Retro Σοκολάτες !

Lila Pause η αγαπημένη μου!Και ακόμα αγοράζω!

Και φυσικά έπαιρνα ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ γιατί συμπλήρωνα και albums με αυτοκόλλητα Flinstones,Scooby Doo κλπ τα οποία περιέχονταν τότε στις ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σοκολάτες τετράγωνες ΝΑΙ

asgourak είπε:
Η kiss ήταν ολη ροζ μέσα και δεν είχε τα κομματακια τρούφαςΤις σοκολάτες Ναι τις θυμαται κανεις? Ήταν οι πρωτες τετράγωνες που είχαν κυκλοφορήσει

Εκτός της παραπάνω αναφοράς δεν έχω βρει τίποτε άλλο στο φόρουμ.

Κι όμως, απ' όσο θυμάμαι έκανε πάταγο εκείνη την εποχή.

Από την τηλεοπτική διαφήμιση θυμάμαι τα εξής:

- "Την είδε κι ο Γιαπωνέζος!"

- (ο Γιαπωνέζος) "Νάι Νάι Φάει Φάει"

Δεν είμαι σίγουρος αν και η επόμενη σκηνή είναι από αυτή τη διαφήμιση:

- "Και σοκολάτα λευκή!"

(εμφανίζεται μια μαύρη καλλονή, μάλλον η Υβέτ και αναφωνεί με έκπληξη)

- "ΛΕΥΚΗ;;"

Τα ερωτήματα είναι:

- Ποιος την είχε κυκλοφορήσει; Ο Παυλίδης;

- Ποια βγήκε πρώτη; Αυτή ή η Break της ΙΟΝ;
 
zxspec83 είπε:
εμφανίζεται μια μαύρη καλλονή, μάλλον η Υβέτ
Παρεπιπτόντως, που βρίσκεται η Υβέτ τώρα;

Τη θυμάμαι στη διαφήμιση με τα καλλυντικά Μάντισον και πριν καμιά 15αριά χρόνια σε μια εκπομπή με θέματα νυχτερινών κλαμπ (Μύθοι & Πραγματικότητες), με τον Δημήτρη Παπανώτα και την Ανθή Βαρά στις νυχτερινές εξορμήσεις...
 
ION ΑμυγδάλουΆνθος Αραβοσίτου με σοκολάτα

Kiss

Yes Nestle

Lila Pause

Break

και ένα μπισκότο με σοκολάτα του ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ
H yes της nestle δεν ήταν ένα μικρό κέικ με επικάλυψη σοκολάτας (φοβερή γεύση,ακόμα τη θυμάμαι!)?

Αν ναι,ξέρει κανείς αν υπάρχει ακόμα έστω και με αλλαγμένη ονομασία?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι τη διαφήμιση της σοκολάτας YES

Μηχανόβιος YES

Μπαρόβιος YES

Ερωτόβιος YES

Νυχτόβιος YES
 
audiodee είπε:
Παρεπιπτόντως, που βρίσκεται η Υβέτ τώρα;Τη θυμάμαι στη διαφήμιση με τα καλλυντικά Μάντισον και πριν καμιά 15αριά χρόνια σε μια εκπομπή με θέματα νυχτερινών κλαμπ (Μύθοι & Πραγματικότητες), με τον Δημήτρη Παπανώτα και την Ανθή Βαρά στις νυχτερινές εξορμήσεις...
Ειδική Σύμβουλος του Δημάρχου Αθηναίων σε θέματα μετανάστευσης!

Ενδιαφέρουσα εξέλιξη. Βρίσκεται εκεί από το 2002.

Αυτή είναι η ιστοσελίδα της

http://members.tripod.com/~Yvette_gr/
 
Αγαπημένα τα σοκολατάκια mabel,τα παίρναμε σε γιορτές και επίσης σε επισκέψεις κερνούσαν mabel,ή noisetta ή joconda!
 
exetleos είπε:
θυμάτΑΙ κανεις τις κατι μικρες σοκολατιτσες παυλιδη-΄''πεταλούδα''??εκαναν 5 μονο δραχμεςκαι της ετρωγα δεκα-δεκα!Επίσης οι μπισκότες παπαδοπουλου γεμιστές ριγέ!
Τις θυμάμαι εγώ...

Χαρακτηριστικό περιστατικό της εποχής. Έχω πάει με τη μητέρα μου στο μπακάλικο δίπλα να ψωνίσει. Ρίχνω μια ματιά στο ράφι με τα ξηροκάρπια και τις σοκολάτες και βλέπω το κουτί με τις "πεταλούδες" άδειο....Τη τελευταία σοκολάτα την έτρωγε εκείνη τη στιγμή ο ίδιος ο μπακάλης. Εγώ αμέσως ξεκινώ το κλάμα...

Η ειρωνία είναι ότι δε ξανακυκλοφόρησαν, δε τις ξαναέφερε ποτέ. Ήταν άνοιξη του 1990. Κόστιζαν 50δρχ. Αυτά!
 
Δεν είδα να έχει αναφερθεί το Smash!, γκοφρέτα με σοκολάτα και ξηρούς καρπούς απο πάνω. Σε μαύρο περιτύλιγμα, είχα δει και διαφήμισή της στην τηλεόραση. Γύρω στο 1988.

Απ'ότι είδα με μια γρήγορα αναζήτηση έχει αλλάξει συσκευασία και περιεχόμενο, και η εταιρία που τη φτιάχνει μου είναι άγνωστη.
 
Πολύ ωραίες ηταν και κάτι σοκολατένιες καρδούλες με κάποια γέμιση ίσως βατόμουρο η συσκευασία ηταν σακουλάκι νομίζω σαν αλουμινένιο εταιρεία δεν θυμάμαι ισως παυλίδης ή παπαδοπούλου.

Και θυμήθηκα και οτι η κουκουρούκου έβγαζε μια εποχή κάποια αυτοκολητάκια με στιχάκια πολύ γέλιο.Θυμήθηκα ενα <<Δέν είναι Βόας Δεν είναι κροταλίας είναι ο ερωτευμένος ο Ηλίας>> Και τον έδειχνε με σώμα φιδιού και ανθρώπινο κεφάλι νομίζω να φλερτάρει-κορτάρει μια κοπέλα και αυτη με σώμα φιδιού και ανάμεσα τους είχε καρδούλες.

Και είχαμε και σπίτι ενα είδος σαν ζάχαρη λευκή σε χοντρά κομμάτια το λέγαμε κάντιο και θυμάμαι μου έδεινε η μητέρα μου μικρά κομμάτια οταν είμασταν άρωστοι-συναχωμένοι σαν φάρμακο :biglaugh: μάλλον ηταν το placebo effect η κάτι σαν τονωτικό ισως και για να ξεχαστούμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Captain Nemo είπε:
Πολύ ωραίες ηταν και κάτι σοκολατένιες καρδούλες με κάποια γέμιση ίσως βατόμουρο η συσκευασία ηταν σακουλάκι νομίζω σαν αλουμινένιο εταιρεία δεν θυμάμαι ισως παυλίδης ή παπαδοπούλου.
Αν η συσκευασία ήταν καφέ χρώματος ήταν "Παπαδοπούλου" και οι καρδιές ήταν μικρά γλυκίσματα τύπου "μελόψωμα με επικάλυψη σοκολάτας":thumbup:...
 
nasos o είπε:
Αν η συσκευασία ήταν καφέ χρώματος ήταν "Παπαδοπούλου" και οι καρδιές ήταν μικρά γλυκίσματα τύπου "μελόψωμα με επικάλυψη σοκολάτας":thumbup:...
Αυτές πρέπει να ηταν έκανες φοβερή περιγραφή νομίζω πρέπει να εχουν καταργηθεί δεν της εχω ξαναδεί κάπου οπως πολλα αλλα καλα προιόντα.
 
Και τα σοκολατάκια με λικέρ μέσα,δεν πρέπει να κυκλοφορούν...έχω πολύ καιρό να τα δω...πριν 4-5 χρόνια είχα δοκιμάσει τελευταία φορά και δεν είχαν την αυθεντική γεύση που είχαν παλιά.
 
thebest20 είπε:
Και τα σοκολατάκια με λικέρ μέσα,δεν πρέπει να κυκλοφορούν...έχω πολύ καιρό να τα δω...πριν 4-5 χρόνια είχα δοκιμάσει τελευταία φορά και δεν είχαν την αυθεντική γεύση που είχαν παλιά.
Tα mabel με το λικέρ τα θυμάσαι ;;; Εκείνα ήταν...
 
Ποια ήταν η πρώτη λευκή σοκολάτα που φάγατε;΄Εγώ μία κραντς. Θυμάμαι και την διαφήμιση με την τυπισσα που της φευγουν στο λεωφορείο όχι μόνο τα γουόκμαν, αλλά και τα σκουλαρίκια από τα αυτιά, όταν δαγκώνει την εν λόγω σοκολάτα ένας μπάρμπας.:biglaugh::biglaugh:
 
stakovios είπε:
Ποια ήταν η πρώτη λευκή σοκολάτα που φάγατε;΄Εγώ μία κραντς.
Εγω μια ΙΟΝ με σταφιδες (μαλλον).

Απαισια ηταν :p

προτιμω τις γαλακτος με αμυγδαλα γιατι.. δεν θα βρεις ποτε χαλασμενο αμυγδαλο, ενω στα φουντουκια τα μισα ειναι χαλασμενα :xm:
 
1992-93 deep sta dip τύπου πακοτίνια με μια σως στο σακουλάκι για να βουτάτε! το έτρωγα στο δημοτικό! καταργήθηκαν μετά από 2 χρόνια περίπου... σκέτη φόλα!
 
nasos o είπε:
Tα mabel με το λικέρ τα θυμάσαι ;;; Εκείνα ήταν...
Θυμάμαι άλλα με λικέρ και όχι τα mabel.Αυτά που θυμάμαι ήταν στρογγυλα,με γαλάζιο περιτύλιγμα,και μάλλον πωλούνταν μόνο σε ζαχαροπλαστείο και όχι σε supermarket.Τα mabel υπάρχουν ακόμα?Δεν τα έχω δει κάπου!
 
ΚΕΣΣΕΤΙΝΑ ΤΗΣ ΜΕΛΟ

ΦΟΒΕΡΗ ΣΟΚΟΛΑΤΑ Η ΚΑΣΕΤΙΝΑ ΤΗΣ ΜΕΛΟ & Η ΓΕΜΙΣΤΕΣ ΤΗΣ ΜΕΛΟ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕ ΓΕΜΙΣΗ ΦΥΣΤΙΚΙ :p
 
Πίσω
Μπλουζα