Retro αντικείμενα

Αδερφέ με την τόση σκουριά και έτσι όπως έχουν γίνει ούτε πρόβατα δεν κουρεύεις... αλλά είναι πάντα μια ανάμνηση της νιότης μας :) :)

και 2 τελευταία ευρήματα του χωριού...

ένα παλιό μπετονάκι που το είχαμε κάνει ποτιστήρι... και 1 παλιό ηλεκτρικό σίδερο.... και αυτό κατα σκουριασμένο...

101743.jpg

101742.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μασουράκια της γιαγιάς μου

103241.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χθες καθώς έσκαβα στο χωράφι στο χωριό,έπεσα πάνω σε θαμμένα παλιά σκουπίδια.

Τα ξεκαθάρισα και τα φωτογράφισα.

Μπορεί να ναι σκουπίδια αλλά ίσως κάποιον να ενδιαφέρουν.

Και μια απορία:

η σερενάτα γιατί γράφει"εγκεκριμένο από το υπουργείο γεωργίας της Πεννσυλβάνιας Η.Π.Α";

τι σχέση έχει η σερενάτα με τις Η.Π.Α;

DSCN0782.jpg

DSCN0778.jpg

DSCN0774.jpg

DSCN0773.jpg

DSCN0788.jpg

DSCN0761.jpg

DSCN0757.jpg

DSCN0760.jpg

DSCN0767.jpg

DSCN0768.jpg

DSCN0756.jpg

DSCN0764A.jpg

DSCN0781A.jpg

DSCN0766A.jpg

DSCN0777A.jpg

DSCN0784A.jpg
 
Με βάση τις κονσέρβες καταλαβαίνω ότι είμαστε τέλη της δεκαετίας του 80. Πράγματι το θέμα με την bingo είναι άξιο διερεύνησης. Και μάλιστα είναι πολιτειακή έγκριση.
 
Πολύ ωραία ευρύματα και ευχαριστούμε που τα ξεκαθάρισες. Στην 1η φωτογραφία πρέπει να είναι κάποια μινιατούρα του Citroen GSA. Αυτό με τη Σερενάτα αποτελεί πραγματικό μυστήριο.
 
civic79 πραγματικοι "θησαυροι" ολα οσα βρηκες :)

μου εκανε εντυπωση η ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ τρελοσυνθηματα,δεν τη θυμαμαι καθολου

για την bingo βρηκα το σάιτ http://www.bingo.gr/companies.php?view=bingo
 
Δεδομένου ότι αυτή τη στιγμή κάθομαι σκάρτα 5 χιλιόμετρα από τα σύνορα της Πεννσυλβάνια (απ' έξω), θεωρώ υποχρέωσή μου να ρίξω λίγο φως στο Μυστήριο της Εγκεκριμένης Σερενάτας (αν και τις πληροφορίες τις επιβεβαίωσα με το google.

Κατ' αρχάς, κάθε πολιτεία στις ΗΠΑ έχει δικαίωμα να βάζει δικούς της κανόνες σχετικά με τα φαγώσιμα που επιτρέπεται να πουλιούνται στην πολιτεία, κι έτσι δεν είναι παράξενη η αναφορά σε πολιτειακό υπουργείο.

Η Pennsylvania από πολύ παλιά έχει κάποια κριτήρια που πρέπει να πληροί ο,τιδήποτε θεωρείται "baked good", από μακαρόνια μέχρι μπισκότα, αλλιώς δεν μπορεί να πουληθεί στην PA. Τα εγκεκριμένα προϊόντα γράφουν στη συσκευασία τους "Reg. Penna. Dept. Agr" (φαντάζομαι είναι υποχρεωτικό). Το "reg" θα πει "Registered" αλλά εννοεί ότι το προϊόν ακολουθεί τους κανόνες, οπότε μπορεί να μην είναι δόκιμη η μετάφραση "Εγκεκριμένο". Ίσως "Πιστοποιημένο" να ήταν καλύτερη. Ε, είναι φτηνότερο και απλούστερο για τις εταιρείες που πουλάν το ίδιο προϊόν στην Πεννσυλβάνια και εκτός αυτής να το γράφουν στη συσκευασία όλων των προϊόντων παρά να έχουν δύο διαφορετικές σειρές, μία που να το γράφει και μία που να το παραλείπει. Προφανώς η Bingo εκείνο τον καιρό έκανε εξαγωγές στις ΗΠΑ και ο διανομέας δεν ήθελε να παραλείψει την Πεννσυλβάνια που έχει αρκετές μεγάλες πόλεις, μεταξύ των οποίων και η Φιλαδέλφεια. Δεν θα απορούσα μάλιστα αν κι άλλες πολιτείες απαιτούν από προϊόντα να ακολουθούν τους κανόνες της Πεννσυλβάνια, πράγμα που είναι απλούστερο από το να έχουν δικούς τους κανόνες, επιθεωρητές και υπηρεσίες πιστοποίησης.

(Α, μάλιστα, βλέπω ότι ώσπου να τελειώσω το γράψιμο - με διακοπές - του παραπάνω γράφτηκε κι άλλο σχετικό με ίδια εξήγηση)
 
Σας ευχαριστώ όλους για τη λύση του "μυστηρίου"! :)

@johny19818 κοντά έπεσες, είναι citroen cx.

@Katerinak ούτε εγώ θυμάμαι τα "τρελλοσυνθήματα".
 
Έκανα κι εγώ κάποιες "ανασκαφές" τελευταία, και βρήκα αυτά. Είναι όλα από τη δεκαετία του ΄70, εκτός από το τελευταίο που χρονολογείται αρχές 90's:

Βάζο με ελαφάκια

SAM_0102.jpg

Νεροπότηρο. Αυτό το συγκεκριμένο ποτήρι είναι φτιαγμένο από χοντρό και πολύ ανθεκτικό γυαλί, όσες φορές κι αν έπεσε κάτω δεν έπαθε τίποτα

SAM_0089.jpg

Διακοσμητικό πιατάκι με στίχο από τη Γραφή

SAM_0113.jpg

Διακοσμητικό δωράκι για τη γιορτή της μητέρας

SAM_0114.jpg

Edit: Kι ένα ρολόι τοίχου, αρχές 90's. Tα δύο λευκά πουλάκια κουνιούνταν συνέχεια δεξιά-αριστερά, ταυτόχρονα με τους χτύπους του ρολογιού

SAM_0107.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρήκα αυτή τη σακούλα. Δεν ξέρω πόσο παλιά είναι αλλά αν κρίνω από το τηλέφωνο χωρίς κωδικό, ίσως και να είναι ρετρό.

IMG_20141115_092621.jpg

Επίσης ένα... ολυμπιακό ταγάρι από το 1972

IMG_20141115_092641.jpg
 
civic79 είπε:
Χθες καθώς έσκαβα στο χωράφι στο χωριό,έπεσα πάνω σε θαμμένα παλιά σκουπίδια.Τα ξεκαθάρισα και τα φωτογράφισα.

Μπορεί να ναι σκουπίδια αλλά ίσως κάποιον να ενδιαφέρουν.

Και μια απορία:

η σερενάτα γιατί γράφει"εγκεκριμένο από το υπουργείο γεωργίας της Πεννσυλβάνιας Η.Π.Α";

τι σχέση έχει η σερενάτα με τις Η.Π.Α;
σκουπίδια μεν...αλλά θησαυροί! Δεν γνώριζα ότι η ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ γκοφρέτα είχε τρελοσυνθήματα!

Στη συσκευασία χαρτιού delica, στην όγδοη εικόνα, πάντα μου άρεσε το μπλε σχέδιο-λουλούδι!
 
civic79 είπε:
Χθες καθώς έσκαβα στο χωράφι στο χωριό,έπεσα πάνω σε θαμμένα παλιά σκουπίδια.Τα ξεκαθάρισα και τα φωτογράφισα.

Μπορεί να ναι σκουπίδια αλλά ίσως κάποιον να ενδιαφέρουν.

Και μια απορία:

η σερενάτα γιατί γράφει"εγκεκριμένο από το υπουργείο γεωργίας της Πεννσυλβάνιας Η.Π.Α";

τι σχέση έχει η σερενάτα με τις Η.Π.Α;
σκουπίδια μεν...αλλά θησαυροί! Δεν γνώριζα ότι η ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ γκοφρέτα είχε τρελοσυνθήματα!

Στη συσκευασία χαρτιού delica, στην όγδοη εικόνα, πάντα μου άρεσε το μπλε σχέδιο-λουλούδι!
 
greekeagle12 είπε:
ρετρό-τουριστικό σουβενίρ νο2 (όχι δεν είναι η Αθηνά είναι η ΜΙΝΕΡΒΑ), από κάποιο υλικό σαν γύψο, σαν μάρμαρο, κτλ. εποχής 70''ς και πίσω
attachment.php
Τωρα προσεξα οτι εγραψες Μινερβα, ιδου η Αθηνά

Ενα παλιο σιδερο CALOR Ελληνικης συναρμολογησης και ενα μεταλλικο κουτακι απο καραμελες στο οποιο για πολλα χρονια εβαζα χρωματα και ξυλακια.

Και φλας φωτογραφικης μηχανης, που οταν ημουνα μικρος μου αρεσαν παρα πολυ γιατι γυαλιζανε :)

P1130062.jpg

P1140078.jpg

P1140079.jpg

P1140082.JPG

P1150112.jpg

P1150113.jpg

φλας 1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήθελα να ανάψω ένα μυρωδάτο λιβάνι στην κουζίνα. Κι ο αναπτήρας στο αρμόδιο συρτάρι έλειπε (που να τον έχω σπείρει, άραγε?). Και θυμήθηκα ότι έχω κάτι παλιά σπίρτα στο ίδιο συρτάρι Έβγαλα ένα κουτί, και....

Spirta 1.jpg

Θα με πείτε ιερόσυλο, αλλά δοκίμασα τα σπίρτα. Δεν δούλευαν πια.

Αντίθετα αυτά, από το 1988 (τότε είχα πάει στο Reno), δουλεύανε μια χαρά και άναψα το λιβανάκι μου.

Clipboard04.jpg

Και φυσικά, αμέσως μετά, άναψα το scanner.
 
Τράβηξα μια φωτογραφία από αυτό το τούβλο που κατασκευάστηκε από τα "Κεραμεία Χίου Ελέφας". Ξέρει κανείς αν είναι ρετρό;

IMG_20150401_125924.jpg
 
Σημερινή πρωινή/άξαφνη συνάντηση με ένα ταχυδρομικό κατάλογο του 1983. Η πεθερά μου έψαχνε ένα ΤΚ και είπε να βγάλει έξω τα κιτάπια της...

IMG_20151209_073258.jpg

IMG_20151209_073307.jpg

IMG_20151209_073341.jpg
 
Eλα και ειχα εναν τηλεφωνικο του '76 και ελεγα δεν υπαρχει περιπτωση να ανοιξω θρεντ με τιτλο "Ρετρο τηλεφωνικοι καταλογοι",τελικα υπαρχει θεση για ολα εδω μεσα.

 


Capture.JPG
 
Κι άλλοι κατάλογοι... :)

OTE-1961.JPG

OTE-1957-1.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα