Retro αλυσίδες Φαστ-Φουντ

rouvinetis_dimitris είπε:
Τα καλύτερα fast food της δεκαετίας του 90 ήταν το Wendys το Lebel που έκλεισε γύρω στο 97 και το Hambo που έχει ξανανοιξει αλλά μάλλον έχει πάψει να θυμίζει το παλιό. Το Mc Donalds πριν βγάλει σκάνδαλα με πλαστικά τέλη 90 άξιζε. Κι ένα Αμερικάνικο fastfood εκτός Αθηνών που λέγεται big boys και υπάρχει μόνο στη Ζάκυνθο και φυσικά το KFC που όταν σταμάτησα να τρώω από το mc και από τα goodys τρώω συχνά από εκεί.
Επίσης θυμάμαι και το kenny rogers roasters στο Σύνταγμα.
συμφωνω ως προς τα lebel,θυμαμαι τον χαμο που γινοτανε οταν ειχαν ανοιξει εδω στο περιστερι επι της παναγη τσαλδαρη επι καθημερινης βασεως οχι μονο το σαββατοκυριακο,με τους συμμαθητες μου το ειχαμε κανει μονιμο στεκι και πραγματικα οσα χρονια εχουν περασει απο οταν εκλεισε δεν ετυχε σε κανενα αλλο φαστφουνταδικο να δοκιμασω τοσο υπεροχο μπιφτεκι αλλα και την ιδιαιτερη κετσαπ και μουσταρδα που χρησιμοποιουσε,κριμα που εκλεισε η συγκεκριμενη αλυσιδα
 
Paspartoo είπε:
BURGER KING (για πολυ λιγο)
ΚΙΜΒΟ (απεναντι απο την θρυλικη Roxanita στον Πειραια)

και

QUEEN BURGER (διπλα απο το ΑΝΝΑ ΝΤΟΡ στη Γλυφαδα)




Απανταω και εγω μετα απο 4 χρονια..Ενημερωνω πως τα Κουην στη Γλυφαδα λειτουργουν ακομα και εδω και 30 χρονια και συνεχιζουν!! Το μερος αυτο εχει ταισει γενιες και απο τα τελη δεκαετιας του 80 που πρωτοδοκιμασα το μπεργκερ δεν εχω αλλαξει στεκι!

Αξιζει να σημειωθει οτι το μαγαζακι διατηρει εναν τοιχο με υπογεγραμμενες παλιες φωτο γνωστων τραγουδιστων( τους βλεπεις στη φωτο και ειναι πιτσιρικια ειδικα η Βισση καπου στα 25 πρεπει να ειναι!!) που ειχαν παρελασει απο το μαγαζι πχ Αλκαιος, Βισση κτλ στην αρχη της καριερας τους!!

Μια βολτα στο μαγαζι αξιζει, μελανο σημειο μονο η ανακαινιση-εκμοντερνισμος που εγινε στο μαγαζι πριν 2 χρονια.
 
θανος είπε:
εγω θυμαμαι τα froggys στην λουτσα εδω και 26 χρονια ειναι εκει
Και εγω πηγαινα παλια στα froggys ειχε πολυ ωραια πιτσα!! Και μου εκανε παντα εντυπωση η πινακιδα με τον βατραχο!!!! Ναι πραγματι υπαρχει ακομα!!
 
Θυμαται κανεις ενα χαμπουργκεραδικο στα Χαυτεια (κεντρο Αθηνας),λιγα μετρα μετα το καφεκοπτειο Λουμιδη,οπου αρχιζει μια στοα ; Ειχε σημα εναν κοκκορα και τωρα ειναι discount super market...πηγαιναμε με φιλους τα Σαββατα το πρωι με τα cd που μολις ειχαμε αγορασει στο χερι και σπαω το κεφαλι μου να θυμηθω πως λεγοταν...σερβιρε το burger σε πιατο με ολα τα υλικα διασπαρτα και το εφτιαχνες μονος σου στο συνδυασμο που ηθελες...

Θυμαμαι επισης τα lebel στην Θησεως,Καλλιθεα.
 
θανος είπε:
εγω θυμαμαι τα froggys στην λουτσα εδω και 26 χρονια ειναι εκει
τα froggys ακομα και σημερα εχουν την καλυτερη πιτσα σε φουρνο με ξυλα που εχω φαει ποτε...το καταστημα Βραυρωνας κανει πιτσα μονο γιατι στην παλια Λουτσα ειναι μονο burgers.
 
WENDY'S Bacon mushroom melt και ξερο ψωμι! Το καλυτερο Burger που εχω φαει ποτε! Δεν παχαινει...ομορφαινει..! χαχαχαχαα!
 
Τα Hambo στην Πατησίων ήταν ότι πιο παρακμιακό θυμάμαι ποτέ, ένας δυο γνωστοί είχαν πάθει και δηλητηριάσεις εγώ απλώς έπινα καφέ. Τώρα γιατί πηγαίναμε άλλο θέμα! Θυμάμαι και στο Ηράκλειο Κρήτης ένα αντιστοιχα τραγικό μέρος το Mr Quick, κρίμα έκλεισε πριν προλάβα να βγάλω φώτος. Αυτό όμως που θυμάμαι ήταν τα κοτοπουλάδικα πέριξ της Πατησίων με σπεσιαλιτέ το κοτόπουλο πανέ. Θυμάμαι τα χρώματα στους τοίχους που ήταν βαμμένοι με τα βασικά χρώματα (κοκκινο-μπλε-κίτρινο) και κάναν παραλλαγή με τα μπουφάν adidas και καλά των θαμώνων. Το φαγητό ήταν απίθανα λιπαρό και σε τεράστιες ποσότητες, μια τηλεόραση ήταν πάντα αναμμένη και κάπνιζαν όλοι. Ο Βούλγαρης στην ᾽᾽Φανέλα με το 9᾽᾽ έχει μερικές σκηνές σε τέτοια μέρη. Κάπου νομίζω είχε και μια δυο ταλαίπωρες κυρίες που δεν έτρωγαν πίνανε απλά φραπέδες (πρωί-βράδυ) και καπνιζαν. Δεν θυμάμαι γιατί πηγαίναμε εκεί ίσως να ξέραμε τον ιδιοκτήτη. Τα Χριστούγεννα ρώτησα τους δικούς μου αν το θυμόντουσαν και μου είπαν πως είχαμε πάει λίγες φορές και πως δεν ήταν καθόλου έτσι αλλά ήταν πεντακάθαρα και αξιοπρεπέστατα εστιατόρια χωρίς βρωμόφατσες. Τα θυμαται αλλος κανείς;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
lebel κορυφη στο φαγητο θυμαμε κατω πειραια ειχαν τον περισσοτερο κοσμο και το καλυτερο φαγητο απορω που εκλεισαν
 
Σχετικά μες αλυσίδες στη Θεσσαλονίκη, έχω φάει στα Sammy's συνοδευόμενος το 1986! Περιιέργως έχω πολύ έντονες αναμνήσεις του χώρου, του τί έφαγα, ακόμη και το πως ήταν εκείνη η μέρα! Περίεργο γιατί ήμουν μόλις 5 χρονών..

Δεν μπορώ να θυμηθώ σε πιο Sammy's βέβαια ήταν. Για κάποιο λόγο θυμάμαι κάπου χαμηλά, προς τη θάλασσα. Ίσως Τσιμισκή, Μητροπόλεως αν υπήρχε παράρτημα κάπου εκεί.
 
Κάποιες σημαντικές αλυσίδες που θυμάμαι στην Αθήνα και δυστυχώς δεν υπάρχουν πια..

 


Wendyʼs
(Σύνταγμα, Ομόνοια, Γλυφάδα, Κηφισιά, Νέα Σμύρνη, Φωκίωνος Νέγρη κ.α)

Hambo (Ομόνοια, Καλλιθέα, Πατησίων, Σόλωνος, Νέα Σμύρνη, Γλυφάδα κ.α )

Lebel (Κάνιγγος, Καλλιθέα, Αργυρούπολη, Πειραιάς, Περιστέρι κ.α)

Taco time (Αλεξάνδρας, Σόλωνος, Αγ. Παρακευή, Γλυφάδα, κ.α.)

Kenny Rogers Rosters (ένα υπήρχε στο Σύνταγμα)

NEON (Σύνταγμα, Ομόνοια, Πασαλιμάνι)

Corner Pizza (Πεδίον του Άρεος, Γλυφάδα, Αγ. Παρασκευή κ.α )

Το σουβλάκι της Λωξάντρας (Σύνταγμα, Πολυτεχνείο, Παγκράτι, Χαλάνδρι κ.α)

Planet Hollywood (ένα υπήρχε στο Village Park Ρέντη)

Wok 88 (Σύνταγμα, Συγγρού, Φωκίωνος Νέγρη κ.α)

Πατριδογευσία (Γλυφάδα, Κηφισιά, Παγκράτι, Αγ.Παρασκευή, Χαλάνδρι κ.α)

Subway (Φωκίωνος Νέγρη, Συγγρού)

Hooters (στο The Mall Athens)

Applebeeʼs (Αλεξάνδρας, Κηφισιά, Γλυφάδα, Φωκίωνος Νέγρη, Αγ. Παρασκευή, Μοναστηράκι, Μαρούσι, κ.α)

Παγωτά IGLOO (δεν είναι φαστ φουντ αλλά ήταν μεγάλη αλυσίδα κάποτε)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ θυμάμαι τα Goodies πριν γίνουν αλυσίδα με το ανθρωπάκι στο λογότυπο....

Τα Wendy's και τα Hambo!!! Σκοτωμός με την μάνα μου να πάμε να φάμε!!!!

Τα ΝΕΟΝ τα λάτρευα στην Ομόνοια γιατί στον Πειραιά δεν μου άρεσαν!

Click με στεναχωρησες.... Κλείσανε τα Hooters, τα Applebees???

Κριμα....

Παγωτά IGLOO νομίζω πως υπάρχει ένα τελευταίο (??) στην Π.Τσαλδάρη στο Κερατσίνι.... με επιφύλαξη το λέω ίσως έχει ξεμείνει μονο η ταμπέλα!
 
Δυστυχώς Hooter's και Applebee's είναι πλέον παρελθόν, ας όψεται η οικονομική κρίση..
 
  • Like
Reactions: Agi
Λοιπον βοηθεια γιατι θα με τρελλανουν μερικοι.....Δεν υπηρχαν wendys στη Ν.Σμυρνη???Εκει που ειναι τωρα τα floca an δεν κανω λαθος..
 
Ένα από τα πρώτα HambO ήταν στην Αχαρνών. Σημείο συνάντησης, εξόδου και φλερτ της νεολαίας της εποχής. Νοστιμότατο φαγητό. Βέβαια, δεν έλειπαν και οι "παιδικές του αρρώστιες". Θυμάμαι ένα περιστατικό, όπου ενός φουκαρά του έπεσε ο δίσκος και το προσωπικό του έβαλε τις φωνές. Αυτό βέβαια δε μείωσε τη δημοτικότητά του. Τη συνέχεια την ξέρετε.

Εκείνο στην Πατησίων έχει και πίτσα.

Τα Kangoo στο τέρμα της Πατησίων τα θυμάμαι κι εγώ, αλλά δεν είχα ακούσει ποτέ φήμες.

Για τα Wendy's, είχα ακούσει ότι αυτά της Πανεπιστημίου ήταν για μια περίοδο, τα πρώτα σε εισπράξεις παγκοσμίως (μεταξύ 15.000 καταστημάτων)! Ωστόσο, στην Καλλιθέα τον περισσότερο καιρό βαρούσαν μύγες.

Των KFC η δημοτικότητα έπεσε πολύ μετά από ένα ρεπορτάζ που έδειχνε ένα υποκατάστημα -εν λειτουργία- στη Νέα Υόρκη, ξημερώματα, λίγο πρωτού έρθει το προσωπικό, κατειλλημένο από αρουραίους.

Έχετε παρατηρήσει ότι τα Goody's, McDonald's, Appleebees, όλο και μειώνονται;

Σε λίγο θα τα αναφέρουμε κι αυτά ως Retro!

Δεν πρόσεξα τα τελευταία μηνύματα!

Τελικά, τα Appleebees είναι ήδη Retro!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
click είπε:
Κάποιες σημαντικές αλυσίδες που θυμάμαι στην Αθήνα και δυστυχώς δεν υπάρχουν πια..
Kenny Rogers Rosters (ένα υπήρχε στο Σύνταγμα)

Υπηρχε και καταστημα στη Καλλιθεα, στη Δαβακη μεσα του 90 περιπου. Αντεξε 3-4 χρονια αν θυμαμαι καλα.
 
Η δική μου ... συνεισφορά στο παρόν τόπικ είναι τα Sammys και μάλιστα .... της Θεσσαλονίκης !!! [ίσως, βέβαια, να τα έχετε ήδη αναφέρει, αλλά ... 14 σελίδες τόπικ, δεν μπόρεσα να το διαβάσω όλο :p :p#) #) ] !!! Τα Sammys βρίσκονταν ακριβώς απέναντι από το Πανεπιστήμιο, επί της Εγνατίας !!! Έτσι, λογικό ήταν η πρώτη συνάντηση με τους πρώτους συμφοιτητές, που γνωριστήκαμε, να γίνει εκεί [ακόμη δεν είχαμε ανακαλύψει τα υπόλοιπα στέκια της μαγευτικής :flower: :flower: Θεσσαλονίκης] .....

Εκτός από το Sammys της Εγνατίας, δεν γνωρίζω αν υπήρχε κι αλλού Sammys ....
 
Το Golden Bird στα Πατησια στο υψος της φοιτητικης εστιας τα θυμαται κανεις?Τα θυμαμαι απο αρχες 80 μεχρι αρχες 90.Φανταστικο τηγανιτο κοτοπουλο και hot dog!!!Ειχα δει και σε αλλη περιοχη που δεν θυμαμαι.Πηγαιναν μαλλον για αλυσιδα αλλα....
 
panosvw είπε:
Το Golden Bird στα Πατησια στο υψος της φοιτητικης εστιας τα θυμαται κανεις?Τα θυμαμαι απο αρχες 80 μεχρι αρχες 90.Φανταστικο τηγανιτο κοτοπουλο και hot dog!!!Ειχα δει και σε αλλη περιοχη που δεν θυμαμαι.Πηγαιναν μαλλον για αλυσιδα αλλα....
δεν το θυμάμαι κοντά στη φοιτητική εστία... μάλλον εννοείς απέναντι από την πλ.Αμερικής.

ως γεύση δεν έχω να πω κάτι αφού από πιτσιρίκι μέχρι και σήμερα ποτέ δεν συμπάθησα το κοτόπουλο.
 
To Mr.Burger στο Ηράκλειο της Κρήτης; Έκλεισε πριν από αρκετά χρόνια... Το μόνο στη δεκαετία του '80.
 
Πίσω
Μπλουζα