Polfi Toys

Για τα αγορακια...Galaxy Gun 2000 H' Διαστημικο Οπλο 2000 -οπως το προτιματε- απο την εταιρια POLFI Toys. :)

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Και για τα κοριτσακια...δωρο τα Γλυκουλια. :D

attachment.php


attachment.php


Ολες οι φωτο απο e-bay
 
Αυτο το πιστολι το θυμαμαι γιατι το ειχε συμμαθητης μου στο Δημοτικο...

Απορω πως βρεθηκε στα χερια του...περιεργο να κατασκευαζεται απο εταιρια παιχνιδιων...

Δεν θυμαμαι αν ριξαμε κατι με αυτο.

Το βρηκα στο ebay και το θυμηθηκα. Το εχει ξαναδει καποιος?

Η περιγραφη στο Ebay ηταν

VINTAGE TOY FLARE GUN MADE IN GREECE BY POLFI TOYS

VINTAGE TOY FLARE GUN MADE IN GREECE BY POLFI TOYS  2.jpg

VINTAGE TOY FLARE GUN MADE IN GREECE BY POLFI TOYS  3.jpg

VINTAGE TOY FLARE GUN MADE IN GREECE BY POLFI TOYS.jpg
 
pardalotzatziki είπε:
Αυτο το πιστολι το θυμαμαι γιατι το ειχε συμμαθητης μου στο Δημοτικο...Απορω πως βρεθηκε στα χερια του...περιεργο να κατασκευαζεται απο εταιρια παιχνιδιων...

Δεν θυμαμαι αν ριξαμε κατι με αυτο.

Το βρηκα στο ebay και το θυμηθηκα. Το εχει ξαναδει καποιος?

Η περιγραφη στο Ebay ηταν

VINTAGE TOY FLARE GUN MADE IN GREECE BY POLFI TOYS
Ναι βρε είχα κι εγώ τέτοιο! έπαιρνε μεταλλικά καψούλια θυμάμαι με στρογγυλή κεφαλή και μπαίνανε στην τρύπα που φαίνεται στην πρώτη φωτό

Και εννοώ αυτά:

4126873.jpg
 
kingtiger077 είπε:
Ναι βρε είχα κι εγώ τέτοιο! έπαιρνε μεταλλικά καψούλια θυμάμαι με στρογγυλή κεφαλή και μπαίνανε στην τρύπα που φαίνεται στην πρώτη φωτό
Αρα δεν πετουσανε κατι? Απλα για το μπαμ?
 
Kατα 99% πετουσαν φωτοβολιδες.
 
Ναι ,τοτε δεν τα κοιτουσαν αυτα,θυμαμαι μια φορα που βαραγα εγω με αυτο ημουν ολο αποτυχιες ,δεν ηξερα απο ποια πλευρα εμπαινε η φωτοβολιδα.

#16
 
Aardvark είπε:
Ναι ,τοτε δεν τα κοιτουσαν αυτα,θυμαμαι μια φορα που βαραγα εγω με αυτο ημουν ολο αποτυχιες ,δεν ηξερα απο ποια πλευρα εμπαινε η φωτοβολιδα.#16
Ωστε το "Keep out of reach of children" δεν σημαινε τιποτα. ετσι? :D :eek:

Εχουμε γλυτωσει πολλα...

Δεν ειχα δει το θεμα με τα καψουλια....παω να συμπληρωσω και εκει... :vbwave:
 
Tωρα προσεξα οτι στο ποστ σου πανω γραφει VINTAGE TOY FLARE GUN MADE IN GREECE BY POLFI TOYS οποτε δεν τιθεται θεμα αν ηταν για φωτοβολιδες!
 
Aardvark είπε:
Tωρα προσεξα οτι στο ποστ σου πανω γραφει VINTAGE TOY FLARE GUN MADE IN GREECE BY POLFI TOYS οποτε δεν τιθεται θεμα αν ηταν για φωτοβολιδες!
Ετσι ηταν ο τιτλος....εγω ως εικονα το θυμαμαι και μαλλον ο συμμαθητης μου δεν ειχε τις φωτοβολιδες...
 
to ειχα,ερινε φωτοβολιδες ,δεν ηξερα οτι ηταν ελληνικησ κατασκευης .....
 
Mια μερσεντες 190 απο την polfi toys αρχες 90...Σε πλαστικο αμαξωμα...

IMG_1001.jpg

IMG_0999.jpg

IMG_1000.jpg
 
δεν θυμαμαι ακριβωσ πωσ κυκλοφορησαν αλλα ειχαν πολοι τοτε αυτα τα πιστολια αλλα χωρισ τισ φωτοβολιδες μπροστα...τα χρησημοποιουσαμε σαν απλα πιστολια να παιζουμε πολεμο..θυμαμαι ηταν βαρυ αλλα μικρο πολυ
 
Να και ένας κατάλογος της εταιρείας polfi από το 1981. Οι φωτογραφίες δεν είναι καλές,δυστυχώς δεν έχω σκανερ για να φα'ινεται καλύτερα.

POLFI.jpg

POLFI1.jpg

POLFI2.jpg

POLFI3.jpg

POLFI.5.jpg

POLFI6.jpg

POLFI7.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
spirtoulis είπε:
Να και ένας κατάλογος της εταιρείας polfi από το 1981. Οι φωτογραφίες δεν είναι καλές,δυστυχώς δεν έχω σκανερ για να φα'ινεται καλύτερα.

Απιστευτο! Αυτοκινητακια που ειχα ξεχασει!

Ειχα τα(πολυ περιεργα) 30 και 35 και τα 20, 10 και 40(περιπολικο).

Επισης το κοκκινο μουσικο οργανο που δεν θυμαμαι πως λεγεται...

Το πρασινο που φαινεται δεξια ειναι ο φακος-πιστολι??? Μπορεις να βγαλεις και αυτη τη σελιδα?

Το 108 ηταν φωτογραφικη για φαρσες που πετουσε νερο?? Κατι μου λεει τωρα που τη βλεπω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχώς δεν έχει περιγραφή των παιχνιδιών. Με την πρώτη ευκαιρία θα βγάλω και τη σελίδα που ξέχασα.
 
Μπράβο spirtouli για τον κατάλογο...δεν τον είχα δει ποτέ...είναι όλα τα προϊόντα της εταιρίας εκείνης της περιόδου που εκτός από παιχνίδια (αυτοκινητάκια, κουκλάκια κτλ) έβγαζε και φακούς και άλλα προϊόντα από ότι βλέπω... ;)
 
Μου έκαναν και μένα εντύπωση οι φακοί. Τα κυάλια δεν ξέρω αν είναι παιδικό παιχνίδι ή όχι.
 
Πίσω
Μπλουζα