Retro Συνάντηση...

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
77
Θα ήθελα να προτείνω κάποια στιγμή και όταν τα μέλη του Forum θα είναι πολλά να κάναμε έτσι βρε παιδιά σε ένα χώρο οπουδήποτε μια συνάντηση

όλων των παλιών αγαπητών φίλων που ζήσανε αυτή την εποχή την τόσο γλυκιά και νοσταλγική !Να φέρει ο καθένας ότι μπορεί από υπολογιστές παιχνίδια και να κάνουμε ένα ωραίο πάρτυ και να παίξουμε Games με διαγωνισμούς και κάποια τυπικά δώρα! Μουσική του 80!και άλλα καλούδια!

Ξέρω ότι αυτό μπορεί να είναι δύσκολο αλλά αξίζει τον κόπο!!!!Ότι χρειαστεί το συζητάμε και βλέπουμε αν μπορούμε η όχι! :)
 
Η αλήθεια είναι πως η συγκεκριμένη ιδέα στριφογυρίζει αρκετό καιρό και στο δικό μου μυαλό. Υπάρχουν πολλοί που μεγάλωσαν στα 80s και εκτιμούν την αυθεντικότητα και την μοναδικότητά τους, ειδικά σε μια εποχή που η έμπνευση και η πρωτοτυπία έχουν περάσει σε δεύτερη μοίρα.

Απ΄ότι μαθαίνω είναι αρκετοί 30άρηδες και στο mame.gr, παιδιά της γενιάς μας, που θα τα ενδιέφερε ένα τέτοιο happening ή, σε πρώτη φάση, μια μαζική retroσυνάντηση.

Είχε οργανώσει παλιότερα και το PC Master μια αντίστοιχη φάση αν δεν κάνω λάθος, όπου είχαν μαζευτεί αρκετοί τρελλοπιξελάδες :)

Στο μεταξύ έχουμε ήδη βρεθεί με τoν ambu_dare, ενώ θα ήθελα να συναντήσω από κοντά τον billy, τον Wally, εσένα και όλα τα παιδιά που τους συγκινεί η όλη φάση.

Tώρα που το καλοκαιράκι πλησιάζει, όλο και κάτι θα μαγειρέψουμε ;)
 
My vote: YES

Ambu, votes in favour... of meeting some more papoudes :)

Ωστόσο θα προσπαθήσω να φέρω και κανένα φιλαράκι παρέα εάν τελικά κανονιστεί...
 
Greek Retromaniax Convention 1 - Clash of the Legends

Ε ρε γλέντια!...

Ώρα να μαζευτούν οι παππούδες να τα πουν σιγά σιγά.

Για Σάββατο μέχρι στιγμής (διορθώστε με αν κάνω λάθος) είναι μέσα ο ambu_dare, Wally και ο υποφαινόμενος.

Δηλώστε συμμετοχή και κερδίστε έναν BBC Electron (οοοps..ξέχασα δεν είμαστε στο Grand Prix I), αλλά και την ευκαιρία να πιείτε κανένα ρετρομπυρόνιον με τα ιερά τέρατα των 80s (διακόψτε με όταν αρχίσω να υπερβάλλω!).

Αναμένω να ενημερώσουν εγκαίρως στο παρόν thread ποιοί μπορούν / προτίθενται να παραβρεθούν σε αυτό το κοσμογονικής σημασίας ιστορικό γεγονός όπως επίσης και προτάσεις για τον επακριβή προσδιορισμό ώρας και μέρους, αλλά και του εξοπλισμού με τον οποίον θα καταφθάσουμε.

Δικαιολογίες δεν υπάρχουν. Όσοι δεν καταφέρουν να έρθουν, έχουν να διαλέξουν ως τιμωρία μεταξύ απαγχονισμού και σκαναρίσματος 5 τευχών ανά ημέρα!

:)
 
Τελεια..ισως ειναι το γεγονος του Καλοκαιριου :)

Απλα συμπληρωνω στο ιδιο εορταστικο υφος με του ΑΕΟΝ, οτι το Σαββατο (και καθε Σαββατο) 4 με 6 το απογευμα ειμαι στο studio του gamesradio.gr (internetικο ραδιοφωνο) μαζι με τους Βαγγελη Δασκαλο και Γιωργο Αβρονιδακη παρουσιαζοντας την εκπομπη RETRO με θεμα παλια videogames και 80ς . Αν θελετε μπορουμε (τιμη μας) να φιλοξενησουμε οσα "γεροντια" θελουν να τα πουν και on the wire - απλα για ζεσταμα.

Εννοειται οτι ακολουθω την παρεα οπου αποφασιστει και τα παραπανω ειναι απλα μια ιδεα.

See you all there
 
Θα είμαι και εγώ εκεί.

Αν βρούμε και μέρος που να μπροούμε να στείσουμε και μερικά home, φέρνω :

Spectrum 48K + Inteface 1

C64

Atari ST

Και φυσικά Amiga.

Θα χρειαστούμε και τηλεοράσεις μάλλον. Χμμ κομματάκι δύσκολο εκτός και αν φέρει κανείς LCD.
 
Για την εκπομπή είναι νωρίς να πω μετά πλήρους βεβαιότητος. Για την ακρίβεια θα γνωρίζω με σιγουριά να σου πω την Παρασκευή. Αύριο θα γράψω μια πρώτη δική μου λίστα με μάλλον δυσεύρετα καλούδια.
 
:mad: Θα σας δειρω ολους.................................:mad: :D
 
akmaka πολύ ωραία η ιδέα σου, αν μαζευτούμε πολύ να κάνουμε και σύλλογο... φαντάζει λιγάκι μακρινό αλλά έτσι θα λειτουργούμε πιο οργανωμένα.
 
Vaszio σε συμπαθώ ιδιαίτερα, αλλά μου βιάζεσαι πολύ! Περίμενε ντε πρώτα να βρεθούμε!

Θα κάνω την μεταφορά ambu_dare (bear with my slow response time, I'm still without DSL!) γιατί το θέμα είναι ενδιαφέρον και εντάσσεται σε όσα σκεφτόμουν κι εγώ ο ίδιος να το εισηγηθώ.

Επίσης όσοι ανακοινώνετε υλικό για ανταλλαγές να ανακοινώνετε μόνο ΝΟΜΙΜΑ πράγματα από εδώ, τα οποία δεν έχουν ή δεν καλύπτονται πια από copyright.
 
AEON είπε:
Επίσης όσοι ανακοινώνετε υλικό για ανταλλαγές να ανακοινώνετε μόνο ΝΟΜΙΜΑ πράγματα από εδώ, τα οποία δεν έχουν ή δεν καλύπτονται πια από copyright. Αν έχετε πιο ...περίεργες ορέξεις, υπάρχουν και τα PM! ;)
Καλώς το ξεκαθαρίσαμε αυτό όμως...

Τι σόι δικαιώματα έχει μία σειρά ή ταινία η οποία αφενός κυκλοφορεί σε εμπορικό πακέτο αφετέρου την έχουμε καταγράψει από τηλεοπτική εκπομπή μέσω κάποιου καναλιού? Τι ισχύει και για όλα τα 80s που συζητάμε και τα έχουμε από εγγραφές από τα κρατικά κανάλια?

π.χ.: Η τηλεταινία του νέου κύκλου του BattleStar Gallactica (που κυκλοφορεί σε DVD), την οποία όμως εγώ την έχω σε εγγραφή DVD από την εκπομπή της σε ιδιωτικό κανάλι (STAR) πριν από κάποιους μήνες...

Ομοίως οι πρόσφατες ταινίες:

Star Wars 1 (πρόσφατα από ιδιωτικό κανάλι)

Star Trek & Babylon5 (μία από τα ίδια)

Άρχοντας των Δακτυλιδιών - ΟΛΑ (σε πολλά κανάλια - πολλάκις)

Εφόσον μεταδίδονται free 2 air άνευ ειδοποίησης περί πνευματικών δικαιωμάτων, τι σόι δικαιώματα μπορεί να διεκδικήσουν οι εταιρείες εισαγωγής ή παραγωγής από αυτές. Υποθέτω ότι εφόσον όλα όσα μπορώ να παρέχω σε κάποιον είναι από εγγραφές (προσωπικές ή φίλων) μέσω τηλεοπτικών εκπομπών - είμαστε ΟΚ? ;)
 
Ως προς την συγκεκριμένη κατηγορία, θέλω να πιστεύω ότι είμαστε όντως ΟΚ. Για τα υπόλοιπα ισχύει ότι έγραψα. Όποιος θεωρήσει πάντως ότι του θίγονται παρ' ελπίδα τα πνευματικά δικαιώματα καθ' οιονδήποτε τρόπο (απ' όπου κι αν προέρχεται) και θέλει να αφαιρεθούν τυχόν αναφορές από το φόρουμ, μπορεί να μου στείλει μήνυμα ή email, ώστε να επιληφθώ του θέματος.

Όπως και να 'χει, καλό είναι να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο!
 
AEON είπε:
...Όποιος θεωρήσει πάντως ότι του θίγονται παρ' ελπίδα τα πνευματικά δικαιώματα καθ' οιονδήποτε τρόπο (απ' όπου κι αν προέρχεται) και θέλει να αφαιρεθούν τυχόν αναφορές από το φόρουμ, μπορεί να μου στείλει μήνυμα ή email, ώστε να επιληφθώ του θέματος...
Eπειδή θίγομαι από τα δημοσιεύματα του telamonas.stokos, επιθυμώ να διαγραφούν πάραυτα όλα του post σε αυτό το forum...

XA! αστειεύομαι βέβαια. :D

Θα σε δώ το Σάββατο φίλε telamonas?


Είμαι σχεδόν έτοιμος με τις εργασίες που μου έβαλες για το σπίτι (homework)...
;)
 
Καλά όλα αυτά..προτάσεις για μέρος δε βλέπω και ανησυχώ!
 
Μα φυσικά στο Θησείο...

Κοντά στο τραίνο (εύκολα και από το ΜΕΤΡΟ), πλήθος από συγκοινωνίες, συχνό μέρος συναντήσεων, σχετικά εύκολο parking, Ακρόπολη (πολύ Retro), πλήθος από καφετέριες...

κοντά στο σπίτι μου, γκουχ - γκουχ...
 
isws einai ligo trendy kai noisy gia emu-sinantisi....
 
Μην το λές, έχουμε κάνει συναντήσεις εκεί πολλές και κανείς δεν ασχολείται μαζί μας...

Άλλωστε υπάρχουν τόσες πολλές καφετέριες που απλά επιλέγουμε την πιο χαλαρή...

Και ο σταθμός του τραίνου είναι ένα good point για σημείο συνάντησης...
 
Χμ!!! Δυστυχώς το Σάββατο εγώ είμαι επαρχία.

Αλλά επιφυλάσσομαι για κάποια άλλη φορά. Καμιά φορά τα πράγματα δεν έρχονται όπως τα περιμένουμε, τι να γίνει!
 
Δεν έχω ακόμα "παραγγελίες" και θα έρθω με "άδεια χέρια".

Ο χρόνος μαζεύει, όποιος θέλει pm me.
 
Το meeting αναβάλεται για το μεθεπόμενο Π/Σ/Κ. Οι λόγοι:

- Για να έχουμε περισσότερο χρόνο οργάνωσης τόσο της συνάντησης όσο της συλλογής και ταξινόμησης του ερμμ..πληροφοριακού υλικού! :)

- Για να έχουμε μαζί μας και τον pooky!

- Γιατί μας έσκασαν ψιλοδουλειές εμένα και του ambu_dare και μας βολεύει καλύτερα το μεθεπόμενο.
 
Πίσω
Μπλουζα