retro-αγγελίες site

0raid

RetroActive
Joined
1 Μάρ 2010
Μηνύματα
264
Αντιδράσεις
11
έχει μπει πλέον η ιδέα μου σε τελική ευθεία (ελπίζω ότι από επομενη εβδομάδα θα βγει online) ένα site που φτιάχνω για retro-αγγελίες και μονο , ούτε forum ούτε portal - δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο...

λίγα λόγια για το site.....ο λόγος που δημιουργήθηκε το site είναι να μπορέσουμε όλοι μας να βρούμε τα retro μηχανήματα που αγαπάμε!

πολύ βασική παράμετρος είναι ότι δεν θα είναι ξέφραγο αμπέλι , θα υπάρχει και η σχετική βαθμολογία (όπως στο ebay) όπου θα βαθμολογούνται οι πωλητές από τα άτομα που αγόρασαν.......

θα υπάρχει συνεχής παρακολούθηση από άτομα τα οποια θα φροντίζουν όλα να κυλάνε σωστά , χωρίς παρεξηγήσεις , ψεύτικες αγγελίες , η άτομα που θα μπούν με σκοπό να εκμεταλλευτούν την αγάπη μας για αυτά τα μηχανήματα

όποιος ενδιαφέρεται να συμμετέχει ενεργά στον παραπάνω ρολο , ας μου στείλει pm
 
πολύ καλή ιδέα!!! αν έχει και καλές τιμές (αν και φαντάζομαι ότι θα εξαρτώνται από τον εκάστοτε πωλητή...) θα γίνω μέλος σίγουρα!

α,σε σχέση με αυτό που έγραψα από πάνω,για κάθε μηχάνημα θα υπάρχει κάποια ανώτατη τιμή που μπορεί να πωληθεί ή ο κάθε πωλητής θα το πουλάει όσο θέλει (π.χ atari 2600,σε μέτρια κατάσταση και με μία δυσλειτουργία στο μοχλό του reset, αλλά συλλεκτικό μόνο 90 ευρώ χωρίς παιχνίδια/χειριστήρια/καλώδια) ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
όχι δεν θα μπορεί να το πουλάει όσο θέλει (έτσι θα απομακρύνουμε και τους εκμεταλλευτές) , θα υπάρχει μια ανώτατη τιμή...
 
καλό αυτό! και μία ερώτηση ακόμα,οι ανώτατες τιμές θα συμφωνούν με τις ανώτατες ελληνικές,ευρωπα'ι'κές ή αμερικάνικες τιμές (π.χ wonderboy boxed για master system:ελληνική τιμή 40-45,ευρωπα'ι'κή 14-20,αμερικάνικη 2-10) ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μιας και το site θα είναι μονο για έλληνες , θα πάμε με τιμές ανάμεσα σε ελληνικές και ευρωπαϊκές (μην ξεχνάς όταν παίρνεις κάτι από το εξωτερικό πληρώνεις ουσιαστικά παραπάνω γιατί είναι και τα μεταφορικά)
 
Μπα δεν πρόκειται να δουλέψει. Εγώ θα πρότεινα ένα tool δεξία από κάθε ανάρτηση το οποίο θα σου δίνει σύγκριση με epray ή κάποιο άλλο αντίστοιχο site έτσι ώστε ο πωλητής και ο αγοραστής να μπορούν να κάνουν άμεση σύγκριση. Κατα τις επιταγές του ΔΝΤ για να αυξήσουμε την ανταγωνιστικότητα καταλαβαίνεις..

;)
 
δεν προσπαθούμε να αντικαταστήσουμε το ebay.....ούτε να δημιουργήσουμε ένα ελληνικό ebay......καμια σχέση....απλά ένα site ώστε να μπορούμε να βρούμε μηχανήματα από ελλάδα.......

υπάρχουν αρκετά άτομα τα οποια δεν θέλουν και δεν αγοράζουν πράγματα από το ebay.......
 
το όνομα το έχεις αποφασίσει? αν ναι μπορείς να μου το πεις για να το έχω στα υπ'όψιν? (αν γίνεται με pm όμως γιατί σύμφωνα με τους κανόνες απαγορεύεται η διαφήμιση υπηρεσιών χωρίς τη συγκατάθεση των διαχειριστών).

και κάτι τελευταίο,το site θα είναι όπως ένα οποιοδήποτε site δημοπρασιών ή θα είναι σαν e-shop με τους διαχειριστές αφού εγκρίνουν την αγγελία να τη βάζουν με επιλογή "προσθήκη στο καλάθι"?
 
0raid είπε:
δεν προσπαθούμε να αντικαταστήσουμε το ebay.....ούτε να δημιουργήσουμε ένα ελληνικό ebay......καμια σχέση....απλά ένα site ώστε να μπορούμε να βρούμε μηχανήματα από ελλάδα.......
υπάρχουν αρκετά άτομα τα οποια δεν θέλουν και δεν αγοράζουν πράγματα από το ebay.......
Ναι, δεν αναφέρθηκα στο να αντικαταστήσεις το ebay, απλά μια πρόταση για το πως θα μπορούσες να προκαλέσεις μείωση τιμών χωρίς να γίνει ένα αυθαίρετο πλαφόν.
 
