retro-αγγελίες site

Όχι μην κόψεις τα PM ούτε να στέλνουν τηλέφωνα οι mods. Και τα 2 είναι πολύ κακές ιδέες , το 1ο δεν βολεύει και το 2ο σε αναγκάζει να ασχοληθείς ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ σε δουλειές τρίτων και να επιβαρύνεσαι με ευθύνες που μπορεί να σε οδηγήσουν ακόμα και σε παρατράγουδα/μπλεξίματα.
 
ναι DINO έχεις δίκιο , σίγουρα πρέπει και θα έχει και software!

συμφωνώ απόλυτα
 
Dragon_K. είπε:
Καλή Ιδέα και αν περιλάβει και μουσική (βινύλια - cd) θα είναι ακόμα καλύτερη :cool:
Πατώντας εδώ...

Θα υπάρξει προοπτική στο μέλλον και για αγοραπωλησίες ρετρό κόμιξ;
 
Να τονίσω κάτι που υπώθηκε και πρίν... να υπάρχει ξέρω 'γω η τιμή του προϊόντος και δίπλα να λέει πχ "μπορείτε να το βρείτε στο ebay xxxx ευρώ" και ένα link που θα μπορεί να δεί ο χρήστης τα αποτελέσματα του ebay για να συγκρίνει άμα όντως αυτό που πωλείται στο ebay του κάνει...

Άμα γίνει έτσι υπάρχει άμεση σύγκριση και δεν ξεφεύγουμε σε τιμές...
 
Haros είπε:
Να τονίσω κάτι που υπώθηκε και πρίν... να υπάρχει ξέρω 'γω η τιμή του προϊόντος και δίπλα να λέει πχ "μπορείτε να το βρείτε στο ebay xxxx ευρώ" και ένα link που θα μπορεί να δεί ο χρήστης τα αποτελέσματα του ebay για να συγκρίνει άμα όντως αυτό που πωλείται στο ebay του κάνει...Άμα γίνει έτσι υπάρχει άμεση σύγκριση και δεν ξεφεύγουμε σε τιμές...
επειδή όμως πολύ συχνά όλοι ξεχνάμε τις επιπλέον χρεώσεις και κινδύνους...

θα πρέπει δίπλα σε αυτό το λινκ και στην τιμή που θα αναφέρεται, να συνυπολογίζεται το κόστος των μεταφορικών, ο κίνδυνος να σου έρθει κάτι σε όχι τόσο καλή κατάσταση, η επιβάρυνση της πιστωτικής κάρτας που χρησιμοποιείτε μέσω του paypal, η όχι άμεση παραλαβή, η έλλειψη δυνατότητας επιτόπου συναλλαγής, η έλλειψη προσωπικής επαφής με τον πωλητή...κλπ κλπ κλπ....

έχω βαρεθεί να ακούω ότι το τάδε έχει στο ebay χΧ ευρώ, αλλά ποτέ κανείς να μην υπολογίζει όλους τους επιπρόσθετους παράγοντες που επιβαρύνουν την τιμή και σε πολλές περιπτώσεις ξεπερνούν την καθαρή τιμή πώλησης στο ebay>...
 
πάντως για όλες αυτές τις ειδικές λειτουργίες που αναφέρονται ως εναλλακτικές λύσεις όπως,διαφορετική τιμή για ένα μοναδικό κομμάτι (π.χ custom painted amiga 500) ή για λινκ στο ebay τα οποία θα ανανεώνονται αλλά και γενικά για τη δημοσίευση μίας αγγελίας δεν θα χρειαστούν πολλοί moderators? οπότε όποια λύση και να προταθεί στον oraid,αν δεν υπάρξουν αρκετά άτομα πρόθυμα να βοηθήσουν δύσκολα υλοποιείται.
 
παιδιά , δηλαδή θα προτιμούσατε απλά σε στιλ forum να μπαίνουν post οι αγγελίες? χωρίς ανώτατες τιμές , feedback κτλ?
 
0raid είπε:
παιδιά , δηλαδή θα προτιμούσατε απλά σε στιλ forum να μπαίνουν post οι αγγελίες? χωρίς ανώτατες τιμές , feedback κτλ?
το θέμα Γιώργο δεν είναι τι θα προτιμούσε ο καθένας, αλλά τι μπορεί να είναι λειτουργικό.

Πολλά από όσα ακούστηκαν σαν προτάσεις..όπως οι ανώτατες τιμές, τα λινκ στο ebay, η μεσολάβηση των mods, κλπ. μόνο προβλήματα μπορούν να δημιουργήσουν και να ρίξουν ευθύνες στα χέρια ανθρώπων που κανονικά δεν θα έπρεπε να τις έχουν.

Οι προθέσεις σου είμαι σίγουρος ότι είναι οι καλύτερες και οι πιο αγνές, αλλά πίστεψέ με κάποιοι εδώ που είμαστε λίγο περισσότερο καιρό στο χώρο έχουμε δει διάφορα προβλήματα να προκύπτουν και απλώς σε προειδοποιούμε.

Η αλήθεια είναι πως ότι και να κάνεις, ότι "μέτρα" και να λάβεις θα προκύψουν πολλά προβλήματα στην πορεία. Το ζήτημα είναι να μην βρεθείς μπλεγμένος...

Προσωπικά είμαι σίγουρος, όπως ήδη ανέφερα, ότι ΔΕΝ πρόκειται να λειτουργήσει ούτε η ιδέα των ανώτατων τιμών, ούτε η παράθεση λινκσ για το ebay, ούτε η μεσολάβηση των Mods και η απαγόρευση του κλεισίματος συμφωνιών με ΡΜ ή τηλέφωνο.

Αυτό που θα μπορούσε να λειτουργήσει και έχει κάποιο νόημα είναι ένα site τύπου bulletin board, όπου ο καθένας αθ μπορεί να βάζει αγγελίες. Παράλληλα να δημιουργηθούν κάποιοι οδηγοί και λίστες με προτεινόμενες τιμές και συμβουλές, ώστε ο κάθε αγοραστής να μπορεί "να μπαίνει στο κλίμα". Τέλος, απαραίτητο και χρήσιμο θα είναι και ένα σύστημα feedback ώστε να αυξάνεται η αξιοπιστία των καλών πωλητών.
 
Και φυσικά τα μέλη του site, είτε είναι πωλητές, είτε αγοραστές, θα πρέπει με την εγγραφή τους να δηλώνουν τα πλήρη στοιχεία τους.

Επίσης κάπου σε μια άκρη, να βάλεις και ένα disclaimer, ότι αν κάποιος δεν μείνει ικανοποιημένος από την αγορά του, δεν ευθύνεται ο συγκεκριμένος ιστότοπος, ή κάπως έτσι...

Φυσικά αυτό θα το αναφέρεις και στους κανόνες ανάρτησης αγγελιών...
 
Plink είπε:
επειδή όμως πολύ συχνά όλοι ξεχνάμε τις επιπλέον χρεώσεις και κινδύνους...θα πρέπει δίπλα σε αυτό το λινκ και στην τιμή που θα αναφέρεται, να συνυπολογίζεται το κόστος των μεταφορικών, ο κίνδυνος να σου έρθει κάτι σε όχι τόσο καλή κατάσταση, η επιβάρυνση της πιστωτικής κάρτας που χρησιμοποιείτε μέσω του paypal, η όχι άμεση παραλαβή, η έλλειψη δυνατότητας επιτόπου συναλλαγής, η έλλειψη προσωπικής επαφής με τον πωλητή...κλπ κλπ κλπ....

έχω βαρεθεί να ακούω ότι το τάδε έχει στο ebay χΧ ευρώ, αλλά ποτέ κανείς να μην υπολογίζει όλους τους επιπρόσθετους παράγοντες που επιβαρύνουν την τιμή και σε πολλές περιπτώσεις ξεπερνούν την καθαρή τιμή πώλησης στο ebay>...

Πολλοί από αυτούς τους παράγοντες είναι αμελέτητοι και εξηγώ:

Κόστος μεταφορικών θεωρούμε ότι το "σύστημα" θα το έχει υπολογίσει ώστε να συγκρίνει τελική τιμή προϊόντος, αλλά και αυτόματα να μη γίνεται με ένα click το υπολογίζεις κι εσύ...

Από εκεί και πέρα η επιβάρυνση πιστωτικής δεν μου λέει κάτι. Προφανώς όσοι έχουν πιστωτική την έχουν για να τη χρησιμοποιούν, αλλιώς άμα δεν τους αρέσει το σύστημα της πιστωτικής μπορούν να βγάλουν χρεωστική. Όπως και να το κάνουμε ολοένα και περισσότεροι χρησιμοποιούν αυτό το παγκοσμίως αποδεκτό πρότυπο του "πλαστικού χρήματος". Αν τώρα κάποιος για ιδεολογικούς λόγους δεν θέλει κάρτα πάω πάσσο, απλά νομίζω ότι είναι μειοψηφία :D

Για τα υπόλοιπα συμφωνώ ότι δεν μπορούν να συγκριθούν με το "ξέρω τι παίρνω και από ποιόν το παίρνω", αλλά από την άλλη πόσες φορές έχουμε "χτυπήσει" πολύ καλές προσφορές στο ebay που εδώ ζητούσαν ένα νεφρό για αντάλλαγμα...

Δέχομαι τα μειονεκτήματα του ebay αλλά σαν σύνολο είναι ένα αξιόπιστο εργαλείο που μπορεί να αποτελέσει μέτρο σύγκρισης.
 
Haros είπε:
Πολλοί από αυτούς τους παράγοντες είναι αμελέτητοι και εξηγώ:
Κόστος μεταφορικών θεωρούμε ότι το "σύστημα" θα το έχει υπολογίσει ώστε να συγκρίνει τελική τιμή προϊόντος, αλλά και αυτόματα να μη γίνεται με ένα click το υπολογίζεις κι εσύ...

Από εκεί και πέρα η επιβάρυνση πιστωτικής δεν μου λέει κάτι. Προφανώς όσοι έχουν πιστωτική την έχουν για να τη χρησιμοποιούν, αλλιώς άμα δεν τους αρέσει το σύστημα της πιστωτικής μπορούν να βγάλουν χρεωστική. Όπως και να το κάνουμε ολοένα και περισσότεροι χρησιμοποιούν αυτό το παγκοσμίως αποδεκτό πρότυπο του "πλαστικού χρήματος". Αν τώρα κάποιος για ιδεολογικούς λόγους δεν θέλει κάρτα πάω πάσσο, απλά νομίζω ότι είναι μειοψηφία :D

Για τα υπόλοιπα συμφωνώ ότι δεν μπορούν να συγκριθούν με το "ξέρω τι παίρνω και από ποιόν το παίρνω", αλλά από την άλλη πόσες φορές έχουμε "χτυπήσει" πολύ καλές προσφορές στο ebay που εδώ ζητούσαν ένα νεφρό για αντάλλαγμα...

Δέχομαι τα μειονεκτήματα του ebay αλλά σαν σύνολο είναι ένα αξιόπιστο εργαλείο που μπορεί να αποτελέσει μέτρο σύγκρισης.
όχι δεν με κατάλαβες...δεν αναφερόμουν στα "μειονεκτήματα" ουσιαστικά του ebay.

Το ebay είναι ένα κορυφαίο εργαλείο, το οποίο αν καταλάβεις πως λειτουργεί και μάθεις να το χρησιμοποιείς σωστά και προσεκτικά τότε μπορείς να βρεις αμέτρητους θησαυρούς και κορυφαία πακέτα σε τρελές τιμές...

αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο δεν μπορεί να θεωρηθεί ως μέτρο σύγκρισης και ως εργαλείο για τον καθορισμό μέσων τιμών.

Ο βασικός παράγοντας είναι η ποσότητα....

Είναι διαφορετική η τιμή που μπορεί να επιτευχθεί στο ebay όταν ανά πάσα στιγμή υπάρχουν εκατοντάδες πακέτα με NES ή εκατοντάδες aMIGA σε διάφορες εκδόσεις και με πολλά και διάφορα καλούδια...

και διαφορετική η τιμή σε μία αγορά σαν την Ελλάδα, όπου μπορεί να εμφανιστούν με το ζόρι 2-3 NES κάθε χρόνο....και ούτε καν...

Αν υπάρχουν 10 άνθρωποι στην Ελλάδα που θέλουν να αγοράσουν NES και δεν θέλουν να στραφούν στο ebay, τότε αυτομάτως η "αυξημένη" ζήτηση σε σχέση με την ελάχιστη προσφορά, ανεβάζουν τη μέση τιμή πώλησης ...και σε περίπτωση bidding θεωρητικά πάντα θα ανέβαζαν και περισσότερο την τιμή.

Ουσιαστικά μιλάμε για τον απλούστατο και θεμελιώδη νόμο της προσφοράς και της ζήτησης...και αυτός ο νόμος είναι που παίζει το σημαντικότερο ρόλο στον καθορισμό της τιμής.

Στο evay καθαρά για λόγους ανταγωνιστικότητας ο πωλητής θα βάλει μία χαμηλή αρχική τιμή, επίσης είναι πολύ σημαντικός ο παράγοντας τύχης και το bidding war...

Και επειδή μπορώ να αναλύω το θέμα ώρες....θα καταλήξω λέγοντας ότι απλούστατα δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα site δημοπρασιών με εκατοντάδες χιλιάδες retro gaming related δημοπρασίες ....σε ένα ελληνικό site με αγγελίες, το οποίο λόγω της μικρής αγοράς με δυσκολία θα συγκεντρώνει ταυτόχρονα μερικές δεκάδες ενεργές αγγελίες κάθε φορά...
 
Μα είναι μέτρο σύγκρισης όπως και να το κάνουμε. Δεν υπάρχουν 2 αγορές, η Ελληνική και η παγκόσμια. Εφόσον χρησιμοποιούμε το ίντερνετ και αγοράζουμε από αυτό η αγορά είναι μία.

Έτσι το θέμα είναι, γιατί κάποιος που κάνει αγορές μέσω ίντερνετ να προτιμήσει τον Έλληνα πωλητή ενώ με ένα search στο ebay μπορεί να βρει το ίδιο πράγμα 2, πολλές φορές και 3, φορές φτηνότερα...;

Κανείς δεν αναγκάζει κάποιον να αγοράσει μέσω ebay ή μέσω ενός Έλληνα πωλητή, όπως και τον πωλητή δεν τον αναγκάζει κανείς να βάλει ανταγωνιστική προσφορά με αυτή του ebay. Καλό είναι όμως να υπάρχει σύγκριση γιατί μερικοί νομίζουν πως πουλάνε ράβδους χρυσού...
 
πολυ καλη ιδεα!!για το site θα προτεινω να βαλεις και Ανταλλαγες.
 
Haros είπε:
Καλό είναι όμως να υπάρχει σύγκριση γιατί μερικοί νομίζουν πως πουλάνε ράβδους χρυσού...
Πάντα εκεί καταλήγουν αυτές οι κουβέντες και τελικά πιστεύω ότι εκεί είναι το κλειδί....

Βρε μην κολλάτε με αυτούς που βάζουν εξωφρενικές τιμές....δεν μπορείτε να τους κάνετε να πουλήσουν πιο φθηνά...

Αν θέλει ο άλλος να πουλήσει ένα master system για χρυσάφι πρόβλημά του...ή μάλλον πρόβλημα αυτού που θα επιλέξει να το αγοράσει.

Όποτε τίθεται θέμα αγγελιών και πωλήσεων όλοι κολλάτε συνεχώς σε αυτούς που θέλουν να πουλήσουνε σε εξωφρενικές...και να γίνεται πάντα ολόκληρο θέμα για το πως θα σταματήσουν να βάζουν τέτοιες τιμές ή οτιδήποτε άλλο...

Το θέμα είναι απλό...μην αγοράσεις από αυτούς...

Η αγορά είναι ελεύθερη και είναι ανόητο να προσπαθήσεις να υποχρεώσεις κάποιον να αλλάξει τις τιμές που θέλει να πιάσει. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις τεχνάσματα για να τους αποθαρρύνεις ή να τους αποκλείσεις από μία κοινότητα, όπως για παράδειγμα γίνεται με τις αγγελίες στο φόρουμ εδώ, οι οποίες λειτουργούν με τέτοιο τρόπο ώστε να "προστατεύουν" σε ένα βαθμό την κοινότητα. Ωστόσο, κανείς δεν θα με εμποδίσει εφόσον το φόρουμ με θεωρεί έγκυρο να βάλω μια αγγελία με εξωφρενική τιμή....απλώς κανείς δεν θα αγοράσει αυτό που πουλάω...

Αν εγώ πουλάω ένα NES 100 ευρώ...και έρθεις εσύ και βάλεις ένα NES στη λογική για την Ελλάδα τιμή των 30-50 ευρώ....σίγουρα ο κάθε ενδιαφερόμενος θα πάρει το δικό σου....

Αν κάποιος βρεθεί να πληρώσει τα 100 που θα ζητάω εγώ τότε μπράβο μου....ας πρόσεχε ο άλλος και ας έκανε καλύτερη έρευνα...το ebay και το υπόλοιπο ιντερνετ δεν είναι κλειδωμένο ούτε κρυμμένα, και ούτε μπορεί να παίξει κανείς το ρόλο του καλού σαμαρείτη και να ανοίξει τα μάτια σε όσους δεν ξέρουν ή δεν θέλουν να ασχοληθούν...

Όσοι θέλουν να πουλάνε σε εξωφρενικές τιμές θα το κάνουν πάντα...και για εμένα δεν έχει νόημα ούτε να τους αποκλείσεις....ίσα ίσα που κάνουν κακό στην "επιχείρησή" τους...γιατί θα δημιουργήσει την έννοια της "ευκαιρίας" σε οποιαδήποτε άλλη αγγελία έχει λογική τιμή.

Και στο ebay βρίσκεις εξωφρενικές τιμές και παντού...και πάντα θα βρίσκονται αυτοί που προσπαθούν να εκμεταλλευτούν το κάθε "χόμπι" και τους απανταχού "συλλέκτες"...

Το κύριο μέλημα σε ένα site εξειδικευμένων αγγελιών θα πρέπει να είναι η εξασφάλιση της αξιοπιστίας των πωλητών και τίποτε άλλο...

Η προσπάθεια ελέγχου της τιμής είναι ανοησία και σίγουρα θα βυθίσει το όλο εγχείρημα...

Όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ....ο μόνος "σωστός" και "θεμιτός" τρόπος για την προσπάθεια προστασίας των αγοραστών είναι η δημιουργία λίστας με προτεινόμενες τιμές και ίσως κάποια άρθρα με συμβουλές για τις Online αγορές..
 
τελικά το site πότε θα ανοίξει και πως θα ονομάζεται?
 
κοίτα σύμπτωση! , μόλις τώρα ψάχνω τι όνομα να κάνω register το domain :)

το site είναι έτοιμο!
 
retrino, retronio, retrella :D
 
είμαι ανάμεσα στο retro-trella (άλλαξα λίγο το δικό σου teflon)

και στο retro is the future...... :)
 
αντε να ανοιξει και ενα καλο σαιτ να ενημερωνομαστε και να βρουμε αυτα που ψαχνουμε απο παλια!!ενημερωστε για την σελιδα οταν βγει!!
 
Πίσω
Μπλουζα