Retro Συνάντηση...

Συγνωμη...δηλαδη τσαμπα εκαψα εαυτον εχτες βραδυ για να ετοιμασω την προικα του Ambu ???....:eek:

Ασε που εκανα και ενα γρηγορο κονε και θα εχουμε συντομα ΜΙCROMAD και Ελληνικη Πλευρα του Amstrad....τεσπα
 
Sorry παίδες αλλά δεν μπορώ αυτό το ΣΚ, λόγω του μνημόσυνου του θείου μου. Αλλά το μεθεπόμενο είμαι μέσα με τα μπούνια!!!!!!!!! :) :D

Φυσικά συμφωνώ για Θησείο ή για Ακρόπολη, βολεύει πάρα πολύ.
 
ambu_dare είπε:
Καλώς το ξεκαθαρίσαμε αυτό όμως...
Τι σόι δικαιώματα έχει μία σειρά ή ταινία η οποία αφενός κυκλοφορεί σε εμπορικό πακέτο αφετέρου την έχουμε καταγράψει από τηλεοπτική εκπομπή μέσω κάποιου καναλιού? Τι ισχύει και για όλα τα 80s που συζητάμε και τα έχουμε από εγγραφές από τα κρατικά κανάλια?

π.χ.: Η τηλεταινία του νέου κύκλου του BattleStar Gallactica (που κυκλοφορεί σε DVD), την οποία όμως εγώ την έχω σε εγγραφή DVD από την εκπομπή της σε ιδιωτικό κανάλι (STAR) πριν από κάποιους μήνες...

Ομοίως οι πρόσφατες ταινίες:

Star Wars 1 (πρόσφατα από ιδιωτικό κανάλι)

Star Trek & Babylon5 (μία από τα ίδια)

Άρχοντας των Δακτυλιδιών - ΟΛΑ (σε πολλά κανάλια - πολλάκις)

Εφόσον μεταδίδονται free 2 air άνευ ειδοποίησης περί πνευματικών δικαιωμάτων, τι σόι δικαιώματα μπορεί να διεκδικήσουν οι εταιρείες εισαγωγής ή παραγωγής από αυτές. Υποθέτω ότι εφόσον όλα όσα μπορώ να παρέχω σε κάποιον είναι από εγγραφές (προσωπικές ή φίλων) μέσω τηλεοπτικών εκπομπών - είμαστε ΟΚ? ;)

OXI και πάλι ΟΧΙ!!!! Ακόμα και αν μια ταινία έχει μεταδοθεί από την τηλεόραση, ΔΕΝ δικαιούμαστε βάση νόμου να την αντιγράψουμε. Πάρτε για παράδειγμα τιε καθημερινές σειρές. Υπάρχουν δύο TV σήριαλ που μεταδίδονται την ίδια ώρα, η "Βέρα στο δεξί" από το MEGA και ο "'Ερωτας" από τον AΝΤ1. Και τα δύο κάθε μέρα παρουσιάζονταν σε Ελληνικό torrent tracker με πολύ καλά downloads από Έλληνες του εξωτερικού κυρίως που δεν έχουν την δυνατότητα να τα παρακολουθήσουν. Ο "Έρωτας" ξαφνικά σταμάτησε να "ανεβαίνει" και από ότι μας πληροφορησε ο uploader ο ΑΝΤ1 αντέδρασε νομικά στο θέμα ενώ η "Βέρα" συνεχίζει γιατί το MEGA δεν τον έχει ενοχλήσει ακόμα. Μας είπε πως αν υπάρξει η παραμικρή ενόχληση από το κανάλι θα σταματήσει να ανεβάζει και αυτή τη σειρά. Φανταστείτε τι συμβαίνει για ξένες ταινίες αν ισχύει αυτό για τις Ελληνικές καθημερινές σειρές.
 
Συγνωμη...δηλαδη τσαμπα εκαψα εαυτον εχτες βραδυ για να ετοιμασω την προικα του Ambu ???....
Δεν κόβεις τις βλακείες που έχει ανέβει η θερμοκρασία στο λεκανοπέδιο από τα καμμένα του PC μου, για την πάρτη σου... :D

Θα δεις και θα πάθεις...
 
Το τελευταίο που θέλουμε είναι να δούμε το forum κατεβασμένο..... Τηλεφώνησα σε δικηγόρο (οικογενεακός φίλος) που συνεργάζεται σε νομική βάση με δισκογραφικές εταιρείες και μου είπε πως αν κανονιστεί συνάντηση και πάμε όλοι φορτωμένοι με υλικό που υπόκειται σε copyright και κάτσει καμιά στραβή, τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για μας. Ιδιαίτερα αν η συνάντηση γίνει σε δημόσιο χώρο, (καφετέρια, εστιατόριο), και κανένας ανεγγέφαλος από τους εργαζόμενους εκεί ή άλλος πελάτης δει τη φάση και ειδοποιήσει αρχές, τα πράγματα είναι πολύ σκούρα. Δεν ξέρω αλλά τον τελευταίο καιρό από τις καφετέρειες ακόμα και στα Εξάρχεια απουσιάζουν οι γνωστοί μας "μαύροι" με τα CD, δεν είναι τυχαίο, ιδιαίτερα για την περιοχή που ανέφερα, όπου ανενόχλητοι ήταν καμιά δεκαριά μαζεμένοι με σάκους γεμάτους μέχρι πριν από λίγο καιρό. Μήπως θα ήταν καλύτερα να συναντηθούμε, να δούμε τι έχει ο καθένας και να τα αλλάξουμε μετά;

Θα ήταν πολύ άσχημο να πάμε για να διασκεδάσουμε με τις αναμνήσεις μας και να μας βγει "ξυνό"!!!!! :(
 
Aκριβώς επειδή συμφωνώ με την τελευταία σου φράση, προτείνω στην επόμενή συνάντηση να φέρετε λίστες με το γκουχ..γκουχ.. non-copyrighted υλικό που διαθέτετε + συν ότι non-copyrighted γκουχ...γκουχ... (αμάν αυτός ο ξερόβηχας!) έχει ήδη κανονιστεί με PM. Καλό είναι λοιπόν κανένας να μην κάνει δημοσίως τον ντελάλη για την ...πραγμάτεια του (pooky, εχετλαίε και λοιποί...ειδικά αν είναι copyrighted, γιατί πρώτα από όλα κινδυνεύει ο ίδιος και κατ' επέκταση ο ειλικρινώς υμέτερος & ταπεινός σας διαχειριστής, που ουδόλως ενδιαφέρεται να πληρώσει το μάρμαρο).

Θα είναι μια καλή περίπτωση, μια που είναι αρχή ακόμα, να γίνει εκεί εισήγηση προτάσεων και να παρθούν αποφάσεις για την φύση και τον τρόπο λειτουργίας του φόρουμ, αλλά και της παρέας που το απαρτίζει. Αυτός είναι κατά τη γνώμη μου ένας από τους σημαντικότερους όλους για το οποίους θα έπρεπε να παραβρεθούν όσο το δυνατόν περισσότεροι, για να συμμετέχουν δηλαδή στο decision making. Οι όποιες αποφάσεις θα ανακοινωθούν και από εδώ για όσους δεν θα έχουν μπορέσει να έρθουν.

billy αν σε φέρει ο δρόμος σου 7-8-9 Ιουλίου στην Αθήνα, θα σε παρακαλέσω θερμά να προσπαθήσεις να μας τιμήσεις με την παρουσία σου.
 
Όποιος φυλάει τα ρούχα του έχει τα μισά...

Επειδή εγώ θέλω να τα έχω όλα, έχω και μωρό παιδί, συμφωνώ με τον ΑΕΟΝ.

Κομμένα τα copyrighted materials και μόνο από κάποιες εγγραφές μέσω των UHF και VHF και μόνο διαφημίσεις - ή μήπως και σε αυτό έχουμε πρόβλημα τελικά? Άλλωστε σε αυτά που ενδιαφερόμαστε οι τιμές για αγορά είναι περίπου λογικές... λέμε τώρα, έτσι... ;) ;) ;)

Από εδώ και πέρα μόνο "προσωπικό υλικό"... (θα μας πάνε μέσα δεμένους έτσι ή αλλιώς, την βλέπω την δουλειά)...

Λοιπόν, έχω σε DVD τον γάμο μου και μάλιστα κυκλοφορεί και σε Extra Version με επιπλέον ένα DVD με ανέκδοτο υλικό π.χ.: η τύπισα που μιλούσε στο κινητό της δίπλα από την εικόνα μέσα στην εκκλησία, την ώρα του μυστηρίου. Επίσης, κομμένες σκηνές από πόδια, φούστες κ.λπ. σε γύρισμα υπό μορφή Blair Witch Project... (ρε συ, κλείνε την κάμερα όση ώρα δεν τραβάς κάτι...) Η χοροπανύγηρη που ακολούθησε μετά... Και κάτι για να ανοίξει η όρεξη σας: Νομίζω, ότι υπάρχει υλικό και από τον μπουφέ της δεξίωσης...

ΠΟΙΟΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ...???

Για οτιδήποτε περί συνάντησης - υλικού - φιλοφρονήσεις κ.λπ. pm me. ;)

Παρεπιπτόντος, ποιος είπε ότι οι μαυρούληδες εξαφανίστηκαν από το Θησείο.


