Retro Τηλεοπτικές Διαφημίσεις

Some Italian RAI advertising in the middle of the 80's decade... hope you will like them !!!!

 
Request: κουβέρτες "Βετλάνς Νάουσα" με την χαρακτηριστική ατάκα της κυρίας που προσπαθούσε να δει την μάρκα της κουβέρτας, αγνοώντας τον πωλητή: "τα γυαλιά μου βρε παιδί μου, πού είναι τα γυαλιά μου;"
 
MrRetromemories είπε:
στο συγκεκριμενο βιντεο παρακολουθουμε ασπρομαυρο σημα ΕΡΤ και την ιστορικη διαφημιση της κολωνιας 4711 με το καμπανακι που χτυπουσε στο τελος!!!http://www.youtube.com/watch?v=ChkA0GioYZI
Μου ήρθε μια φλασιά και θυμήθηκα κάτι από το τέλος της διαφήμισης (την θυμάμαι κυρίως ως άκουσμα, καθώς το 1980-82 που προβαλλόταν ήμουν 3-5 ετών!). Μάλλον έλεγε: "Σημαίνει τη δροσιά και την απόλαυση";
 
Δεύτερη φλασιά για σήμερα!!!

Τι θυμήθηκα πάλι; Μια διαφήμιση (δεν θυμάμαι τι διαφήμιζε - μάλλον παγωτό) όπου ο πρωταγωνιστής ήταν ένα μηχανάκι μαύρο με τα φωτάκια του ΚΙΤΤ.

Υπάρχει περίπτωση: α) να την θυμάται κάποιος, β) να την έχει δεί πουθενά στο youtube, γ) να μας πεί το link να την δούμε;
 
Θυμάται κανείς αυτή την διαφήμιση της SCA το 1985 για τις λεγόμενες "σφηκοφωλιές" που έδειχνε πολλά αγγελικά προσωπάκια να μπουσουλάνε και να κάνουν αστείες κινήσεις φορώντας τις πανούλες τους;

Ο λόγος για τις Panty Slip της Peaudouce οι οποίες 15 χρόνια μετά μετονομάστηκαν σε Libero.

Το παρακάτω βίντεο είναι στην γαλλική γλώσσα, παρόλο που δεν ξέρω αν διαθέτει κάποιος από εσάς αυτή την διαφήμιση

στα ελληνικά.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάτι λίγο και από εμένα: καλοκαίρι 1988, σήμα διαφημίσεων ΕΤ2 και 3-4 διαφημιστικά μετά από ένα επεισόδιο του «Αλφ ο εξωγήινος». Κακή ποιότητα από μια πολύ ταλαιπωρημένη κασέτα, αλλά αρκετή για να φέρει αναμνήσεις. Όλα τα λεφτά το πιασιάρικο τραγουδάκι της Madison που σφηνώνεται στο μυαλό και το «σουπεράκι» των διαφημίσεων της ΕΤ2.

[video=youtube;obUzO-du5ZA]

 
sputnik είπε:
Κάτι λίγο και από εμένα: καλοκαίρι 1988, σήμα διαφημίσεων ΕΤ2 και 3-4 διαφημιστικά μετά από ένα επεισόδιο του «Αλφ ο εξωγήινος». Κακή ποιότητα από μια πολύ ταλαιπωρημένη κασέτα, αλλά αρκετή για να φέρει αναμνήσεις. Όλα τα λεφτά το πιασιάρικο τραγουδάκι της Madison που σφηνώνεται στο μυαλό και το «σουπεράκι» των διαφημίσεων της ΕΤ2.
Πολύ μου άρεσε το πακετάκι. Στα βερνίκια της Μάντισον αυτή που τραγουδά είναι η Μαντώ ή σφάλλω?
 
Μήπως θυμάται κανείς μια διαφήμιση σχολικών ειδών στην οποία προταγωνίστησε η Ελένη Μενεγάκη;

Κάτι μου θύμισε αυτό το σποτ με την "Ωραία Ελένη" του Alpha να κρατά στα χέρια της μια σφυρίχτρα και ένα σχολικό σακίδιο.

Μάλλον πρόκειται για τις σχολικές τσάντες PAXOS....
 
Υπήρχαν στο πρώτο μισό της δεκαετίας του ' 80 τα τοματάκια "Στριμόν"...
 
Διαφημησεις απο την ΕΤ.1 το 1989

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]

Και ενα ακομη βιντεο απο το 1989

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]

Διαφημισεις απο το mega που μεταδοθηκανε το 1992

[[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H κλασική όσο και παλιά (δεκαετία 1970 και αρχές μάλιστα) διαφήμιση με του απορρυπαντικού "Η Θεία Όλγα". Ο γνωστός ηθοποιός Γιάννης Βογιατζής ενσάρκωσε μάλιστα τη Θεία Όλγα στο θέατρο το πρώτο μισό της δεκαετίας του 1970, με μεγάλη επιτυχία.
 
Διαφημισεις απο τον ΑΝΤ1 που μεταδοθηκανε το 1992

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οπως παντα φοβερο το αρχειο σου!

ET1 1989

Ωραιο jingle για τα KRISPIES. Η Μπεσσυ τραγουδαει?

Η διαφημιση της CITIBANK εχει το main soundtrack του Conan!

Επισης καρακαλτ WELLAPON, ΣΟΓΙΟΛΑ

MEGA 1992

Ποιες ηθοποιοι κανουν τις νοικουρες στη διαφημιση του SVELTO? ;)

Εντυπωση κανει το γυμνοστηθο μοντελο στο εξωφυλλο του ΕΙΚΟΝΕΣ!

ANT1 1992

Στη δευτερη διαφημιση (της ΒΙΚΗ) εξεπλαγην με το ποιος ηθοποιος κανει τον "ζαμπονά".

Επισης...EXCESS απο την PROSAR (ηταν Ελληνικη? Τι απεγινε?)
 
Wally είπε:
Οπως παντα φοβερο το αρχειο σου!ET1 1989

Ωραιο jingle για τα KRISPIES. Η Μπεσσυ τραγουδαει?

Η διαφημιση της CITIBANK εχει το main soundtrack του Conan!

Επισης καρακαλτ WELLAPON, ΣΟΓΙΟΛΑ

MEGA 1992

Ποιες ηθοποιοι κανουν τις νοικουρες στη διαφημιση του SVELTO? ;)

Εντυπωση κανει το γυμνοστηθο μοντελο στο εξωφυλλο του ΕΙΚΟΝΕΣ!

ANT1 1992

Στη δευτερη διαφημιση (της ΒΙΚΗ) εξεπλαγην με το ποιος ηθοποιος κανει τον "ζαμπονά".

Επισης...EXCESS απο την PROSAR (ηταν Ελληνικη? Τι απεγινε?)
στο Svelto η μελαχρινή είναι η Αλεξάνδρα Παλαιολόγου που τότε έπαιζε με επιτυχία στην Λάμψη.

Ο Μάινας πριν το Μεν και Δεν στο σποτ της Βίκη.

Ελληνική ήταν η PROSAR i think so.
 
Διαφημισεις απο τον ΑΝΤ1 που μεταδοθηκανε το 1992

[edit] το βιντεο δεν υπάρχει [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η διαφήμιση με το σπίτι των playmobil που προβαλόταν στις αρχές της δεκαετίας του 90,υπάρχει κάπου?Ήταν τέλεια διαφήμιση!

Και επίσης,τι είναι αυτά τα σηματάκια που δείχνει πριν από κάθε διαφήμιση?
 
Είναι της εκάστοτε διαφημιστικής εταιρίας που έκανε τη διαφήμιση! ;)
 
Διαφημισεις απο την ΕΤ2

μεταδοθηκαν το 1988

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα