προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ. Είμαι στο "τσακ" και το σκέφτομαι, αλλά δεν το αποφασιζω. Αν είχε 199 αντί 249 θα το είχα πάρει σίγουρα.
 
Επειδη αναφερθηκε η τιμη του Vita,ειχα κρατησει ενα bannerακι απο οταν πρωτοβγηκε το 3DS,lol.

 


3dsbanner.jpg
 
pooky αν ειναι να βγαλει απο κει λεφτα η sony μαγκια της. αυτο ειναι στο ποσο κα8ε ατομο προσεχει αυτο που εχει παρει,το ιδιο ισχυει και για το 3ds. η sony 8α γραφει στις οδηγιες πωσ να το προσεχεις ωστε να μην εχει προβληματα,οποτε αν δεν το προσεχεις 8α θες ανταλακτικα σε οποιοδηποτε μηχανημα. αμα ηταν ετσι ας το εκαναν ατσαλινο,γιατι υπαρχει μεγαλη περιπτωση σε πολλους να τους πεσει απο τα χερια και να χαλασει...

Aardvark εννοειται οτι ειναι εξωφρενικη η τιμη του,και σε κα8ε μηχανιμα που σε μια ενδεχομενη πτωση 8α ειναι αχρηστο.

απλως αναφερθηκε οτι η πραγματικη του τιμη δεν ειναι 250 αλλα +20? για την καρτα μνημης.
 
Μob σωστός! Τη κλάψα μερικών να δω πως θα αντιμετωπίσουμε όταν χαλάσει.
 
ΧΑ ΧΑ! Σωστά!!!!! :D

Κάτσε να δούμε, έχω μια δωροεπιταγή από το Πλ@ισι0. Αν τη δέχονται (γιατί κλείνει διετία από ότι ξέρω) λέω να χτυπήσω το μηχάνημα! Βέβαια, δεν με βλέπω να πολυασχολούμαι μαζί του, να πω την αλήθεια......

Όου γουέλ..... :)
 
Πίσω
Μπλουζα