Retro "απαγορευμένες" ταινίες

Gryzor είπε:
Υποθέτω εννοείς τη σκηνή που δείχνει το μωρό;
Bασικά έχω την αίσθηση ότι δεν υπάρχει σκηνή που δείχνει το μωρό βρε παιδιά !

Αν δηλαδή εννοείτε τη σκηνή με τα μάτια....
 
Ναι, αυτή. Η τελευταία σκηνή του έργου νομίζω...

Είχε άλλη μία, τη σκηνή της, αχεμ, 'σύλληψης'.

ΥΓ [ΟΤ] Ποιος έχει δει το επισόδειο "Critter Christmas" του Southpark? :D :D :D [/OT]
 
Gryzor είπε:
Ναι, αυτή. Η τελευταία σκηνή του έργου νομίζω.
Όχι,δεν ήταν στο τέλος,τουλάχιστον αυτή που λέω εγώ.

Δες

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]

Είναι στο 3':24''...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Gryzor είπε:
ΥΓ [ΟΤ] Ποιος έχει δει το επισόδειο "Critter Christmas" του Southpark? :D :D :D [/OT]
Θεικό επεισόδιο!!! Όταν ρετροποιηθεί το South Park (σε πολλάαα χρόνια από τώρα), θα γράψω ένα

επικό thread!

southparkseason10opening.png
southparkseason10opening.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για το Cannibal Holocaust :

snakeyes08 είπε:
Η μοναδική μου ένσταση σε ό,τι αφορά την ταινία είναι μια: για τις ανάγκες της ταινίας σκότωσαν αληθινά ζώα, ανάμεσά τους και μια θαλάσσια χελώνα και μάλιστα με απαίσιο τρόπο on camera!

Είπαμε καλή η αληθοφάνεια, αλλά τα καημένα τα ζωάκια τι τους έφταιγαν;

:rant:
Για το θέμα του βασανισμού των ζώων στη συγκεκριμένη ταινία,

ο Δημήτρης Βλασσόπουλος είχε γράψει ένα εύστοχο κείμενο στο

φανζίν SPLATTERZINE #3 που εκδίδετο αρχές δεκαετίας του 90'.

 
O σφαγιασμός ζώων είναι κατακριτέος από όποιον κι αν γίνεται,εννοείται αυτό,τι λέμε τώρα.

Απλά στην περίπτωση του Cannibal Holocaust χρησιμοποιήθηκε επιτηδευμένα και πολύ παρασταστικά,ως μέρος της splatter πλευράς της ταινίας και της ωμής βίας της και γι' αυτό έγινε και τόσο γνωστός.

Θεωρώ ότι θα μπορούσαν ανετότατα να λείπουν οι σκηνές αυτές.Η δύναμη της ταινίας ήταν αλλού άλλωστε,πολύ πιο μακριά από 2-3 σκηνές με εντόσθια ζώων και γδάρσιμο ανθρώπων (το τελευταίο ως εφέ ασφαλώς ! :p ).

Βέβαια,ερωτηματικό θα είναι στην υπόθεση αυτή αν η ταινία θα είχε γίνει τόσο διάσημη αν λείπανε κάποιες από τις σκηνές αυτές.Η απάντηση είναι κατηγορηματικά "όχι",κακά τα ψέμματα.

Αλλά αν κάποιος δει την ταινία παραπάνω από μια φορά -καθότι στην πρώτη αναπόφευκτα του μένουν οι αρκετά σοκαριστικές σκηνές βίας- ,θα συμφωνήσει απόλυτα πιστεύω ότι τελικά η ταινία θα στεκόταν ανετότατα και χωρίς αρκετές απ' αυτές,και πάλι ως ανώτερη άλλων ταινιών της κατηγορίας.Απλά με αρκετή λιγότερη φήμη να την ακολουθεί.... ;)
 
Πλέον ο σκηνοθέτης δηλώνει μετανιωμένος για τη σφαγή ζώων στο Cannibal Holocaust και διαβεβαίωσε το κοινό του ότι σε πιθανό sequel της ταινίας (το οποίο είναι στα σκαριά) δε θα γίνει κάτι τέτοιο- άντε να δούμε...
 
Τώρα να σας πω την ταπεινή μου άποψη, βρίσκω ολίγον υπερβολικές τις αντιδράσεις για τη θανάτωση ζώων σε ταινίες. Τόσα εκατομμύρια ζώα σφαγιάζουμε καθημερινά για τροφή, ένδυση, πειράματα, θρησκευτικές τελετές και δεν συμμαζεύεται. Ε κανά δυό ακόμα για την τέχνη, τι πειράζει;
 
Leon είπε:
Τώρα να σας πω την ταπεινή μου άποψη, βρίσκω ολίγον υπερβολικές τις αντιδράσεις για τη θανάτωση ζώων σε ταινίες. Τόσα εκατομμύρια ζώα σφαγιάζουμε καθημερινά για τροφή, ένδυση, πειράματα, θρησκευτικές τελετές και δεν συμμαζεύεται. Ε κανά δυό ακόμα για την τέχνη, τι πειράζει;
Kατά τη γνώμη μου αυτή η λογική είναι πολύ επικίνδυνη,αλλά καθείς με τον τρόπο σκέψης του...
 
Ιδίως έτσι όπως το διατύπωσα ναι, άσε που δημιουργεί περίεργους συνειρμούς! ;)

Όμως έχουμε υστερία φιλοζωικών οργανώσεων σε τέτοια θέματα, που δεν είναι και τόσο σημαντικά. Φυσικά δεν είμαι υπέρ του βασανισμού ή του αναίτιου σφαγιασμού ζώων, αλλά αν κάτι εξυπηρετεί το σενάριο μιας ταινίας, το ζώο προοριζόταν για θανάτωση έτσι και αλλιώς, και δεν υπήρχε εναλλακτική λύση (τώρα με τα ειδικά εφέ φυσικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να σκοτώσεις ένα ζώο), ε δεν το βρίσκω απαράδεκτο!
 
Εμ,και πάλι διαφωνώ βέβαια,ακόμη και μ' αυτή τη διατύπωση δηλαδή.

Όχι,κανένας σφαγιασμός ζώου χάριν.....τέχνης,υπάρχουν κάποια όρια σε όλα και φυσικά ΚΑΙ σ' αυτήν,κι ένα από αυτά είναι και αυτό,πάντα σύμφωνα με το δικό μου τρόπο σκέψης...
 
Είμαι πολύ φιλόζωος - μόνο κουνούπια και κατσαρίδες σκοτώνω - (και μία αράχνη, τις προάλλες, γιατί δεν έβγαινε από το σπίτι και ήταν τεράστια και θα φρικάριζε το άλλο μου μισό), αλλά έλεος. Το να συγκρίνουμε το Αποκάλυψη Τώρα ώς κίνητρο/πλαίσιο για ό,τι έγινε με τη συγκεκριμένη ταινία... Κατακριτέο μέν σε όλες τις περιπτώσεις, αλλά να συγκρίνεις υψηλή τέχνη με το 'βία για τη βία' κάπου δεν στέκει.
 
Κι όμως,δεν υπάρχει η παραμικρή διαφορά ρε Θέμη,ταινίες είναι τελικά κι οι δύο...
 
ωπα... δεν το ηξερα πως σφαγιαζουν ζωα σε ταινιες.

Τουλαχιστον σε οσες εδω δει, νόμιζα πως το καναν μονταζ (όπως βλεπουμε τα αντιστοιχα με τους ανθρωπους αδερφε).

Α! αν ειναι ετσι μου φαινετε πως αρχισω να κλαιω καθε φορα που θα βλεπω σκηνη θανατωσης ζωου, οπως πριν απο πολλα χρονια που εκλαιγα οταν "σκοτωνοταν" καποιος ηθοποιος.

Τωρα ομως θα ξερω πως ειναι αληθινο. :( Καλα.. ποιοι το κανουν αυτο?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η δημιουργία συγκίνησης, οίκτου κι άλλων «φιλοζωικών συναισθημάτων» από θανατώσεις έμβιων οργανισμών (σε ταινίες ή όχι) έγκειται μονάχα στο μέγεθός τους.
 
manos426f είπε:
Κι όμως,δεν υπάρχει η παραμικρή διαφορά ρε Θέμη,ταινίες είναι τελικά κι οι δύο...
Ε, ναι, και όπως και να το κάνεις, υπολογιστής και ο Αρχιμήδης, υπολογιστής και ο ΖΧ80.

ΜΑ ΤΙ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕεε;

:D
 
Gryzor είπε:
Ε, ναι, και όπως και να το κάνεις, υπολογιστής και ο Αρχιμήδης, υπολογιστής και ο ΖΧ80.
ΜΑ ΤΙ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕεε;

:D
Οκ ρε...θα γυρίσω μία πολύ κουλτουριάρικη ταινία....έλα σε παρακαλώ να σου κόψω ένα αυτί γιατί θέλω να περιγράψω την αγωνία και τον πόνο του σύγχρονου ανθρώπου στην αδηφάγο και λαίμαργη για αίμα κοινωνία που ζούμε....

Έλα ρεεεεε...σε παρακαλώ θα είναι τέχνη!

Θα το στείλω και σε φεστιβάαααααλ.

σε παρακαλώωωωωωωωω #)
 
Plink είπε:
Οκ ρε...θα γυρίσω μία πολύ κουλτουριάρικη ταινία....έλα σε παρακαλώ να σου κόψω ένα αυτί γιατί θέλω να περιγράψω την αγωνία και τον πόνο του σύγχρονου ανθρώπου στην αδηφάγο και λαίμαργη για αίμα κοινωνία που ζούμε....Έλα ρεεεεε...σε παρακαλώ θα είναι τέχνη!

Θα το στείλω και σε φεστιβάαααααλ.

σε παρακαλώωωωωωωωω #)
Κοίτα, να σου πω, αν εσύ γυρίσεις ταινία η οποία θα ενταχθεί στις μεγαλύτερες όλων των εποχών και θα χαρακτηριστεί ίσως η μεγαλύτερη στον τομέα της, θα φέρω λιγότερη αντίσταση απ'ότι αν μου πεις ότι γυρίζεις ντοκιμαντέρ για τα μυρμήγκια που ζουν μέσα στο vectrex σου.
 
Πρόσεχε τι λες...γιατί θα βρεθείς κάποια στιγμή με κομμένο αυτί!!!
 
Πίσω
Μπλουζα