Retro Σοκολάτες !

Ωραίος, το θυμάμαι, από τις πολύ παλιές... :)
 
Και εγω προσπαθουσα να μην χαλασω τη φιγουρα απο τις σοκολατες με τους disney χαρακτηρες αλλα ματαια!Θυμαμαι μου αρεσε η γευση αλλα με τον καιρο την εβρισκα καπως βαρια και λιγωτικη!

Δοκιμασα Lila pause με γευση γιαουρτι,ηταν πολυ καλη αλλα τιποτα δεν συγκρινεται με την κλασσικη! ;)

Οσο για την σοκολατα με την Χιονατη και τους 7 νανους στο περυτιλιγμα θυμηθηκε κανεις ποια ηταν?!:what:
 
disney family παιρναμε πολυ συχνα ηταν ενα πακετο με 4 νομιζω και ειχε δωρο καρτ-ποσταλ τελευταια φορα που ειδα να κυκλοφορουν ηταν με τον βασιλια των λιονταριωμ μετα χαθηκαν κριμα :(
 
Πωωω τι κορυφαίο ΚΟΡΥΦΑΙΟ ομως θέμα ανοίξατε?????

Λόγω θεμάτων υγείας δυστυχώς έχασα πολλά χρόνια της δεκαετίας του '90 και δεν θυμάμαι πολλά!

Όμως!

Θυμάμαι ΤΟ Ντέρμπι (και νομίζω με θυμάται και αυτό.....) και όποτε μου δοθεί η ευκαιρία ε τσακίζω κανα δυο έτσι για το καλό που λενε!!!!!
 
Δυο διαφημίσεις της σοκολάτας Μαρς που υπάρχει ακόμα. Δεν ξέρω αν είναι λάθος των τίτλων στη διαφήμιση, αλλά το πολυτονικό σύστημα στη διαφήμιση του 1989 μπορεί να σημαίνει ότι η Μαρς υπήρχε και πριν το 1982 στην Ελλάδα; Ή κάν ωλάθος;

Μαρς (1998)

Mars polytoniko 89.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ποδοσφαιρικό αγώνα της δεκαετίας του 1950, βλέπουμε διαφήμιση στο γήπεδο μιας σοκολάτας που δεν αναφέρθηκε ακόμα. ΙΡΙΣ! Από την ταινία "Κυριακάτικοι Ήρωες" του Β. Γεωργιάδη.

SOKOLATA IRIS DIAFIMISI57.jpg
 
Ειμαι παρα πολυ θυμωμενη με την ΙΟΝ.

Αγορασα προχθες μια Αμυγδαλου και την ανοιξα γνωριζοντας οτι εδω και καναδυο χρονια ειναι πειραγμενη. Προτου ακομη δοκιμασω, παρατηρησα το χρωμα της και ειδα οτι ηταν πιο σκουρο απο ποτε. Μολις δοκιμασα διαπιστωσα αυτο που υποψιαστηκα.

Της αλλαξαν τα φωτα. Ακομα χειροτερη τωρα απο την αλλαγη που της εκαναν προ διετιας. Ζαχαρη τιγκα, εντονη μυρωδια κακαου και σκανδαλωδης ελλειψη γαλακτος (εξ' ου και το σκουρο χρωμα).

Κριμα για την εταιρια που κατεστρεψε το καλυτερο και πιο δημοφιλες προϊον της. Πονταρει προφανως στο γεγονος οτι ο περισσοτερος κοσμος δε θα καταλαβει τιποτα. Παντως εγω και πιστευω και αρκετοι αλλοι, δεν προκειται να ξαναγορασουμε τη σοκολατα αυτη.

Φοβαμαι οτι και στη Γαλακτος τα ιδια θα εχουν κανει.

Αν ειναι ετσι, οποτε ακουω "Πιο γαλακτος δε γινεται" θα βαζω τα γελια.
 
αληθεια bambinella; :eek: δεν το περιμενα αυτο ειδικα απ τη στιγμη που η ΙΟΝ ειναι (μαλλον) η μοναδικη ελληνικη σοκολατοποιΐα απ τη στιγμη που η Παυλίδης εξαγοράστηκε το 1990 από τον αμερικανικό κολοσσό KraftFoods και αλλαξαν προς το χειροτερο οι γευσεις των προϊοντων που αγαπησαμε.. τι κριμα..
 
εγώ έφαγα πρόσφατα την 200gr και μου φάνηκε όπως παλιά...
 
Εγω αγορασα μια τετραδα σε πολυ μικροτερο μεγεθος απο των 200 γρ. του Σπυρου.

Οπως εγραψα και στο τελευταιο μου μηνυμα, η εταιρια πονταρει στο γεγονος οτι ο περισσοτερος κοσμος δε θα καταλαβει τη διαφορα.

Καταλαβαινω πως οσα ειπα για τη γευση της, δεν αποδεικνυονται, γι' αυτο προσεξτε τουλαχιστον το χρωμα της σοκολατας.

Αν σας φαινεται ιδιο με αυτο που θυμαστε απο παιδια, ενταξει παω πασο. Αν ομως το βρισκετε κι εσεις οσο σκουρο το βρηκα εγω, τοτε αυτο φωναζει λιγοτερο γαλα στη συνθεση, αρα και διαφορετικη γευση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τρώω αρκετά συχνά σκολάτες ΙΟΝ, και αμυγδάλου και γάλακτος.

Ομολογώ ότι δεν έχω καταλάβει κάποια διαφορά...
 
Μια σοκολατα ΙΟΝ Αμυγδάλου που μας φερνει ευτυχια!!Η πρωτη γλυκια γευση στην ζωη!!!!
 
Lila Pause, μακράν η αγαπημένη μου. Επι σχεδόν 20 χρόνια δεν υπηρχε περίπτωση να μην έχω φάει τουλάχιστον 2-3 την εβδομάδα. Εθισμός!!

Στις θέσεις 2 και 3 είναι η Crunch και τα πουράκια Παπαδοπούλου αντίστοιχα. Υπάρχουν και άλλες, γνωστές και μή, σοκολάτες που έχω κατα καιρούς δοκιμάσει, αλλά οι παραπάνω μου αλλάζουν τη διάθεση κάθε φορά που τις βάζω στο στόμα

Μια άλλη σοκολάτα που μου άρεσε αλλά πλέον εδώ και χρόνια δεν πωλείται στην Ελλάδα είναι η LION. Στο εξωτερικό όμως πωλείται κανονικά και όσες φορές τυγχάνει να ταξιδεύω αγοράζω καμιά 10αριά κομμάτια. :p
 
στην ταινια "το ξυλο βγηκε απ τον παραδεισο" βλεπουμε πεντακαθαρα οτι η σοκολατα που προσφερει η Αλικη στον καθηγητη Φλωρα (Δημητρη Παπαμιχαηλ) ειναι μια ΙΟΝ αμυγδαλου στα 02:09 λεπτα του βιντεο :)

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
στην ταινια "το ξυλο βγηκε απ τον παραδεισο" βλεπουμε πεντακαθαρα οτι η σοκολατα που προσφερει η Αλικη στον καθηγητη Φλωρα (Δημητρη Παπαμιχαηλ) ειναι μια ΙΟΝ αμυγδαλου.
Αααχ, τι νοστιμη που θα ηταν το 1959!
 
Στο περιπτερο του Σταυρου Ντανακουλη(Σταυρος Ξενιδης),στην ταινια "το κλωτσοσκουφι" (1960), βλεπουμε μια εντυπη διαφημιση της σοκολατας ΙΟΝ ION1.jpgπου γραφει "σοκολατες ΙΟΝ,αναπτηρας * ... σοκολατα υγειας,σοκολατα γαλακτος,σοκολατα αμυγδαλου"

ION2.jpg στ αριστερα της φωτογραφιας φαινονται καποια προϊοντα ΙΟΝ,σιγουρα το κατω κουτι εχει σοκολατες αμυγδαλου ΙΟΝ,το πανω κουτι ισως τσιχλες ;

* μετα δε μπορω να δω τι γραφει
 
Παντως αυτη της ΙΟΝ με το 70 τα εκατο κακαο και το μυγδαλο ειναι υπέροχη! Μεγαλη εξελιξη απο την απλη υγειας η οποια ομως ειναι ακομα πολυ καλη και με υπεροχη συσκευασια.

Οι γαλακτος δεν μου αρεσαν ποτε ιδιαιτερα, αν βαζουν πλεον λιγοτερο γαλα και πιο πολυ κακαο μαλλον καλο μου ακουγεται! Για μενα το γαλα χαλαει την γευση της σοκολατας. Εξαιρεση η Σερανο που κυκλοφορει ακομα και ειναι οτι πιο κοντα σε μια παστα Σερανο απο ζαχαροπλαστειο ( και με τις μισες θερμιδες περιπου). Και τα σοκολατακια Τζοκοντα και Νουαζετες ειδικα τα λιγο διαφορετικα με τις περιεργες γεμισεις που βρισκεις μονο σε ζαχαροπλαστεια πλεον.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Domenica, οι γευστικες μας προτιμησεις απεχουν μεταξυ τους ετη φωτος. :)
 
Στην ταινια "ο γιγας της Κυψελης" ο Νικος Ριζος κραταει μια σοκολατα γαλακτος (δε μπορω ομως να καταλαβω τι μαρκα ειναι)

sokol.jpg

2.jpg

sokolata galaktos.jpg

sokolat.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα