Retro Σοκολάτες !

βασω είπε:
Μήπως εννοείς τις Milka;Κυκλοφόρησαν πάλι! Μεχρι πρόσφατα η Lila pausel ήταν η μόνη "εν ζωή" εκπρόσωπος.

Αλλά από πέρσι εμφανίστηκαν πάλι στα περίπτερα σε πάνω από 20 γεύσεις.

Είναι (μάλλον) οι πιο ακριβές, αλλά κατά τη γνωη μου και οι πιο νόστιμες σοκολάτες :D :D:D

Επίσης... Θυμάται κανένας κάτι πλάκες σοκολάτας γάλακτος

που είχαν επάνω φιγούρες Disney από λευκή σοκολάτα;

Ήταν σ'ένα κόκκινο περιτύλιγμα...

Θυμάμαι ότι πάντα προσπαθούσα να φάω το γύρω-γύρω

και να μείνει η φιγούρα... κι ενώ τα πήγαινα τόσο καλά,

τελευταία στιγμή μου έσπαγε ένα ποδαράκι, ένα σκουφάκι,

κάτι τέλος πάντων, που μου κατέστρεφε την προσπάθεια!! :cry:

Έχω να τις δω χρόνια... #)
Τα Milka έχουν επανακυκλοφορήσει, παλιά μόνο στα αφορολόγητα τα πούλαγαν, και παρεμπιπτόντως έχω Milka στο σπίτι με γεύση φουντούκι.
 
Εγώ πάντως σταμάτησα να καταναλώνω σοκολάτες από το 2001 διότι μου προκαλούσαν ένα σωρό αλλεργίες.
 
Σοκολατακια με λικερ εχει σε πολλα ζαχαροπλαστεια και ειναι ακριβουτσικα. Η πρασινη σοκολατα πρεπει να ηταν γεμιστη με παστα ζαχαρωμενης μεντας στην Αγγλια ειναι συνηθισμενο. Εμενα μου αρεσαν και αρεσουν οι μαυρες και στον φουρνο της γιαγιας μου τσακιζα τις κουβερτουρες. Αραπακι φτιαχναμε στον φουρνο ειναι κεικ σοκολατα με σιροπι απο λιωμενη κουβερτουρα. Οταν το φτιαχναμε περιμενα πριν πανε το τεραστιο μπωλ σαν καζανι για πλυσιμο για να προλαβω να βουτηξω το σιροπι που εμενε στον πατο. Φτιαχνεται πολυ ευκολα αλλα ειναι θανατος οσον αφορα θερμιδες και χοληστερινη,δεν ηξερα πως υπαρχει και ετοιμο. Μου αρεσαν κατι πασχαλινες μαυρες σοκολατες σε σχημα κουνελακι που μεσα ειχαν καραμελες ή μαυρες,σοκολατενιες ελιτσες με μυγδαλο. Θυμαστε κατι σοκολατες των 80ς που ηταν χοντρες γυρω γυρω και μεσα λεπτες σαν τσιγαρόχαρτο? Η πρωτη ασπρη σοκολατα που έφαγα ήρθε απο το εξωτερικο και ήταν σαν βουτυρο με ζάχαρη. Δεν μου άρεσε αλλά ήταν παν σπάνια και έτσι έδειξα ενθουσιασμό.
 
αγαπημενες κις λακτα και απο ζαχαροπλαστειο οι κλασικες καριοκες
 
Πολύ καλή σελίδα (εργασία) πάνω στη σοκολάτα με πολλές ρετρο φωτογραφίες (και διαφημίσεις) εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
dr_slump είπε:
Χαχα δεν το περίμενα... thanks ;DΤην Lion τη θυμάται κανείς; Εδώ στην Βρετανία υπάρχει ακόμα, στο επόμενό σας meeting θα σας κεράσω μια κούτα!
φυσικα την θυμομαστε slump,ηταν ενα απο τα καλυτερα προιοντα της nestle το οποιο απολαυσα εντελως τυχαια χτες βρισκοντας το μετα απο τοσα χρονια ξανα σε ενα supermarket εδω στο χωριο μου [κομποτι -Αρτας] που ειχα ερθει το προηγουμενο 3ημερο για διακοπες και φυσικα πηρα και τα 15τμχ της συσκευασιας,αφου η ταμιας ειχε γουρλωσει τα ματια και με κοιταγε.πραγματικα εισαι τυχερος στην βρετανια που εισαι και μπορεις να απολαμβανεις και αλλα προιοντα τα οποια δεν υπαρχουνε εδω :)
 
Στο amazon.co.uk οι δεκα εχουν ?8.4 ολα μεσα:

Lion Bar x 10 Bars

Σε 4-5 μερες θα σε περιμενει μια γλυκια εκπληξη στην πορτα σου!

Εκτος και αν κατι εχει καταργηθει παγκοσμιως ειναι πανευκολο να εχει κανεις οτι τραβαει η ψυχουλα του και γιατι οχι, να δοκιμασει και καποιες καινουριες γευσεις (πχ πραγματα που βλεπουμε σε ξενες ταινιες και σειρες και δεν υπαρχουν εδω).
 
freaktmp είπε:
Στο amazon.co.uk οι δεκα εχουν ?8.4 ολα μεσα:
Lion Bar x 10 Bars

Σε 4-5 μερες θα σε περιμενει μια γλυκια εκπληξη στην πορτα σου!

Εκτος και αν κατι εχει καταργηθει παγκοσμιως ειναι πανευκολο να εχει κανεις οτι τραβαει η ψυχουλα του και γιατι οχι, να δοκιμασει και καποιες καινουριες γευσεις (πχ πραγματα που βλεπουμε σε ξενες ταινιες και σειρες και δεν υπαρχουν εδω).
να εισαι καλα freaktmp για τις πληροφοριες που μας εδωσες,θα το τσεκαρω αμεσα :)
 
Ίσως λίγοι να γνωρίζουν ότι κάποτε σοκολάτες έβγαζε η ΕΒΓΑ, αλλά και ο Λουμίδης! Έχω στη διάθεσή μου κάποιες φωτό (από διαφημιστικές καταχωρήσεις) αλλά δεν ξέρω πώς να τις επιφορτώσω :-(
 
Dimitrissss είπε:
Ίσως λίγοι να γνωρίζουν ότι κάποτε σοκολάτες έβγαζε η ΕΒΓΑ, αλλά και ο Λουμίδης! Έχω στη διάθεσή μου κάποιες φωτό (από διαφημιστικές καταχωρήσεις) αλλά δεν ξέρω πώς να τις επιφορτώσω :-(

Ακολουθείς τον οδηγό από εδώ ;)
 
Kambia είπε:
Ακολουθείς τον οδηγό από εδώ ;)
Ευχαριστώ. Θα το προσπαθήσω.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Kambia είπε:
Ακολουθείς τον οδηγό από εδώ ;)
Τα κατάφερα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
''επιφόρτιση'' !!!

θυμάται κανείς μια σοκολάτα ''bittermilk''? δεκαετία '90 θα 'ελεγα ...
 
BETTY BOOP είπε:
Οι σοκολάτες με την πεταλούδα στο περιτύλιγμα τις θυμάμαι τέλη δεκαετίας του 80 με αρχές δεκαετίας του 90. Ήταν σαν τις LACTA τις μικρές...
κι εγω θυμαμαι κατι σοκολατες γαλακτος,ηταν μικρες με κοκκινο περιτυλιγμα και πεταλουδα.Μηπως ηταν αυτες οι σοκολατες που πισω απ το ασημενιο εσωτερικο περιτυλιγμα ειχαν και φιγουρες απο χαρτονι που ειχαν πανω τους ηρωες απο κινουμενα σχεδια;
 
Σοκολάτες μικρές με εξώφυλλο μια πεταλουδίτσα πέταγαν στο Πατρινό Καρναβάλι τέλη 80ς, αρχές 90ς, δεν θυμάμαι την επωνυμία αλλά ήσαν γευστικές.

