Prince of Persia

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
155
Σας ξαφνιασα ε..;;;

Δε πειραζει,απλα σκεφτηκα οτι πρεπει να αφιερωσω 3 αραδες και στο παιχνιδι εκεινο που στο μακρινο 1991 με εκανε να παρω το πρωτο μου PC.....

Το παιχνιδι αυτο κυκλοφορησε το 1990 απο την Broderbund software και σχεδιαστηκε απο τον Jordan Mechner....

Hταν για εκεινη την εποχη μια (ας μου επιτραπει το αδοκιμο του ορου) παιχνιδιστικη ''οαση'' για τα PC,που εβλεπαν την Amiga και τον Atari St να ειναι γεματα απο αξιολογα arcade-platforms,που ποτε ομως δεν βρισκανε το δρομο τους προς τα PC....

Ηρθε ομως το Price of Persia να αποδειξει οτι μπορουσαν και τα PC να εχουν αξιολογα platforms και μαλιστα το συγκεκριμμενο θεωρειται οτι βρηκε και την καλυτερη μεταφορα του στα PC's....

H υποθεση ηταν απλοικοτατη,καθοτι ελεγχες τον πριγκηπα στην προσπαθεια του να περασει μεσα απο 15 levels γεματα με παγιδες,καρφια,κλειδωμενες πορτες,χαραδρες,οπλισμενους αντιπαλους αλλα και με ενα ακομη αντιπαλο,τον χρονο,και να σωσει τη πριγκηποισσα απο τον κακο μαγο Jafar,με μονο συμμαχο το σπαθι του...

Tι ειπα πριν ομως,με αντιπαλο τον χρονο..;;Βεβαιως!Βλεπετε,το Prince of Persia ειχε το ''προνομιο'' ως παιχνιδι να εξελισσεται σε real-time,δηλαδη η μια ωρα που ειχε ο πριγκιπας στη διαθεση του αντιστοιχουσε σε πραγματικα μια ωρα παιχνιδιου και τιποτα περισσοτερο...

Αυτο προσεθετε μεγαλη δυσκολια στο παιχνιδι βεβαια και εκανε,σε συνδυασμο με την παντελη ελλειψη saves, τον παικτη να παιζει ξανα και ξανα ωσοτου τελικα τα καταφερει....

Το παιχνιδι εγραψε ιστορια στο χωρο του PC gaming,αγαπηθηκε απο ολους τους απανταχου ιδιοκτητες ''συμβατων'' και ανοιξε το δρομο και σε αλλα platform games να δουν μια μεταφορα τους στα PC's....

Ακολουθησανε 5 συνεχειες του παιχνιδιου,τα οποια ηταν κατα σειρα τα εξης:

Prince of Persia 2:The shadow and the flame

Prince of Persia 3D

Prince of Persia:Sands of time

Prince of Persia:The warrior within

Prince of Persia:The two thrones

Aπο αυτα,πιστο στο πνευμα του πρωτοτυπου ηταν μονο το Νο 2,το οποιο ηταν μαλιστα ακομη καλυτερο του πρωτου,ειδικα σε γραφικο και ηχο,ενω αντιθετως το 3D ηταν η μεγαλη απογοητευση της σειρας...

Τα υπολοιπα 3,σε πολυ πιο συγχρονο 3D περιβαλλον πλεον,ηταν σιγουρα καλα και αξιολογα παιχνιδια,αλλα με εναν αλλο πριγκιπα ως πρωταγωνιστη,πιο αγριο,πιο οργισμενο που ξεφευγε καπως απο τον χαρακτηρα του πρωτοτυπου...

Οπως και να εχει ομως,το Prince of Persia υπηρξε ενα platform game υψηλης αξιας και σημασιας και παραμενει στις καρδιες των,καπως μεγαλυτερων πλεον σε ηλικια,παικτων....

Jordan Mechner,σε ευχαριστουμε...!!

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ase pou eixe xrhsimopoithei kai texnikh motion-capture gia tous xarakthres!
 
Απολυτα σωστο σε βρισκω..!! :thumbup: :thumbup:
 
Αντε ρε manos επιτέλους ξαναείδαμε και ένα review σου.Οπως πάντα απολαυτικός.... :thumbup:

Το Prince of Persia είναι ένα από τα αγαπημένα μου retro παιχνίδια,απλά μοναδικό στο είδος του.
 
Τρομερο παιχνιδι,ειχα κολλησει ατελειωτες ωρες στον 6128..
 
Θυμάμαι παιδιά ένα level μέσα στο κάστρο..Είχα πάρει ένα poison και μου είχε γυρίσει την εικόνα ανάποδα...Αμάν!!!Τώρα τι κάνω...Η μόνη λύση επάνω στην πώρωση μου ήταν να γυρίσω το monitor ανάποδα..Ναι το έκανα χα χα!!!!!
 
Πολύ καλό review :thumbup:

Θυμάμαι ακόμα το shock που είχα πάθει όταν είχα πρωτοδεί την κίνηση του χαρακτήρα.

Α500 φορ δε γουίν :D
 
Εδώ υπάρχουν τα βίντεο με τον αδερφό του Jordan Mechner να χοροπηδάει στην αυλή για να γίνει το motion capture. :D
 
Σπάνια περίπτωση παιχνιδιού που sequel και remake είναι το ένα καλύτερο απ'τ'άλλο!!!!

Η κίνηση, τα γραφικά και τα combo χτυπήματα στα 2 τελευταία, είναι απίστευτα!

έπρεπε όλα τα παιχνίδια σε στυλ tomb raider και jedi knight να είναι έτσι!

μόνο ένα τα έχει καταφέρει και δεν είναι άλλο απ'το soul reaver.
 
Omenforever είπε:
Εδώ υπάρχουν τα βίντεο με τον αδερφό του Jordan Mechner να χοροπηδάει στην αυλή για να γίνει το motion capture. :D
Εξαιρετο link,δεν το ειχα καθολου υποψη μου,thanks..!!
 
Παιδες δειτε τι ανακαλυψα !!! (βεβαια ειναι πολυ παλιο project,αλλα εγω τουλαχιστον,δεν το ειχα υποψη,δε ξερω για εσας...)

Prince Of Persia 4D Screen ShotPrince of Persia 4D is an unofficial release of the original Prince of Persia with harder levels and more challenging gameplay, perfect for a Prince of Persia fan who is seeking new and more difficult gameplay.




Προκειται για 10 νεες πιστες με τα γραφικα του παλιου Prince of Persia..!!

Τρεχει σε Win XP αλλα με ηχο απο speaker (σ'εμενα τουλαχιστον) αλλα και απο Dosbox με ηχο κανονικο,αλλα μεχρι στιγμης μου παρουσιαζει προβληματα με την ταχυτητα ανα καποια διαστηματα,θα το δκιμασω ομως και με το D-fend....

To κατεβαζετε απο δω....

http://g1.acid-play.com/download/4492e649/4dprince.zip
 
Μπράβο manos426f! :)

Το παχνιδάκι, το είχα τιμήσει δεόντως στον ST μου...

Το εκπληκτικό animation και ο μοναδικός sampled ήχος το έκαναν must!

Ακόμα ανατριχιάζω όταν σκέφτομαι τη στιγμή που έπεφτες στο κενό, πάνω στα τεράστια καρφιά...
 
μπραβο ευγε λαμπρα ,με εφτιαξες ,μιλαμε παιδια το ειχα λιωσει στον cpc, με εφερες πισω 18 χρονια ...... !!!!!!!!! :) :) :) :) :) :) :) :) :)
 
Κι εγώ το έχω παίξει.. πράγματι πολύ εντυπωσιακή η κίνηση όταν πηδούσε απέναντι ή κρεμόταν για να σκαρφαλώσει..

φρικτή η τύχη του όταν έπεφτε σε εκείνα τα σουβλιά..
 
Απλά υπέροχο παιχνίδι (είχα την έκδοση για amiga), μπράβο για το review Μanos !!

Δεν με εκπλήσσει το γεγονός ότι αυτό το παιχνίδι σε έκανε να αγοράσεις pc, μιά και η συγκεκριμένη έκδοση ήταν πολύ καλή, και θυμάμαι και εγώ αρκετούς pc-όβιους συμμαθητές μου να "λιώνουν" αυτό το παιχνίδι !!

(Προσωπικά πάντως, το παιχνίδι που με έκανε να πω "θέλω ένα pc ΤΩΡΑ" ήταν το Wing Commander !! :D )
 
Καταπληκτικα ,αξιοι συνεχιστες ,παιχνιδια παντα σε 2D και σιγουρα αξιζουν της προσοχης μας ειναι οι διαδοχοι "πριγκηπες" σε 360 και GBA.
 
Ας μην ξεχναμε και την εκπληκτικη εκδοση του snes , ισως το κορυφαιο της σειρας στην 2d εκδοση του,ειδικα στον ηχο(και σε ποιοτητα και σε επιλογη μουσικων θεματων,ελεω KONAMI) τσακιζε το παιχνιδι πισω στο 1992.
 
απιστευτο λιωσιμο.μαζι με shinobi τα καλυτερα arcade.
 
Πίσω
Μπλουζα