Prince of Persia

jaguar-man είπε:
Ας μην ξεχναμε και την εκπληκτικη εκδοση του snes , ισως το κορυφαιο της σειρας στην 2d εκδοση του,ειδικα στον ηχο(και σε ποιοτητα και σε επιλογη μουσικων θεματων,ελεω KONAMI) τσακιζε το παιχνιδι πισω στο 1992.
Χάλι μαύρο ήταν η έκδοση για SNES. Τα γραφικά ήταν απαράδεκτα, το level design κατώτερο του αυθεντικού (αν και είχε περισσότερα levels) και ο χειρισμός άθλιος.

Η καλύτερη έκδοση είναι για Mac. Καταπληκτικά γραφικά σε ανάλυση 640x480 με 256 χρώματα, φοβερός ήχος και η δυνατότητα να σώζεις όπου θες.

 
Oh wow, δεν είχα ξαναδεί οθονιά από Μακ - φαίνεται πολύ όμορφο!

Βέβαια το ότι σώζεις όπου θες μάλλον το κάνει εύκολο και αφαιρεί κάτι από το gameplay, αλλά ...
 
Για το πρόβλημα του χρόνου, πληκτολογούσες κάποια εντολή στην αρχή και μετά μπορούσες να αυξήσεις τον χρόνο και να κάνεις δίαφορα άλλα cheats....θυμάται κανείς πως ήταν η εντολή αυτή; Όντως , ήταν πολύ ατμοσφαιρικό παιχνίιδι, σε ταξίδευε μαγικά, ιδιαίτερα η μουσική του.
 
Επειδή θα μου μείνει απωθημένο, πως γίνεται να παίξω με emulation την έκδοση για MAC;
 
seleukos36 είπε:
Για το πρόβλημα του χρόνου, πληκτολογούσες κάποια εντολή στην αρχή και μετά μπορούσες να αυξήσεις τον χρόνο και να κάνεις δίαφορα άλλα cheats....θυμάται κανείς πως ήταν η εντολή αυτή;
Πώς δε θυμόμαστε !;!

Είναι η εντολή prince megahit.... ;)

mimidon είπε:
Επειδή θα μου μείνει απωθημένο, πως γίνεται να παίξω με emulation την έκδοση για MAC;
Kαλή ερώτηση !

(αν και δε ξέρω αν υπάρχει απάντηση ! )

Επίσης και το φανταστικό remake,το Prince of persia classic,στην έκδοση για XBOX360 σπέρνει πραγματικά,αλλά δε μπορούμε να το απολαύσουμε στα PC μας !! :( :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομίζω οτι πρέπει να το πληκτρολογήσεις με κεφαλαία το "PRINCE MEGAHIT" . Τουλάχιστον στο PC
 
manos426f είπε:
Πώς δε θυμόμαστε !;!Είναι η εντολή prince megahit.... ;)

Kαλή ερώτηση !

(αν και δε ξέρω αν υπάρχει απάντηση ! )

Επίσης και το φανταστικό remake,το Prince of persia classic,στην έκδοση για XBOX360 σπέρνει πραγματικά,αλλά δε μπορούμε να το απολαύσουμε στα PC μας !! :( :(
Είμαι τόσο τρελός με το παιχνίδι, που μπορεί να αγοράσω και το XBOX..!
 
Τέτοια να λες να χαίρεται ο Wallyς.......................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Χεχε..! Ήδη κοιτάω τιμές, ετοιμάζομαι να γίνω Xboxακιας!!!
 
mimidon είπε:
Επειδή θα μου μείνει απωθημένο, πως γίνεται να παίξω με emulation την έκδοση για MAC;

Nα συμπληρώσω απλά ότι η εξομοίωση σίγουρα είναι εφικτή. (παραθέτω και σχετικές εικονίτσες που έβγαλα προ ολίγου) :

macpop1.jpg


macpop2.jpg


macpop3.jpg


Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες γιατί έχω να ασχοληθώ στα σοβαρά πάνω απο 5 χρόνια με το "άθλημα" της εξομοίωσης του Mac. Μπορώ μόνο να πω πως ο emulator που είχα στήσει για εξομοίωση 68040 Mac που ήθελα, ήταν ο Basilisk II, και αν γίνει το σχετικό ψάξιμο στο google, θα βρεθούν πολλά tutorials, σχετικά αρχεία, βοηθήματα, κλπ. (αν και κατά πάσα πιθανότητα θα έχουν βγεί πληρέστεροι emulators μετά απο τόσα χρόνια).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy,τώρα έμπλεξες !!!

Λέγε πώς σετάρουμε τον emulator,τώρα !! :p :p

σ.σ Έχει βγει και το #2 για Mac.... :cool:
 
manos426f είπε:
billy,τώρα έμπλεξες !!!
Λέγε πώς σετάρουμε τον emulator,τώρα !! :p :p

σ.σ Έχει βγει και το #2 για Mac.... :cool:
Μουαχαχά !! :D

Mάνο, σχετικά πρόσφατα έστησα έναν άλλο emulator για μοντέρνους Mac, τον PearPC, με τον οποίο σχεδίαζα εδώ και *πολύ* καιρό να ασχοληθώ, αλλά δεν έβρισκα χρόνο.

Στο site όπου βρήκα ένα ωραίο setup guide για τον PearPC, είδα ότι έχει παρόμοια guides και για τους παλιούς και δοκιμασμένους εξομοιωτές για 68000 Μac, όπως ο vMac και ο BasiliskII !!

Ρίξε μία ματιά εδώ, και πιστεύω πως θα βρείς αυτό που ψάχνεις. :)

...όσο για το PoP 2, δεν το έχω παίξει καθόλου σε Mac. Θυμάμαι στο pc είχε 256 χρώματα, αλλά ίσως η Mac έκδοση να υπερτερεί στην ανάλυση. Ιδωμεν !!
 
billy,είσαι ηγέτης !!!

Το σέταρα κι εγώ επιτυχώς !

picture.php


picture.php


picture.php


Μια ερώτηση μόνο:Σε τι μηχάνημα κάνεις το emulation και με τι ρυθμίσεις ;

Σε μένα,στον P-III πάει κάπως αργά το παιχνίδι....
 
Μπράβο Μάνο - ωραίες εικόνες !! :thumbup:

Toν emulator τον τρέχω και εγώ σε Ρ3 (στα 800), και μου φαίνεται κανονικό σε ταχύτητα.

Να σου πω κάτι, αν έχεις πρόβλημα με την ταχύτητα, γιατί δεν τον τρέχεις σε κάποιο πιό μοντέρνο σύστημα;

Είδα σε εκείνο το site ότι έχουν μερικές πιό καινούριες εκδόσεις του Basilisk απο την παμπάλαια την δικιά μου. Yποθέτω πως θα υποστηρίζουν και τους μοντέρνους επεξεργαστές, καθώς και XP. (εκτός βέβαια αν ήδη τον δοκίμασες σε τέτοιο μηχάνημα και δεν παίζει !!)
 
Βασικά θα τον δοκιμάσω σίγουρα και στον Core2Duo,απλά είπα να "κάνω την πρακτική μου" με τον emulator στον P-III.

Το παίζεις full-screen το παιχνίδι ;
 
Χα,χα,μου τράβηξε το ενδιαφέρον η έκδοση αυτή ομολογώ !!!

Τώρα λέω να δοκιμάσω και το #2 φυσικά !!
 
manos426f είπε:
Βασικά θα τον δοκιμάσω σίγουρα και στον Core2Duo,απλά είπα να "κάνω την πρακτική μου" με τον emulator στον P-III.
Το παίζεις full-screen το παιχνίδι ;


Οχι, έπαιζα σε παράθυρο "χάριν ευκολίας".

Αλλά απ' ότι θυμάμαι την ίδια ταχύτητα είχε - είτε σε παράθυρο, είτε full-screen !!

Ο P3 που έχεις, στα πόσα MHz είναι;
 
Πίσω
Μπλουζα