Από σοκολάτες μικρός είχα αδυναμία ΣΤΗΝ ΣΕΡΑΝΟ έπειτα στην γάλακτος ΙΟΝ, 3η σε θέση την Αμυγδάλου και 4ή την Υγείας. Την λακτα την είχα τελευταία επιλογή ήταν πολύ γλυκειά (αν και κάποιες που έχουν βγει τελευταία όπως η velvet, καθώς και τα love lactakia είναι ωραίες σε γεύση).

Μικρός θυμάμαι και τις ΙΟΝ με γέμιση cherry brandy... αρκετά ιδιαίτερες στον ουρανίσκο. Τέλη 80ς αρχές 90ς σκάνε οι Break... οι οποίες απλά δεν μασιούνται και δεν μου αρέσουν. Επίσης καλές και οι Τομπλερόν αν και υπερεκτημημένες. Οι crunch μου άρεσε μόνο λευκή αν και πολύ χρατσαχρούτσα και γαλατίλα. Τέλη 90ς σκάνε οι Scream οι οποίες δεν άντεξαν στο χρόνο.

Σήμερα αν επιλέξω περιπτέρου σοκολάτα θα πάρω είτε κάποια milka (με γέμιση αφρό σοκολάτας), είτε μαύρη-μαύρη υγείας. Η γεύση που μου πάει με τον καπνό πλέον είναι η γλυκόπικρη. Αν όμως θέλω ποιότητα θα σκάσω σε κάνα Leonidas.
 
βασω είπε:
Μήπως εννοείς τις Milka;Κυκλοφόρησαν πάλι! Μεχρι πρόσφατα η Lila pausel ήταν η μόνη "εν ζωή" εκπρόσωπος.

Αλλά από πέρσι εμφανίστηκαν πάλι στα περίπτερα σε πάνω από 20 γεύσεις.

Είναι (μάλλον) οι πιο ακριβές, αλλά κατά τη γνωη μου και οι πιο νόστιμες σοκολάτες :D :D:D

Επίσης... Θυμάται κανένας κάτι πλάκες σοκολάτας γάλακτος

που είχαν επάνω φιγούρες Disney από λευκή σοκολάτα;

Ήταν σ'ένα κόκκινο περιτύλιγμα...

Θυμάμαι ότι πάντα προσπαθούσα να φάω το γύρω-γύρω

και να μείνει η φιγούρα... κι ενώ τα πήγαινα τόσο καλά,

τελευταία στιγμή μου έσπαγε ένα ποδαράκι, ένα σκουφάκι,

κάτι τέλος πάντων, που μου κατέστρεφε την προσπάθεια!! :cry:

Έχω να τις δω χρόνια... #)
μολις ανεβηκε το βιντεο με τη διαφημιση της σοκολατας disney family:


ευχαριστουμε πολυ cauldron!!!!!!
 
katerinak είπε:
μολις ανεβηκε το βιντεο με τη διαφημιση της σοκολατας disney family:

Τις θυμάμαι! Θυμάμαι ακόμα τη γεύση τους! Προσπαθούσα κι εγώ αυτό που έκανε η βάσω και πράγματι πάντα κάτι πήγαινε στραβά και δεν τα κατάφερνα...

Νομίζω ότι υπήρχε και έκδοση για τον Βασιλιά των Λιονταριών, ή λάθος θυμάμαι;
 
Τις θυμάμαι! Θυμάμαι ακόμα τη γεύση τους! Προσπαθούσα κι εγώ αυτό που έκανε η βάσω και πράγματι πάντα κάτι πήγαινε στραβά και δεν τα κατάφερνα...Νομίζω ότι υπήρχε και έκδοση για τον Βασιλιά των Λιονταριών, ή λάθος θυμάμαι;
nwntas δεν εχω ιδεα αν κυκλοφορησε και με το "βασιλια των λιονταριων" ..εγω εμεινα σ αυτη την πρωτη εκδοση,μετα δεν ξερω τι εγινε και δεν ξαναπηραμε τετοιες σοκολατες,κυκλοφορουν ακομη;
 
βρηκα ενα παλιο περιτυλιγμα απο κουκου-ρουκου οριστε roukou.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα