Prince of Persia

Flash back;;;;;;;;; Ωχ αμάν!!Μάνο σου είπα οτι είσαι πολύ καλό παίδι και πόσο σε εκτιμώ κλπ κλπ;
 
Χα,χα,χα,κάτσε να σετάρεις τώρα κι εσύ Basilisk !!!! :tease: :tease: :tease:
 
Ε ρε θέμα που άνοιξα και ακόμη δεν έχω δοκιμάσει καν!
 
Θυμάστε στο POP2 το σημείο με το άλογο? Μιλάμε είχα λιώσει την πίστα και να μην μου περνάει από το μυαλό! Και σε κάποια φάση λέω "Έχει γουστο!".

Και είχε!!!! :D
 
Αν το θυμάμαι λέει,κι εγώ είχα κολλήσει εκεί !!!

Φανταστικό παιχνίδι και το #2 πραγματικά..

σ.σ Δοκίμασα τελικά τον Basilisk II στον Core2Duo και πάει σφαίρα το POP1.To POP2 όμως,δε παίζει ούτε εκί...
 
manos426f είπε:
...τα οποία -εκτός αν κάνω μεγάλο λάθος και δε θυμάμαι καλά (ο billy θα έχει να μας πει κάτι επ' αυτού πιστεύω)- επίσης είναι καλύτερες,των PCs,εκδόσεις,κυρίως στο θέμα του ήχου τα συγκεκριμμένα,κι ειδικά το Out of this world.

Ωρέ μπράβο ο Mac !!!
Mπράβο Μάνο - πολύ καλές επιλογές !!

Τις συγκεκριμένες εκδόσεις δεν τις έχω παίξει σε Mac για να έχω πιό ολοκληρωμένη άποψη, αλλά φαίνονται αντάξιες (ίσως να είναι και καλύτερες "στα σημεία") απο τις pc versions.

Οντως ο Μακούλης έχει παιχνιδάκια για όλα τα γούστα. Μάνο, σου προτείνω να δείς και κανένα αντβεντσουράκι (π.χ. το Monkey Island). Θα εντυπωσιαστείς !!

Πολύ καλά είναι ακόμα και τα κλασσικά ασπρόμαυρα παιχνιδιάκια των παλιότερων Mac.

Οσο για το PoP2, λέω να το δοκιμάσω σήμερα το βράδυ, να δω τι παίζεται...

Αυτό που περιμένω και δεν έχει γίνει ακόμα, είναι να έρθει ο Wally και να μας πεί πως εξομοίωσε το Marathon !! :D :D :D (εκτός του Aleph - εννοείται)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy είπε:
Μάνο, σου προτείνω να δείς και κανένα αντβεντσουράκι (π.χ. το Monkey Island). Θα εντυπωσιαστείς !!
Οσο για το PoP2, λέω να το δοκιμάσω σήμερα το βράδυ, να δω τι παίζεται...
Eίχε διαφορές κι αυτό ; 8)

billy,περιμένω οπωσδήποτε info για το POP2,κι αν τα καταφέρεις,να μας πεις σε τι emulator,και με ποιες ρυθμίσεις το κατάφερες ! ;)

Και φυσικά τι διαφορές έχει -αν δεις ότι έχει- το παιχνίδι,σε σχέση με την PC version...
 
manos426f είπε:
Eίχε διαφορές κι αυτό ; 8)
billy,περιμένω οπωσδήποτε info για το POP2,κι αν τα καταφέρεις,να μας πεις σε τι emulator,και με ποιες ρυθμίσεις το κατάφερες ! ;)

Και φυσικά τι διαφορές έχει -αν δεις ότι έχει- το παιχνίδι,σε σχέση με την PC version...
Στον Mac το ΜΙ θύμιζε την cd έκδοση των pc - αν δεν με γελάει η μνήμη μου...

Το PoP2 ούτε στο pc το είχα παίξει πολύ - δυστυχώς...

Θα κοιτάξω να ξαναασχοληθώ όμως !!

---EDIT---

Mάνο, τάξε μου !! :D :D

(...καλά, δεν το συζητάμε, η υψηλή ανάλυση του Mac κλέβει την παράσταση - όπως πάντα !!)

Περισσότερες λεπτομέρειες tomorrow...

pop22.jpg


pop23.jpg


pop25.jpg


pop27.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι,το παιχνίδι παίζει τελικά,ΑΛΛΑ πρέπει από το Basilisk II GUI να τσεκάρουμε την επιλογή "Igonore invalid memory access".

Aυτό και μόνο αυτό δούλεψε σε μένα,μια και η ambient μουσική που συνοδεύει το παιχνίδι εξακολουθεί να παρουσιάζει πρόβλημα,κι ήταν και ο λόγος που έσκαγε ο emulator,παρόλο που του έχω δώσει τα 2.5MB μνήμης που θέλει το συγκεκριμμενο game...

billy,το επιβεβαιώνεις αυτό περί μουσικής ή εσένα σου παίζει ολόσωστα ;

(τρέλανε με ξανά !!! )
 
Μάνο, έψαξα τα tabs με τα options, αλλά δεν πήρε το μάτι μου επιλογή "Igonore invalid memory access". Σε ποιό tab την έχει;

Η μουσική (και το speech) πάντως μου δουλεύουν εντάξει !!
 
billy είπε:
Μάνο, έψαξα τα tabs με τα options, αλλά δεν πήρε το μάτι μου επιλογή "Igonore invalid memory access". Σε ποιό tab την έχει;
Στο tab Μemory/Misc

billy είπε:
Η μουσική (και το speech) πάντως μου δουλεύουν εντάξει !!
Αν είναι έτσι,τότε για κάποιο άλλο λόγο δε μου παίζει σωστά εμένα η μουσική....
 
Perseas είπε:
Θυμάστε στο POP2 το σημείο με το άλογο? Μιλάμε είχα λιώσει την πίστα και να μην μου περνάει από το μυαλό! Και σε κάποια φάση λέω "Έχει γουστο!". Και είχε!!!! :D
(Ίσως το έχω γράψει και σε άλλο νήμα)

Το σημείο με το άλογο είναι παιδικό τραύμα για μένα. :rofl:

Το παιχνίδι κόλλαγε πριν προσγειωθώ πάνω στο άλογο και αρχίσει η πτήση. Το ΗΞΕΡΑ ότι έτσι θα γινόταν, αλλά δεν το είδα ποτέ σε εκείνο το pc γιατί είτε ο 386sx τα έφτυνε από μνήμη, είτε η κόπια μου ήταν προβληματική(πιο πιθανό αυτό). Ευτυχώς κάποια στιγμή τελείωσα το παιχνίδι σε άλλο μηχάνημα. :flower:

Πάντως η έκδοση του Mac απέχει παρασάγγας από οτιδήποτε άλλο. Respect.
 
manos426f είπε:
Ok, μόλις γυρίσω σπίτι θα το ξαναδώ.

Αν δεν υπάρχει τέτοιο option, τότε είναι θέμα έκδοσης, οπότε και θα προχωρήσουμε στην "έσχατη λύση". ;)
 
deltree *.* δηλαδή; :)
 
Μουαχαχά !! :D

Oχι, δεν πρόκειται για κάτι τόσο "δραστικό"...

Κουτσά στραβά πάντως, το παιχνίδι τελικά έτρεξε χάρη στις επίμονες προσπάθειες του Μάνου :thumbup: (αν και με όλο αυτό το νταβαντούρι παραλίγο να δεχθεί πλήγμα η ψυχική του υγεία !! :D :D)
 
E, τον κάψατε τον άνθρωπο.......
 
Maddog είπε:
Τρέχτο σε κανά μηχάνημα της προκοπής για να μην σέρνεται. :p

Maddog είπε:
Αρκεί να έχουν καλύτερη CPU από P-III... :diablotin:

billy είπε:
Ok, μόλις γυρίσω σπίτι θα το ξαναδώ.Αν δεν υπάρχει τέτοιο option, τότε είναι θέμα έκδοσης, οπότε και θα προχωρήσουμε στην "έσχατη λύση". ;)

billy είπε:
. Κουτσά στραβά πάντως, το παιχνίδι τελικά έτρεξε χάρη στις επίμονες προσπάθειες του Μάνου :thumbup: (αν και με όλο αυτό το νταβαντούρι παραλίγο να δεχθεί πλήγμα η ψυχική του υγεία !! :D :D)

pooky(1) είπε:
E, τον κάψατε τον άνθρωπο.......
Aκολουθώντας και...τη συμβουλή του Doc,κατέβασα την 2001 έκδοση του Basilisk II,για Win 98,και έτρεξα τον emulator στον....P200 !!! :p

Η ταχύτητα του PoP 1 εκεί είναι κανονική ( !!! ),αλλά τόσο αυτό,όσο και το PoP 2 εξακολουθούν να έχουν θεματάκι με τη μουσική... :p

Κι όντως τα tabs είναι διαφορετικά,σε σχέση με την επόμενη έκδοση που είχα.

billy,η μνήμη σου οργώνει !!!

pooky(1),αν κάηκα λέει !!!!
 
Ταλεντο + τρελα + ελευθερος χρονος = win

Σιγουρα οι δημιουργοι του κλιπ δεν ζουν στον Ευρωπαικο νοτο... :)
 
Προσωπικά δεν μου άρεσε...το θεωρώ γελοίο...βέβαια περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!

Συμφωνώ πάντως ότι έχουν πολύ ελεύθερο χρόνο...
 
Πίσω
Μπλουζα