Retro αλυσίδες Φαστ-Φουντ

johnny19818 είπε:
Υπάρχει ακόμη σε μερικά σημεία στην πόλη, όπως Εγνατία με Αγίας Σοφίας και κάπου στην Μπότσαρη (αν θυμάμαι καλά), σίγουρα και αλλού
Eίχαν ανοίξει και στην Αθήνα, στην Πλατεία Ομονοίας, προς τη μεριά της Αγ.Κωνσταντίνου.

Μια αντίστοιχη αλυσίδα με κρουασάν,ντόνατς κλπ. ήταν και η "La Frianderie", με γαλλικό ύφος.
 
Αλήθεια, "Η πίττα του παππού", που ξεκίνησε από την Ηλιούπολη, υπάρχει / είναι υπό συρρίκνωση / έκλεισε; Έχω καιρό να δώ κάπου κάτι σχετικό.

Κι επίσης στο ίδιο ύφος ήταν και μια μίνι-αλυσίδα σουβλατζήδικων/σαντουιτσάδικων, "Το στέκι της αλεπούς". Βριλήσσια (προς Ναυτική Βάση) και Κλεισθένους.

Και μια που είμαστε προς Μελίσσια, μια ακόμα μίνι-αλυσίδα σουβλατζήδικων είναι και τα "Αγγελάκια". Διασταύρωση Μελισσίων και Πολύδροσο.

Η αλήθεια είναι ότι, ειδικά στα σουβλατζήδικα, δεν δημιουργούνται πια μεγάλες αλυσίδες (εξαίρεση αυτή την εποχή ο "Σάββας"), αλλά πιο πολύ δυάδες-τριάδες, με κάτι εύγλωττους τίτλους που σου φανερώνουν ότι δεν έχουν και πολύ ζωή, στο στυλ "Λάδι και ρίγανη", "Λεμόνι και ρίγανη", "Πίττες πλανήτες" και άλλα τέτοια εμπριμέ...
 
ΦΖΠ1 είπε:
Αλήθεια, "Η πίττα του παππού", που ξεκίνησε από την Ηλιούπολη, υπάρχει / είναι υπό συρρίκνωση / έκλεισε; Έχω καιρό να δώ κάπου κάτι σχετικό.
Κι επίσης στο ίδιο ύφος ήταν και μια μίνι-αλυσίδα σουβλατζήδικων/σαντουιτσάδικων, "Το στέκι της αλεπούς". Βριλήσσια (προς Ναυτική Βάση) και Κλεισθένους.

Και μια που είμαστε προς Μελίσσια, μια ακόμα μίνι-αλυσίδα σουβλατζήδικων είναι και τα "Αγγελάκια". Διασταύρωση Μελισσίων και Πολύδροσο.

Η αλήθεια είναι ότι, ειδικά στα σουβλατζήδικα, δεν δημιουργούνται πια μεγάλες αλυσίδες (εξαίρεση αυτή την εποχή ο "Σάββας"), αλλά πιο πολύ δυάδες-τριάδες, με κάτι εύγλωττους τίτλους που σου φανερώνουν ότι δεν έχουν και πολύ ζωή, στο στυλ "Λάδι και ρίγανη", "Λεμόνι και ρίγανη", "Πίττες πλανήτες" και άλλα τέτοια εμπριμέ...
πιττα του παππου υπαρχει τουλαχιστον στα βριλησσια και στο μαρουσι πισω απ τον ηλεκτρικο το στεκι της αλεπους στα βριλησσια εχει κλεισει εδω και πανω απο 8 χρονια δεν ξερω αν υπαρχει το αλλο το περιεργο που θυμαμαι απο αυτο το μαγαζι ειναι οτι τα σουβλακια δεν τα τυλιγε κανονικα απλα τα εβαζε ολοκληρα στο χαρτι και οταν το ανοιγες ηταν ετοιμος να σου φυγει ολο κατω ηταν αρκετα νοστιμα τα σουβλακια του παντως ο σαββας που υπηρχε εχει αλλαξει εδω και λιγο καιρο και εχει γινει καρντασης (και καλα θεσσαλονικος) τα αγγελακια κανουν φοβερη κυπριακη με κοτοπουλο βαζουν και χαλουμι μεσα
 
ΦΖΠ1 είπε:
"Πίττες πλανήτες" και άλλα τέτοια εμπριμέ...
Που το θυμήθηκες! Ούτε 2 χρόνια δεν πρέπει να κρατήθηκε στην αγορά.

Εγώ έπαθα ένα σοκ όταν διαπίστωσα ότι τα γουρουνάκια (Κηφισιά) όχι μόνο έκαναν φτερά από το σημείο που τα ξέραμε δεκαετίες τώρα αλλά στην θεση τους φύτρωσε τρέντυ σουβλατζίδικο.
 
Η αλήθεια είναι ότι οι τίτλοι που ανέφερα είναι των νεώτερων χρόνων, και όχι ρετρό. Ωστόσο ένα ρετρό αλλά ακόμα υφιστάμενο σουβλατζήδικο είναι ο Καράμπαμπας, στη Δραπετσώνα. Δεν πρόκειτα για αλυσίδα αλλά για ένα μαγαζί από το 1943, οπότε ίσως το post αυτό να πρέπει να μεταφερθεί στο αντίστοιχο περι σουβλατζήδικων.
 
O Καράμπαμπας μέχρι και πριν λίγο καιρό που πέρασα από την περιοχή ήταν κλειστός!

ps: και το σουβλάκι φαστ φουντ δεν είναι;
 
Μου κάνει εντύπωση το 1943 για να πω την αλήθεια. Πώς θα άνοιγε σουβλατζίδικο εν μέσω κατοχής; Mήπως είναι 1945;
 
Απ' όσα λέει το διαδίκτυο, ήταν ουζερί το 1943.
 
Πλέον και τα Hardrock cafe αποτελούν παρελθόν. Υπήρχε ένα στην Φιλελληήνων στο κέντρο και ένα στην Γλυφάδα.
 
Πότε έκλεισαν τα hard rock?
 
foutix είπε:
Πότε έκλεισαν τα hard rock?
Δεν ξέρω, δεν μένω πλέον στην Αθήνα. Πριν καμια εβδομάδα που είμουν εκεί είδα πως και τα δύο Hardrock έχουν κλείσει. Επίσης είδα κλειστό και το Ruby Tuesday που θυμόμουν στη Γλυφάδα. Δεν ξέρω αν και αυτή η αλυσσίδα έχει αποσυρθεί συνολικά.
 
Στο παρακατω video απο το 1993 φαινεται μερικες φορες το καταστημα των Wendy's στο Συνταγμα

 
PT8 είπε:
Που το θυμήθηκες! Ούτε 2 χρόνια δεν πρέπει να κρατήθηκε στην αγορά.
Εγώ έπαθα ένα σοκ όταν διαπίστωσα ότι τα γουρουνάκια (Κηφισιά) όχι μόνο έκαναν φτερά από το σημείο που τα ξέραμε δεκαετίες τώρα αλλά στην θεση τους φύτρωσε τρέντυ σουβλατζίδικο.
Τα γουρουνάκια μεταφέρθηκαν στην πλατεία Κηφισιάς στο υπόγειο της piaza mela
 
  • Like
Reactions: PT8
spyrosd είπε:
Τα γουρουνάκια μεταφέρθηκαν στην πλατεία Κηφισιάς στο υπόγειο της piaza mela
Απίστευτο, γιατί ήταν πάντα γεμάτο, και υπήρχε και ουρά που περίμενε να φάει εκεί! Είναι το μόνο μαγαζί στην Αθήνα που ευχαριστιόμουν το φαγητό του :( Είχα περάσει πρόσφατα και είδα ότι δεν υπάρχει πια :( Δεν το ήξερα ότι μεταφέρθηκαν.
 
  • Like
Reactions: PT8
https://www.tovima.gr/2008/11/24/finance/to-kare-twn-taxyfagadikwn/ Ενδιαφέρον  ρετρό ρεπορτάζ για την ρετρό κατάσταση στα φάση φουντ. Αλήθεια, εκτός του Συντάγματος που ήταν τα υπόλοιπα Wendy’s? Εννοώ τα συγκεκριμένα σημεία σε Καλλιθέα, Κυψέλη κτλ..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμαμαι να χτυπαω mashroom melt στα Wendy's Γλυφαδας και Κηφισιας
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι Wally, θυμάσαι τοποθεσίες συγκεκριμένες; Στην Καλλιθέα δε γνώριζα καν ότι υπήρχαν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπήρχε στο Χαλάνδρι, στη πλατεία, απέναντι από τον Α. Νικόλαο. 

(Υποτίθεται πως περιμένουμε άφιξη των b king;  :fafoutis:
 
Τα Jax Donuts, όπως έχει ειπωθεί μεταγενέστερα, ήταν η πρώτη αλυσίδα της οικογένειας Νανούρη (και η πρώτη, ουστιαστικά, "αλυσιδοποίηση" του λουκουμά). Η οικογένεια συνεχίζει σήμερα,σε franchise φυσικά, όπως απαιτεί η εποχή, με τα "NANOU".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα