Retro αλυσίδες Φαστ-Φουντ

Maverick είπε:
Λες για το μαγαζί απέναντι από τα everest ε;Νομίζω ήταν Wendys ή κάτι με d μέσα (τώρα σε φώτισα...)

Δεν είμαι σίγουρη... τα θυμάμαι τα κίντρινα καθίσματα, αλλά και αλλού στο χώρο υπήρχε μια κιτρινιλα... δεν είχα καθίσει ποτέ εκεί...
Ναί αυτό λέω :D Εμείς πηγέναμε σύχνα.. ηταν ο ανταγωνιστής των Goody's στη περιοχή. Παρεπιπτώντος έχω ακούσει τη φήμη ( urban legend; :p ) οτι τα Goody's στη Καλλιθέα είναι το παλαιότερο Goody's μαγαζί στη Αθήνα ( το πρώτο νομίζω ανοιξε Θεσσαλονική ). Ισχύει ;
 
Spartan_X είπε:
Ναί αυτό λέω :D Εμείς πηγέναμε σύχνα.. ηταν ο ανταγωνιστής των Goody's στη περιοχή. Παρεπιπτώντος έχω ακούσει τη φήμη ( urban legend; :p ) οτι τα Goody's στη Καλλιθέα είναι το παλαιότερο Goody's μαγαζί στη Αθήνα ( το πρώτο νομίζω ανοιξε Θεσσαλονική ). Ισχύει ;
Θυμάμαι το '79 να τρώω πατατάκια με τον πατέρα μου...

Τα ταμεία και η κουζίνα ήταν στην είσοδο αριστερά τότε και φυσικά δεν ήταν τόσο μεγάλο το μαγαζί, δεν είχαν πάρει και ενώσει και το διπλανό ακόμα.

Δεν ξέρω για της Θεσσαλονίκης...
 
Olorin είπε:
Κι άλλος ΝεοΣμυρνιώτης εδώ... :vbwave:
Η ανάμνηση που μου έχει μείνει από τα Hambo, είναι τα πρώτα μου (ας το πούμε) "ραντεβού", σε σαββατιάτικα μεσημέρια, πριν καλά-καλά κλείσω τα 11-12 χρόνια... Κάπου Πέμπτη-Έκτη Δημοτικού δηλαδή, οπότε μάλλον μιλάμε για ΠΡΟεφηβικά καρδιοχτύπια...Ααααχ... #)

Αν δεν κάνω λάθος πάντως, πρέπει να άντεξε λίγο παραπάνω από όσο λες (κάπου '92 νομίζω έκλεισε), όταν και δεν άντεξε στην άνιση μάχη με τα ανερχόμενα τότε Goody's (τα οποία εδώ που τα λέμε, ακόμα και σήμερα αποτελούν από τα κλασικότερα σημεία συνάντησης στην Πλατεία...)

Ο Γαλαξίας είσαι σίγουρος ότι είναι κλειστός μόλις 10 χρόνια??? Γιατί έχω την εντύπωση πως έκλεισε μερικά χρονάκια παλιότερα... Ως καφετέρια μιλάω πάντα, γιατί κάποτε είχε λειτουργήσει και ως... κέντρο ψυχαγωγίας παιδιών ή κάτι τέτοιο... Ίσως η πιο ιστορική καφετέρια της Πλατείας μαζί με τον Άδωνι...

//Το Twins πάντως, αν και δεν παίρνω όρκο, δεν νομίζω να ήταν αλυσίδα... Νομίζω μόνο το κατάστημα στη ΝΣ υπήρχε... (πράγματι φοβερά -και τεράστια όπως μου φαίνονταν τότε- σάντουιτς!!! :worship: )
Καλά τόσοι Νεο-σμυρνιώτες :wave: και δεν θυμόσαστε το πρώτο φαστφουντάδικο αλυσίδας που άνοιξε στην Νέα Σμύρνη;;;;;;; ;)

Μέσα της δεκαετίας του 80, επι της οδού Αγ. Φωτεινής γωνία με πλατεία Καρύλλου...

και μιλάω για φυσικά για το Burger Inn!!!

Το θυμάται κανείς;;;
 
Spartan_X είπε:
Ναί αυτό λέω :D Εμείς πηγέναμε σύχνα.. ηταν ο ανταγωνιστής των Goody's στη περιοχή. Παρεπιπτώντος έχω ακούσει τη φήμη ( urban legend; :p ) οτι τα Goody's στη Καλλιθέα είναι το παλαιότερο Goody's μαγαζί στη Αθήνα ( το πρώτο νομίζω ανοιξε Θεσσαλονική ). Ισχύει ;
Tο πρώτο κατάστημα GOODY'S άνοιξε στη Θεσσαλονίκη το 1975, ενώ η Αθήνα απέκτησε το πρώτο της GOODY'S το 1981, στην οδό Σόλωνος, σύμφωνα με την GOODY'S.
 
Luis Enrique είπε:
Κατι που ακομα υπαρχει στον Πειραια(ανακαινισμενο πια) αλλα στα 80's ηταν classic, ειναι το American Toast House, γωνια 2ας Μεραρχιας και Υψηλαντου(Πασαλιμανι). Τοτε ολα τα υπολοιπα καταστηματα φαγητου που υπαρχουν τωρα ηταν κινηματογραφοι(Καπιτολ, Ολυμπιον, Σπλεντιντ, Παλλας) συν το οτι απεναντι ακριβως απο το American Toast House λειτουργουσε και η Γαλλικη Ακαδημια, εδιναν πολυ μεγαλη κινηση στο εν λογω μαγαζι το οποιο επιβιωνει ακομα και τωρα και σε καλη μαλιστα κατασταση.
Κατι αλλο που δεν θυμαμαι και πολυ καλα, ηταν ενα μαγαζι με donuts παλι στο Πασαλιμανι το οποιο αν δεν με απατα με αλλον η μνημη μου λεγοταν Zach's Donuts Η καπως ετσι.
To American House για μενα (το εχω αναφερει και σε αλλο thread) ειναι η μηχανη του χρονου. Το μονο μερος που συνδεει τον Πειραια της παιδικης μου ηλικιας με τον σημερινο, μαζι φυσικα με το Αλεξανδρειο! Ημουν 11 χρονων οταν για πρωτη φορα με πηρε μαζι του βολτα ο 16χρονος αφερφος μου και ακομη και τωρα με τη γυναικα μου ειναι ενας απλος βασικος προορισμος οταν δεν θελουμε κατι πιο συνθετο. Καφες Αλεξανδρειο μετα burger στο Αμερικαν! Εννιοτε συπμληρωνεται με περιπατο διπλα απο τα κοτερα μεχρι τα παλια γραφεια του Ολυμπιακου κι επιστροφη. Αυτη τη βολτα τη καναμε με τη γυναικα μου (και αλλους φιλους τοτε) απο το λυκειο πριν ακομη τα φτιαξουμε.

Πριν λιγους μηνες πηγαμε για πρωτη της φορα και την 3χρονη κορη μας... μιλαμε για μεγαλη συγκινηση.

Το ποιο σημαντικο δε στο Αμερικαν ειναι ενα... οι γευσεις ΔΕΝ εχουν αλλαξει καθολου ολα αυτα τα χρονια!

Επισης αν θυμαστε διπλα απο το Αμερικαν ηταν και το American Pizza House. Εδω και πολλα χρονια νομιζα πως ειχε κλεισει, ομως πριν 6-7 χρονια το βρηκα καπου στην Τερψιθεα! Βεβαια δεν ξερω αν υπαρχει ακομη.
 
sammy's ....απεναντι απο τα goodys στην κουσκουρα και στην αγ.σοφια (εκει που ειναι τωρα τα mcdonalds)
 
achille είπε:
Καλά τόσοι Νεο-σμυρνιώτες :wave: και δεν θυμόσαστε το πρώτο φαστφουντάδικο αλυσίδας που άνοιξε στην Νέα Σμύρνη;;;;;;; ;)

Μέσα της δεκαετίας του 80, επι της οδού Αγ. Φωτεινής γωνία με πλατεία Καρύλλου...

και μιλάω για φυσικά για το Burger Inn!!!

Το θυμάται κανείς;;;
Και εγω αυτο αναρωτιομουν οσο διαβαζα το thread. Μεχρι το δημοτικο εμενα Νεα Σμυρνη και το συγκεκριμενο πρεπει να ηταν το πρωτο fast-food που επισκεφθηκα. Θυμαμαι ειχε ενα κιτρινο-μπλε Logo. Μετα που εκλεισε στη θεση του ανοιξε μια ταβερνα (λαγουδερα) η οποια εδω και αρκετο καιρο εχει κλεισει. Δεν θυμαμαι τι βρισκεται εκει τωρα

Το twins επισης ηταν απο τα αγαπημενα μου. Νομιζω το ειχαν 2 διδυμοι και γι'αυτο το ονομασαν ετσι

Hambo καινουρια ειχα δει απο κατι φυλλαδια αλλα ειχα την εντυπωση οτι ειναι αλλο μαγαζι τελειως που απλως κατωχυρωσε το ονομα που πλεον δεν υπηρχε. Μετα στο website τους ειδα να λενε οτι ειναι το ιδιο μαγαζι. Κακη εντυπωση μου εκανε γιατι ειναι τοσο διαφορετικο στυλ απο τα παλια που καλυτερα να ειχε αλλο ονομα.

Οσο για τα Wendys, οταν τελικα κλεισανε, κρατησα ενα μικρο ενθυμιο

picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα και από εμένα .Στα Εξάρχεια στην Μπενάκη μεταξύ Σόλωνος και Κωλέτη το 1992 υπήρχε ένα που στην αρχή το έλεγαν Max αλλά τους μύνησε ο μακ Ντόναλτ και το έκαναν ΠΑΧ .

Γουέντις έφαγα τον χειμώνα στην Αμερική ! Μακράν ότι καλύτερο .
 
Από ποια χρονιά είναι αυτό το διαφημιστικό των Wendys?Φαίνονται πολύ ακριβά,αν πρόκειται για πολύ παλιά,γιατί και σήμερα ένα χάμπουργκερ έχει 2,5? (700 δρχ) και ένα κουτάκι coca cola 1,30 (400 δρχ).
 
thebest20 είπε:
Από ποια χρονιά είναι αυτό το διαφημιστικό των Wendys?Φαίνονται πολύ ακριβά,αν πρόκειται για πολύ παλιά,γιατί και σήμερα ένα χάμπουργκερ έχει 2,5? (700 δρχ) και ένα κουτάκι coca cola 1,30 (400 δρχ).

Το διαφημιστικο ειναι απο λιγο πριν κλεισουν. Πρεπει να ειναι περιπου 10 χρονια. Τα wendy's παντα ηταν λιγο ακριβοτερα απο το συνηθισμενο. Παλι ομως τωρα που το λες τσιμπημενα φαινονται
 
Αυτός ήταν προφανώς και ο λόγος που έκλεισαν. Πάντως υπήρχε και κατάλογος με ευρώ, τα Wendy's κράτησαν 1-2 μήνες μετά την αλλαγή. Μακάρι να τον είχα ακόμα...
 
εγω θυμαμαι τα froggys στην λουτσα εδω και 26 χρονια ειναι εκει
 
Τα καλύτερα fast food της δεκαετίας του 90 ήταν το Wendys το Lebel που έκλεισε γύρω στο 97 και το Hambo που έχει ξανανοιξει αλλά μάλλον έχει πάψει να θυμίζει το παλιό. Το Mc Donalds πριν βγάλει σκάνδαλα με πλαστικά τέλη 90 άξιζε. Κι ένα Αμερικάνικο fastfood εκτός Αθηνών που λέγεται big boys και υπάρχει μόνο στη Ζάκυνθο και φυσικά το KFC που όταν σταμάτησα να τρώω από το mc και από τα goodys τρώω συχνά από εκεί.

Επίσης θυμάμαι και το kenny rogers roasters στο Σύνταγμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dragon_K. είπε:
To πρώτο hamburger το είχα φάει στο Wammy στην Κηφισιά το οποίο δεν άντεξε τον ανταγωνισμό με το γειτονικό Σουβλατζίδικο (ΚΗΠΟΣ) και δικαίως.
Εκεί δούλεψα ένα χειμώνα το 1991. Επίσης και στο εργαστήριο του , αλλά και στο υποκατάστημα στα Εξάρχεια. Το Σαββάτο γινόταν χαμός. Είχαν ανοίξει τότε και απο πίσω τα μακ-ντοναλτς και μόλις έκλειναν ερχόταν σε μας για φαγητό αν σας λέει τίποτα αυτό.

Frank213 είπε:
Τέλος θυμάται κανείς το Wammy's απέναντι από τον Εγκέφαλο στα Εξάρχεια; Το απόλυτα τελειωμένο φαστφουντάδικο. Αφού επέζησα του φαγητού του, πιστεύω ότι άνετα θα επιζήσω και της πυρηνικής καταστροφής, του Γκοτζίλα και της επίθεσης των δρακονιανών.
Δίπλα στο Thomas Soft. Δύο βδομάδες είχα πάρει "απόσπαση" εκεί. Το φαγητό του ήταν σε πληροφορώ πεντακάθαρο , τα μπιφτέκια τα έφτιαχνε μόνος του σε εργαστήριο κοντά στο υποκατάστημα της Κηφισιάς. Δούλεψα μία βδομάδα στο εργαστήριο. Τα σάντουιτς ήταν φρέσκα φτιαγμένα το πρωί όπως και τα υλικά. Ότι έμενε το βράδυ η το πετάγαμε Η το πέρναμε σπίτι για πρωινό. Το κοτόπουλο πανέ ήταν απο φρέσκο κοτόπουλο , το μπιφτέκι τετράγωνο και απο κιμά φρέσκο, τα ψωμάκια κατσέλης και το λάδι στην Φριτέζα άλλαζε κάθε 2 μέρες. (Όχι σαν τώρα που ψήνουν με γράσσο). Όλα πλένοταν πρίν το κλείσιμο σε βαθμό απολύμανσης. Είχε και μηχάνημα παγωτού.

Έχω κάπου φωτό..... άμα μπορέσω θα τις σκανάρω για σας.
 
θανος είπε:
εγω θυμαμαι τα froggys στην λουτσα εδω και 26 χρονια ειναι εκει
Όντας περαστικός έχω φάει μερικές φορές στα froggys! Τελευταία φορά πριν κανά δυο χρόνια! Πολύ καλύτερο από πολλές γνωστές-σάπιες αλυσίδες! ;)
 
rouvinetis_dimitris είπε:
Τα καλύτερα fast food της δεκαετίας του 90 ήταν το Wendys το Lebel που έκλεισε γύρω στο 97 και το Hambo που έχει ξανανοιξει αλλά μάλλον έχει πάψει να θυμίζει το παλιό. συμφωνω ως προς τα lebel,θυμαμαι οταν ειχαν ανοιξει εδω στο περιστερι επι της παναγη τσαλδαρη γινοτανε χαμος απο τον κοσμο καθημερινα οχι μονο το σαββατοκυριακο,το ειχαμε κανει σημειο συναντησης ολοι οι συμμαθητες στο γυμνασιο και οσα χρονια εχουν περασει απο οταν εκλεισε πουθενα αλλου δεν εχω δοκιμασει τοσο απιστευτο μπιφτεκι οσο και τις ketshup και μουσταρδες που χρησιμοποιουσε,κριμα που εκλεισε η συγκεκριμενη αλυσιδα
 
Πίσω
Μπλουζα