και για να γίνω λίγο πιο κατανοητός , πχ θα οριστεί μια λογική τιμή για μια amiga 500 , αυτή θα είναι η ανώτερη τιμή που θα μπορεί κάποιος να την πουλήσει.........το ίδιο θα γίνει και σε όλα τα αλλα μηχανήματα.....

οποιος θέλει να πουλήσει σε διπλες και τριπλές τιμές δεν θα του αρέσει το site :)

.....όχι ακόμα δεν έχω βγάλει το όνομα , αν έχεις κάτι να προτείνεις ευχαρίστως με pm να μου το πεις!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρακτικα κάτι σαν bulleting board...

Δεν θα αναλαμβανει το site πληρωμες paypal κλπ φανταζομαι

Αν και υποψιάζομαι οτι θα προκαλέσει την μυνη όλων αυτων που θελουν να βγάλουν λεφτα για τον υπόλυπο χρόνο (μου ερχεται στο μυαλο ενα μαγαζι προς πανόρμου μερια)
 
μιας και θα απευθύνεται σε έλληνες πιστεύω χέρι με χέρι είναι ο καλύτερος τρόπος συναλλαγής...βεβαια θα μπορεί κάποιος να πλήρωνει και με paypal (χωρίς την ανάμειξη του site)
 
Αν και υποψιάζομαι οτι θα προκαλέσει την μυνη όλων αυτων που θελουν να βγάλουν λεφτα για τον υπόλυπο χρόνο (μου ερχεται στο μυαλο ενα μαγαζι προς πανόρμου μερια)
τέτοια καταστήματα θα έπρεπε να κλείνουν (λόγω ελάχιστων πωλήσεων) για παραδειγματισμό των υπόλοιπων επίδοξων μιμητών τους!

πάντως εγώ πιστεύω ότι θα πετύχει γιατί δεν νομίζω οι 'Ελληνες συλλέκτες να είχαν πολλές εγχώριες εναλλακτικές (και φθηνές) λύσεις αντί του ακατονόμαστου καταστήματος στη πανόρμου...
 
Επιτελους να ανοιξει, γιατι ψαχνω ενα σωρο πραγματα.

Ομως θα προτινα αυτο που ισχυει στο amibay, να δωσω ενα παραδειγμα:

πουλαω μια Α500 για 10 ευρω!! μεσω πμ καποιος απανταει πρωτος, και

την ζηταει. Ομως καποιος αλλος, πιο εξυπνος μου στελνει πμ και μου

προσφερει 20 ευρω. Εγω "γραφω" τον πρωτο, και περνω τα περισσοτερα.

ή μου στελνει πμ ενας φιλος μου, και παλι γραφω τον πρωτο και την δινω

στον φιλο μου.

Δεν ειναι καλυτερα να απανταει καποιος με "reply", ωστε να φαινεται ποιος

προλαβε πρωτος?

Και επισης κατα καιρους εμφανιζονται αγγελιες ΥΠΕΡ προσφορες, που

κλεινουν αμεσα, ωστε αναρωτιεσαι αν πραγματικα πουληθηκε κατι.

Δεν θελω σε καμια περιπτωση να μπει "χερι" και να κοβονται αγγελιες,

αλλα εχω δει τα πιο κουλα πραγματα σε αγγελιες διαφορων φορουμ.

Α, και μια και το ετοιμαζεις, κανω κρατηση τον πρωτο megaST ή ΤΤ

που θα μπει, τοσο καιρο ψαχνω.
 
πολύ σωστή η παρατήρηση σου mike......

για αυτό και δεν θα γίνετε με pm αλλα φανερά με reply όπως είπες και εσύ , αν παρατηρήσουμε ότι κάποιος διαπραγματεύεται και πουλάει αντικείμενα μέσω pm τότε αυτόματα θα διαγράφεται από το site....
 
Μου φαίνεται πολύ καλή ιδέα. Ίσως να αποδειχθεί λίγο δύσκολο στην υλοποίηση αλλά σίγουρα θα αρέσει σε πολλούς retroσυλλέκτες.
 
Βρε παιδια, αφηστε τον ανθρωπο να το κανει πρωτα...

Συμφωνιες κατω απο το τραπεζι παντα μπορει να παιζουν, τι να κανουμε.

Δε νομιζω οτι υπαρχουν ΑΠΟΛΥΤΕΣ δικλειδες ασφαλειας.

Τουλαχιστον να υπαρχει ενας χωρος που να ξερουμε τι μπορουμε να βρουμε.
 
Είπαμε, αν είναι "αναξιόπιστοι" πάνε El.Ben!!!!!!

Ρε γμτ τώρα που είμαι ά-ευρος βρήκες να το στήσεις;;;

Εννοείται πως αστειεύομαι, καλή υλοποίηση και επιτυχία!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
ευχαριστώ παιδιά , οτιδήποτε άλλο σκεφτείτε και έχετε να προτείνεται μπορείτε να το γράψετε , τώρα είμαι στην διαδικασία δημιουργίας του layout , αν όλα πάνε καλά πιστεύω την επομενη εβδομάδα θα είναι online....
 
Πίσω
Μπλουζα