Retro αντικείμενα

PT8 είπε:
Όπως τα περιγράφει η φίλη παραπάνω είναι! Κλασσικός early 80s προβληματικός αλλά εμβληματικός φακός τον οποίο βρήκα σε επαρχιακό σούπερ μάρκετ πέρυσι το Πάσχα!


ps: Υπήρχε και άλλος ένας εποχής ο οποίος άλλαζε και χρώματα στο φως που έβγαζε (κίτρινο και κόκκινο αν θυμάμαι καλά).


Eίμαστε σίγουροι για το 80'ς ; H θεία που είναι πάνω από 80'ς επιμένει ότι είναι πιο παλιός....

Τεσπά, ήδη τον κατάσχεσα... τον έκανα και βίντεο...




Και την τεράστια δισκέτα μου από το μάθημα πληροφορικής στο Πολυκλαδικό Λύκειο το 1990 στον Κύκλο 2 (2α Λυκείου)

90753.jpg
 

Συνημμένα

  • 90750.jpg
    90750.jpg
    87,8 KB · Προβολές: 4
  • 90752.jpg
    90752.jpg
    33 KB · Προβολές: 2
  • 90751.jpg
    90751.jpg
    50,3 KB · Προβολές: 2
  • 90749.jpg
    90749.jpg
    69,9 KB · Προβολές: 3
  • 90754.jpg
    90754.jpg
    45,5 KB · Προβολές: 2
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρετρό φακός του πατέρα μου από τους προσκόπους...

90815.jpg90816.jpg90817.jpg

Στο μαύρο σημείο του φακού αναγράφονται τα εξής:

"U.S. UTILITY PAT. NO. 3798440

U.K. PAT. APPL. NO. 12516/74" μήπως αυτό σημαίνει ότι κατασκευάστηκε το '74;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όχι, η πατέντα για το φακό βγήκε τότε.

Θυμάμαι πλακέ φακούς σαν τον γαλάζιο από τα 60'ς αλλά το κουμπί ήταν μεταλλικό.
 
Είχα κι εγώ τους χάρακες-μοιρογνωμόνιο και το κομπιουτεράκι εθνοκας.
 
Μολυβοθήκη δεκαετίας 80 με σήμα τον πελεκάνο της Μυκόνου (δώρο από την μητέρα για να διαβάζει ο μεγάλος αδερφός..... αλλά μπαααα)

91172.jpg

Ρετροπότηρα δεκαετίας 70 ή 80 με κολημένο καραβάκι (ότι απόμεινε....)

91173.jpg

Μια κανατούλα αγορασμένη από τον αδερφό μου την δεκαετία του 80.... βλέπω στέμμα επάνω οπότε την κόβω για εποχής βασιλείου της Ελλάδας

Φυσικά βλέπω και έναν ελέφαντα... αλλά δεν ξέρω τι σημαίνει...

91171.jpg91170.jpg

Φωτογραφία - κάδρο του πατέρα μου από την συμφωνία της Γιάλτας

91169.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παλιό Κινέζικο ρολόϊ που άφησε ο παππούς στο χωριό.... άγνωστης χρονολογίας... σίγουρα 80'ς και πριν

92831.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εύρημα εκ σπιτιού θείας στη Μεσσηνία.... ξεχασμένο από τον χρόνο... χάρτινο μασουράκι κλωστής της Πεταλούδας, πιθανόν από τις αρχές του 80

97875.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
greekeagle12 είπε:
Εύρημα εκ σπιτιού θείας στη Μεσσηνία.... ξεχασμένο από τον χρόνο... χάρτινο μασουράκι κλωστής της Πεταλούδας, πιθανόν από τις αρχές του 80
Ολο το σοι της μανας μου μοδιστρες και η ιδια φυσικα. Μολις τελειωνανε τα παιρναμε και παιζαμε.

Ανεβαζω και γω διαφορα που δεν κολλανε αλλου...

Βαριδια απο ζυγαρια με σφραγιδες δεκαετιας 30 και 40 απο το μπακαλικο του παππου μου...

Ενα λουκετο τηλεφωνου του 80...

Οι παλιες φωτογραφιες που σκαλιζω τελευταια...

Ενα παλιο μαχαιρι του παππου πανω σε ενα βιβλιο του παππου, 100 ετων! Ελληνοτουρκικος πολεμος, του 1914, τυπωμενο στην Αμερικη...

Ενα κουτι καραμελες Φλοκα στο οποιο βρηκα παλιες φωτογραφιες...

P1130403.jpg

P1130408.jpg

P1130398.jpg

P1130402.jpg

P1130412.jpg

P1130414.jpg

P1130415.jpg
 
@pardalotzatziki

και όμως δεν είχα ούτε για δείγμα χάρτινο μασουράκι.... αφού τα χαλάγαμε και τα πετάγαμε... το πως βρέθηκε αυτό είναι θαύμα... εσύ βρήκες κανένα;

 
Να προσθέσω με την σειρά μου δυο συσκευές και ενα ρολόι....ειδικά το ρολόι ειναι το πρώτο που απέκτησα αρχές 80s....οπως ισχύει και για το κινητό, τέλη '96. P1210401.jpg

P1210397.jpg

P1210398.jpg
 
greekeagle12 είπε:
@pardalotzatziki
και όμως δεν είχα ούτε για δείγμα χάρτινο μασουράκι.... αφού τα χαλάγαμε και τα πετάγαμε... το πως βρέθηκε αυτό είναι θαύμα... εσύ βρήκες κανένα;

Δεν εψαξα, ισως βρω αν ριξω μια ματια.
 
Πω πω τα χάρτινα μασουράκια. Πόσα χρόνια είχα να τα δω. Τα είχε η μάνα μου στα ραφτικά της. Επίσης παρδαλέ ένα πορτοκαλί κουτάκι Agfacolor μαζί με τις φωτογραφίες που έχεις το έχουν και μένα δικοί μου.
 
@


pardalotzatziki ψάξε. με τρώει η περιέργεια... από τα χέρια μου είχαν περάσει χιλιάδες και χρειάστηκε τελικά να βουτάρω της θειάς για να έχω ένα ενθύμιο...
 
johnny19818 είπε:
Επίσης παρδαλέ ένα πορτοκαλί κουτάκι Agfacolor μαζί με τις φωτογραφίες που έχεις το έχουν και μένα δικοί μου.
Ειναι φακελλος για φωτογραφιες. Εχω κι αλλους...

greekeagle12 είπε:
@

pardalotzatziki ψάξε. με τρώει η περιέργεια... από τα χέρια μου είχαν περάσει χιλιάδες και χρειάστηκε τελικά να βουτάρω της θειάς για να έχω ένα ενθύμιο...
Θα ριξω μια ματια...
 
Ενα βρηκα.....και με το πλαστικο σωληνακι στη μεση. Το ειχα ξεχασει. Κι αυτο δεν πηγαινε χαμενο στο παιχνιδι...

P1130944.jpg

P1130946.jpg
 
pardalotzatziki είπε:
Ενα βρηκα.....και με το πλαστικο σωληνακι στη μεση. Το ειχα ξεχασει. Κι αυτο δεν πηγαινε χαμενο στο παιχνιδι...


έτσι... ακόμα και το σωληνάκι γινόταν παιχνίδι... σωστός....

Βρήκα και εγώ άλλα 2 στο χωριό και τα έβγαλα φωτό...

101724.jpg

Nα προσθέσω επίσης άλλη μια κουρευτική που είχε ο πατέρας και τα ξυραφάκια του που βρήκα

101725.jpg

101726.jpg

Παλιά βαρίδια ψαρέματος και αγκίστρι

101727.jpg

Επίσης την φαλτσέτα του παππού made in germany Και το ακονιστήρι της (περίπου 100 χρονών, 1910-1930) που είχε φέρει από την Αμερική.... ξέρω ξέρω είναι καραρετρό αλλά είναι πανέμορφα

101728.jpg101729.jpg101730.jpg101731.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φαλτσέτες λέγοντανι αυτές οι ξυριστικές λεπίδες πριν βγουν τα ξυραφάκια ασφαλείας? Άλλο κοφτερό εργαλείο ήξερα εγώ για φαλτσέτα.
 
elephadas είπε:
Φαλτσέτες λέγοντανι αυτές οι ξυριστικές λεπίδες πριν βγουν τα ξυραφάκια ασφαλείας? Άλλο κοφτερό εργαλείο ήξερα εγώ για φαλτσέτα.


Ναι, έτσι τις λέγανε τις λάμες...

Και αφού πήρα φόρα να προσθέσω μια ξύλινη ψωμιέρα 80'ς και ένα ρολόϊ σε μεγάλο διαφημιστικό μεταλλικό πλαίσιο 80'ς ή 70'ς που από ότι googlάρα είναι Ιταλικής εταιρείας που υπάρχει ακόμα

101733.jpg101732.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
greekeagle12 είπε:
έτσι... ακόμα και το σωληνάκι γινόταν παιχνίδι... σωστός....



Nα προσθέσω επίσης άλλη μια κουρευτική που είχε ο πατέρας και τα ξυραφάκια του που βρήκα

attachment.php
Μία τέτοια είχα βρει στον στρατό σε ένα καθάρισμα αποθήκης και ήθελα να την πάρω..

Όμως επάνω στην φασαρία η την πήρε κάποιος ή πιο πιθανό κάποιος την πέταξε.. :(
 
Πίσω
Μπλουζα