Retro αντικείμενα

Πρίν απο λίγους μήνες απέκτησα απο το παζάρι (στον Ελαιώνα) αυτό το vintage κασσετόφωνο μάρκας GBC & είπα να ποστάρω εδώ.

Eχει θεματάκι για κάποιες κασσέτες τις μασάει (όχι όλες) & ίσως κάποια δουλειά στη σύνδεση με τα ηχεία. Δεδομένο οτι ο ενυσχητής είναι εσωτερικά του κασσετόφωνου ( και χρονολογείτε παλιοτερο του 80) ,θα χρειαστώ μόνο καλά ηχεία

angel_grig τα φώτα σου.
 
Οι ρετρό φακοί που έχω είναι τρεις:

Ένας Daimon Focus, γερμανικός, που ήρθε στην οικογένεια το 1941. Παίρνει την πλακέ μπαταρία 4,5V.

Ένας Berec, αγγλικός που αγόρασα στις αρχές του '80. Παίρνει δύο ΑΑ μπαταρίες των 1,5V

Και

Ένας Wonder, γαλλικός, που αγόρασα στα μέσα του '70. Έπαιρνε (το λέω διότι δεν υπάρχουν πιά) μία μικρή πλακέ μπαταρία 4,5V. Ναι, υπήρχαν τότε για ένα μικρό διάστημα και πλακέ μπαταρίες μικρότερες από τις κλασσικές...

Παραθέτω τις φωτογραφίες.

2.jpg

5.jpg

3.jpg

6.jpg

4.jpg

11.jpg

9.jpg

7.jpg

10.jpg

8.jpg

15.jpg

12.jpg

14.jpg

16.jpg

13.jpg

17.jpg

1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχαμε πολλά μπαούλα παλιά στο σπίτι το δικό μας και των παππούδων, άλλα απλά, άλλα με διακόσμηση, διαφόρων εποχών. Το αγαπημένο μου ήταν το μπαούλο στο οποίο αρχικά υπήρχαν τα προικιά της γιαγιάς μου, από το 1923 από ότι μου είπαν. Στη συνέχεια φυλάσσονταν μέσα του διάφορα είδη στο σπίτι του παππού έως το 1998 που το πήρα σπίτι μου. Το γλύτωσα την τελευταία στιγμή όταν η μαμά terminator σε μία από τις εκκαθαρίσεις της το είχε βγάλει για πέταμα και κατάφερα να το ανακτήσω. Κατασκευάσθηκε στη Θεσσαλονίκη (όπως αναγράφεται στη σχετική επιγραφή μέσα) και έχει πολύ ωραίες εικόνες στις λαμαρίνες που το περιβάλλουν. Το περιεχόμενό του τώρα είναι οι δίσκοι μου και διάφορα οικογενειακά βίντεο.

Παραθέτω σχετικές φωτογραφίες.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

6.jpg

8.jpg

5.jpg

10.jpg

7.jpg

9.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου αρέσουν τα μπαούλα! Γενικά ταξιδεύει πολύ η φαντασία μου βλέποντας ένα μπαούλο.

Πολύ όμορφο αυτό που έχεις Αετέ. Και θα έλεγα πως για την ηλικία του είναι σε καλή κατάσταση και οι ζωγραφιές στις λαμαρίνες έχουν ακόμα ζωντανά χρώματα.

Το μαγαζί βρίσκονταν (ίσως και να υπάρχει ακόμα καθώς υπάρχουν ακόμα εκεί καταστήματα με ξυλουργικές κατασκευές) στην Άθωνος. Την Πέμπτη που αν θα με βγάλει ο δρόμος μου στην περιοχή θα περάσω να δω έτσι από περιέργεια.
 
Kambia είπε:
Το μαγαζί βρίσκονταν (ίσως και να υπάρχει ακόμα καθώς υπάρχουν ακόμα εκεί καταστήματα με ξυλουργικές κατασκευές) στην Άθωνος. Την Πέμπτη που αν θα με βγάλει ο δρόμος μου στην περιοχή θα περάσω να δω έτσι από περιέργεια.
Είμαι και εγώ περίεργος για το τι θα προκύψει Kambia!!! Μου αρέσουν πολύ τα "Τότε και Τώρα".
 
Φάροι από δεκαετία του 1960. Τους έφτιαχναν στις φυλακές οι κρατούμενοι κυριως στην εξορία όπως μου ειχε πει η μάνα μου.. σώθηκαν κατά τυχη από το πατρικό όταν η γιαγιά ηταν έτοιμοι να τους πετάξει... :(

Εχουν λαμπάκι μεσα που ανάβει με ρευμα και το βράδυ βγάζει ένα κόκκινο φως στο δωμάτιο...
 
για να μην ανοιγω νεο θεμα...

πρωινή φλασιά απο το παρελθον...

θυμαστε αυτα τα μπεγλερια;

κυκλοφορουσαν στα χρωματα της αγαπημενης μας ομαδας

κοκκινο-ασπρο για τον Ολυμπιακο

πρασινο-ασπρο για τον Παναθηναικο

κιτρινο-ασπρο για την Αεκ

μαυρο για τον Παοκ

ειχα μπλεγλερι σε κοκκινο-ασπρο χρωμα λογω ομαδας...

ποσες φορες χτυπουσα τα δάχτυλά μου με αυτο... :) , εκνευριζα και τους αλλους γυρω μου...

:rant:

image.jpg

πηγη εικονας: facebook απο το μελος Gina Patton
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πωπω! Γινόταν χαμός με τα μπεγλέρια κάπου στα mid90s! Είχα ένα μαύρο και έπαιζα συνέχεια και με μεγάλη ταχύτητα σε σημείο να μου λένε οι γονείς μου να σταματήσω γιατί δεν άντεχαν άλλο το τακ-τακ. :D

Το χόμπι πάντως μου έμεινε και επεκτάθηκε στα κομπολόγια. Τώρα στο γραφείο μου συμπτωματικά έχω ένα μπεγλέρι κεχριμπαρένιο που δεν αντέχει τα έντονα χτυπήματα οπότε δεν ενοχλώ κανέναν.
 
Υπήρχαν και τα μεταλλικά μπεγλέρια!! Εκεί να δείτε... μιλάμε για πολλά Καρούμπαλα αλλα και μελανιασμένα χέρια απο τα χτυπήματα!!! πολύς πόνος λέμε!!! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ρετρο παιδικό σουπλά για φαγητό

το χρησιμοποιούσα και για να ακουμπαω στο γραφειο οταν διαβαζα/εγραφα τα μαθήματά μου...

car.jpg

[edit] Την εχεις ποσταρει την φωτο ηδη στο θεμα: Ροφήματα σοκολάτας (κακάο κ.λπ.) δεν χρειαζεται ξανα εδω! [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διακοσμητικές φιγούρες από πορσελάνη. Είναι προπολεμικές και κατασκευάσθηκαν στη Γαλλία.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg
 
Εμενα μου τραβηξαν την προσοχη τα παλια βιβλια δειχνουν υπεροχα!
 
Πω πω! Πολύ σπάνια αντικείμενα!
 
υπέροχα!είναι από κασσίτερο;
 
Uskoke είπε:
υπέροχα!είναι από κασσίτερο;
Ακριβώς φίλτατε. Είναι από κασσίτερο. Θα βάλω φωτογραφίες και από άλλα που ανήκουν στην οικογένεια.
 
Μερικά ακόμα αντικείμενα αυτού του στυλ (κηροπήγιο, κανάτα, λάμπα κλπ.). Είναι από κασσίτερο, όπως πολύ σωστά επισημαίνει ο φίλτατος Uskoke.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διακοσμητικά από πορσελάνη, χρονολογικά από την περίοδο του μεσοπολέμου. Έχουν μορφή λουλουδιών και εκτός από διακομητικά, είναι και βάζα κρεμαστά στον τοίχο.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα