Retro "απαγορευμένες" ταινίες

Μία ξένη απαγορευμένη ταινία στην Ελλάδα ακόμη και σήμερα, 34 χρόνια μετά (καθώς και σε πολλές άλλες χώρες - όχι ολόκληρη, αλλά κάποιες σκηνές της) είναι το «Σαλό ή 120 μέρες στα Σόδομα» του Ιταλού Πιερ Πάολο Παζολίνι (ο οποίος δολοφονήθηκε λίγο πριν την προβολή της ταινίας, το 1975).

Υπάρχουν μέσα σκληρές σκηνές βασανιστηρίων κι επίσης σκηνές δια της βίας κοπροφαγίας. Παρ' ότι βασίζεται σε βιβλίο του Μαρκήσιου Ντε Σαντ (εξ ου και ο σαδισμός, καταλαβαίνετε...), ο σκηνοθέτης το προσάρμοσε με τέτοιο τρόπο ώστε να το παρουσιάσει ως καταγγελία κατά του φασισμού.

Στην Ελλάδα την είχε προβάλει ο ΑΝΤ1 πριν περίπου 15 χρόνια (με ώρα έναρξης περί τις 2 ή 3 τα μεσάνυχτα), έχοντας βέβαια κόψει όλες τις απαγορευμένες σκηνές. Από τότε ούτε φωνή, ούτε ακρόαση.
 
Την ταινία "Salo" την είδα πρόσφατα σε uncut version. Πραγματικά, ακόμα και σήμερα ακόμα και ο πιο υποψιασμένος μπορεί να πάθει σοκ.

Σε κάποιες σκηνές, δεν είναι μόνο τα βασανιστήρια που προκαλούν από όλες τις πλευρές, αλλά και οι 1000% βλάσφημοι διάλογοι μεταξύ των ηθοποιών. Δεν μου κάνει καμία εντύπωση που "έβγαλαν από τη μέση" το σκηνοθέτη. Η ταινία είναι πραγματική κόλαση, αν κάποιος δεν τη δει, δεν μπορεί να καταλάβει.
 
Dimitrissss είπε:
Μία ξένη απαγορευμένη ταινία στην Ελλάδα ακόμη και σήμερα, 34 χρόνια μετά (καθώς και σε πολλές άλλες χώρες - όχι ολόκληρη, αλλά κάποιες σκηνές της) είναι το «Σαλό ή 120 μέρες στα Σόδομα» του Ιταλού Πιερ Πάολο Παζολίνι (ο οποίος δολοφονήθηκε λίγο πριν την προβολή της ταινίας, το 1975).
Υπάρχουν μέσα σκληρές σκηνές βασανιστηρίων κι επίσης σκηνές δια της βίας κοπροφαγίας. Παρ' ότι βασίζεται σε βιβλίο του Μαρκήσιου Ντε Σαντ (εξ ου και ο σαδισμός, καταλαβαίνετε...), ο σκηνοθέτης το προσάρμοσε με τέτοιο τρόπο ώστε να το παρουσιάσει ως καταγγελία κατά του φασισμού.

Στην Ελλάδα την είχε προβάλει ο ΑΝΤ1 πριν περίπου 15 χρόνια (με ώρα έναρξης περί τις 2 ή 3 τα μεσάνυχτα), έχοντας βέβαια κόψει όλες τις απαγορευμένες σκηνές. Από τότε ούτε φωνή, ούτε ακρόαση.
To SALO ασφαλώς και δΕΝ είανι για τηλεόραση, όμως δεν είανι λογοκριμένο γενικά στην Ελλάδα.

Δες και εδώ http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=9520&highlight=ultra+splatter+club.

Τώρα τα περί "καταδίκης του φασισμού" είναι κατά τη γνώμη μου τρελή παπάτζα του Παζολίνι,

για να γλυτώσει τη λογοκρισία.

Αν το ίδιο έργο το γύρισε π.χ. ο Ruggero Deodato ως σπλατεριά ή exploitation, θα του το κόβανε.

Απλώς και μόνο, επειδή ήταν "αντιφασιστική" και "κουλτουριάρικη" ταινία του Παζολίνι, δεν λογοκρίθηκε ιδιαίτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Salo το είχε βάλει η Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία σε DVD πριν λίγα χρόνια.

Την είδα την ταινία. Άρρωστη πραγματικά! Απλά δεν ξέρω αν ήταν η uncut version ή όχι...
 
Καλά, εφημερίδα έδινε αυτή τη ταινία; Θα τρελαθώ.....

Πρέπει να πήραν τα δικαιώματα για ένα κομμάτι ψωμί και να μην ήταν ολόκληρη η ταινία, διαφορετικά θα είχε γίνει της μουρλής.

Πολύ θα ήθελα πάντως την εν λόγω ταινία να προβληθεί σε ζώνη υψηλής τηλεθέασης και ολόκληρη! Έτσι για χαβαλέ, να δούμε την επόμενη ώρα αντιδράσεις!!!!!!!!!!
 
picture.php


Oh yes!
 
Dimitrissss είπε:
Στην Ελλάδα την είχε προβάλει ο ΑΝΤ1 πριν περίπου 15 χρόνια (με ώρα έναρξης περί τις 2 ή 3 τα μεσάνυχτα), έχοντας βέβαια κόψει όλες τις απαγορευμένες σκηνές. Από τότε ούτε φωνή, ούτε ακρόαση.
Μή το λες. Νομίζω πάλι ο ΑΝΤ1 την έδειχνε και την ξανάδειχνε, μεταμεσονυχτίως (και προφανώς πετσοκομμένη) πριν πολύ λίγα χρόνια.
 
Την είχα δει ολόκληρη στο Σινεμά. Σίγουρα κάποιες σκηνές είναι πολύ δυνατές αλλά όταν έχεις δίπλα σου κάτι "κάφρους" φοιτητές να λένε "ΜΜΜ...σου έχω μεζεδάκι", τελικά σπάει το πράμα και σε πιάνουν τα γέλια. :rofl:

Πάντως πραγματικά αξίζει να διαβάσετε και το βιβλίο (το οποίο είναι πολύ μα πολύ χειρότερο) αλλά και τα Ιοuστίνη και Ιουλιέτα. Ένας από τους σημαντικότερους προδρόμους της σύγχρονης λογοτεχνίας που επίσης επηρέασε το μηδενισμό στη φιλοσοφία αλλά και τον Φρόυντ. Και φυσικά είναι φοβερό πως μετά από δύο αιώνες τα έργα του συνεχίζουν να σκανδαλίζουν και να σοκάρουν.
 
Μιας και μιλάμε για 120 Μέρες στα Σόδομα και λογοκρισία,

να σας θυμίσω ότι πριν αρκετά χρόνια είχε απαγορευτεί η έκδοση του βιβλίου.

Σε ένδειξη διαμαρτυρίας, πολλοί εκδοτικοί οίκοι μαζί,

το ξανακυκλοφόρησαν παρά την απαγόρευση.

Αυτό είναι το γενικό πλαίσιο, δε θυμάμαι άλλες πληροφορίες.

Όποιος γνωρίζει περισσότερα ας γράψει.
 
Βρήκα ένα άρθρο στην Ελληνική Wikipedia για το θέμα. Δεν είναι να την εμπιστεύεσαι, αλλά και εγώ κάπως έτσι τα θυμάμαι.

Η πρώτη έκδοση βιβλίου του Μαρκησίου ντε Σαντ στην Ελλάδα ήταν η "Φιλοσοφία στο Μπουντουάρ" από τις εκδόσεις "Εξάντας" σε μετάφραση του Βασίλη Καλλιπολίτη το 1979, του οποίου η κυκλοφορία απαγορεύτηκε με δικαστική εντολή. Δύο χρόνια αργότερα ο ίδιος εκδοτικός οίκος κυκλοφόρησε τις "120 Μέρες των Σοδόμων" σε μετάφραση των Τάκη Θεοδωρόπουλου και Πέτρου Παπαδόπουλου. Η έκδοση προκάλεσε την παρέμβαση συντηρητικών δικαστικών κύκλων, που κατήγγειλαν το έργο ως πορνογράφημα για "προσβολή της δημοσίας αιδούς" βάσει του τότε υφιστάμενου νόμου "περί ασέμνων" με μάρτυρα κατηγορίας ένα χωροφύλακα[34].Σε αντίδραση αυτής της πράξης λογοκρισίας 48 εκδότες ανήγγειλαν κοινή έκδοση του έργου. Στην ίδια γραμμή κινήθηκε και το σύνολο του Τύπου, καταδικάζοντας ομοθυμαδόν τέτοιες πρακτικές. Προσωπικότητες των γραμμάτων υπερασπίστηκαν το δικαίωμα ελεύθερης κυκλοφορίας των έργων του Σαντ, θεωρώντας το γεγονός της απαγόρευσης σκοταδιστικό πισωγύρισμα.

Το δικαστήριο συνεκάλεσε Γνωμοδοτική Επιτροπή πέντε προσωπικοτήτων όπου μεταξύ των μελών της βρίσκονταν ο Γιάννης Μόραλης, ο Κωνσταντίνος Δεσποτόπουλος και ο Ευάγγελος Παπανούτσος, ο οποίος ήταν ο μόνος που συνηγόρησε στην πρακτική της απαγόρευσης. Το βιβλίο εν τέλει απαγορεύτηκε *έως και το 1991 οπότε ήρθη και τυπικά η απαγόρευση.

Έκτοτε πολλές εκδόσεις των έργων του ντε Σαντ έχουν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα από σημαντικούς εκδοτικούς οίκους με κυρίαρχα έργα τη "Φιλοσοφία στο Μπουντουάρ", τη "Ζυστίν" και τις "120 Ημέρες στα Σόδομα".
Μάλιστα η μητέρα μου τα είχε πάρει άγρια με την απαγόρευση, ιδίως γιατί στη Γαλλία που είχε σπουδάσει ο Σαντ διδασκόταν στο πανεπιστήμιο (όπως και εγώ τον διδάχτηκα αργότερα). Φυσικά το όλο θέμα μου κίνησε την περιέργεια και έτσι διάβασα τα έργα του Σαντ.
 
Έψαξα στο trhead αλλά περιέργως δεν βρήκα αναφορά στον Καλλιγούλα! Παραγωγή του Penthouse, με Peter O' Toole, Malcolm McDowell και πληθώρα σκηνοθετών, περιείχε σκηνές οι οποίες θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν κάλλιστα σε υπερπαραγωγές πορνό.

Κατά τ'άλλα... εμένα μ'αρέσει :D
 
Βρήκα ένα άρθρο στην Ελληνική Wikipedia για το θέμα. Δεν είναι να την εμπιστεύεσαι, αλλά και εγώ κάπως έτσι τα θυμάμαι.

Leon είπε:
Είναι άδικο αυτό που γράφεις Leon. Η ελληνική Wikipedia είναι άξια εμπιστοσύνης, μην ξεχνάς ότι είναι ίσως η μεγαλύτερη εθελοντική προσπάθεια μετάδοσης γνώσης στο διαδίκτυο. Είναι κρίμα να την απαξιώνουμε.

Επιπλέον, το συγκεκριμένο άρθρο για τον Μαρκήσιο Ντε Σαντ που μετέφερες, είναι όχι απλά εξαιρετικό, αλλά για την αξιοπιστία του παρατίθενται αν προσέξεις 34 παραπομπές, 12 βιβλιογραφίες και 14 ανεξάρτητες πηγές. Τι άλλο πια να κάνει κανείς ώστε να γίνει άξιος εμπιστοσύνης;
 
Gryzor είπε:
Έψαξα στο trhead αλλά περιέργως δεν βρήκα αναφορά στον Καλλιγούλα! Παραγωγή του Penthouse, με Peter O' Toole, Malcolm McDowell και πληθώρα σκηνοθετών, περιείχε σκηνές οι οποίες θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν κάλλιστα σε υπερπαραγωγές πορνό.
Κατά τ'άλλα... εμένα μ'αρέσει :D
Δε νομίζω να απαγορεύτηκε αυτό όμως Θέμη... ;)


Όσο για το "Salo" του Pasolini,θα συμφωνήσω με τον exetlaios.Eίναι μάλλον η καλύτερη διαχρονικά απόδειξη επιλεκτικής αντιμετώπισης έργων συγκεκριμμένων σκηνοθετών.

Αν η ταινία ήταν π.χ του Deodato (που γύρισε το Cannibal Holocaust,όπως προείπαμε") θα είχε φάει ΤΟ κράξιμο και ΤΗΝ απαγόρευση !

Επίσης,στο "Cannibal Holocaust" οι διάφορες "ενοχλητικές" σκηνές είναι απλά διάσπαρτες μέσα στην ταινία.Aντιθέτως,το "Salo" είναι όλο αποτελούμενο από τέτοιες...!! :xm: :xm:

Δε λέω,το έχω δει το "Salo" (πώς αλλιώς θα μιλούσα γι' αυτό άλλωστε τώρα...) κι έχω προσπαθήσει να....φτάσω σ' αυτό που θέλει εν τέλει (δήθεν ; ) να πει ο σκηνοθέτης,αλλά όσο και να προσπάθησα δε παύει τελικά για μένα να είναι μια εντελώς υπερβολική ταινία,βασιζόμενη καθαρά στα πάσης φύσεως αίσχη που προβάλλει,σε σημείο να καταντά αφόρητα κουραστική. :(

Όσο για τ' ότι δώθηκε από εφημερίδα δώρο,δε μου κάνει εντύπωση,ακριβώς για το λόγο που περιέγραψα παραπάνω !Εδώ κάποτε είχα -για το χατήρι μιας κοπέλας- βρεθεί σε τραπέζι-συγκέντρωση κάποιων λεγόμενων....."κοσμικών" (μόνο και μόνο ο όρος είναι για τρελά γέλια...!! ) και θυμάμαι ακόμη το πόσο αριστουργηματική ταινία τη θεωρούσαν !!! 8) 8)
 
Χα χα ρε bro σε φαντάζομαι με κοστούμι κυριλέ και παπιγιόν να μιλάς για "υψηλή τέχνη" και "ακριβά κάρα" !!!!!!!!!!

Πάντως σου βγάζω το καπέλο, για χάρη καμιάς και κανενός δεν θα έκανα τέτοια υπέρβαση! Γιατί δεν είμαστε για αυτόφορα.........
 
Pooky είπε:
Χα χα ρε bro σε φαντάζομαι με κοστούμι κυριλέ και παπιγιόν να μιλάς για "υψηλή τέχνη" και "ακριβά κάρα" !!!!!!!!!!
Πάντως σου βγάζω το καπέλο, για χάρη καμιάς και κανενός δεν θα έκανα τέτοια υπέρβαση! Γιατί δεν είμαστε για αυτόφορα.........
Ρε,πλάκα κάνεις ;;;

Είχα πουλήσει ΤΗΝ παπάτζα κι εγώ,τι λες τώρα,πολύ γέλιο είχε !!! ;) ;)
 
Χα, χα!!!!!!!!!! Για να μη κάψουμε το thread, περισσότερα από κοντά μετά φραφφοποσίας!!!!!
 
manos426f είπε:
Δε νομίζω να απαγορεύτηκε αυτό όμως Θέμη... ;)
Α; Το έχεις δει να προβάλεται πουθενά; Κόπηκε πριν παιχτεί! :D

Πριν χρόνια το είχε σε φεστιβάλ στον κινηματογράφο της Κοραή (μου διαφεύγει το όνομα). Πήγα να το δω με την κοπέλα μου, όμως το είχαν κόψει τόσο που δεν έδειχνε καν γυμνόστηθη Ρωμαία! Ούτε μπούτι! Μιλάμε ότι το είχαν κόψει τόσο που άρχιζαν σκηνές στη μέση του διαλόγου... Τους τα έσυρα κανονικά, λεφτά πάντως πίσω δεν είδα.
 
Ρε συ,έχει παιχτεί τουλάχιστον 1-2 φορές,αργά το βράδυ,σε ιδιωτικό κανάλι,δε θυμάμαι συγκεκριμμένα ποιο...

(νομίζω ΑΝΤ1)
 
Σχετικά με το θέμα της λογοκρισίας του Ντε Σαντ,

ξετρύπωσα μια παλιά σχετική γελοιογραφία του ΚΥΡ.

 
Έλα! Μάλλον η έκδοση που είδα κι εγώ στον σινεμά της Κοραής...

Πάντως, πραγματικά, με τη βία και το σεξ που είχε (μεταξύ άλλων) νομίζω πέρναγε πολύ καλά την παρακμή της πτώσης του Ρωμαϊκού πολιτισμού...
 
Πίσω
Μπλουζα