Retro Ένδυση

Έχει κανένας photos από αντρικά δερμάτινα μπουφάν δεκαετίας 90?Προσπάθησα να βρω αλλά δεν βρήκα κάτι!Υπήρχαν τα δερμάτινα που ήταν κλασικά (bomber jackets νομίζω λέγονται).
 
Να προσθέσω και εγώ: 90s Ξεκινώντας απο κάτω με παπούτσι Timberland (φώκιες) τζιν 501 με ζώνη Uniform- πουκαμισάκι Ralph και μπουφάν Τogs (Σημ. Τα λευκά μπουφάν Togs Unlimited είχαν κανα 15χίλιαρο ακριβότερα!!!) Τις φώκιες τις φρόντιζες με το λάδι που αγόραζες επιπλέον και σκυλοβρομουσε....

Ρολόι Swatch η Tag Heuer και κολώνια Coolwater η Polo και έτοιμος για BΠ εξορμήσεις!!!!

Να μην ξεχνάμε τα μπουφάν που τα λέγαν "Λύκους" -- Το αγαπημένο μου ever!!!!! (Λύκος -παντελόνι 501 η ULT και Gettup 14αρια και φύγαμε για ALSOS .......)
 
να προσθέσω και τις παιδικές γραβάτες για τα αγοράκια (που δεν ήξεραν να δένουν κόμπους ακόμα!!!), οι γραβατες τέτοιου τύπου είχαν λαστιχο και το περνούσες στο λαιμό
 
Μερικά μπουφάν που είχα:

Μπλε σκούρο φουσκωτό με πούπουλα

Μπλε σκούρο με κίτρινο από μέσα double fast

Μαύρο με πορτοκαλί από μέσα (έβγαινε και σε άλλα χρώματα όπως χακί η βισσινί)
 
Χαμός σήμερα στη Θεσσαλονίκη, από προσφορές σε ρούχα δεκαετίας 80 ! (αν θεωρηθεί διαφημιστικό, να αφαιρεθεί).

[edit] Όπως σωστά είπες, είναι διαφημιστικό :) [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
demi off topic mod on

Σημερα το πρωι,πηγαινοντας σε μια δουλεια στο κεντρο,σκαει μυτη μεσα στο μετρο ενας απιστευτος τυπας...βγαλμενος απο τα 70s!!!! :eek:

Παντελονι καμπανα σε μπεζ χρωμα,μαλλι μακρυ,γυαλια ηλιου στρογγυλα,

μουσι αλλα μονο το κατω μερος,παλτο με ξυλινα κουμπια και τσαντα σχολικη την χακι την πανινη με το λουρι.

Για να καταλαβετε πανω-κατω πως ηταν στο περιπου στην οψη,

οριστε μια φωτο του Βουτσα απο το "20 γυναικες κι εγω" ωπου ειναι ντυμενος χιπις... ;)



πηγη

Πραγματικα απιστευτος ο τυπος!!!! :eek:

demi off topic mod off

Photo5_eikosi_gynaikes_egw.jpg
 
Την παρακατω φορμα,την ειχα αγορασει το 1992 σε καποιο καταστημα αθλητικων ειδων στα Ιωαννινα - τοτε ηταν η εποχη,που λογω δουλειας ταξιδευαμε αρκετα συχνα με τον πατερα μου επαρχια - εκτοτε,εχουν περασει 24 χρονια και εκτος απο μερικα καψιματα απο σιδερο (πατατα της μανα μου) εχει βγει

πραγματικα,αυτο που λεμε...σκυλι!!!! :)

Μερικες φωτο....











24 χρονια και ακομα μου κανει!!!! :D



dsc00021.jpg

dsc00018.jpg

dsc00020.jpg

dsc00019.jpg

dsc00017.jpg

rsz_1992-2016.jpg
 
Πολυ ομορφο κομματι...οπως και ο κατοχος... :flower:
 
1974: Το τελευταίο φόρεμα του καλοκαιριού, τότε που οι μοδίστρες ή όσες κυρίες ήξεραν να ράβουν, ξεπατίκωναν τα μοντελάκια των ξένων οίκων μόδας...



"Ταχυδρόμος", Σεπτ. 1974

mode-74a.jpg

mode-74b.jpg

mode-74c.jpg
 
Made in Greece!!!

Αυτό τα λέει όλα...

Εγώ είχα ένα ζευγάρι Ζητα Ελλάς κάπου χωμένα αλλα δεν νομίζω να μου κάνουν ακόμα! :D

Αν τα βρω στην αποθήκη με τα παιδικά μου θα βγάλω φωτογραφία.

Θυμάστε το σλόγκαν της εταιρείας "Ζητα Ελλας και ξέρεις που πατάς"




Με λίγο ψάξιμο βρήκα αυτό... http://www.zitagroup.gr/en/collectio...t/vv-va2-2c-5/ ;)

και αυτό εδώ στο GRM : http://www.retromaniax.gr/vb/forum/%...BF%CF%86%CE%B7

ZITA HELLAS.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτά ακριβώς τα ποδοσφαιρικά της δεύτερης διαφήμισις τα είχε πάρει ο αδερφός μου. Ήταν εξάκαρφα, προσφέρονταν μαζί με κλειδάκι για τις τάπες. και φυσικά, παίζοντάς τα σε χωμάτινο γήπεδο που ήταν τότε το μόνο ... διαθέσιμο, γρήγορα οι τάπες διαλύθηκαν... Έβγαιναν στάνταρ σε μαύρο, και οι ρίγες αναλόγως, άσπρο, κόκκινο ή πράσινο.
 
ΦΖΠ1 είπε:
Αυτά ακριβώς τα ποδοσφαιρικά της δεύτερης διαφήμισις τα είχε πάρει ο αδερφός μου. Ήταν εξάκαρφα, προσφέρονταν μαζί με κλειδάκι για τις τάπες. και φυσικά, παίζοντάς τα σε χωμάτινο γήπεδο που ήταν τότε το μόνο ... διαθέσιμο, γρήγορα οι τάπες διαλύθηκαν... Έβγαιναν στάνταρ σε μαύρο, και οι ρίγες αναλόγως, άσπρο, κόκκινο ή πράσινο.
το κλειδακι σε τι χρησιμευε στις ταπες;
 
Τα εξάκαρφα παπούτσια, αυτά που φαίνονται στο τέλος της διαφήμισης, είχαν έξι αφαιρούμενες τάπες, που βίδωναν και ξεβίδωναν με το κλειδάκι αυτό. Ο άλλος τύπος είχε σταθερές τάπες ενσωματωμένες στη σόλα, και πολύ περισσότερες (4 στη φτέρνα, 6 μπροστά, αντί 2 και 4). Αυτά με τις πολλές τάπες ήταν για χώμα, τα άλλα για χόρτο.

Το κλειδάκι δεν ήταν ακριβώς εξάγωνο, σαν αυτά των εργαλείων, ήταν στρογγυλό με τρία δοντάκια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι ζώνες αυτές με την αγκράφα έχουν εξαφανιστεί τα τελευταία χρόνια.

33nybrr.jpg


Το συγκεκριμένο ντύσιμο ήταν πολύ κλασικό στα 90s και το φορούσαν ακόμη και πρωί ή μεσημέρι νεαροί.Σήμερα θεωρείται πολύ formal.Συνδυαζόταν με μαύρα σκαρπίνια ή λουστρίνια.

iwqk5j.jpg


Και για να μην φαίνεται τόσο formal αντί για σακάκι συνδυαζόταν με δερμάτινο ή αθλητικό μπουφάν.
 
H καπαρντίνα μου από το 1982. Φοβερή ποιότητα και της μόδας τότε! Για τη φωτογράφηση τη φόρεσε ο γιός μου, αλλά δεν ενέκρινε..... Άλλοι καιροί, άλλες νοοτροπίες, άλλα ερεθίσματα....





1.jpg

2.jpg
 
Γυαλιά ηλίου αγορασμένα το 1982. Ήταν Targa design Cazal, όπου το όνομα συνέδεε με μοντέλο της Porsche. Ίσως για το λόγο αυτό είχε διπλούς διαφορετικούς φακούς που άλλαζαν, 1 ζεύγος με χρωματισμό στο σύνολο του φακού και ένα με χρωματισμό μέχρι τη μέση, ώστε να σκιάζει το παρμπρίζ του αυτοκινήτου αλλά όχι το βλέμα στα όργανα. Πολύ πρωτοποριακό τότε. Θυμάμαι τα είχα πάρει σε ειδική -αν και πάλι αλμυρή- τιμή (200 Μάρκα) καθότι Νοέμβριος.

Παραθέτω σχετικές φωτογραφίες.

















1.jpg

3.jpg

2.jpg

4.jpg

5.jpg

7.jpg

8.jpg

6.jpg
 
Είχα κατέβει πρόσφατα στο κέντρο. Απο τη μια οι κοπελίτσες που φορούσαν τα jean στη μέση όπως την περίοδο 85-95 όπως θυμάμαι, από την άλλη ένα στους 6 (ή 7) φορούσαν ένα T-shirt Levi's, το κλασικό με την στάμπα τη μεγάλη σε διάφορα χρώματα, νόμιζα οτι από κάπου θα πετάγονταν κι ο Μπίλιας...

Και εντάξει με τη μόδα για τα jean ψηλά, αυτό με τα T-shirt  τι είναι πάλι; Τα δίνουν προσφορά;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα