Polfi Toys

Πιστολι απο την Polfi Toys (πρωην Pilaz) τελη 70, οπου δεχεται καψουλια για φωτοβολιδες...Το εχει στην κατοχη του θειος μου, και δεν εχει μεινει δυστυχως ουτε ενα καψουλι για δειγμα...

IMG_5302.jpg

IMG_5300.jpg

IMG_5306.jpg

IMG_5314.jpg
 
Ωραίο έυρημα geotsi. M' αρέσει η αναφορά στα πλάγια στα κλασικά πιστόλια colt. μάλιστα αυτό δεν είναι απλό colt είναι super colt. :)
 
Και ενα Mini Cooper της Polfi

attachment.php


attachment.php
 
Αυτα ειναι!!!! :D

Τσιλικο το cooperακι!!! :cool:
 
pardalotzatziki είπε:
Αυτο το πιστολι το θυμαμαι γιατι το ειχε συμμαθητης μου στο Δημοτικο...Απορω πως βρεθηκε στα χερια του...περιεργο να κατασκευαζεται απο εταιρια παιχνιδιων...

Δεν θυμαμαι αν ριξαμε κατι με αυτο.

Το βρηκα στο ebay και το θυμηθηκα. Το εχει ξαναδει καποιος?

Η περιγραφη στο Ebay ηταν

VINTAGE TOY FLARE GUN MADE IN GREECE BY POLFI TOYS
Ρίχναμε κάργα φωτοβολίδες τότε... το πλαστικό καπάκι της φωτοβολίδας έπρεπε να είναι από την πάνω μεριά και το χάρτινο μέρος από την κάτω... με το μπαμ γινόταν ανάφλεξη κτλ

Ιδού...

attachment.php
 
Wally είπε:
Και ενα Mini Cooper της Polfi
Πολυ ομορφο!!!

greekeagle12 είπε:
Ρίχναμε κάργα φωτοβολίδες τότε... το πλαστικό καπάκι της φωτοβολίδας έπρεπε να είναι από την πάνω μεριά και το χάρτινο μέρος από την κάτω... με το μπαμ γινόταν ανάφλεξη κτλ
Οχι και πολυ παιδικο, ετσι;;;;
 
@ pardalotzatziki Όχι βέβαια αλλά εγώ το θυμάμαι στο γυμνάσιο 1986-1988 και όχι στο δημοτικό.

Και η αλήθεια είναι ότι για τότε ήταν πολύ πιο ασφαλές από τις φωτοβολίδες χειρός που είχαν αρχίσει σιγά σιγά να εμφανίζονται ή τουλάχιστον έτσι μας φαινόταν.

Εγώ πάντως φωτοβολίδα χειρός που άναβε με το σπιρτόκουτο (μεγάλη όχι μικρό δυναμιτάκι) δεν έριξα ποτέ.
 
Ξέρετε που μπορώ να βρω τέτοιες κουκλίτσες;!!!
 
Eleni_ponaki είπε:
Επιτέλους βρήκα την γνωστή Sandy της polfi η οποία βρίσκεται στην ηλεκτρονική αγορά αυτή την στιγμή αλλά δεν γνωρίζω από πότε είναι η κούκλα.
Προβολή συνημμένου 28807

Επίσης ανακάλυψα και ένα πλυντήριο της Polfi άνάμεσα στα παλιά κουζινικά μου,το οποίο πρέπει να είναι κληρονομιά της μητέρας μου...(η φωτογραφία δεν είναι δικιά μου)

Προβολή συνημμένου 28808

Το πλυντήριο είναι σχεδόν ίδιο με αυτό που μου είχε κάνει δώρο ο μπαμπάς μου τα Χριστούγεννα, γύρω στα 1984 αν θυμάμαι καλά....το έχω χάσει και ψάχνω ένα παρόμοιο!!! Μήπως έχετε πληροφορίες για το πού μπορώ να βρω;

toys είπε:
Η εταιρία polfi-toys είχε βγάλει και τα 'Γλυκούλια' μικρά κουκλάκια σε μικρή συσκευασία! Γενικά όμως φαίνεται ότι η Polfi toys εισήγαγε κούκλες απο το Hong Kong (όπως πολλές εταιρίες παιχνιδιών την δεκαετία του 1980) και τις πουλούσε σε Ελληνική συσκευασία δίνοντάς τους τα δικά της ονόματα. 'Τα Γλυκούλια', Sandy', 'Μωράκι bambola', 'οι Φιλεναδίτσες' κ.λ.π
Μήπως γνωρίζετε που μπορώ να βρω τέτοια κουκλίτσα;!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απ'οτι φαινεται η Olympic Airways - η γνωστη μας Ολυμπιακη - ειχε κανει και αλλες

συνεργασιες εκτος απο αυτη με την LYRA.... :D

Kατι που το αποδεικνυει περιτρανα το παρακατω αυτοκινητακι της POLFI... :)

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Εν τω μεταξυ βρεθηκε και ενα ομορφο κουτακι με μια 6αδα αυτοκινητακια.....

attachment.php


....το οποιο μας λυνει επιτελους την ονομασια POLFI!!! :D

Που δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενα αρτικολεξο απο τα πρωτα γραμματα των επωνυμων,

των ιδιοκτητων της εταιρειας...

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Πηγη φωτo: ebay

Το αυτοκινητακι με την διαφανη οροφη,το ειδαμε κι ΕΔΩ. ;)
 
Πίσω
Μπλουζα