Ένα καφέ πήγα να πιω με κάτι φιλαράκια και μας πουλούσαν σε CDs και DVDs ότι πιο καινούργιο - μέχρι και τον Κώδικα αυτού του περίεργου του Da Vinci είχαν...



Άλλωστε, τώρα που καλοκαίριασε και πιάσαν οι ζέστες, μετέφεραν τα μαγαζιά τους "λίγο πιο παραλιακά"...
;)
 
Χα χα καλο :D ambu φανταζεσαι να ερχοταν ενας μαυρος και να σου πουλουσε

ενα DVD του γαμου σου?....Σε εκδοση μαλιστα που δεν εχεις!! Χε χε!

Ειναι τρελοι αυτοι οι μαυροι!!! :D
 
ΟΚ, λοιπόν μέρα, ώρα και τοποθεσία παίδες!!!!!!

Θα φέρω και την ψηφιακή, ο Akmakas περιμένει φωτογραφίες!!!!!!

Θα φέρουμε και τα πρακτικά του διοικητικού συμβουλίου, τα επικυρωτικά των αποφάσεων και μπόλικα χαρτόσημα του δημοσίου για την τελική οριστικοποίηση των αποφάσεων. Μάλιστα!!!!!!! :) :cool:

Χε, χε ambu, δεν είπα ότι οι μαυρούληδες εξαφανίστηκαν από το Θησείο, αλλά από τα Εξάρχεια. Εκεί που καθόσουν στο "Διπλό" και σε δυό ωρίτσες πέρναγαν πάνω από 20 νοματαίοι, το προηγούμενο Σάββατο δεν φάνηκε κανένας, ρωτήσαμε το σερβιτόρο και μας είπε ότι έπεσε χοντρό κυνήγι!!!!! Αν στο Θησείο βρούμε μαυρούλη θα τον ρωτήσουμε αν έχει κανένα CD με τα παιχνίδια για ΖΧ-Spectrum!!!! Μάλλον θα τον στείλουμε κανονικά!!!!!!!
 
Xα Χα pooky(1)αν τον ρωτησεις κατι τετοιο θα καραφλιασει γιεκε γιεκε χα χα

θα σου πει.....Τι εναι ατο μπρε....κανενα καινουριο μπανδι η αννα μπισι...χα χα
 
Yιοθετώ ασμένως τις εισηγήσεις του ambu_dare. Πλέον θα διατίθενται μόνο home videos από χοροεσπερίδες, εκδρομές και λοιπές οικογενειακές / συγγενικές εκδηλώσεις.

Θα φέρω και την ψηφιακή' date=' ο Akmakas περιμένει φωτογραφίες!!!!!![/quote'] akmakas για τις ανάγκες της φωτογράφησης θα εμφανιστώ μασκοφόρος, γενειοφόρος ή, ως έσχατη λύση, θα κάνω swap τις λεζάντες (ambu_dare δε σε θυμόμουν με γυαλιά! :D Oops..μα από που μου φύτρωσε αυτό το μούσι; ). Σε μπελάδες με βάζεις...πέφτει και βαριά η μεταμφίεση καλοκαιριάτικα...
 
AEON είπε:
...akmakas για τις ανάγκες της φωτογράφησης θα εμφανιστώ μασκοφόρος, γενειοφόρος ή, ως έσχατη λύση, θα κάνω swap τις λεζάντες (ambu_dare δε σε θυμόμουν με γυαλιά! :D Oops..μα από που μου φύτρωσε αυτό το μούσι; ). Σε μπελάδες με βάζεις...πέφτει και βαριά η μεταμφίεση καλοκαιριάτικα...
Εγώ απλά θα έρθω όπως είμαι...

Να και μία πρόσφατη μου φωτό:

ALIENFACE2-medium.jpg


ΝΑΙ είναι αλήθεια, χρειάζομαι λίγο

μαύρισμα, αλλά σιγά - σιγα.
 
Ambu, μήπως το όνομά σου είναι Jarred?
 
AEON είπε:
billy αν σε φέρει ο δρόμος σου 7-8-9 Ιουλίου στην Αθήνα, θα σε παρακαλέσω θερμά να προσπαθήσεις να μας τιμήσεις με την παρουσία σου.
...φίλε μου Aeon, να είσαι σίγουρος και να μην αμφιβάλλεις καθόλου ότι πολύ θέλω να βρεθούμε όλοι μαζί να συζητήσουμε τα φλέγοντα ζητήματά μας και να κανονίσουμε τα "πάρε-δώσε" μας. ;)

(εδώ ξεκινάει το "αλλά") ...επειδή τυχαίνει να περνάω ένα ζόρικο καλοκαίρι, δεν μπορώ να εγγυηθώ 100% ότι θα μπορέσω να είμαι ελεύθερος κάποια απο εκείνες τις μέρες, θα φροντίσω μόλις έχω διαθέσιμο το πρόγραμμα εκείνης της εβδομάδας να σε ειδοποιήσω με PM, και να σε ενημερώσω εγκαίρως. :)

Αν τυχόν δεν μπορέσω, έχω απόλυτη εμπιστοσύνη σε εσένα και τους υπόλοιπους φίλους του retro-team μας, για ό,τι αποφασιστεί σχετικά με το μέλλον του φόρουμ. :)
 
AEON είπε:
Aκριβώς επειδή συμφωνώ με την τελευταία σου φράση, προτείνω στην επόμενή συνάντηση να φέρετε λίστες με το γκουχ..γκουχ.. non-copyrighted υλικό που διαθέτετε + συν ότι non-copyrighted γκουχ...γκουχ... (αμάν αυτός ο ξερόβηχας!) έχει ήδη κανονιστεί με PM. Καλό είναι λοιπόν κανένας να μην κάνει δημοσίως τον ντελάλη για την ...πραγμάτεια του (pooky, εχετλαίε και λοιποί...ειδικά αν είναι copyrighted, γιατί πρώτα από όλα κινδυνεύει ο ίδιος και κατ' επέκταση ο ειλικρινώς υμέτερος & ταπεινός σας διαχειριστής, που ουδόλως ενδιαφέρεται να πληρώσει το μάρμαρο).
Θα είναι μια καλή περίπτωση, μια που είναι αρχή ακόμα, να γίνει εκεί εισήγηση προτάσεων και να παρθούν αποφάσεις για την φύση και τον τρόπο λειτουργίας του φόρουμ, αλλά και της παρέας που το απαρτίζει. Αυτός είναι κατά τη γνώμη μου ένας από τους σημαντικότερους όλους για το οποίους θα έπρεπε να παραβρεθούν όσο το δυνατόν περισσότεροι, για να συμμετέχουν δηλαδή στο decision making. Οι όποιες αποφάσεις θα ανακοινωθούν και από εδώ για όσους δεν θα έχουν μπορέσει να έρθουν.

billy αν σε φέρει ο δρόμος σου 7-8-9 Ιουλίου στην Αθήνα, θα σε παρακαλέσω θερμά να προσπαθήσεις να μας τιμήσεις με την παρουσία σου.
Τώρα πήρα χαμπάρι ότι παίζει συνάντηση !

(και ότι μου 'βγήκε το όνομα' του 'τελάλη' ! χα χα ! )

Γενικώς ψήνομαι και εγώ να έρθω !

Καλύτερες μέρες Παρασκευή και καθημερινές.

Ή Σαββατοκύριακο σε ώρες "μη-αιχμής".

Είμαι και παντρεμένος, οπότε αν πω στην γυναίκα μου ότι Σάββατο βράδυ θα πάω "με μια παρέα που γνώρισα στο ιντερνετ", δε βλέπω να με πιστεύει !

Θα παρακολουθώ το thread, Για περισσότερα.
 
exetlaios θα σε μαλώσω... ;) Τέτοιες ιστορικές στιγμές δεν τις χάνουν φίλε!!!

Πλάκα πλάκα σας φαντάζομαι σε μια καφετέρια να λέτε διάφορα όλοι μαζί…

Ο ambu_dare θα λέει πόσο μπροστά είναι ο πολιτισμός του πλανήτη του σε σχέση με την γη,

και ο telamonas stokos να διαφωνεί παντού για να του σπάσει τα νεύρα.

O Dominion θα κάθεται σε μια πολυθρόνα από την σειρά Armchair Thriller (ξέρει αυτός χε χε)

ο vaszio θα έχει φέρει μια νταλίκα DVD προς γκουχ….κχμ…κχμ!!!!!!

Και ο bily και ΑΕΟΝ να πλακώνονται στην κόντρα...

Ποιος από του δύο (AMSTRAD η Commodore) Είχε την καλύτερη κραυγή στην έναρξη του παιχνιδιου Friday 13!!!!

Οπως βλέπεις φίλε μου....θα είναι καλή φάση!!!! :D
 
Πραγματικά, ελπίζω να μπορέσω να παραστώ !
 
Λοιπόν παιδιά δεν είναι ώρα να ορίσουμε ώρα συνάντησης; Και μέρα φυσικά!!!!
 
Δε θα με χάλαγε Παρασκευή ή Σάββατο βραδάκι 10 μ.μ. για μπυρίτσα στο Θησείο (για να καλοκαρδίσω τον ambu_dare). Αναμένω σχόλια και αντιπροτάσεις!
 
Πίσω
Μπλουζα