Retro αλυσίδες Φαστ-Φουντ

BETTY BOOP είπε:
Αν θυμάμαι καλά, έκλεισαν κάπου το 2000...
Τα Wendy's δεν έκλεισαν με τη μια όλα μαζί. Από τις τελευταίες φορές που τα ειχα επισκεφθεί ήταν το 2001 στη Γλυφάδα. Κάποια είχαν όντως κλείσει εκείνη την εποχή. Από τα τελευταία ήταν και αυτά στο Χαλάνδρι. (2001 ή αρχές 2002, δε θυμάμαι καλά).
 
Σε λίγο καιρό ενδέχεται τα McDonalds να περάσουν στην ιστορία (τουλάχιστον στην Ελλάδα),ήδη έχουν αρχίσει να κλείνουν το ένα μετά το άλλο.Μάλιστα το άκουσα και από γνωστό μου που τον απέλυσαν πρόσφατα,ότι θα κλείσουν!
 
Ήδη έχουν κλείσει πολλά Mac, ίσως τα περισσότερα. Ενδεχομένως να μείνει αυτό του Συντάγματος.
 
Δηλαδή ποιά έχουν μένει ακόμα;
 
foutix είπε:
Δηλαδή ποιά έχουν μένει ακόμα;
Βασικά είχα στο μυαλό μου αυτό των Αμπελοκήπων, αλλά μετά θυμήθηκα ότι έκλεισε και αυτό πρόσφατα. Τώρα δε ξέρω αν έχουν κλείσει όλα τα υπόλοιπα. Απλά αυτό του Συντάγματος νομίζω ότι θα παραμείνει.
 
thebest20 είπε:
Σε λίγο καιρό ενδέχεται τα McDonalds να περάσουν στην ιστορία (τουλάχιστον στην Ελλάδα),ήδη έχουν αρχίσει να κλείνουν το ένα μετά το άλλο.Μάλιστα το άκουσα και από γνωστό μου που τον απέλυσαν πρόσφατα,ότι θα κλείσουν!
Α, γι'αυτό έκλεισε ξαφνικά και αυτό στην Εγνατία? Όχι ότι μου έλειψε δηλαδή. Μία φορά είχα φάει όλη κι όλη στο Mac Drive στο Ηράκλειο. Έκλεισε η Pizza Hut,τα Apple Bees,το Tuesday's, τα Mac Donald's...Η ανάπτυξη έρχεται!
 
johnny19818 είπε:
Α, γι'αυτό έκλεισε ξαφνικά και αυτό στην Εγνατία? Όχι ότι μου έλειψε δηλαδή. Μία φορά είχα φάει όλη κι όλη στο Mac Drive στο Ηράκλειο. Έκλεισε η Pizza Hut,τα Apple Bees,το Tuesday's, τα Mac Donald's...Η ανάπτυξη έρχεται!
Είπαμε απογειωνόμαστε, περιμένω το μπολ με τα φυστίκια τώρα.

Μc υπάρχουν ακόμα στο Χαλάνδρι και στα Βριλλήσια.

Τα Γουέντις έκλεισαν σχετικά νωρίς στο Χαλάνδρι, ενώ τα Γκούντις του Παγκρατίου μετακόμισαν σε λιγότερο εμπορικό δρόμο και είναι 10 φορές μικρότερο το μαγαζί όπου στεγάζονται.

Αυτά που πραγματικά παραπέουν είναι τα πίτσα Χατ.
 
PT8 είπε:
.
Τα Γουέντις έκλεισαν σχετικά νωρίς στο Χαλάνδρι.
Eγώ θυμάμαι ότι στο Χαλάνδρι υπήρχαν σίγουρα ως το 2001. Ήταν απέναντι από τη πλατεία που είναι η εκκλησία, κοντά στην Εθνική τράπεζα.
 
Ήταν μέχρι το 2002. Πήγαινα συχνά - πυκνά :D

Επίσης έκλεισαν και τα kfc λίγο αργότερα. Γενικά η food plus δεν έχει και την καλύτερη φήμη ως εργοδότης, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
 
Να αναφέρω κι ένα μνημειώδες φαστφουντάδικο στο Κάτω Καλαμάκι του Αλίμου, δεκαετία '80 - αρχές '90. Λεγόταν Kangaroo, κι ο μάστορας που το δούλευε είχε κάνει Αυστραλία (εξ ού και το όνομα).

Είχε τέλειες τετράγωνες "ΧΕΜΠΟΡΓΚΕΣ" * (έτσι τις πρόφερε ο μπάρμπας) & έβαζε μέσα και τετράγωνα τηγανητά αυγά μάτια (τα τηγάνιζε σε φορμίτσες).

Γραφικότατο και αγαπημένο φαστφουντάδικο των παιδικών & εφηβικών μου χρόνων, οπότε ένιωσα το ηθικό χρέος να το μνημονεύσω...

* Η Χέμποργκα, της Χέμποργκας, ώ Χέμποργκα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο Μοσχάτο τουλάχιστον, όπως το θυμάμαι γύρω στο 1989 - 1990, πηγαίναμε στα Hambo που είχαν ανοίξει τότε και ήταν η έξοδος του Σαββάτου για τα γυμνασιόπαιδα. Αργότερα νομίζω λειτούργησαν ως Rocket και στο τέλος έκλεισαν...

Το Σερραϊκόν το έχει αναφέρει κανείς έως τώρα;
 
Paspartoo είπε:
BURGER KING (για πολυ λιγο)
ΚΙΜΒΟ (απεναντι απο την θρυλικη Roxanita στον Πειραια)

και

QUEEN BURGER (διπλα απο το ΑΝΝΑ ΝΤΟΡ στη Γλυφαδα)
Έχεις μήπως καμία πληροφορία πότε και που υπήρχε Burger King????

Dr. SLUMP είπε:
Μου φαίνεται παράξενο που δεν έχει αναφερθεί πουθενά Το Τζάντε, η αλυσίδα τυροπιτάδικων (με σπεσιαλιτέ το πεϊνιρλί), η οποία υπάρχει από το 1971!
Δεν αποκλείω να είναι η πρώτη αλυσίδα ταχυφαγείων στην Ελλάδα και μάλιστα συνεχίζει κανονικότατα μέχρι και σήμερα, μάλιστα ακόμα με το πιο νόστιμο πεϊνιρλί που έχω φάει!

Παλιότερα είχε μασκότ μια καρικατούρα ενός τυπά με ένα πεϊνιρλί και τώρα έχει αντικατασταθεί με μια τυρόπιτα που γελάει. Επίσης έκαναν καλό hot dog (δεν ξέρω για τώρα).
Πάντως το Τζάντε εδώ στον Κορυδαλλό που υπάρχει απ' όταν θυμάμαι τον εαυτό μου, λειτουργεί με μεγάλη επιτυχία παρότι έκλεισαν πλέον όλα τα μεγαθήρια! Και για όσους ξέρουν από Δυτικά, υπάρχει ακόμα ένα ρετρό τυροπιτάδικο, το ΣΕΡΑΦΙΝΟ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
unholy είπε:
Έχεις μήπως καμία πληροφορία πότε και που υπήρχε Burger King????
Greece1984It is unknown when Burger King left Greece. They were certainly operating in 2004 and possibly until 2009.

πηγή: Wikipedia

Όμως, δεν υπάρχει παραπομπή, οπότε μην έχεις τυφλή εμπιστοσύνη στη συγκεκριμένη πληροφορία.

Νομίζω ότι πρέπει να υπήρχαν στη Γλυφάδα, δεν ήταν ευρέως διαδεδομένα ως αλυσίδα.
 
nwntas είπε:
Greece1984It is unknown when Burger King left Greece. They were certainly operating in 2004 and possibly until 2009.

πηγή: Wikipedia

Όμως, δεν υπάρχει παραπομπή, οπότε μην έχεις τυφλή εμπιστοσύνη στη συγκεκριμένη πληροφορία.

Νομίζω ότι πρέπει να υπήρχαν στη Γλυφάδα, δεν ήταν ευρέως διαδεδομένα ως αλυσίδα.

Στην Γλυφαδα την δεκαετια του '90 και μετα, σιγουρα δεν υπηρχαν θα το θυμομουν... Παντως γενικα δεν νομιζω να υπηρχαν στην Γλυφαδα γιατι θα το ειχα ακουσει.

Πλεον απο τα παλια burgeραδικα μονο το Queen εχει μεινει , αφου προσφατα εκλεισαν και τα Mac Donald's.
 
Ajax87 είπε:
Στην Γλυφαδα την δεκαετια του '90 και μετα, σιγουρα δεν υπηρχαν θα το θυμομουν... Παντως γενικα δεν νομιζω να υπηρχαν στην Γλυφαδα γιατι θα το ειχα ακουσει. Πλεον απο τα παλια burgeραδικα μονο το Queen εχει μεινει , αφου προσφατα εκλεισαν και τα Mac Donald's.
Άρα μιλάμε για τα χαμπουργκεράδικα-φάντασμα! :p
 
JAX DONUTS

Διπλα στον κινηματογραφο PLAZA στην Βασιλισσης Σοφιας. Γυρω στο 80=81 Τα μοναδικα πραγματικα ντονατς της εποχης. Μαλλον Ελληνικη εταιρια λογω ορθογραφιας ( το σωστο ειναι doughnuts)
 
Αν και το σωστό είναι όντως doughnuts, η γραφή donuts είναι επίσης πολύ συνηθισμένη στην Αμερική, μάλλον η συνηθέστερη. Μια από τις μεγαλύτερες αλυσσίδες ντόνατς άλλωστε λέγεται Dunkin' Donuts (οι πιο πολλοί μάλιστα τη γράφουν Dunkin Donuts, μην προσέχοντας την απόστροφο... οι αμερικανοί έχουν χειρότερες σχέσεις με την ορθογραφία κι από τους έλληνες). Αλλά την εποχή που εμφανίστηκαν τα Jax Donuts στην Ελλάδα οι αμερικανικές αλυσσίδες δεν είχαν αρχίσει ακόμη να δείχνουν ενδιαφέρον για την Ελληνική αγορά. Οπότε δεν θα απορούσα αν πράγματι ηταν ελληνική εταιρεία. Θυμάμαι στα τέλη των 70'ς υπήρχε ένα JAX στην πλατεία Μαδρίτης (απέναντι από το Χίλτον στη Μιχαλακοπούλου), εκεί είχα πρωτοφάει ντόνατς και πολύ μου άρεσαν.

Πάντως το Google λέει ότι υπάρχει μια αμερικανική αλυσσίδα Jax Donuts, αλλά μοιάζει να είναι τοπική και περιορισμένη στην Καλιφόρνια, άρα είναι μάλλον σύμπτωση.
 
Θυμάται κανένας τον θείο Βάνια με τις μπουγάτσες και τις τυρόπιτες? Καποια στιγμη, κάπου 87-90 ειχε αναπτυχθεί πολυ ως εταιρεια. Νομιζω οτι καταστηματα υπάρχουν ακόμη!
 
minash είπε:
Θυμάται κανένας τον θείο Βάνια με τις μπουγάτσες και τις τυρόπιτες? Καποια στιγμη, κάπου 87-90 ειχε αναπτυχθεί πολυ ως εταιρεια. Νομιζω οτι καταστηματα υπάρχουν ακόμη!
Υπάρχει ακόμη σε μερικά σημεία στην πόλη, όπως Εγνατία με Αγίας Σοφίας και κάπου στην Μπότσαρη (αν θυμάμαι καλά), σίγουρα και αλλού
 
Αυτος που ανοιξε τα Jax donuts δουλευε την δεκαετια του 70 αμερικη και εκει εμαθε να φτιαχνει τα ντονατς,τωρα αν ηρθε η αλυσιδα απο κει μαζι του η ανοιξε εδω με αυτον δεν γνωριζω.Υπαρχουν καποιες πληροφοριες στο νετ.


Οπως εχω πει θυμαμαι ενα μαγαζει στα 80ς και στο Λουτρακι με αυτην την επωνυμια.


 


 
Πίσω
Μπλουζα